Рішення від 18.07.2019 по справі 580/1504/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2019 року справа № 580/1504/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гайдаш В.А.,

за участю:

секретаря судового засідання - Баклаженко Н.В.,

представника позивача - ОСОБА_2 (за ордером),

розглянувши по суті у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту захисту економіки Національної поліції України про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі - позивач) з позовом до Департаменту захисту економіки Національної поліції України (вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601, далі - відповідач), в якому просить:

- зобов'язати відповідача зарахувати позивачу до вислуги років у поліції наявну на момент переходу на службу до Національної поліції України вислугу років в підрозділах управління пожежної охорони УМВС України в Черкаській області з 15.09.1990 по 13.05.1994 та податкової міліції ДПА у Черкаській області з 24.12.1996 по 28.02.2005;

- з врахуванням цієї вислуги років провести перерахунок і виплату грошового забезпечення в частині надбавки за вислугу років за весь час служби в органах поліції та компенсації за невикористану додаткову відпустку.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду 10.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем протиправно не враховано його вислугу років у податковій міліції та в підрозділах управління пожежної охорони УМВС України в Черкаській області до вислуги років у поліції, наявну на момент переходу позивача на службу до Національної поліції України, оскільки особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а служба у податковій міліції має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, а відтак відповідач зобов'язаний зарахувати стаж служби позивача в податковій міліції до його вислуги років у поліції. Крім того, у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» до стажу служби в поліції також зараховується військова служба в Цивільній обороні України, тому відповідач також зобов'язаний зарахувати позивачу до вислуги років у поліції наявну на момент переходу на службу до Національної поліції України вислугу років в підрозділах управління пожежної охорони УМВС України в Черкаській області з 15.09.1990 по 13.05.1994.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених вище, та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, просив суд здійснювати розгляд справи за його відсутності, надав до суду письмовий відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" підстав для зарахування позивачу до стажу служби в поліції періодів служби в податковій міліції та в підрозділах управління пожежної охорони УМВС України в Черкаській області немає, а тому у задоволенні позову необхідно відмовити.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 в період з 15.09.1990 по 13.05.1994 проходив військову службу в підрозділах управління пожежної охорони УМВС України в Черкаській області, а в період часу з 24.12.1996 по 28.02.2005 - в органах податкової міліції ДПА у Черкаській області, при цьому мав спеціальне звання «підполковник податкової міліції».

Наказом Національної поліції України від 07.11.2015 №105 о/с "По особовому складу Департаменту захисту економіки" позивача з 07.11.2015 призначено начальником управління, з присвоєнням йому в порядку переатестування спеціального звання «полковник поліції».

На заяву позивача щодо зарахування йому до вислуги років у поліції вищевказаної вислуги років в пожежній охороні та податковій міліції відповідач листом від 11.04.2019 №Д-619 відмовив в зарахуванні до його вислуги років у поліції наявної на момент переходу на службу до Національної поліції України вислуги років в підрозділах управління пожежної охорони УМВС України в Черкаській області з 15.09.1990 по 13.05.1994 та податкової міліції ДПА у Черкаській області з 24.12.1996 по 28.02.2005.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 59 Закону України "Про Національну поліцію" служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

За приписами статті 78 Закону України "Про національну поліцію" стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

До стажу служби в поліції зараховуються:

1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;

3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;

5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих;

6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в України" від 05.07.2012 №508-VI внесено зміни до Податкового кодексу України.

Так, відповідно до пункту 353.1 статті 353 Податкового кодексу України особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Згідно пункту 356.1 статті 356 Податкового кодексу України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

Зазначені норми кореспондуються з нормами Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 №509-XII, який регулював правовий статус податкової міліції.

Відповідно до статті 19 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 №509-XII податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних органів державної податкової служби, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.

Відповідно до статей 24, 26 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 №509-XII особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ. Держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України "Про міліцію".

Аналіз зазначених вище норм права дає підстави для обґрунтованого висновку, що служба у податковій міліції за своє суттю є службою в органах внутрішніх справ України. Крім того, позивачу під час проходження служби у податковій міліції було присвоєно спеціальне звання «старший лейтенант податкової міліції», яке в свою чергу призначалось відповідно до вимог Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 29.07.1991 №114.

Тому, суд вважає, що відповідачем безпідставно поставлено під сумнів приналежність вислуги років позивача у податковій міліції до служби в органах внутрішніх справ України та не враховано до вислуги років у поліції наявну на момент переходу на службу до Національної поліції України вислугу років позивача з 23.07.2001 по 12.08.2005 у податковій міліції.

Крім того, суд наголошує, що у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» до стажу служби в поліції також зараховується військова служба в Цивільній обороні України, а тому відповідач, за відсутності правових підстав, протиправно не зарахував позивачу до вислуги років у поліції наявну на момент його переходу на службу до Національної поліції України вислугу років в підрозділах управління пожежної охорони УМВС України в Черкаській області з 15.09.1990 по 13.05.1994.

За таких обставин суд зазначає, що служба позивача в органах пожежної охорони (Цивільної оборони) та в органах податкової міліції має бути зарахована до стажу служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини 2 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".

Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позову в цій частині.

Щодо позовної вимоги позивача провести перерахунок і виплату грошового забезпечення в частині надбавки за вислугу років за весь час служби в органах поліції та компенсації за невикористану додаткову відпустку, з врахуванням вищевказаної вислуги років, то в цій частині позову необхідно відмовити, оскільки вказана вимога є передчасною і право у позивача щодо перерахунку та виплати даного грошового забезпечення виникне в нього лише після виконання Департаментом захисту економіки Національної поліції України вказаного рішення суду щодо зарахування позивачу до вислуги років у поліції наявної на момент переходу на службу до Національної поліції України вислуги років в підрозділах управління пожежної охорони УМВС України в Черкаській області з 15.09.1990 по 13.05.1994 та податкової міліції ДПА у Черкаській області з 24.12.1996 по 28.02.2005.

За вказаних обставин суд вважає, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до часткового задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Департамент захисту економіки Національної поліції України зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років у поліції наявну на момент його переходу на службу до Національної поліції України вислугу років в підрозділах управління пожежної охорони УМВС України в Черкаській області з 15.09.1990 по 13.05.1994 та податкової міліції ДПА у Черкаській області з 24.12.1996 по 28.02.2005.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.А. Гайдаш

Рішення складено у повному обсязі 29.07.2019.