Рішення від 29.07.2019 по справі 140/1721/19

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2019 року ЛуцькСправа № 140/1721/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - відповідач, ГУПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з 20.04.2017 та зобов'язання здійснити з 20.04.2017 перерахунок та виплачувати пенсію із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди та щомісячної премії; зобов'язання виплатити заборговану частину пенсії, з урахуванням різниці, яка вже виплачена до дати перерахунку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію за вислугою років. Однак, після звернення до відповідача йому стало відомо, що під час призначення та обчислення розміру призначеної пенсії ГУПФУ у Волинській області не в повному обсязі врахував при обчисленні розміру пенсії щомісячної грошової винагороди та щомісячної премії. У грудні 2018 року позивач звернувся із заявою про проведення перерахунку розміру пенсії, проте відповідач відмовив у проведенні посилаючись на те, що правових підстав для проведення перерахунку пенсії з врахуванням до складу грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення, винагороди за участь в АТО, одноразової премії немає. Вважає, що відмова у перерахунку пенсії з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, зазначених видів грошового забезпечення є протиправною та порушує право на отримання належної пенсії відповідно до чинного законодавства України, оскільки зазначені допомоги відносяться до постійних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та є складовими грошового забезпечення й мали бути враховані при обчисленні розміру пенсії.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 31.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.1-1а).

Відповідач у відзиві на позовну заяву від 14.06.2019 №6858/06-39 (а.с.28-32) позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав та просив відмовити в їх задоволенні з тих підстав, що нарахування позивачу пенсії здійснено відповідно до поданих документів, в тому числі грошового атестата від 20.04.2017 №169 та довідки про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням від 20.04.2017 №19. Крім того, позивач пропустив строк звернення з вказаним позовом, оскільки про порядок призначення пенсії йому стало відомо ще в травні 2017 року, коли ОСОБА_1 було здійснено нарахування та виплату пенсії, а тому він володів інформацією про розмір пенсії з дати отримання пенсійної виплати.

У відповіді на відзив представник позивача вказує, що підставою для звернення до суду була саме відмова відповідача у проведенні перерахунку, а не відмова у її призначенні. Крім того, зазначає, що у відзиві Управлінням не надано жодного належного та допустимого доказу, який би спростував позовні вимоги ОСОБА_1 (а.с.57-62).

Враховуючи вимоги статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 на підставі наказу 36 о/с командувача Національної гвардії України від 24.03.2017 звільнений з військової служби в запас на підставі підпункту «б», пункту 1 частини восьмої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (за станом здоров'я) та на підставі наказу №91 Командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 19.04.2017 позивача виключено зі списків складу військової частини та всіх видів забезпечення (а.с.43).

19.05.2017 ОСОБА_1 подано до відповідача заяву про призначення пенсії (а.с.41).

До вказаної заяви позивачем долучено грошовий атестат №16 про розмір грошового забезпечення, виданий Військовою частиною НОМЕР_1 , з якого вбачається, що розмір грошового забезпечення становить: посадовий оклад - 620,67 грн; оклад за військовим званням - 72,83 грн.; надбавка за вислугу років (40%) - 277,40 грн; надбавка за виконання особливих завдань під час проходження служби 50% - 485,45 грн, щомісячна премія 525% за квітень 2017 - 3258,50 грн, щомісячна додаткова грошова винагорода 60% за квітень 2017 - 2828,91 грн, всього - 7543,76 грн. (а.с.44-45).

Водночас Військовою частиною НОМЕР_1 видано довідку від 20.04.2017 №19 про стан додаткових видів грошового забезпечення позивача в 2015-2017 роках (а.с.46).

Відповідно до протоколу за пенсійною справою - 0314006328 від 20.04.2017 позивачу призначена пенсія у розмірі 4526,49, без врахування щомісячної додаткової грошової винагороди та щомісячної премії (а.с.35).

