вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
про залишення позовної заяви без руху
26 липня 2019 р. Справа № 480/2764/19
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Павлічек В.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі військового комісара підполковника ОСОБА_2 про поновлення на посаді та стягнення коштів,-
До Сумського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_3 з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі військового комісара підполковника ОСОБА_2 , в якій просить:
- поновити ОСОБА_4 на посаді головного спеціаліста відділення комплектування ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- стягнути з Краснопільського районного військового комісаріату різницю між заробітною платою ОСОБА_1 та допомогою по безробіттю.
Суд зазначає, що за приписами ч. 1,2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 5 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Пунктом 17 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Прецедентна практика Європейського суду з прав людини у справах “Стаббігс та інші проти Великобританії”, “Девеер про Бельгії” виходить з того, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків звернення до суду за захистом порушених прав.
При цьому строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із її заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 6 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Зі змісту позовних вимог суд вбачає, що позивач просить поновити її на посаді та стягнути різницю між заробітною платою і допомогою.
З матеріалів позовної заяви суд вбачає, що позивача було звільнено з посади головного спеціаліста відділення комплектування ІНФОРМАЦІЯ_1 за угодою сторін 23.04.2019 року, при цьому з позовом до суду позивач звернулася 23.07.2019 року, тобто із порушенням встановленого місячного строку звернення до суду. При цьому заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з даною позовною заявою та доказів поважності причин пропуску такого строку позивачем суду не надано.
Крім того з матеріалів позовної заяви суд вбачає, що позивач вже зверталася з позовом про поновлення на роботі до Краснопільського районного суду Сумської області і ухвалою Краснопільського районного суду Сумської області від 27.06.2019 року провадження у справі № 578/606/19 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі військового комісара підполковника ОСОБА_2 було закрито у зв'язку з тим, що даний спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Проте суд зазначає, що з позовної заяви та доданих до неї документів не можливо встановити, коли саме позивач звернулася з позовною заявою до Краснопільського районного суду Сумської області.
Враховуючи викладене, позивачу необхідно надати суду докази того, коли саме ОСОБА_3 звернулася до Краснопільського районного суду Сумської області з позовною заявою про поновлення на роботі і оплату за час вимушеного прогулу, а у разі пропуску строку звернення до суду - надати заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду з даною позовною заявою і доказів поважності причин пропуску такого строку.
Згідно ч. 1 ст. 123 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Керуючись ч. 1 ст. 123 КАС України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі військового комісара підполковника ОСОБА_2 про поновлення на посаді та стягнення коштів - залишити без руху.
Встановити позивачу десятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків.
Роз'яснити позивачу, що в разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута протягом п'яти днів з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Копію даної ухвали направити особі, що звернулась із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя В.О. Павлічек