31 липня 2019 року справа №235/5082/19
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Гаврищук Т.Г.
суддів: Блохіна А.А.
Компанієць І.Д.
при секретарі судового засідання Кобець О.А.
за участю сторін по справі:
позивач: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (за ордером)
відповідач: не з'явився
третя особа1: ОСОБА_4 (за ордером)
третя особа2: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційні скарги Кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 та її представника адвоката Молчанової Наталії Володимирівни на рішення Димитровського міського суду Донецької області (суддя Коваленко Т.О.) від 26 липня 2019 (повне судове рішення складено 26 липня 2019 року у м. Мирноград) у справі № 235/5082/19 за позовом Кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 до Виборчої дільниці № 140756 одномандатного округу № 50, третя особа - Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 50, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_3 про визнання рішення неправомірним та зобов'язання вчинити певні дії,
24 липня 2019 року позивач звернувся до суду з позовом до Виборчої дільниці № 140756 одномандатного округу № 50, третя особа - Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 50 про визнання неправомірними та скасування результатів голосування на звичайній виборчій дільниці №140756, одномандатного округу №50, які встановлені протоколом дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на звичайній виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі №50 від 22.07.2019 року; прийняття рішення, яким зобов'язати виборчу комісію дільниці №140756, одномандатного округу №50 провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці №140756, одномандатного округу №50.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на виборчій дільниці № 140756 під час підрахунку голосів після закінчення голосування було враховано кількість голосів, поданих за кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 - 174. Було видано копію протоколу дільничної комісії № 140756, де дійсно зазначено кількість голосів за ОСОБА_1 - 174. Така ж кількість голосів зазначена в протоколах №№ 0344221 і 0334725 дільничної виборчої комісії № 140756 про підрахунок голосів виборців на звичайній виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі № 50. Вказаний протокол про підрахунок голосів виборців на звичайній виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі є дійсним. Згідно відомостей про підрахунок голосів виборців в одномандатному виборчому окрузі № 50 в межах виборчої дільниці № 140756, що зазначена на офіційному сайті Центральної виборчої комісії кількість голосів виборців, за кандидата в народні депутати ОСОБА_1 проголосували 74 особи, що на 100 голосів менше, ніж зазначено у протоколах про підрахунок голосів виборців. Позивач вважає, що у даному випадку, є явні ознаки протиправності та недостовірності результатів голосування на виборчій дільниці № 140756 одномандатного округу №50, а тому протокол підрахунку голосів в одномандатному виборчому окрузі виборчої дільниці №140756 від 22.07.2019 року підлягає скасуванню, а способом захисту порушених прав буде здійснення повторного підрахунку голосів на даній дільниці.
Рішенням Димитровського міського суду Донецької області від 26 липня 2019 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Відмовляючи в задоволені позову, суд першої інстанції виходив з того, що відомості про результати голосування, отримані через автоматизовану інформаційну систему ЦВК, є лише оперативною інформацією про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях одномандатного виборчого округу, яку ОВК засобами ЄІАС «Вибори» надає ЦВК. Вказані дані носять лише інформаційний характер і ніяким чином не можуть прямо впливати на результати виборів, встановлених у порядку, визначеному Законом України «Про вибори народних депутатів України». Суд також дійшов висновку про те, що позивач з даним позовом звернулась не до належного відповідача.
Ухвалою Димитровського міського суду Донецької області від 26 липня 2019 року до голови Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 50 ОСОБА_5 та представника третьої особи Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 50 в суді ОСОБА_4 застосовано заходи процесуального примусу у вигляді штрафу у розмірі 1 прожитковий мінімум для працездатних осіб з кожної. Стягнуто з ОСОБА_5 та ОСОБА_4 штраф в дохід Державного бюджету України у розмірі одного прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що в грошовому вимірі складає по 1921,00 грн.
У відповідності до вимог статті 249 КАС України, Димитровським міським судом Донецької області постановлена окрема ухвала від 26.07.2019 року для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що спряли порушенню закону.
