Постанова від 25.07.2019 по справі 448/1123/19

Єдиний унікальний номер:448/1123/19

Провадження № 2-а/448/139/19

РІШЕННЯ

Іменем України

25.07.2019 року м.Мостиська

Мостиський районний суд Львівської області в складі:

головуючого судді Білоуса Ю.Б.,

за участю секретаря судового засідання Романченко І.А.,

представника позивача Хомяка Є. ОСОБА_1 ,

відповідача ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ),

перекладача Вишневської Н.З.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Мостиська справу за адміністративним позовом Мостиського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянки Республіки Афганістан ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ) про затримання іноземця до вирішення питання про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні,

ВСТАНОВИВ:

25.07.2019 року представник позивача звернувся до суду із зазначеним позовом, покликаючись на те, що 24.07.2019року о 07.10год. прикордонним нарядом від відділу прикордонної служби «Смільниця» на окраїні н.п.Терло на відстані 800метрів від лінії державного кордону на напрямку 411 прикордонного знаку на території Старосамбірського району Львівської області було затримано громадянку Республіки Афганістан ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), спільно з її неповнолітніми дітьми: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка спільно з 10 громадянами Республіки Афганістан намагалася незаконно перетнути державний кордон з України до Республіки Польща, чим своїми діями вчинила правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.204-1 КУпАП.

Вказує, що за результатами проведення фільтраційних заходів встановлено, що відповідач потрапив на територію України у незаконний спосіб, без будь-яких документів, що посвідчують його особу та надають право на перетин державного кордону.

Зазначає, що під час особистого огляду у відповідача було виявлено довідку про звернення за захистом в Україні за №009265 від 04.10.2018року, видану УДМС України в Київській області.

З огляду на вищенаведене, просить суд постановити рішення про затримання відповідача, спільно з її неповнолітніми дітьми, до вирішення питання про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні на строк, визначений ст.289 КАС України.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідачка в судовому засіданні проти позову заперечила.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що громадянка Республіки Афганістан ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженка та жителька Республіки Афганістан, - відповідачка у справі, спільно з її неповнолітніми дітьми: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , потрапили на територію України незаконним шляхом.

Перебуваючи на території України, 24.07.2019року о 07.10год. відповідачка, спільно з її неповнолітніми дітьми, була затримана прикордонним нарядом від відділу прикордонної служби «Смільниця» на окраїні н.п.Терло на відстані 800метрів від лінії державного кордону на напрямку 411 прикордонного знаку на території Старосамбірського району Львівської області, спільно з 10 громадянами Республіки Афганістан, за спробу незаконного перетину державного кордону з України до Республіки Польща, тобто вчинення правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.204-1 КУпАП.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач на території України звернулася до органу міграційної служби - УДМС України в Київській області із заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, та отримала Довідку про звернення за захистом в Україні №009265, термін якої продовжений до 04.11.2019року. Однак станом на час розгляду судом даного позову остаточного рішення з приводу цього звернення не прийнято.

Вказані обставини підтверджуються поясненнями сторін та наявними у справі письмовими доказами: копією протоколу про адміністративне затримання від 24.07.2019року; копією протоколу про адміністративне правопорушення ЗхРУ №331587 від 24.07.2019року; копією протоколу особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів від 24.07.2019р.; копією Довідки про звернення за захистом в Україні №009265 та іншими матеріалами справи.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які проживають або тимчасово перебувають в Україні, їх основні права, свободи та обов'язки, порядок вирішення питань, пов'язаних з їх в'їздом в Україну або виїздом з України, регулюються Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Відповідно до вимог частини третьої статті 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в разі незаконного перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України затримуються та в разі, якщо порушення ними законодавства України не передбачає кримінальної відповідальності, повертаються до країни попереднього перебування у встановленому порядку.

Згідно вимог ст. 6 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземця або особу без громадянства може бути визнано біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, або їм може бути надано тимчасовий захист у порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч.4 ст. 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

У разі звернення особи під час її перебування в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, вона продовжує перебувати в зазначеному пункті до остаточного прийняття рішення за заявою.

Згідно із ч.1 ст. 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів, зокрема, затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.

Відповідно до ч.2 ст.289 КАС України заходи, визначені цією статтею, також застосовуються адміністративним судом, визначеним частиною першою цієї статті, за позовом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів чи підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України до іноземців та осіб без громадянства, які до прийняття рішення за заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, вчинили порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, до завершення процедури розгляду цієї заяви.

Згідно ч.11 ст.289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.

З огляду на викладене та з урахуванням встановлених судом обставин справи про те, що відповідач звернулася до органу міграційної служби із заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, однак станом на час розгляду справи в суді остаточного рішення з приводу цієї заяви Державною міграційною службою України ще не прийнято, беручи до уваги те, що відповідач намагалася незаконно перетнути державний кордон України з Республікою Польща поза пунктом пропуску, відсутність у відповідача постійного місця проживання та законного джерела існування на території України, суд приходить до висновку, що є всі правові підстави для затримання відповідачки, до вирішення питання про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, з поміщенням її, спільно з її неповнолітніми дітьми, до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні на строк визначений ч.11 ст.289 КАС України.

Таким чином, аналіз наведених норм з точки зору послідовності їх викладення, внутрішнього взаємозв'язку та наслідків застосування дає обґрунтовані правові підстави для задоволення даного позову в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.12, 241, 244, 246, 289 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Затримати громадянку Республіки Афганістан ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_4 , до вирішення питання про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, з поміщенням, спільно з її неповнолітніми дітьми: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, на строк, визначений ч.11 ст.289 КАС України, достатній для виконання судового рішення, але який не може перевищувати шість місяців з моменту затримання, починаючи з 24.07.2019року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Мостиський районний суд Львівської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На час апеляційного оскарження іноземці або особи без громадянства, у яких відсутні документи, що дають право на виїзд з України, продовжують утримуватися у спеціально обладнаних для цих цілей приміщеннях органів (підрозділів) охорони державного кордону чи Служби безпеки України або в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Суддя Ю.Б. Білоус

Рішення набрало законної сили: «___»___________ 20 р.

Суддя Ю.Б. Білоус

Повний текст судового рішення складено 25.07.2019року.