Справа № 420/4547/19
02 серпня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., вивчивши адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстрована АДРЕСА_1 , проживає як внутрішньо переміщена особа за адресою АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна,83, м. Одеса, 65012) про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:
- витребувати докази у відповідача-матеріали її пенсійної справи;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у відмові у перерахунку щомісячного грошового утримання судді у відставці - ОСОБА_1 , з 80 до 84 відсотків суддівської винагороди;
- зобов'язати відповідача зробити їй перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 80 до 84 відсотків суддівської винагороди.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, відповідає заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно з п.2 ч.5 ст.160 КАС України, у позовній заяві зазначаються, крім іншого: - зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; - виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; - перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; - у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Згідно з ч. 4, ч.5 ст. 161 КАС України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів). У разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.
Таким чином, заявлене позивачем у позовних вимогах клопотання про витребування доказів - матеріалів пенсійної справи не відповідає вимогам ст.161 КАС України, а також вимогам ст.ст.79,80 КАС України щодо обов'язку позивача подати докази разом із поданням позовної заяви та якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.
Статтею 80 КАС України встановлені вимоги щодо клопотання про витребування доказів, у якому повинно бути зазначено:1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Позивач має право витребувати копії документів з пенсійної справи, які він вважає необхідними для вирішення спірних правовідносин та надати їх до суду, або надати належним чином оформлене клопотання та навести обґрунтування витребування матеріалів всієї пенсійної для вирішення спірних правовідносин.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ст.5 КАС України , який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
Вказаним критеріям не відповідає вимога позивача про визнання неправомірною бездіяльності відповідача, яка полягає у відмові у перерахунку щомісячного грошового утримання судді у відставці - ОСОБА_1 , з 80 до 84 відсотків суддівської винагороди.
Сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб'єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов'язаний був і міг вчинити.
В той же час позивач зазначає про дії відповідача у вигляді відмови їй з перерахунку пенсії викладені у листі від 11.07.2019 року.
Крім того, питання процедури призначення та нарахування пенсії у тому числі суддям щомісячного грошового утримання регламентовано законодавством.
Згідно з абзацом 4 п.14 Положення про Пенсійний фонд затвердженого постановою КМУ від 23.07.2014 року Пенсійний фонд України є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства та уповноважених банках.
Відповідно до ч.1 розділу І Порядку подання документів про призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.01.2008 року №3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 20.03.2017 №5-1) зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.05.2017 року за №542/30410 (далі - Порядку) встановлено, що Заява про призначення (перерахунок) щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (додаток 1) (далі - щомісячне довічне утримання) подається до управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаних управлінь (далі - органи, що призначають щомісячне довічне утримання) через уповноважену особу суду за останнім місцем роботи (далі - уповноважена особа).
Пунктами 1-3 Розділу встановлено, що заява про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та довідка про розмір суддівської винагороди подається до органів, що призначають щомісячне довічне утримання. У разі надсилання заяви і документів для перерахунку щомісячного довічного утримання поштою, днем звернення за перерахунком вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Звернення за перерахунком щомісячного довічного утримання проводиться в разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.
Додатком 1 до Порядку є встановлений бланк заяви про призначення (перерахунок) щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Розділом ІІІ Порядку встановлений перелік документів, необхідних для призначення (перерахунку) щомісячного довічного утримання.
Позивачем додатком до адміністративного позову надана заява від 12.06.2019 року в довільній формі. Позивач не зазначає була чи ні подана ним заява встановленої форми, по якій повинно бути прийнято відповідачем рішення.
Відповідно до відповіді УПФ від 11.07.2019 №1505/02 вказана заява розглянута як звернення.
Крім того, в заяві від 12.06.2019 року позивач зазначила, що Ізмаїльське ОУПФ на даний час не є юридичною особою, проте доказів цих обставин не надає. Відповідно до ЄДРЮО,ФОП та ГФ Ізмаїльське ОУПФ знаходиться в стані припинення, але запис про державну реєстрацію припинення не внесений, тобто юридична особа не припинена.
Позивачем не наведено та не надано належних доказів звернення із належною заявою до належного органу пенсійного фонду, до повноважень якого відноситься вирішення її питання щодо перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Згідно зі ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, який не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали.
Суд вважає необхідним залишити позов без руху та надати позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви та роз'ясняє, що недоліки повинні бути усунути шляхом надання до суду належним чином оформленого позову відповідно до вимог статей 160, 161 КАС України, його копій та копій документів відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, надання відповідних належних доказів по справі.
Інститут залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання до відкриття провадження по справі. Вимоги до адміністративного позову викладені у 160, 161 КАС, згідно яких, крім іншого, саме у позовній заяві повинні бути зазначені ім'я позивача та відповідача, третіх осіб, зміст позовних і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Саме належним чином оформлений позов, якій вважається поданим у день первинного, направляється сторонам, тому не може бути уточненим, доповненим, тощо, оскільки саме за поданим належним чином оформленим позовом суд вирішує питання про відкриття провадження по справі за вимогами викладеними у позові.
Відповідно до ч.9 ст. 120 КАС України строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали здано на пошту чи передано іншими відповідними засобами зв'язку.
У разі своєчасного виконання ухвали суду та усунення недоліків позовної заяви не шляхом здачі належним чином оформленого позову, документів до канцелярії суду, а шляхом відправки його до суду у встановлений строк засобами поштового зв'язку, для попередження повернення судом позовної заяви з підстав невиконання вимог ухвали суду щодо усунення недоліків у встановлений строк позивачу необхідно про надіслання матеріалів засобами поштового зв'язку повідомити суд на його електрону адресу, телефон, факс.
Згідно з п.1 розділу ІІ Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України від 28.11.2013року №958, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 28.01.2014року за №173/24950, нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв'язку (без урахування вихідних днів об'єктів поштового зв'язку): місцевої - Д+2; у межах області та між обласними центрами України - Д+3, пріоритетної - Д+1, де Д - день подання поштового відправлення до пересилання в об'єкті поштового зв'язку або опускання простого листа чи поштової картки до поштової скриньки до початку останнього виймання; 2, 3 - кількість днів, протягом яких пересилається поштове відправлення.
У разі неотримання судом позову та матеріалів на виконання даної ухвали суду з урахуванням встановлених нормативів та відсутності повідомлень про її виконання іншими засобами зв'язку, суд вирішить питання про повернення позову у вказані строки.
Керуючись ст. 160,161,169 КАС України, суддя,- -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстрована АДРЕСА_1 , проживає як внутрішньо переміщена особа за адресою АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна,83, м. Одеса, 65012) про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність у десятиденний строк з дня отримання ухвали усунути недоліки позову та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде повернутий позивачу.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя Е.В. Катаєва