30 липня 2019 року справа №200/4733/19-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Компанієць І.Д. (суддя-доповідач),
суддів Казначеєва Е.Г., Ястребової Л.В.,
за участю секретаря судового засідання Святодух О.Б.,
представника відповідача Сенникова А.А.
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07 травня 2019 року у справі № 200/4733/19-а (головуючий І інстанції Череповський Є.В. ) за позовом Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" в особі Часовоярського регіонального виробничого управління до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 20.03.2019 року № 0011474207 про сплату штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 2210,00 грн. ,-
Позивач просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомленні-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 20.03.2019 року №0011474207 про застосування штрафних санкцій в сумі 2210,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем неправомірно застосовані штрафні санкції за неподання податкових декларацій з рентної плати за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ, оскільки відповідно до Указу Президента України від 14.04.2014 №405/2014, яким введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України”, Розпоряджень КМУ від 30.10.2014 №1053-р та від 02.12.2015 №1275-р, позивачем отримано сертифікати Торгово-промислової палати України, якими засвідчено настання форс-мажорних обставин з 10.06.2014 при дотриманні норм законодавчих актів України та здійсненні господарської діяльності на території Донецької області. Зазначає, наявність сертифікату Торгово-промислової палати України надає позивачу можливість продовжувати граничний строк подачі податкових декларацій.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07 травня 2019 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області №0011474207 від 20.03.2019 року про сплату штрафних санкцій в сумі 2210,00 грн.
Не погодившись з судовим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Обґрунтування апеляційної скарги.
Наявність сертифікатів ТПП про настання обставин непереборної сили лише засвідчує факт, який повинен братися до уваги контролюючим органом для продовження строків подання декларацій, заяв про перегляд рішень, за письмовим запитом платника податків.
Рішення керівником (або іншої уповноваженою особою) податкового органу щодо продовження граничних строків для подання податкової декларації з рентної плати за спеціальне використання води платнику податків Часовоярське РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу» не приймалось, тому відсутні підстави для не нарахування штрафних санкцій за неподання податкової звітності.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги, просив скасувати рішення суду першої інстанції.
Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.
Фактичні обставини справи.
Комунальне підприємство “Компанія “Вода Донбасу” (ідентифікаційний код 00191678) зареєстроване в якості юридичної особи, що підтверджено відповідним записом в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Часовоярське регіональне виробниче управління комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” - відокремлений підрозділ КП “Компанія “Вода Донбасу” без статусу юридичної особи, зареєстроване як платник податків в Бахмутській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області.
Місцезнаходження Часовоярського регіонального виробничого управління: 84553, Донецька обл., Бахмутський р-н, м. Часів Яр, вул. Зої Космодем'янської, б. 3.
Відповідачем на підставі пп.19-1.1.2 п. 19-1.1 ст. 19-1, пп. 20.1.4. п. 20.1. ст. 20, п.75.1. ст. 75, ст. 76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку щодо своєчасного подання податкової звітності з рентної плати за спеціальне використання води за 4 квартал 2015 року, 1 квартал 2016 року, 2 квартал 2016 року, 3 квартал 2016 року, 4 квартал 2016 року, 1 квартал 2017 року, 2 квартал 2017 року, 3 квартал 2017 року, 4 квартал 2017 року, 1 квартал 2018 року, 2 квартал 2018 року, 3 квартал 2018 року, 4 квартал 2018 року Часовоярським регіональним виробничим управлінням комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу”.
За результатами проведення перевірки відповідачем складено акт від 22.02.2019 року № 36/05-99-42-07/35397900, яким встановлено порушення вимог пункту п.п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16, п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49, п.п. 257.3.4 п. 257.3 ст. 257 Податкового кодексу України, а саме неподання податкової звітності з рентної плати за спеціальне використання води в 4 кварталі 2015 року, 1 кварталі 2016 року, 2 кварталі 2016 року, 3 кварталі 2016 року, 4 кварталі 2016 року, 1 кварталі 2017 року, 2 кварталі 2017 року, 3 кварталі 2017 року, 4 кварталі 2017 року, 1 кварталі 2018 року, 2 кварталі 2018 року, 3 кварталі 2018 року, 4 кварталі 2018 року.
20.03.2019 року ГУ ДФС у Донецькій області на підставі акту перевірки № 36/05-99-42-07/35397900 від 22.02.2019 року, за порушення п.п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16, п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49, п.п. 257.3.4 п. 257.3 ст. 257 Податкового кодексу України, прийнято податкове повідомлення-рішення форми “ПС” № 0011474207, яким до позивача застосовано штрафні санкції в сумі 2210,00 грн.
Скасовуючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення, суд першої інстанції зазначив, що наявність у позивача сертифікатів ТПП про настання обставин непереборної сили звільняє підприємство від відповідальності за порушення строків подання податкової звітності з рентної плати за спеціальне використання води.