На звернення позивача із заявою про проведення перерахунку пенсії з врахуванням до складу грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення, винагороди за участь в АТО та премії ГУПФУ у Волинській області листом від 20.12.2018 №1409/л-01 відмовило у проведенні перерахунку призначеної пенсії, оскільки за документами пенсійної справи позивача при обчисленні розміру пенсії було застосовано постанову КМУ від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» та враховано грошове забезпечення, що відповідає нормам чинного законодавства. Правових підстав для проведення перерахунку пенсії з врахуванням до складу грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення, винагороди за участь в АТО, одноразової премії немає (а.с.14-15).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:

1) посадовий оклад;

2) оклад за військовим званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;

4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною першою статті 15 Закону №2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закону №2262-XII).

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Відповідно до частини першої статті 43 Закону №2262-XII пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).

Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина третя статті 43 Закону №2262-XII).

Згідно зі статтею 41 Закону №1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, Закон №2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

Отже, щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця та щомісячна премія, які він отримував під час проходження служби, з яких нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

Такий висновок узгоджується із правовою позицією висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 у справі №522/2738/17 (провадження №11-806апп18), в якій здійснено відступ від правового висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові цього суду від 10.03.2015 (№21-70а15).

Як вбачається із архівної довідки Військової частини НОМЕР_1 №974 від 22.10.2018 про грошове забезпечення за період служби в військовій частині НОМЕР_1 з 01.04.2015 по 31.12.2015 та довідки про обсяги грошового забезпечення, що були виплачені позивачу за період з 01.01.2016 по 31.03.2017 (а.с.19-20), щомісячна додаткова грошова винагорода та щомісячна премія ОСОБА_1 виплачувались кожного місяця, за 24 місяці, що передували призначенню пенсії, тобто, мали безперервний характер, отже мають бути включені до складу грошового забезпечення, з якого проводиться обрахунок пенсії.

Таким чином розмір призначеної позивачу пенсії підлягає перерахунку з включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди та щомісячної премії.

При цьому, оскільки відповідно до протоколу за пенсійною справою №0314006328 пенсія ОСОБА_1 призначена 20.04.2017, відтак її перерахунок слід проводити з цієї дати, тобто з моменту її призначення.

Таким чином, враховуючи те, що позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди та щомісячної премії, а доводи відповідача про те, що правових підстав для проведення пенсії з врахуванням зазначених видів грошового забезпечення немає, суд вважає необґрунтованими, а дії у непроведенні такого перерахунку протиправними.

Щодо доводів відповідача про наявність підстав для залишення позову без розгляду у зв'язку з пропуском звернення до суду з даною позовною заявою, суд вказує наступне.

Законом №2262-ХІІ встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (частина третя статті 51 цього Закону).

Зважаючи на те, що ОСОБА_1 на час призначення йому пенсії за Законом №2262-ХІІ мав право на включення до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отримуваної ним щомісячної додаткової грошової винагороди та щомісячної премії, а ГУПФУ у Волинській області протиправно відмовило у проведенні перерахунку розміру пенсії, позовні вимоги про зобов'язання відповідача перерахувати розмір пенсії позивачу з урахуванням названих щомісячного додаткового виду грошового забезпечення та премії підлягають задоволенню без обмеження строком.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача виплатити позивачу заборговану частину пенсії, з врахуванням різниці, яка вже виплачена на дату перерахунку, суд зазначає, що вона є тотожною вимозі про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії (з врахуванням виплачених сум), а тому у задоволенні цієї вимоги необхідно відмовити.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності вчинених ним дій, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.

Беручи до уваги зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача є прийняття судом рішення про: визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 ; зобов'язання відповідача здійснити з 20.04.2017 перерахунок та виплату (з врахуванням виплачених сум) призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум щомісячної додаткової грошової винагороди та щомісячної премії.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 20 квітня 2017 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, ідентифікаційний код 13358826) здійснити з 20 квітня 2017 року перерахунок та виплату (з врахуванням виплачених сум) призначеної пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди та щомісячної премії.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій