Постанова від 24.07.2019 по справі 420/1869/19

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2019 р.м.ОдесаСправа № 420/1869/19

Головуючий в 1 інстанції: Тарасишина О.М.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Крусяна А.В.,

Яковлєва О.В.

при секретарі: Шатан В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2019р. по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ростдорстрой» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2019р. ТОВ «Ростдорстрой» звернулося в суд із позовом до Офісу великих платників податків ДФС, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення за №0001504908 від 20.03.2019р. в частині накладення штрафу в розмірі 563 545,37грн. за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних №12 реєстр. №9236845221 від 6.10.2017р., №14 реєстр. №9237129416 від 10.10.2017р. та №13 реєстр. №9236878760 від 10.10.2017р. в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що у лютому 2019р. посадовими особами ГУ ДФС в Одеській області проведено камеральну перевірку ТОВ «Ростдорстрой» щодо даних електронного адміністрування податку на додану вартість з питання дотримання граничних термінів реєстрації накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 1.06.2017р. по 31.01.2019р., за результатами якої 27.02.2019р. ДФС складено акт перевірки за №51/28-10-49-08/33658865/8, у висновках якого встановлено порушення п.201.10 ст.201 ПК України, а саме несвоєчасно зареєстровані податкові накладні/розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму ПДВ 5 705 470,26грн., в т.ч.:

- з порушенням терміну реєстрації до 15 календарних днів на суму ПДВ 5 705 242,04грн.;

- з порушенням терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 800грн.;

- з порушенням терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 44 365,55грн.;

- з порушенням терміну реєстрації від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ 62,67грн..

На підставі встановлених порушень 20.03.2019р. Офісом великих платників податків ДФС прийнято податкове повідомлення-рішення за №0001504908.

Позивач зазначає, що причиною несвоєчасної реєстрації податкових накладних в ЄРПН послугувало проведення слідчих дій детективами НАБУ, а саме обшуки 24.10.2017р. за адресою: Одеська область, Біляївський район, с.Дачне , вул.Армійська , буд.1-В . Під час вказаних дій відбулось вилучення речей, що паралізувало роботу офісу та позбавило можливості зареєструвати вищевказані податкові накладні, оскільки було вилучено комп'ютерну техніку, за допомогою якої здійснювався вихід до мережі інтернет.

Посилаючись на вказані обставини просив позов задовольнити та скасувати вищевказане податкове повідомлення-рішення в частині накладення штрафу за не своєчасну реєстрацію податкових накладних.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2019р. адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення за №0001504908 від 20.03.2019р. в частині накладення на ТОВ «Ростдорстрой» штрафу у розмірі 563 545,37грн..

Стягнуто з Офісу великих платників податків ДФС за рахунок бюджетних асигнувань на користь ТОВ «Ростдорстрой» судовий збір у розмірі 8 460грн..

В апеляційній скарзі апелянт просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити, посилаючись на порушення норм права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, пояснення на неї, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про залишення скарги без задоволення, рішення суду без змін, з наступних підстав.

Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що податковий орган приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення діяв протиправно, чим порушив права позивача, оскільки порушення своєчасності реєстрування податкових накладних відбулось не з вини ТОВ «Ростдорстрой».

Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 16.08.2005р. ТОВ «Ростдорстрой» зареєстровано як юридичну особу (номер запису: 1 556 102 0000 010521). Видами діяльності ТОВ «Ростдорстрой» є: Код КВЕД 81.29 Інші види діяльності із прибирання; Код КВЕД 81.30 Надання ландшафтних послуг; Код КВЕД 71.11 Діяльність у сфері архітектури; Код КВЕД 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; Код КВЕД 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель; Код КВЕД 42.11 Будівництво доріг і автострад (основний).

У лютому 2019р. ГУ ДФС в Одеській області проведено камеральну перевірку даних електронного адміністрування податку на додану вартість з питання дотримання ТОВ «Ростдорстрой» (код 33658865), граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 1.06.2017р. по 31.01.2019р., за результатами якої складено акт за №51/28-10-49-08/33658865/8 (а.с.8-11), у висновках якого встановлено порушення вимог п.201.10 ст.201 ПК України, а саме встановлено несвоєчасне реєстрування податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму ПДВ 5 750 470,26грн., в т.ч.:

- з порушенням терміну реєстрації до 15 календарних днів на суму ПДВ 5 705 242,04грн.;

- з порушенням терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 800грн.;

- з порушенням терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 44 365,55грн.;

- з порушенням терміну реєстрації від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ 62,67грн..

