Рішення від 01.08.2019 по справі 480/2353/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail inbox@adm.su.court.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2019 р. Справа №480/2353/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області та просить суд:

- визнати протиправними дії Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо не призначення їй пенсії відповідно до поданої заяви, скасувати рішення Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області № 13 щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу";

- призначити пенсію ОСОБА_1 за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" відповідно до заяви з доданими до неї документами.

Також просить суд допустити негайне виконання рішення суду в межах одного місяця.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що із серпня 2018 року позивач перебуває на обліку в Недригайлівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Після звільнення з Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області позивач звернулась до зазначеного управління із заявою про призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". Однак рішенням від 18.06.2019 №13 Недригайлівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області відмовило їй в призначенні пенсії, вважаючи, що пенсія за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" вже призначена позивачу. Позивач вважає, що відповідач не мав права без її заяви у 2018 році переводити на інший вид пенсії, а тому звернулася з даним позовом до суду.

Ухвалою суду від 02.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

25.07.2019 відповідач надіслав до суду відзив на позов (а.с. 21-22), у якому зазначив, що відповідно до заяви від 28.08.2018 позивачу з 09.08.2018 призначена пенсія за віком відповідно до Закону України № 1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та з 28.08.2018 пенсія за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 №889 "Про державну службу". Виплата пенсії працюючому державному службовцю здійснена в розмірі, обчисленому відповідно до Закону № 1058. Законом України від 10.12.2015 № 889 "Про державну службу" не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям. Отже, ОСОБА_1 вже призначена пенсія за віком відповідно до Закону № 889, а перерахунок пенсій державним службовцям законодавством не передбачений. Зважаючи на зазначене, вважає, що рішення від 18.06.2019 Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області №13 є правомірним.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 628 "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України" була здійснена реорганізація деяких територіальних органів Пенсійного фонду України шляхом приєднання до окремих органів Пенсійного фонду України за переліком згідно з додатком. Згідно з додатком до вказаної постанови Недригайлівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області приєднано до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області. Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області є правонаступником Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області.

Як вбачається з матеріалів пенсійної справи (а.с. 24-25) та позовної заяви, з 09.08.2018 на підставі її заяви від 28.08.2018 ОСОБА_1 призначена пенсія за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Після звільнення з Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, 10.06.2019 ОСОБА_1 звернулась до Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про призначення пенсії відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу".

Рішенням Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 18.06.2019 № 13 (а.с. 10, зворотня сторона а.с. 24) відповідач відмовив ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв'язку з відсутністю права на перерахунок пенсії за віком, передбаченого п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу". Також зазначив, що відповідно до заяви від 28.08.2018 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 09.08.2018 та з 28.08.2018 - пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Виплата пенсії працюючому державному службовцю здійснена в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Отже, ОСОБА_1 пенсія за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" вже призначена з 28.08.2018, а перерахунки пенсій державним службовцям законодавством не передбачені.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п. 6 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

01.05.2016 набув чинності Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон № 889-VIII), підпунктом 1 пункту 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" якого визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктами 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з ч. 1 ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII "Про державну службу" (далі - Закон № 3723-ХІІ) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку, зокрема 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року.

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

На підставі викладеного суд зазначає, що ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 7), на момент звернення із заявою до Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 10.06.2019 про призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" мала право на отримання пенсії відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII "Про державну службу", оскільки станом на 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) досягла пенсійного віку, визначеного ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", мала стаж державної служби більше 20 років (а.с. 16, зворотна сторона а.с. 30).

Однак, рішенням від 18.06.2019 № 13 відповідач відмовив у призначенні такої пенсії, оскільки, як зазначає відповідач, пенсія Закону України "Про державну службу" вже призначена. Суд вважає таке рішення Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської протиправним з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та пояснень відповідача, викладених у відзиві на позов, 28.08.2018 ОСОБА_1 була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Однак на підтвердження такого призначення відповідач не надав заяву ОСОБА_1 , на підставі якої 28.08.2018 позивачці була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

За приписами п. 1 ч. 1, ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Як вбачається з копії протоколу про перерахунок пенсії ОСОБА_1 (а.с. 16), 28.08.2018 відповідач перевів ОСОБА_1 на пенсію відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу", у графі "Вид перерахунку" зазначено: "Перехід із закону на закон".

На підтвердження того, що ОСОБА_1 28.08.2018 зверталась до Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", відповідач жодних доказів не надав.

Аналізуючи вищевикладене, суд зазначає, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви та доданих документів, одержаних органами ПФУ, як це встановлено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Отже, відповідач не мав права переводити ОСОБА_1 з одного виду пенсії на вид самостійно без її відповідної заяви, а тим більше на вид пенсії, передбачений іншим Законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області як суб'єкт владних повноважень не довело правомірності свого рішення щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Разом з тим, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи те, що відповідач, відмовляючи ОСОБА_1 у задоволенні заяви про призначення пенсії за віком, не дотримався вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", таке рішення не може відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про скасування рішення Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 18.06.2019 № 13 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно з п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Приймаючи до уваги норми ч. 2 ст. 5, ч. 2 ст. 9 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.06.2019 про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", прийнявши рішення у відповідності до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням висновків суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Щодо клопотання позивача про допуск до негайного виконання рішення суду в межах одного місяця, суд зазначає, що вказана вимога заявлена передчасно, оскільки відповідач ще не прийняв рішення за результатом повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 10.06.2019 про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

На підставі ч. 3 ст. 139 КАС України на користь ОСОБА_1 належить стягнути понесені нею судові витрати зі сплаті судового збору, сплаченого при поданні позовної заяви до суду, в сумі 768,40 грн згідно з квитанцією від 27.06.2019 № 0.0.1394278362.1(а.с. 3).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 18.06.2019 № 13 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.06.2019 про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", прийнявши рішення у відповідності до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням висновків суду.

У задоволенні решти позову - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати на оплату судового збору в сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.В. Савицька