Не погодившись з судовим рішенням, позивач та його представник подали апеляційні скарги, в яких просили суд скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В апеляційних скаргах позивач та його представник наголошують, що місцевим судом не надано належної оцінки фактичним обставинам справи, що призвело до прийняття рішення з порушенням норм матеріального права. Позивач зазначає, що у відповідності до вимог ч.2 ст.94 України «Про вибори народних депутатів України» та постанови Центральної виборчої комісії від 06.06.2019 року №954 інформація про результати голосування розміщена на офіційному сайті Центральною виборчою комісією, є офіційно оприлюдненою інформацією. Дана інформація не потребує додатково підтвердження іншим способом, оскільки це є загальнодоступною інформацією. Суд повинен був прийняти до уваги офіційну інформацію, що розміщується на офіційному сайті Центральної виборчої комісії України щодо результатів голосування на дільниці №140756 та надати належну правову оцінку щодо порушених прав позивача. Крім того, під час знаходження судді у нарадчій кімнаті позивач отримала примірник протоколу окружної виборчої комісії про підсумок голосування в одномандатному виборчому окрузі № 50, згідно якого на виборчій дільниці за кандидата у народні депутати ОСОБА_1 проголосувало 74 особи, що на 100 голосів менше ніж у протоколах, що були надані до суду під час слухання справи, а саме бланк протоколу №0334725.
Щодо пред'явлення позову до неналежного відповідача, позивач наголошує на тому, що формулювання позовних вимог було саме до належного відповідача, а саме виборча дільнична комісія. Крім того, у відповідності до вимог ст.48 КАС України суд повинен був здійснити заміну неналежного відповідача належним. Позивач вважає, що протокол підрахунку голосів в одномандатному виборчому окрузі виборчої дільниці №140756 від 22.07.2019 року підлягає скасуванню, а способом захисту порушених прав є здійснення повторного підрахунку голосів на даній дільниці.
Відповідач, у судове засідання не прибув, був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, просив розгляд справи проводити за його відсутністю.
На адресу Першого апеляційного адміністративного суду надійшли відзиви на апеляційні скарги, в яких відповідач проти доводів апеляційної скарги заперечує, вважає, що рішення суду є законним та обґрунтованим, ухвалено судом відповідно до норм матеріального та процесуального права на підставі повного і всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі.
Третя особа проти доводів апеляційної скарги заперечувала, вважає, що рішення суду є законним та обґрунтованим, ухвалено судом відповідно до норм матеріального та процесуального права на підставі повного і всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі.
В судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали доводи апеляційної скарги та просили її задовольнити. Інші особи, які беруть участь в справі, до апеляційного суду не прибули.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, позивача та його представника, пояснення представника третьої особи1, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг, відзиви на скарги, дійшла висновку про те, що апеляційні скарги задоволенню не підлягають виходячи з наступного.
Правові відносини, які складаються з приводу виборів народних депутатів України, врегульовані Законом України від 17 листопада 2011 року № 4061-VI «Про вибори народних депутатів України» (далі - Закон № 4061-VI), відповідно до ст. 11 якого виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними статтею 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 12 Закону № 4061-VI, суб'єктами виборчого процесу є, зокрема, виборчі комісії, утворені відповідно до цього Закону, та кандидат у депутати, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.
Позивач у справі є кандидатом в народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року в одномандатному виборчому окрузі №50, що підтверджується посвідченням КД-5101 від 25 червня 2019 року.
Стосовно заявлених позовних вимог про визнання протиправними та скасування результатів голосування на звичайній виборчій дільниці №140756, одномандатного округу №50, які встановлені протоколом дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на звичайній виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі №50 від 22.07.2019 року, колегія суддів зазначає таке.
Повноваження дільничної виборчої комісії визначені статтею 32 Закону № 4061-VI, за приписами частини 2 якої дільнична виборча комісія, зокрема, проводить підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, складає протоколи про підрахунок голосів на виборчій дільниці та передає їх та іншу виборчу документацію відповідній окружній виборчій комісії у порядку, встановленому цим Законом; визнає недійсним голосування на виборчій дільниці за наявності обставин, передбачених статтею 92 цього Закону.
Відповідно до частини 1 статті 91 Закону № 4061-VI дільнична виборча комісія на своєму засіданні складає протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в загальнодержавному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі за формами, встановленими Центральною виборчого комісією не пізніш як за двадцять два дні до дня голосування.
За приписами частини 4 статті 91 Закону № 4061-VI протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному окрузі складаються дільничною виборчою комісією у кількості примірників, яка на чотири більша, ніж кількість осіб, які входять до складу дільничної виборчої комісії відповідно. Примірники протоколів нумеруються і мають однакову юридичну силу.
