01 серпня 2019 року м. Житомир справа № 240/2708/19
категорія 112030100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Токаревої М.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та Міністерство оборони України, третя особа: військова частина НОМЕР_1 про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, щодо зменшення розміру пенсії з надбавками за рахунок виплати 50% суми підвищення, визначеного станом на 1 березня 2018 року з 01.01.2018;
- визнати неправомірними дії Міністерства оборони України щодо не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та на його адресу довідки про складові і розмір грошового забезпечення включаючи такі види, як надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавка за роботу з таємними документами (15%), премія (10%) станом на 01 березня 2018 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести індексацію донарахованих виплат пенсії з 01.01.2018.
Крім того, позивач зобов'язати відповідачів протягом одного місяця, з дня набрання судовим рішенням законної сили подати звіт про його виконання.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є пенсіонером Збройних Сил України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та йому призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зазначає, що виплата пенсії з 01.01.2018 проводиться не у повному обсязі, а саме виплачується лише 50% належних сум підвищення пенсії, обчислених у результаті перерахунку пенсії станом на 01.03.2018 з 01.01.2018. На його заяву з проханням перерахувати та виплатити пенсію з урахуванням 100% суми підвищення пенсії та здійснити виплату недоплаченої йому частини суми в розмірі 50% підвищення пенсії з 01.01.2018, здійснити індексацію за несвоєчасне нарахування та виплату коштів, відповідач відмовив у виплаті підвищення пенсії у повному обсязі. Позивач вважає дії відповідача щодо перерахунку пенсії протиправними, необґрунтованими та такими, що суперечать нормам законодавства, що регулюють спірні правовідносини.
Справа розглядається у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
На адресу суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України на позовну заяву. В обґрунтування відзиву зазначено, що на виконання постанови №103 позивачу з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсій у чіткій послідовності до чинних на час перерахунку документів. Кабінет Міністрів України запроваджуючи порядок виплати перерахованої пенсії не порушив норм статті 22 Конституції України, а тому підстави для виплати підвищення в розмірі 100 % в 2018 році відсутні.
Також на адресу суду надійшов відзив Міністерства оборони України у якому вказано, що направлення довідки про грошове забезпечення позивача не відноситься до компетенції Міністерства оборони, а тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог звернутих до Міістртерва оборони України.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Як встановлено судом, позивачу призначено пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 Закон № 2262-XII .
Сторонами не заперечується, що з 01.01.2018 внаслідок зміни грошового забезпечення відповідних категорій осіб, відповідно до постанови КМ України від 21.02.2018 № 103 пенсія виплачується в розмірі 50% належних сум підвищення пенсії, обчислених в результаті перерахунку пенсії станом на 01.03.2018 .
Позивач звернувся до відповідача із заявами про виплату пенсії в розмірі, який обчислено з урахуванням 100% суми підвищення пенсії та здійснити виплату недоплаченої частини в розмірі 50% підвищення пенсії з 01.01.2018 та провести індексацію пенсії.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 01.11.2008 №Ш-4529 відмовлено у виплаті підвищення пенсії у повному обсязі.
В обґрунтування відмови зазначено, що пенсію позивача перераховано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103.
Пунктом 2 Постанови №103 передбачено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. Враховуючи викладене, підстави для виплати підвищення в розмірі 100% в 2018 році та індексації, за своєчасне нарахування та виплати пенсії відсутні.
Позивач вважає такі дії щодо виплати йому пенсії у розмірі 50% належних сум підвищення пенсії з 01.01.2018 протиправними, звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку діям відповідача, суд виходить з наступного.
Частиною 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до п.1 Порядку №45, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
24 лютого 2018 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103 (далі - Постанова № 103).
Пунктом 1 зазначеної постанови передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Пунктом 2 Постанови №103 передбачено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Суд зазначає, що з 01.01.2018 року пенсію позивача перераховано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою на дату звільнення зі служби, що визначені станом на 01.03.2018.
Виплата пенсії проводиться відповідно до п. 2 постанови КМУ від 21.02.2018 №103.
