01 серпня 2019 року Справа №160/7206/19
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Сліпець Н.Є., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
30.07.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради, яка виявилась у застосуванні не належної процедури розгляду заяви від 04.12.2018 року вх. №С-12011-п згідно порядку ст.ст. 18, 19 ЗУ «Про звернення громадян», ч.ч.1, 2, 8 ст. 11 ЗУ «Про державну службу» і принципам ст.ст. 22, 46, 48, 71 Конституції України;
- зобов'язати виконавчий комітет Тернівської районної у місті ради протягом 15-ти днів вжити заходи індивідуальним актом для забезпечення права на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму, ст. 46, 48 Конституції України та усунути причини, які породжують подання заяви від 04.12.2018 року вх. №С-12011-п;
- притягти до адміністративної відповідальності за не забезпечення гарантій ст. 3, 46, 48 Конституції України за протиправну бездіяльність виконавчий комітет Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради згідно п. 1 ч. 1 ст. 20, ч. 1 ст. 286 КАС України;
- захистити права позивача, пов'язані з виборчим процесом, та зобов'язати виконавчий комітет Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради індивідуальним актом передати органом реєстрації інформацію стосовно позивача для внесення її до Єдиного державного демографічного реєстру, чим забезпечити право голосу на виборах президента 31.03.2019 року.
Вивчивши матеріали поданого адміністративного позову, суд приходить до висновку про те, що зазначений позов необхідно залишити без руху на підставі ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160,161 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху і встановлює строк для їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позову без руху.
За приписами ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у позовній заяві зазначаються, зокрема:
- найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
- зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
- виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
- у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Позивачем не було дотримано зазначених вище вимог процесуального законодавства, оскільки позовна заява адресована до Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, не містить належного викладу обставин та суті спірних правовідносин з посиланням на докази, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Відповідно до ч. 1 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Проте, позивачем не дотримано зазначених вимог законодавства та не долучено копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників.
Крім того, у відповідності до частини 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні у нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Так, до позовної заяви не надано жодного доказу, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заявлені ОСОБА_1 крім копії заяви від 04.12.2018 року вх. №С-12011-п.
Вищенаведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам встановленим ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому згідно з ч.1 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України вона підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
Водночас, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження за пунктом 3 позовних вимог щодо притягнення до адміністративної відповідальності за не забезпечення гарантій ст. 3, 46, 48 Конституції України за протиправну бездіяльність виконавчий комітет Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, з огляду на приписи ст. 20, 286 КАС України за змістом яких розгляд справ з приводу притягнення до адміністративної відповідальності віднесено до юрисдикції місцевих загальних судів як адміністративних судів.
На підставі викладеного, керуючись ч. 3 ст. 161, ч. 1 ст. 169, ст.ст. 243,248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Позивачу у десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позову без руху усунути недоліки позовної заяви шляхом надання до канцелярії суду:
1) позовної заяви, оформленої у відповідності до вимог, передбачених статтею 160 Кодексу адміністративного судочинства України із зазначенням у новій редакції позовної заяви:
- найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
- викладення вимог щодо предмету спору із наведенням їх обґрунтування та зазначенням доказів, що підтверджують відповідні обставини, згідно ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України (та надати їх копії для суду та для направлення відповідача у справі);
- змісту позовних вимог із зазначенням належного способу захисту прав позивача у відповідності до вимог ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України;
2) копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників;
3) належним чином завірених доказів на підтвердження фактичних обставин справи в обґрунтування позовних вимог, звернених до відповідача.
Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України, позовна заява повертається, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Відмовити у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії в частині пункту 2 позовних вимог щодо притягнення до адміністративної відповідальності за не забезпечення гарантій ст. 3, 46, 48 Конституції України за протиправну бездіяльність виконавчий комітет Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради згідно п. 1 ч. 1 ст. 20, ч. 1 ст. 286 КАС України.
Ухвала суду не підлягає оскарженню окремо від ухвали про повернення заяви згідно до вимог ст.ст. 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили у строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Є. Сліпець