Згідно частини 8 статті 91 Закону № 4061-VI якщо після підписання протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі, але до відправлення цих протоколів разом із виборчою документацією до окружної виборчої комісії, дільнична виборча комісія виявила в одному з них або в обох неточності (описку чи помилку у цифрах), вона на тому ж засіданні розглядає питання про внесення змін до встановлених результатів голосування виборців на виборчій дільниці шляхом складення нового (нових) протоколу (протоколів) про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі з усуненням неточностей, на якому (яких) робиться помітка "Уточнений". При цьому перерахунок виборчих бюлетенів не проводиться. Протокол з поміткою "Уточнений" складається у кількості примірників, зазначеній у частині четвертій цієї статті, та підписується у порядку, встановленому частинами п'ятою та шостою цієї статті. Про складення протоколу з поміткою "Уточнений" зазначається у протоколі засідання дільничної виборчої комісії.
У відповідності до пункту 9 статті 91 Закону № 4061-VI перший і другий примірники протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі, а за наявності - і відповідні примірники кожного протоколу з поміткою "Уточнений" запаковуються до пакетів зі спеціальною системою захисту у порядку, встановленому частиною шостою статті 87 цього Закону. На пакетах робляться відповідно написи "Протокол загальнодержавного округу", "Протокол одномандатного округу". Треті примірники протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі (протоколу з поміткою "Уточнений") зберігаються у секретаря дільничної виборчої комісії, четверті примірники зазначених протоколів - невідкладно вивішуються для загального ознайомлення в приміщенні дільничної виборчої комісії, а решта по одному примірнику протоколу надаються членам дільничної виборчої комісії.
За приписами частини 12 статті 91 Закону № 4061-VI пакети з протоколами дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі, виборчими бюлетенями, контрольними талонами і предметами, списками виборців, а також, за наявності, окремими думками членів виборчої комісії, викладеними у письмовій формі, актами, заявами, скаргами та рішеннями, прийнятими виборчою комісією, невідкладно після закінчення засідання виборчої комісії доставляються до окружної виборчої комісії.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, протоколом дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на звичайній виборчій дільниці № 140756 в одномандатному виборчому окрузі № 50 (бланк № 0334725) визначено кількість голосів виборців, поданих за кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 у 174 (а.с. 62-63).
Така ж кількість голосів у 174 за кандидата ОСОБА_1 визначена у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на звичайній виборчій дільниці № 140756 (бланк № 0334745), наданим представником відповідача на вимогу суду, і протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на звичайній виборчій дільниці № 140756 (бланк № 0334726), наданим, зі слів позивача їй кандидатом у народні депутати України ОСОБА_6 (а.с. 75-82). Ці протоколи відрізняються від протоколу (бланк № 0334725), наданого позивачем у судовому засіданні, в частині підрахунку голосів інших кандидатів у народні депутати: ОСОБА_18 - 4 у бланках №№ 0334725 і 0334726 і 0 у бланку №0334745; ОСОБА_6 - 18 у бланках №№ 0334725 і 0334726 і 8 у бланку № 0334745; ОСОБА_8 .Ч. - 1 у бланках №№ 0334725 і 0334726 і 0 у бланку № 0334745; ОСОБА_9 . - 2 у бланках №№0334725 і 0334726 і 0 у бланку № 0334745; ОСОБА_10 - 3 у бланках №№ 0334725 і 0334726 і 0 у бланку № 0334745; ОСОБА_11 - 2 у бланках №№ 0334725 і 0334726 і 0 у бланку № 0334745; ОСОБА_12 - 6 у бланках №№ 0334725 і 0334726 і 0 у бланку № 0334745; ОСОБА_13. - 74 у бланках №№ 0334725 і 0334726 і 4 у бланку № 0334745; ОСОБА_3 - 354 у бланках №№ 0334725 і 0334726 і 480 у бланку № 0334745; ОСОБА_14 - 28 у бланках №№ 0334725 і 0334726 і 0 у бланку № 0334745.
Третьою особою Окружною виборчою комісією не виконана ухвала суду від 24 липня 2019 року і не наданий екземпляр протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на звичайній виборчій дільниці № 140756, який поданий саме до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 50, за відомостями у якому вносилась інформація на сайт Центральної виборчої комісії.
Зі скріншоту з сайту Центральної виборчої комісії, наданим суду позивачем (а.с. 10) у розділі відомості про підрахунок голосів виборців в одномандатному виборчому окрузі № 50 в межах виборчої дільниці № 140756 мається наступна інформація в частині голосів за щодо кандидатів: ОСОБА_3 - 525, ОСОБА_1 - 74, ОСОБА_13 - 74, ОСОБА_16 - 3, ОСОБА_17 - 2, ОСОБА_9 - 2, ОСОБА_11 - 2.