Відповідно до ст.117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Суд зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року №103 на час виникнення спірних правовідносин була чинною та підлягала застосуванню .
Постанова Кабінету Міністрів України №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" не встановлює обмеження виплати пенсії, а лише розстрочує її виконання з огляду на відсутність належного бюджетного фінансування, що за своїм змістом не суперечить ст. 116 Конституції України щодо повноважень Кабінету Міністрів України з приводу забезпечення проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування.
Дана постанова не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Зазначена позиція узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною в ухвалі від 02 травня 2018 року у справі №818/1076/18 (Пз/9901/32/18).
Суд зазначає, що згідно рішення Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 встановлено, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню, оскільки Постанова №103 на час виникнення спірних правовідносин була чинною та такою, що кореспондується з приписами ч.4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в частині наданого уряду права встановлювати такі умови перерахунку пенсії.
Щодо вимоги позивача зобов'язати відповідача провести індексацію донарахованих виплат пенсії з 01.01.2018 суд зазначає, що оскільки судом встановлено відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання неправомірними дій відповідача та зобов'язання провести перерахунок з 01.01.2018 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії визначеного станом на 01.03.2018, вказана вимога, як похідна є безпідставною та задоволенню не підлягає.
Крім того, позовна вимога про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснювати у подальшому виплату пенсії за вислугою років у повному обсязі (у тому числі з виплатою 100% суми підвищення) також не підлягає задоволенню, оскільки захисту підлягає лише порушене право, а тому суд не може вирішувати спір на майбутнє щодо правовідносин, які ще не настали.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області жодним чином не порушило прав чи охоронюваних законом інтересів позивача в частині виплати останньому 50% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, а тому позов не підлягає задоволенню.
Що стосується позовних вимог щодо визнання неправомірними дії Міністерства оборони України щодо не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та на його адресу довідки про складові і розмір грошового забезпечення включаючи такі види, як надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавка за роботу з таємними документами (15%), премія (10%) станом на 01 березня 2018 року, то суд зазначає наступне. Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 "Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей" передбачено, що складання довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій, особам, які отримують пенсію відповідно до закону, покладено на уповноважені органи Міністерства оборони України - обласні та Київський міський військові комісаріати.
Тобто, вказаним Положенням чітко визначено, що саме обласні військові комісаріати є уповноваженими органами при підготовці та надісланні довідок про грошове забезпечення для проведення перерахунку пенсій до органів Пенсійного фонду, в даному випадку таким органом є Житомирський обласний військовий комісаріат.
З приводу вимог позивача до Міністерства оборони України щодо зобов'язання надати довідку про розмір грошового забезпечення та надіслання її до органу Пенсійного фонду України для перерахунку пенсії ж безпідставними, оскільки Міністерство оборони України не є уповноваженою особою для видачі таких довідок.
Враховуючи, що вказаним Положенням на Міністерство оборони України не покладено обов'язку щодо надсилання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії до органів Пенсійного фонду, позовні вимоги про визнання неправомірними дій Департаменту фінансів Міністерства оборони України щодо не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки про складові та розмір грошового забезпечення із урахуванням усіх видів грошового забезпечення станом на 01.03.2018, задоволенню не підлягають. Крім того, жодною нормою законодавства не передбачено обов'язку щодо направлення відповідної довідки на адресу пенсіонера.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення на підставі ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.
Поряд з цим суд враховує, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідачі може ухилятися від виконання рішення суду. Крім того, це є правом, а не обов'язком суду.
Приймаючи до уваги обставини справи, підстави зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання судового рішення відсутні.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідачем в порушення ч.2 ст. 77 КАС України не доведено, а позивачем та наявними у матеріалах справи доказами спростовано правомірність дій відповідачів.
Відповідно до положень ст. 139 КАС України питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м.Житомир,10003, код ЄДРПОУ13559341) та Міністерства оборони України (проспект Повітрофлотський, 6, м.Київ 168,код ЄДРПОУ 00034022) третя особа: військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.С. Токарева