про забезпечення позову
29 липня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/1875/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши у письмовому провадженні заяву про забезпечення позову
заявник: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
ОСОБА_1 26.07.2019 року до подання позовної заяви, через адвоката Науменка І.Ф., звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду із заявою про забезпечення позову, в якій просить суд:
- заборонити Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області та державному підприємству "Сетам" здійснювати будь-які дії, спрямовані на продаж на земельних торгах (аукціоні) земельної ділянки площею 1,50 га, зазначеної нею на графічних матеріалах, поданих разом із заявою від 19.05.2018 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, яка знаходиться у межах земельної ділянки загальною площею 21,3829 га, кадастровий номер НОМЕР_2 , для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області;
- зупинити дію пунктів 1, 3, 4, 5, 6 наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області "Про затвердження документації із землеустрою та проведення електронних торгів у формі аукціону" №626 від 12.06.2019 року, в частині, що стосується зазначеної земельної ділянки.
В обґрунтування цієї заяви представник заявниці зазначив, що ОСОБА_1 намагається отримати у власність земельну ділянку в межах норм безоплатної приватизації, яка входить до земельного масиву земельної ділянки загальною площею 21,3829 га за кадастровим номером НОМЕР_2 , розташованої на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області. Наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області №11-2140/14-19-СГ від 06.05.2019 року заявниці надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність цієї земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства. Однак, у липні 2019 року заявниці стало відомо, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області №820 від 19.09.2018 року обрану нею земельну ділянку включено до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу права на них на земельних торгах, а наказом №626 від 12.06.2019 року Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області затвердило проект землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки для продажу права оренди терміном на 7 років на земельних торгах у формі аукціону для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та вирішено продати право оренди на неї на електронних земельних торгах, які відбудуться 05.08.2019 року. Представник заявниці зазначає, що ОСОБА_1 має намір оскаржити до суду вказані накази Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області в частині, що стосуються обраної нею земельної ділянки, зважаючи на її правомірні очікування та законні сподівання на приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства. Необхідність вжиття заходів забезпечення позову представник заявниці обґрунтовує тим, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду, а судовий захист буде ілюзорним, що потягне за собою наступні судові спори.
Розглянувши вказану заяву про забезпечення позову, суд дійшов до таких висновків.
Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Згідно з частиною 1 статті 151 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Частиною 2 статті 151 КАС України передбачено, що суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Отже, забезпечення позову в адміністративній справі є наданням тимчасового захисту заявнику - до вирішення справи по суті, який застосовується у виключних випадках за наявності об'єктивних обставин, які дозволяють зробити обґрунтоване припущення, що невжиття відповідних заходів потягне за собою більшу шкоду, ніж їх застосування.
За правилами пункту 1 частини 1 статті 153 КАС України заява про забезпечення позову до подання позовної заяви подається до суду, до якого має бути подано позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.
Згідно з частиною 1 статті 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Залежно від обставин справи суд може забезпечити позов повністю або частково.
В ухвалі про забезпечення позову суд зазначає вид забезпечення позову та підстави його обрання. Суд може також зазначити порядок виконання ухвали про забезпечення позову.
Як вбачається з поданих матеріалів, на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22.02.2019 року в адміністративній справі №340/170/19, наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області №11-2140/14-19-СГ від 06.05.2019 року ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області. Орієнтовний розмір земельної ділянки - 1,5000 га ріллі, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства.
Представник ОСОБА_1 стверджує, що земельна ділянка, яку та має намір отримати у власність у межах норм безоплатної приватизації за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення, входить до земельного масиву земельної ділянки загальною площею 21,3829 га за кадастровим номером НОМЕР_2 , що підтверджується поданими нею графічними матеріалами та даними Публічної кадастрової карти України.
Між тим, Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області видано наказ №626 від 12.06.2019 року "Про затвердження документації із землеустрою та проведення електронних торгів у формі аукціону", яким зокрема наказано:
1. Затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для продажу права оренди терміном на 7 років на земельних торгах у формі аукціону для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі, загальною площею 21,3829 га за межами населених пунктів на території Чемерпільської сільської ради Гайвороського району Кіровоградської області".
2. Здійснити державну реєстрацію права власності держави на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_2 площею 21,3829 га у Державному реєстрі речових прав.
3. Продати на електронних земельних торгах право оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності, яка розташована на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області, за цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 21, 3829 га, угіддя - рілля, кадастровий номер НОМЕР_2 , нормативна грошова оцінка станом на 01.01.2019 року - 764837,57 грн.
4. Встановити стартову ціну лота - 61187,01 грн. (стартовий розмір річної плати за користування) та крок аукціону - 305,94 грн.
5. Затвердити умови продажу - продаж права оренди строком на 7 років.
6. Начальнику відділу ринку та оцінки земель Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області забезпечити підписання протоколу електронних торгів та укладення договору оренди земельної ділянки.
Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області на офіційному веб-сайті розміщено оголошення про проведення аукціону №18882, лот №3596 - право оренди земельної ділянки площею 21,3829 га, кадастровий №3521187600 : 02:000:2120; час проведення торгів - 08.05.2019 року 09:00; місце проведення: електронний майданчик державного підприємства "СЕТАМ" - https://land.setam.net.ua/auction/.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами передбачений статтею 118 Земельного кодексу України.