Пунктом 9 статті 94 Закону № 4061-VI визначено, що з моменту початку прийняття окружною виборчою комісією документів дільничних виборчих комісій окружна виборча комісія почергово, після ухвалення рішення про врахування відомостей протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях в одномандатному окрузі, на підставі відповідних протоколів дільничних виборчих комісій (у тому числі з поміткою "Уточнений") та повідомлень про зміст таких протоколів дільничних виборчих комісій, переданих за допомогою технічних засобів зв'язку із спеціальних виборчих дільниць, утворених на суднах, що перебувають у день голосування у плаванні під Державним Прапором України, на полярній станції України, а в разі повторного підрахунку голосів виборців - також протоколу окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці, через автоматизовану інформаційно-аналітичну систему передає Центральній виборчій комісії оперативну інформацію про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях одномандатного виборчого округу (із зазначенням усіх відомостей, що містяться у відповідних протоколах дільничних виборчих комісій). Центральна виборча комісія невідкладно оприлюднює зазначені відомості на своєму офіційному веб-сайті.
Відповідно до частини першої статті 25 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» при проведенні виборів народних депутатів України, Президента України, всеукраїнського референдуму Комісія застосовує автоматизовану інформаційну систему.
Положеннями частини третьої статті 25 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» передбачено, що під час процедури голосування автоматизована інформаційна система використовується виключно для спостереження за ходом і результатами голосування. Відомості про результати голосування, отримані через автоматизовану інформаційну систему, є попередньою інформацією, що не має юридичних наслідків.
З метою забезпечення публічності та відкритості виборчого процесу з виборів народних депутатів України, спостереження за ходом і результатами голосування, своєчасного отримання та оприлюднення Центральною виборчою комісією передбаченої Законом України «Про вибори народних депутатів України» інформації, надання інформаційно-аналітичної підтримки суб'єктам виборчого процесу, постановою Центральної виборчої комісії №954 від 6 червня 2019 року затверджено Порядок використання окружними виборчими комісіями з виборів народних депутатів України інформаційно-аналітичної системи «Вибори народних депутатів України» Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Вибори» (далі - Порядок №954).
Згідно з Преамбулою вказаного Порядку №954 під час проведення виборів народних депутатів України окружні виборчі комісії з виборів народних депутатів України (далі - окружна виборча комісія) використовують інформаційно-аналітичну систему «Вибори народних депутатів України» Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Вибори» (далі - ІАС «Вибори народних депутатів України»).
Порядок використання окружними виборчими комісіями з виборів народних депутатів України ІАС «Вибори народних депутатів України» та процедура передачі за допомогою її засобів інформації до ЦВК встановлюються Законом, цим Порядком та іншими актами Комісії.
Процедура передачі оперативної інформації про результати голосування встановлено розділом 4 Порядку № 954.
Згідно з пунктом 4.1 вказаного Порядку №954 з моменту закінчення голосування та початку прийняття окружною виборчою комісією протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та (або) протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях в одномандатному виборчому окрузі (далі - протокол) окружна виборча комісія засобами ІАС «Вибори народних депутатів України» надає Центральній виборчій комісії оперативну інформацію про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях одномандатного виборчого округу (далі - інформація про підрахунок голосів виборців).
Надання ЦВК оперативної інформації про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях одномандатного виборчого округу про результати голосування, яка надається постійно і не виключає водночас проведення в подальшому перевірки правильності заповнення протоколу, повноти та коректності внесених до нього відомостей, передбаченим пунктом 4.2 Порядку №954.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку №954 для перевірки правильності заповнення протоколу, повноти та коректності внесених до нього відомостей окружна виборча комісія своїм рішенням визначає члена (членів) комісії, відповідального (відповідальних) за таку перевірку. Під час цієї перевірки, крім візуального контролю, здійснюється контроль відомостей протоколу засобами ІАС «Вибори народних депутатів України».
Згідно з пунктом 4.3 Порядку №954 невідкладно після оголошення головою окружної виборчої комісії (головуючим на засіданні комісії) змісту протоколу голова (головуючий на засіданні) або визначений комісією член комісії оголошує системному адміністратору (оператору) відомості протоколу та, за наявності, відповідних актів з метою введення ним цих відомостей до бази даних системи та перевірки засобами ІАС «Вибори народних депутатів України» правильності заповнення протоколу. У приміщенні, де відбувається введення та перевірка відомостей протоколу, мають право перебувати системний адміністратор, оператори ІАС «Вибори народних депутатів України», голова, заступник голови та секретар окружної виборчої комісії, члени цієї комісії, кандидати в народні депутати України, їх довірені особи, уповноважені особи політичних партій, офіційні спостерігачі. Присутність інших осіб у цьому приміщенні забороняється.
