01 серпня 2019 року м. Житомир справа № 240/2217/19
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Токаревої М.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність,зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду із вказаним позовом та просить:
- визнати протиправною бездіяльність Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку пенсії із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років;
- зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75% заробітку, починаючи з 13.02.2019.
В обґрунтування позову вказала, що має статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії. В 2018 році їй було призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". 13.02.2019 звернулась до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до вимог ч. 2 ст.56 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", проте листом Є-17/8 від 20.02.2019 їй відмовлено в перерахунку пенсії. Вважає відмову відповідача безпідставною, оскільки має право на перерахунок пенсії із збільшенням на 1% пенсії за кожний рік роботи за понаднормовий стаж 15 років.
Справа розглядається у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідачем надіслано відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що згідно ч.2 ст.56 Закону №796-ХІІ, право на пенсію мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку. Позивачу з 28.09.2018 призначена пенсія за віком згідно Закону України №1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням страхового стажу 35 років 5 місяців 18 днів. Страховий стаж розраховано по 31.07.2018, коефіцієнт страхового стажу становить 0,35417 ((35 х 12 + 5): 1200)). Згідно вимог ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" за кожен рік страхового стажу понад 30 років для жінок пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї статті. Згідно наявних документів у пенсійній справі понаднормативний стаж становить 6 років, тому нараховується та виплачується в повному розмірі доплата за понаднормативний стаж в сумі 72,60 грн. (1452,00 грн х 1% х 5). Стаж роботи позивача обчислюється відповідно до ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у зв'язку із чим дія ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на перерахунок пенсії позивача не поширюється. Оскільки виплата позивачу пенсії здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", то і збільшення розміру пенсії повинно/має бути проведене у розмірах, встановлених цим Законом.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 є потерпілою особою внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії , що підтверджується посвідченням № 667633 від 20.03.2009 виданим Житомирською обласною державною адміністрацію.
Позивач перебуває на обліку в Коростенському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
13.02.2019 ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі збільшенням на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж.
Сторонами не заперечується факт того, що стаж роботи ОСОБА_1 складає понад 35 років.
Листом Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 20.02.2019 за вих.№Є-17/8 позивача було повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії. Роз'яснено, що позивач перебуває на обліку в Малинському відділі з питань призначення та перерахунків пенсій Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 28.09.2018 отримує пенсію за віком, яку обчислено відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закону) з урахуванням ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що лише дає право виходу на пенсію зі зниженням пенсійного віку. Згідно частини 2 статті 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1,2,3,4 за умови стажу роботи не менше як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку. Вказана стаття визначає розмір пенсії громадянина залежно від наявного в нього стажу, але аж ніяк не розмір доплати до пенсії за понаднормовий стаж. Доплата до пенсії за понаднормативний страховий стаж законодавцем визначено в статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з врахуванням Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" за кожен рік страхового стажу понад 30 років для жінок пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї статті. Згідно наявних документів у пенсійній справі понаднормативний стаж становить 15 років, тому нараховується та виплачується в повному розмірі доплата за понаднормативний стаж в сумі 72,60 грн. (1452,00 грн х 1% х 5).
Вважаючи таку відмову необґрунтованою, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Досліджуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.27 Закону України №1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Статтею 28 Закону №1058 визначено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85% заробітку.
Аналіз норм права, якими врегульовано спірні правовідносини свідчить про те, що Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Частиною другою статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або спеціальним - Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
Відтак, особам, яким призначена пенсія з урахуванням Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за рік.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 07.02.2019 в справі №712/2147/17.
Таким чином суд вважає дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправними та незаконними.
Водночас вимога про зобов'язання Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок пенсії із збільшенням її розміру на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж 15 років є такою, що підлягає до задоволення з 01.02.2019.
Так, згідно ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Оскільки позивач звернулась до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії 13.02.2019 (тобто включно до 15 числа), відповідно такий перерахунок має бути проведений з 01.02.2019.
Згідно ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи, що право на перерахунок пенсії позивача порушено відповідачем з 01.02.2019, а не з 13.02.2019, суд виходить за межі позовних вимог та задовольняє позовні вимоги визнати протиправними дії Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати та виплатити пенсію за віком відповідно до положень п.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.02.2019.
Частиною першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позов ОСОБА_1 слід задовольнити.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З урахуванням положень ч.1 ст.139 КАС України, на користь ОСОБА_1 підлягає відшкодуванню судовий збір у сумі 768,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Грушевського,16/1, м.Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11501, код ЄДРПОУ 37909216) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до п.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 15 років, але не вище 75% заробітку, починаючи з 01.02.2019.
Зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати та виплатити пенсію за віком ОСОБА_1 з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", збільшивши пенсію на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 15 років, але не вище 75% заробітку, починаючи з 01.02.2019.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.) витрат по сплаті судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.С. Токарева