Відповідно до частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з частиною 7 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідно до частин 8, 9 статті 118 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186 1 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Таким чином, законом встановлено певний алгоритм та поетапність процесу безоплатної передачі земельних ділянок державної та комунальної власності у власність громадян, а саме: 1) подання громадянином клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо отримання земельної ділянки у власність; 2) отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (або мотивовану відмову у його наданні); 3) після розроблення проекту землеустрою такий проект погоджується, зокрема з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин у відповідності до приписів статті 186-1 ЗК України; 4) здійснення державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі; 5) подання громадянином погодженого проекту землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, про що, в свою чергу, такий орган у двотижневий строк, зобов'язаний прийняти відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову передання земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду.
Воднораз, як передбачено частиною 5 статті 116 ЗК України, земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Матеріали заяви свідчать, що ОСОБА_1 у травні 2018 року звернулася за отриманням у приватну власність із земель державної власності земельної ділянки в межах норм безоплатної приватизації. У травні 2019 року вона отримала дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою формування земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Проте, як стверджує представник заявниці, Головним управлінням Держгеокадастру в Кіровоградській області щодо цієї земельної ділянки розпочато процес продажу прав на неї на конкурентних засадах, про що видано спірні накази №820 від 19.09.2018 року "Про визначення переліку земельних ділянок для продажу права на них на земельних торгах", №626 від 12.06.2019 року "Про затвердження документації із землеустрою та проведення електронних торгів у формі аукціону".
Статтями 134 - 138 ЗК України визначено процедуру продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них на конкурентних засадах, яка складається з таких етапів: 1) визначення (добір) організатором земельних ділянок державної чи комунальної власності які або права на які виставляються на земельні торги; 2) підготовка організатором лотів до проведення земельних торгів; 3) підготовка виконавцем проведення земельних торгів; 4) проведення земельних торгів; 5) встановлення результатів торгів; 6) оприлюднення результатів земельних торгів.
Частинами 1, 2 статті 135 ЗК України ("Земельні торги") передбачено, що земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.
Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.
Згідно з частиною 3 статті 135 ЗК України організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.
Виконавцем земельних торгів є суб'єкт господарювання, який уклав з організатором земельних торгів договір про їх проведення.
Учасником земельних торгів є фізична або юридична особа, яка подала виконавцю земельних торгів документи, зазначені в частині сьомій статті 137 цього Кодексу, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зареєстрована у книзі реєстрації учасників земельних торгів і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, яка виставляється на земельні торги.
Умови, оголошені перед проведенням земельних торгів, не підлягають зміні під час укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки. (частина 12 статті 135 ЗК України)
Частиною 24 статті 137 ЗК України передбачено, що договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки між організатором земельних торгів і переможцем торгів укладається безпосередньо в день проведення торгів, крім випадків, передбачених частиною двадцять дев'ятою цієї статті.
Суд погоджується з доводами заявниці, що у разі продажу на земельних торгах права оренди на земельну ділянку, щодо частини якої їй надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо її відведення у власність, процес набуття нею такої земельної ділянки у приватну власність в порядку безоплатної приватизації та виконання можливого рішення суду про скасування спірних наказів істотно ускладниться, оскільки земельна ділянка буде передана в оренду третій особі.
Тож позов ОСОБА_1 про скасування спірних наказів, який вона має намір подати, слід забезпечити шляхом заборони Головному управлінню Держгеокадастру в Кіровоградській області (організатору земельних торгів) та державному підприємству "Сетам" (виконавцеві земельних торгів) вчиняти дії, спрямовані на продаж на земельних торгах (аукціоні) земельної ділянки площею 1,5000 га, щодо якої ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за наказом Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області №11/2140/14-19-СГ від 06.05.2019 року "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою".
Невжиття таких заходів може істотно ускладнити виконання рішення суду та ефективний захист прав та інтересів позивачки, за захистом яких вона має намір звернутися до суду.
Воднораз, суд не вбачає підстав для зупинення дії пунктів 1, 3, 4, 5, 6 наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області №626 від 12.06.2019 року "Про затвердження документації із землеустрою та проведення електронних торгів у формі аукціону", оскільки самі по собі ці положення спірного наказу не призводять до виникнення нових правовідносин, які слід зупинити на час вирішення спору у суді. Подані матеріали не дають підстав для висновку про очевидну протиправність цього рішення, як того вимагає пункт 2 частини 2 статті 150 КАС України. Доцільність вжиття такого заходу забезпечення позову заявником не доведена.
Частиною 2 статті 153 КАС України передбачено, що у разі подання заяви про забезпечення позову до подання позовної заяви заявник повинен подати відповідну позовну заяву протягом десяти днів з дня постановлення ухвали про забезпечення позову.
Згідно з частиною 8 статті 157 КАС України заходи забезпечення позову, вжиті судом до подання позову, скасовуються судом також у разі: 1) неподання заявником відповідної позовної заяви згідно з вимогами частини другої статті 153 цього Кодексу; 2) повернення позовної заяви; 3) відмови у відкритті провадження у справі.
Керуючись статтями 150-154, 156, 248, 256, 294 КАС України, суд -
Заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про забезпечення позову задовольнити частково.
Заборонити Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області (25030, м. Кропивницький, вул. Академіка Корольова, 26, код ЄДРПОУ 39767636) та державному підприємству "Сетам" (01001, м. Київ, вул. Стрілецька, 4-Б, код ЄДРПОУ 39958500) вчиняти дії, спрямовані на продаж на земельних торгах (аукціоні) земельної ділянки (прав на неї) площею 1,5000 га, щодо якої ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за наказом Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області №11/2140/14-19-СГ від 06.05.2019 року "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" - до прийняття рішення у справі.
Копію ухвали надіслати заявниці, Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області, державному підприємству "Сетам" для виконання.
Ухвала про забезпечення позову підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду, через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 15 - денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш