Рішення від 22.07.2019 по справі 240/8547/19

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2019 року м. Житомир справа № 240/8547/19

категорія 109020100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Капинос О.В.,

секретар судового засідання Недашківська Н.В. ,

за участю: представника відповідача Олефіра О.Ю. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання протиправним та скасування наказу,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 11.09.2018 №6-3556/14-18-СГ "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою".

В обгрунтування позову зазначив, що спірним наказом включено до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах земельну ділянку площею 2,000 га на території Пиріжківської сільської ради Малинського району. Вважає такий наказ протиправним, оскільки кадастровий номер земельній дялнці не присвоєний, отже у відповідача були відсутні підстави включати її до переліку. Крім того, вказує, що він свідомо та навмисно виданий перед виданням наказу про надання йому дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки у власність. Зазначений наказ став перешкодою у реєстрації державним кадастровим реєстратором земельної ділянки після погодження проекту землеустрою. Оскільки спірна земельна ділянка не має кадастрового номера, тобто є несформованою, включення її до Переліку ділянок, права на яки виставляються на земельні торги є протиправним.

Ухвалою від 19.06.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено судове засідання на 22.07.2019.

Ухвалами від 19.06.2019 та від 19.07.2019 позивачу відмовлено у забезпеченні позову.

15.07.2019 позивачем подано відповідь на відзив.

Позивач в судове засідання не з"явився, надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову , з підстав, викладених у письмовому відзиві. В обрунтування відзиву зазначено, що на даний час здійснюється підготовка лота до проведення земельних торгів з продажу права оренди земельної ділянки, якої стосується спірний наказ. Крім того, чинним законодавством не встановлено обмежень стосовно кількості наказів про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступні обставини.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 31.05.2018 по справі №806/1391/18 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 02.03.2018 №Р-14179/0-840/0/22-18 про відмову в наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки та зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за межами населеного пункту с. Пиріжки Малинського району Житомирської області, згідно поданого клопотання.

На виконання постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 31.05.2018 у справі №806/1391/18, Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області 11.09.2018 видано наказ №6-3557/14-18-СТ "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" яким ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за межами населеного пункту с. Пиріжки Малинського району Житомирської області, згідно поданого клопотання.(а.с.18)

На підставі наказу, між позивачем та ПП "Граундплюс" укладено договір на виконання робіт із розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за межами населеного пункту с. Пиріжки Малинського району Житомирської області.

Після розроблення проекту землеустрою, останній 25.03.2019 подано на погодження у порядку ст. 186-1 Земельного кодексу України.

За результатами розгляду поданих документів, Головним управлінням Держгеокадастру в Івано-Франківській області складено висновок про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної від 01.04.2019 №3401/82-19, згідно якого проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 загальною площею - 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства розташованої за межами населеного пункту с. Пиріжки на території Пиріжківської сільської ради Малинського району Житомирської області погоджується. У п.8 даного висновку вказано, що відповідний проект землеустрою відповідає земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам.

Після погодження проекту землеустрою, 04.04.2019 позивачем до відділу у Малинському районі Головного Управління Держгеокадастру у Житомирській області подано заяву про внесення відомостей до Державного земельного кадастру з метою реєстрації земельної ділянки.

Однак, державним кадастровим реєстратором відділу у Малинському районі Головного Управління Держгеокадастру у Житомирській області Назаренко Н.В. 18.04.2019 прийнято рішення про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру з підстав, зокрема, невідповідності поданих документів вимогам, установленим Законом України "Про державний земельний кадастр" і Порядком ведення Державного земельного кадастру, а саме: "Згідно ч.3 ст. 136 ЗКУ земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або права на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів. Позивачу відмовлено у державній реєстрації земельної ділянки на підставі відомостей офіційного сайту Держгеокадастру, сформованих відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 11.09.2018 №6-3556/14-18-СТ "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою", яким дана ділянка включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на земельних торгах". (а.с.19а)

На неодноразові звернення позивача, Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області листами від 11.05.2019, 17.05.2019, 23.05.2019 позивачу повідомило, що на підставі наказу №6-3556/14-18-СГ від 11.09.2018 земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 2 га, що знаходиться на території с. Пиріжки Малинського району Житомирської області включено до переліку та надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою з метою продажу права оренди на земельних торгах для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. На даний час здійснюється підготовка лота до проведення земельних торгів. Законодавством України не встановлено обмежень стосовно кількості наказів про надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою. (а.с.23-29)

Як вбачається з матеріалів справи, 11.09.2018 Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області видало наказ №6-3556/14-18-СГ "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" яким включено до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах земельну ділянку площею 2,000 га на території Пиріжківської сільської ради Малинського району та надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки , з метою продажу права оренди на земельних торгах , яка розташована на території Пиріжківської сільської ради Малинського району Житомирської області. Затверджено умови продажу - продаж права оренди строком на 7 років.(а.с.19,27)

Вважаючи такий наказ протиправним, позивач звернувся до суду.

Вирішуючи спір, суд виходить з того, що порядок набуття права на землю громадянами та юридичними особами регламентований главою 19 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Частиною 4 ст. 122 ЗК України передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до ч. 1 ст. 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Частиною 2 вказаної статті передбачено земельні ділянки, які не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).