Положеннями пункту 4.4 Порядку №954 визначено, що у разі правильності заповнення протоколу системний адміністратор (оператор) повинен: роздрукувати інформацію про підрахунок голосів на відповідній виборчій дільниці, підписати та подати її для підпису голові окружної виборчої комісії (головуючому на засіданні) та члену цієї комісії, відповідальному за перевірку правильності заповнення протоколу. Ця інформація про підрахунок голосів виборців зберігається в окружній виборчій комісії до припинення її повноважень; засобами ІАС «Вибори народних депутатів України» передати інформацію про підрахунок голосів виборців до Центральної виборчої комісії.
Указані відомості невідкладно оприлюднюються на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.
Відповідно до пункту 5.3. Порядку №954 робота ІАС "Вибори народних депутатів України" на рівні окружної виборчої комісії з опрацювання інформації про хід та підсумки голосування в межах одномандатного виборчого округу завершується лише після коректного надходження всієї інформації до Центральної виборчої комісії. До цього моменту припинення роботи ІАС "Вибори народних депутатів України" на рівні окружної виборчої комісії заборонено.
Згідно з частиною першою статті 99 Закону України «Про вибори народних депутатів України» Центральна виборча комісія на своєму засіданні на підставі протоколів окружних виборчих комісій про підсумки голосування в одномандатних округах, у тому числі з поміткою "Уточнений", не пізніш як на п'ятнадцятий день з дня голосування встановлює результати виборів депутатів у відповідних одномандатних округах, про що складає протоколи, до якого заносяться відповідні відомості.
Отже, результати виборів депутатів в одномандатних округах ЦВК встановлює саме на підставі протоколів окружних виборчих комісій про підсумки голосування в одномандатних округах, а не на підставі оперативної інформації, що надсилається до ЦВК через автоматизовану інформаційну систему, у порядку та у спосіб визначений чинним законодавством.
За таких обставин, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про те, що відомості про результати голосування, отримані через автоматизовану інформаційну систему ЦВК є лише оперативною інформацією про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях одномандатного виборчого округу. Вказані дані мають лише інформаційний характер і жодним чином не можуть впливати на результати виборів та порушувати права позивача.
Порядок визнання дільничною виборчою комісією голосування на виборчій дільниці недійсним визначено статтею 92 Закону № 4061-VI, за приписами частини 1 якої дільнична виборча комісія може визнати голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин:
1) виявлення фактів незаконного голосування (опускання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених частиною дев'ятою статті 85 цього Закону; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на цій виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцями, яким на підставі частини третьої статті 7 Закону України "Про Державний реєстр виборців" тимчасово змінено місце голосування (без зміни виборчої адреси) на іншу виборчу дільницю поза межами одномандатного округу, до якого вони відносяться на підставі відомостей Державного реєстру виборців про їх виборчу адресу, що внесені до списку виборців на відповідній виборчій дільниці та безпідставно отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі; голосування виборцем більше ніж один раз) у кількості, що перевищує п'ять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;
2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує двадцять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;
3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному або одномандатному окрузі у кількості, що перевищує більш як на п'ять відсотків кількість виборців, які отримали відповідні виборчі бюлетені на виборчій дільниці.
Згідно частини 2 цієї статті у разі виявлення обставин, зазначених у частині першій цієї статті, у кожному випадку дільнична виборча комісія складає акт за формою та у порядку, передбаченими частиною восьмою статті 35 цього Закону. Такий акт (акти) є підставою для розгляду дільничною виборчою комісією питання про визнання голосування недійсним: на виборчій дільниці - у випадках, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті; по загальнодержавному або по одномандатному виборчому округу - у випадку, передбаченому пунктом 3 частини першої цієї статті.
В матеріалах справи відсутні належні докази на підтвердження наявності підстав для визнання голосування на виборчій дільниці недійсним.