На підставі встановлених порушень, 20.03.2019р. Офісом великих платників податків ДФС прийнято податкове повідомлення-рішення за №0001504908, яким:

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 5 705 242,04грн. застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 5 705 24,22грн.;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 800грн. застосовано штраф у розмірі 20% у сумі 660грн.;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 44 365,55грн. застосовано штраф у розмірі 30% у сумі 30 309,67грн.;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних реєстрації від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ 62,67грн. застосовано штраф у розмірі 40% у сумі 25,07грн. (а.с.12).

Перевіряючи правомірність прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення податковим органом, з урахуванням підстав, за якими позивач пов'язує його протиправність та незаконність, судова колегія виходить з наступного.

Приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями п.201.1 ст.201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений Податковим кодексом термін.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата складання податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.

Згідно з п.201.2 ст.201 ПК України форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

За правилами абз.1 п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Приписами абз.14-16 п.201.10 ст.201 ПК України визначено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

У відповідності до п.120-1.1 ст.120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого ст.201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог ст.192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10% суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20% суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30% суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40% суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.

Отже, судова колегія зазначає, що вищевказаними приписами ПК України на платника податків покладено обов'язок з реєстрації податкової накладної протягом 15 календарних днів, наступних за датою її складання.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи під час апеляційного розгляду, що підставами накладення штрафу на ТОВ «РОСТДОРСТРОЙ» стало порушення товариством граничних строків реєстрації податкових накладних: за №12 від 6.10.2017р. на загальну суму ПДВ 2 107 133,33грн., за №13 від 10.10.2017р. на загальну суму ПДВ 932 278,67грн., за №14 від 10.10.2017р. на загальну суму ПДВ 2 596 041,67грн..

Під час судового розгляду в суді апеляційної інстанції, ТОВ «РОСТДОРСТРОЙ» посилалось на відсутність його вини у порушенні граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, звертаючи увагу суду на проведення детективами НАБУ слідчих дій, а саме обшуків за адресою товариства: Одеська область, Біляївський район, с.Дачне, вул.Армійська, буд. 1-В та вилучення під час обшуків комп'ютерної техніки. Вказане підтверджується матеріалами справи, а саме копіями протоколів обшуку від 24.10.2017р., описів речей та документів, вилучених під час обшуку 24.10.2017р. за адресою товариства: Одеська область, Біляївський район, с.Дачне, вул.Армійська, буд. № 1-В (а.с.21- 44). У зв'язку із чим у товариства була відсутня можливість реєструвати податкові накладні.

Враховуючи викладене, судова колегія вважає, що відсутність у товариства можливості реєстрації в установленому порядку у Єдиному реєстрі податкових накладних з незалежних від нього причин свідчить про відсутність підстав для притягнення такого платника податку до відповідальності за несвоєчасну реєстрацію таких податкових накладних, що спростовує доводи відповідача про незаконність судового рішення в частині заявлених позовних вимог.

Апеляційний суд звертає увагу не те, що у відповідності до п.109.1 ст.109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Аналізуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що товариство не допустило протиправних дій у даному випадку, а тому, навіть, за умови відсутності у ДФС відомостей про дату виконання позивачем встановленого законом обов'язку з реєстрації податкової накладної, останній не підлягає притягненню до відповідальності.

Також, апеляційний суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що застосування штрафу за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних можливе лише за наявності вини платника податків, яка на думку суду в даному випадку відсутня.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 30.01.2018р. у справі за №815/2745/17, від 30.01.2018р. у справі за №816/390/17, від 6.03.2018р. у справі за №826/15637/16 (К/9901/20160/18).

Отже, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог ТОВ «РОСТДОРСТРОЙ», оскільки відсутні підстави для притягнення товариства до відповідальності за порушення строку реєстрації податкових накладних у вигляді штрафу, передбаченого у ст.120-1 ПК України.

В доводах апеляційної скарги апелянт посилався на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.

За таких обставин, судова колегія вважає, що рішення суду ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для її скасування.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246,315,316 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2019р. - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її проголошення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст судового рішення виготовлений 31 липня 2019р.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: А.В. Крусян

О.В. Яковлєв