З матеріалів справи вбачається, що розробивши та погодивши на підставі наказу №6-3557/14-18-СТ від 11.09.2018 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за межами населеного пункту с. Пиріжки Малинського району Житомирської області, при зверненні до державного кадастрового реєстратора про реєстрацію зазначеної земельної ділянки позивач отримав відмову посилаючись на відомості офіційного сайту Держгеокадастру, сформованих відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 11.09.2018 №6-3556/14-18-СТ "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою", яким дана ділянка включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на земельних торгах".

Так, 11.09.2018 Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області видало наказ №6-3556/14-18-СГ "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" яким включено до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах земельну ділянку площею 2,000 га на території Пиріжківської сільської ради Малинського району та надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки , з метою продажу права оренди на земельних торгах , яка розташована на території Пиріжківської сільської ради Малинського району Житомирської області. Затверджено умови продажу - продаж права оренди строком на 7 років.

Обґрунтовуючи протиправність оскаржуваного наказу позивач посилається на те, що у ньому не вказано кадастровий номер земельної ділянки, а лише номер кадастрової зони та кварталу. Оскільки спірна земельна ділянка не має кадастрового номера, тобто є несформованою, включення її до Переліку ділянок, права на яки виставляються на земельні торги є протиправним.

Суд погоджується з такими доводами, з огляду на таке.

Статтею 136 ЗК України визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах

Правовими положеннями ч. 1 ст. 136 Земельного кодексу України передбачено, що організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.

У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.

Згідно із ч. 2 ст. 136 Земельного кодексу України добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Суд наголошує, що земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Згідно із п. 29 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. N 1051, кадастровим номером земельної ділянки є індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування. Кадастровий номер земельної ділянки присвоюється за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру. Кадастровий номер присвоюється земельній ділянці незалежно від форми власності. У разі переходу права власності на земельну ділянку від однієї особи до іншої, виникнення інших, крім права власності, речових прав на земельну ділянку, зміни речових прав на земельну ділянку, інших відомостей про неї кадастровий номер не змінюється. У разі поділу чи об'єднання земельній ділянці присвоюється новий кадастровий номер.

Тобто, Перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та прав на них, які виставляються на земельні торги визначається організатором земельних торгів і заборона щодо відчуження встановлена саме на ті земельні ділянки, які включені до Переліку.

Між тим, до вказаного Переліку може бути включено земельну ділянку тільки за умови присвоєння їй кадастрового номеру, тобто сформовану земельну ділянку, оскільки об'єктом продажу на аукціоні може бути земельна ділянка, яка є об'єктом цивільних прав.

Досліджуючи спірні правовідносини судом встановлено, що додатком до спірного наказу є перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу права на них на земельних торгах, до якого включено земельну ділянку на території Пиріжківської сільської ради Малинського району площею 2,000 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. (а. с. 27)

Натомість, з вказаного переліку вбачається, що у ньому відсутні обов'язкові в силу вимог абз. 2 ч. 1 ст. 136 Земельного кодексу України дані, а саме: у графі кадастровий номер, обов'язковій для її заповнення та ідентифікації, такий номер земельної ділянки не зазначено. Вказане додатково свідчить про дефектність останнього.

Згідно інформації про земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які включено до переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги Головним управління Держгеокадастру у Житомирській області зазначено земельну ділянку площею 2,000 га на території Пиріжківської сільської ради Малинського району кадастровий квартал НОМЕР_1 .

Отже, земельна ділянка на території Пиріжківської сільської ради Малинського району площею 2,000 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва не має присвоєного кадастрового номера, що також не заперечувалось і відповідачем, тобто є несформованою.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача підстав для включення спірної земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу права на них на земельних торгах з огляду на що п.1 Наказу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 11.09.2018 №6-3556/14-18-СГ "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" є протиправним та підлягає скасуванню.

Водночас, щодо решти пунктів спірного наказу в частині надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, з метою продажу права оренди на земельних торгах, яка розташована на території Пиріжківської сільської ради Малинського району Житомирської області суд зазначає, що законом не встановлено обмежень щодо кількості дозволів на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки, оскільки отримання такого дозволу не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття права власності чи користування на земельну ділянку. Сам по собі дозвіл не являється правовстановлюючим актом.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що наказ Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 11.09.2018 №6-3556/14-18-СГ "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" підлягає скасуванню лише в частині включення спірної земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу права на них на земельних торгах.

Ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

В даному випадку Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірність своїх дій та не надано обґрунтованих доводів прийняття п.1 оскаржуваного наказу відповідно до норм чинного законодавства, з огляду на що, суд частково задовольняє позов ОСОБА_1 .

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 9,77,90,242-246,371 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати п.1 наказу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (вул.Довженка, 45, м.Житомир, 10002, код ЄДРПОУ 39765513) від 11.09.2018 №6-3556/14-18-СГ "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою".

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (вул.Довженка, 45, м.Житомир, 10002, код ЄДРПОУ 39765513) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок) судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Капинос

Повне судове рішення складене 29 липня 2019 року