Порядок прийняття та розгляду виборчих документів від дільничних виборчих комісій окружними комісіями визначений статтею 94 Закону № 4061-VI, згідно частини 5 якої при прийнятті документів дільничної виборчої комісії окружна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами. У разі повної комплектності виборчих документів та цілісності упаковки усіх пакетів відкриваються почергово пакети з протоколами про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі та оголошуються відомості, зазначені у них. За результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія окремо по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі приймає одне з рішень:
1) прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу;
2) відмовити у прийнятті виборчих документів по загальнодержавному округу в межах одномандатного округу та (або) одномандатному округу від дільничної виборчої комісії та зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу (протоколів) з поміткою "Уточнений";
3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Законом по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі.
Згідно частини 10 статті 91 Закону № 4061-VI за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, їх довіреними особами, уповноваженими особами партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також за наявності акта або письмової заяви чи скарги осіб, зазначених у частині першій статті 93 цього Закону, про порушення вимог цього Закону під час транспортування до окружної виборчої комісії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів окружна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі.
Відповідно до частини 11 статті 91 Закону № 4061-VI у разі неможливості усунення без перерахунку виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі та (або) одномандатному окрузі неточностей у протоколі (протоколах) дільничної виборчої комісії у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії по загальнодержавному округу та (або) одномандатному округу окружна виборча комісія зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі.
Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку про те, що рішення про повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці приймається окружною виборчою комісією за наявності підстав, передбачених пунктами 10, 11 статті 91 Закону № 4061-VI.
Тобто, прийняття рішення щодо повторного підрахунку голосів до повноважень дільничної виборчої комісії не належить.
З огляду на викладене, доводи апеляційних скарг про те, що суд першої інстанції, в порушення вимог ст.48 КАС України, не здійснив заміну неналежного відповідача виборчу дільницю №140756 на виборчу комісію дільниці №140756 одномандатного округу №50, колегією суддів не прийнято до уваги.
Щодо доводів про наявні розбіжності в копіях примірників протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на звичайній виборчій дільниці №140756 в одномандатному виборчому окрузі №50 (бланк №0334725), (бланк №0334745), (бланк №0334726), колегія суддів зазначає наступне.
Під час розгляду справи в суді першої інстанції сторонами було надано копії примірників протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на звичайній виборчій дільниці №140756 в одномандатному виборчому окрузі № 50 (бланк № 0334725) - (бланк №0334745), (бланк №0334726), у яких визначена кількість голосів у 174 за кандидата ОСОБА_1 .
Водночас, наведені примірники протоколу відрізнились між собою в частині підрахунку голосів інших кандидатів у народні депутати.
Враховуючи, що за змістом статті 91 Закону України «Про вибори народних депутатів України» протоколи про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному окрузі складаються дільничною виборчою комісією у примірниках, які мають однакову юридичну силу, і, логічно мають мати однаковий зміст, заповнення представниками Дільничної виборчої комісії №140756 одномандатного округу № 50 примірників протоколу зміст яких не збігається, свідчить про порушення вимог статті 91 Закону№ 4061-VI.
Однак, викладене не є підставою для проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці.
З метою вжиття заходів щодо усунення виявлених порушень, судом першої інстанції, у відповідності до вимог ст. 249 Кодексу адміністративного судочинства України, була постановлена окрема ухвала.
Відповідно до положень ч.1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, оскільки місцевий суд дійшов вірного висновку про необхідність відмови у задоволенні позовних вимог, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Окрім вище зазначеного, апеляційний суд звертає увагу на те, що позивачем не було сплачено судових збір за подання апеляційної скарги під час звернення до суду, отже, на підставі ст.139, ч.9 ст.273 КАС України, пп.2 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з позивача до спеціального фонду Державного бюджету України в сумі 1152,60 грн. (768,40*150%).
Керуючись статтями 270, 271, 273, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Апеляційні скарги Кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 та її представника адвоката Молчанової Наталії Володимирівни на рішення Димитровського міського суду Донецької області від 26 липня 2019 у справі № 235/5082/19 - залишити без задоволення.
Рішення Димитровського міського суду Донецької області від 26 липня 2019 у справі №235/5082/19 - залишити без змін.
Стягнути з Кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) на користь спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір за подачу апеляційної скарги у розмірі 1152 (однієї тисячі ста п'ятдесяти двох гривень) 60 коп., здійснивши зарахування за реквізитами: Отримувач коштів: ГУК у м. Києві (м. Київ) 22030106, код за ЄДРПОУ: 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: 31211256026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Повне судове рішення - 31 липня 2019 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Т. Г. Гаврищук
Судді А. А. Блохін
І.Д. Компанієць