ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
30 липня 2019 року м. Київ № 640/13145/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Мазур А.С., ознайомившись із позовною заявою та доданими до неї матеріалами
Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві
до Публічного акціонерного товариства "Завод Кінап"
про стягнення заборгованості у розмірі 7809,00 грн.,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві до Публічного акціонерного товариства "Завод Кінап" про стягнення заборгованості в розмірі 7 809,00 грн.
Разом із позовною заявою, позивач заявив клопотання про звільнення від сплати судового збору з підстав відсутності грошових дотацій на сплату судового збору.
Розглянувши дане клопотання, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною першою статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" від 22.05.2015 були скасовані пільги по сплаті судового збору для органів Пенсійного фонду України, а відтак починаючи з 01.09.2015 органи Пенсійного фонду України є платниками судового збору.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що відсутність бюджетного фінансування не вважається правовою підставою для звільнення від сплати судового збору.
Відповідно до частини третьої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною першою статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до адміністративного суду позовної заяви майнового характеру, яка подана юридичною особою ставка судового збору складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2019 року становить 1921,00 гривень.
Виходячи з суми, яка підлягає стягненню, позивач повинен сплатити судовий збір у сумі 1921, 00 грн.
Відповідно до частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Наведене вище у сукупності свідчить про недотримання позивачем вимог Кодексу адміністративного судочинства України та є недоліками позовної заяви, що в свою чергу створює перешкоди для вирішення питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі.
Виявлені недоліки позовної заяви підлягають усуненню шляхом подання позивачем до суду доказів про сплату судового збору у розмірі 1921,00 грн.
Керуючись статтею 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва -
1.Залишити позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві без руху .
2. Надати позивачу п'ятитиденний строк з дня отримання цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
3. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені частиною четвертою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала, відповідно до змісту частини другої статті 256 та пункту 5 частини першої статті 294 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена лише у випадку порушення правил підсудності.
Суддя А.С. Мазур