про повернення позовної заяви
24 липня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/1607/19
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Петренко О.С., розглянувши матеріали у справі
за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача: Гайворонського районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, вул. Великого Кобзаря, 1/18, м. Гайворон, Кіровоградська область,26300
про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця, -
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:
1)поновити пропущений строк для звернення до суду;
2)визнати протиправними дії Гайворонського районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області щодо винесення постанови №59112980 від 30.05.2019 року про стягнення виконавчого збору у розмірі 8346 грн.;
3)скасувати постанову №59112980 від 30.05.2019 р. про стягнення з позивача виконавчого збору в розмірі 8346 грн., винесену Гайворонським районним відділом ДВС Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області.
Пред'явлена позовна заява ухвалою від 08 липня 2019 року була залишена без руху, оскільки вона не відповідала вимогам ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків шляхом подання до суду: заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з адміністративним позовом та доказів на підтвердження поважності причин такого пропуску; уточненого позову із зазначенням ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача та свого реєстраційного номеру облікової картки платника податків (для фізичних осіб) та письмове підтвердження, відповідно до положень п.11 ч.5 ст.160 КАС України .
Так, в ухвалі суду від 08.07.2019 року вказано, що позивач про порушення своїх прав дізнався 04 червня 2019 року, що, відповідно, потребує обґрунтування дотримання строків звернення до суду позивачем, який визначений ст. 287 КАС України з виконанням вимог ст. 123 КАС України.
Таким чином, враховуючи, що позивач дізнався про порушення своїх прав 04 червня 2019 року, як сам зазначає в позовній заяві, однак до суду звернувся лише 25.06.2019 року (згідно відбитку поштового штемпелю на конверті ), що свідчить про пропуск строку, встановленого законодавцем для звернення до суду.
23.07.2019 року на адресу суду від позивача надійшла уточнена позовна заява, в якій позивач, обґрунтовуючи поважність причини пропуску звернення до суду, повторно зазначив про проведення виконавчих дій державним виконавцем 07.06.2019 року та 19.06.2019 року, що унеможливило вчасне звернення до суду.
Так, позивач вказав, що проведення державним виконавцем виконавчих дій зумовило зміни в психологічному стані його доньки, що призвело до необхідності звернутись до психолога (20.06.2019р.), а тому до цього часу позивач не міг займатись жодними іншими справами, окрім стану дитини.
Згідно з положеннями ч. 6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до вимог ч. 1 ст.123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Аналізуючи вищевикладене, слід зазначити наступне.
День, коли особа дізналася про порушення свого права, - це встановлений доказами день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів. Доказами, які свідчать про день, коли особа дізналася про порушення своїх прав, є розписка про одержання рішення, докази відправки та отримання кореспонденції, акт про відмову одержати документ (надати пояснення), довідки, складені особами, у випадках, передбачених законом.
Якщо цей день встановити точно не можливо, строк обчислюється з дня, коли особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав (свобод чи інтересів). При цьому «повинна» слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Однак, особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, якщо знала про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і не було перешкод для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені.
Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами (Постанова Верховного Суду від 17.07.2018 року у справі №521/21851/16-а).
В даному випадку такі обставини позивачем не наведено.
Згідно ч.2 ст.123 КАС України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до п.9 ч.4 ст.169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Отже, за сукупністю наведених обставин, враховуючи, що адміністративний позов поданий після закінчення строків, установлених законом, а тому останній підлягає поверненню позивачеві.
Крім того, вважаю за необхідне роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
На підставі наведеного та керуючись ст.169 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 - повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до ч.8 ст.169 КАС України, повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 256 КАС України.
Ухвала суду може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подання апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення в порядку, визначеному ст. 295-297 КАС України, з урахуванням п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. Петренко