Оцінка суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до п. 47.1 ст. 47 ПК України, відповідальність за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності, порушення строків їх подання контролюючим органам, недостовірність інформації, наведеної у зазначених документах, несуть: юридичні особи, постійні представництва нерезидентів, які відповідно до цього Кодексу визначені платниками податків, а також їх посадові особи.
Відповідальність за порушення податкового законодавства відокремленим підрозділом юридичної особи несе юридична особа, до складу якої він входить.
За приписами п. 49.1 ст. 49 ПК України, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Згідно з вимогами п. 49.2 цієї статті, платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Пунктом 257.3.4 ст. 257 ПК України визначено, що платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки, з рентної плати за спеціальне використання води - за місцем податкової реєстрації.
Відповідно до п. 258.1.1 ст. 258 ПК України, на платника рентної плати покладається відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних податкових декларацій згідно із нормами цього Кодексу та інших законодавчих актів.
З аналізу зазначених норм вбачається обов'язок платника податку щодо подання податкових декларацій за звітний період, а також відповідальність за несвоєчасне подання таких декларації.
Разом з тим, Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” від 02 вересня 2014 року № 1669-VІІ (надалі - Закон № 1669-VІІ).
Відповідно до статті 1 Закону № 1669-VІІ територією проведення антитерористичної операції є територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України” від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Тобто, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014 року.
Станом на момент виникнення спірних правовідносин та на момент розгляду даної справи, антитерористична операція триває. Указ Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого входять, зокрема, м. Маріуполь Донецької області та м. Бахмут Донецької області.
Статтею 10 Закону № 1669-VII визначено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
На виконання вимог цієї норми, позивачем надано сертифікати (висновки) Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили:
- № 1735 від 25 листопада 2014 року, яким, у відповідності п.п.100.4, 100.5 статті 100 Податкового кодексу України КП “Компанія “Вода Донбасу” засвідчено настання обставин непереборної сили з 10.06.2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів;
- №1736 від 25 листопада 2014 року, яким, відповідно до п. 102.6-102.7 ст.102 ПК України КП “Компанія “Вода Донбасу” засвідчено настання обставин непереборної сили з 10.06.2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України для продовження граничного строку подання податкових декларацій;
- № 1519 від 17 листопада 2014 року, яким, , відповідно до п. 102.6-102.7 ст.102 ПК України Часовоярському регіональному виробничому управлінню КП “Компанія “Вода Донбасу” засвідчено настання обставин непереборної сили з 10.06.2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України для продовження граничного строку подання податкових декларацій.
Згідно з частиною третьою статті 11 Закону № 1669-VII, закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Положення статті 10 Закону № 1669-VII застосовується до спірних правовідносин та є спеціальною нормою закону, яка поширюється на суб'єктів господарювання, які здійснюють свою діяльність на певній території протягом певного періоду в часі, в силу об'єктивних обставин - проведення антитерористичної операції, факти про які, в свою чергу, підлягають підтвердженню належними засобами та у передбачений чинним законодавством спосіб, що відповідно встановлює підстави для звільнення від відповідальності цих платників податків, в тому числі й в частині неналежного виконання обов'язку своєчасної реєстрації податкових накладних.
Оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням позивачу нараховані штрафні санкції за неподання податкових декларацій з рентної плати за спеціальне використання води.
Суд зазначає, що дія обставин непереборної сили, засвідчена наданими сертифікатами, розповсюджується на виконання обов'язків позивача щодо подання податкових накладних, як документів податкової звітності.
Отже, наявність у позивача сертифікатів Торгово-промислової палати України є підставою для звільнення його від відповідальності за неналежне виконання податкових зобов'язань, зокрема, від застосування штрафних санкцій з боку податкових органів на час проведення АТО.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо наявності підстави для звільнення підприємства від відповідальності за порушення строків подання податкової звітності з рентної плати за спеціальне використання води в установлені Податковим кодексом України строки.
Аналогічна правова позиції викладена Верховним Судом в постановах від 14 березня 2018 року по справі №805/1463/17-а та від 08 травня 2018 року по справі №805/808/17-а.
Враховуючи зазначене, суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач звільнений, на час проведення антитерористичної операції, від відповідальності за неналежне виконання своїх зобов'язань, а саме за подання податкової звітності з рентної плати за спеціальне використання води.
Отже, суд першої інстанції дійшов до правильного висновку, що податкове повідомлення-рішення № 0011474207 від 20.03.2019 року на суму 2210,00 грн підлягає скасуванню.
За приписами пункту 1 частини 1 статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвали судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення є обґрунтованим, ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.
Як визначено п. 6 ч. 6 ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо:
а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;
б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;
в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;
г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Отже зазначена справа відноситься до справ незначної складності, тому судове рішення за наслідками апеляційного розгляду в цій справі касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених п. 2 ч. 5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07 травня 2019 року у справі № 200/4733/19-а - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07 травня 2019 року у справі № 200/4733/19-а - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття 30 липня 2019 року є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених ст. 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 30 липня 2019 року.
Головуючий суддя І.Д. Компанієць
Судді Е.Г. Казначеєв
Л.В. Ястребова