Ухвала від 31.07.2019 по справі 540/1554/19

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2019 р. м. ХерсонСправа № 540/1554/19

Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Дубровна В.А., перевіривши виконання вимог статей 160-168 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства "Херсонська теплоелектроцентраль", треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, Департамент житлово-комунального господарства Херсонської міської ради, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

26 липня 2019 року ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ), звернулася до суду з позовом до Акціонерного товариства "Херсонська теплоелектроцентраль" (далі - відповідач, АТ "Херсонська ТЕЦ"), у якому просить:

- визнати незаконними дії керівництва Акціонерного товариства "Херсонська теплоелектроцентраль", якій викладені у наданій відмові від 14.05.2019 р. про неможливість надати технічної умови на відключення окремого житлового приміщення, а саме, кв. АДРЕСА_1 від мереж ЦО ;

- зобов'язати керівництво АТ "Херсонська теплоелектроцентраль" вчинити певні дії, а саме, видати позивачу технічні умови на відключення кв. № 102, АДРЕСА_2 Ушакова, 64-Б від мереж центрального опалення та постачання гарячої води.

Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства ( п. 4 ч.1. цієї статті).

Адміністративне судочинство - діяльність адміністративних судів щодо розгляду і вирішення адміністративних справ у порядку, встановленому цим Кодексом ( п. 5 ч. 1 ст. 4 КАС України)

Адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір ( п.1 ч. 1 ст. 4 цього Кодексу).

Публічно-правовий спір - спір, у якому, зокрема, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій ( абз. 2 п. 2 ч. 1 ст. 4 цього Кодексу)

Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг. (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України).

Відповідно ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій або наданні адміністративних послуг.

Як вбачається зі змісту прохальної частини позовної заяви, предметом оскарження у даній справі є дії АТ "Херсонська теплоелектроцентраль" щодо ненадання позивачу технічних умов на відключення окремого житлового приміщення від мереж центрального опалення та постачання гарячої води.

Тобто, учасниками даних спірних правовідносин є фізична особа ОСОБА_1 та юридична особа АТ "Херсонська теплоелектроцентраль", яке не є суб'єктом владних повноважень у розумінні п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України, що не відповідає критеріям публічно - правового спору.

За суб'єктним складом учасників правовідносин спір між фізичними та юридичними особами підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.

З огляду на викладене суддя дійшов висновку, що даний спір не підпадає під юрисдикцію адміністративних судів.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження у адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства. У разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи. ( п. 6 ч. 1 цієї статті).

Враховуючи, що за результатами ознайомлення зі змістом позовних вимог встановлено, що дані спірні правовідносини не підлягають розгляду за правилами адміністративного судочинства, а належать до юрисдикції інших судів, тому суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження у даній справі та роз'яснити, що розгляд даних спірних правовідносин віднесено до суду загальної юрисдикції.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 19, 170, 171, 243, 248 КАС України, суддя -

ухвалив:

Відмовити у відкритті провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства "Херсонська теплоелектроцентраль", треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, Департамент житлово-комунального господарства Херсонської міської ради, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Роз'яснити позивачеві, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Позовну заяву разом із усіма доданими до неї документами повернути позивачу.

Копію ухвали направити позивачу.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею.

Суддя Дубровна В.А.

кат. 108060200