Постанова від 25.07.2019 по справі 240/5829/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/5829/18

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Черняхович Ірина Едуардівна

Суддя-доповідач - Іваненко Т.В.

25 липня 2019 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Іваненко Т.В.

суддів: Граб Л.С. Сторчака В. Ю. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 08 травня 2019 року (місце ухвалення рішення м. Житомир) у справі за адміністративним позовом Головного управління ДФС у Житомирській області до Державного підприємства "Лугинське лісове господарство" про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2018 року Головне управління ДФС у Житомирській області звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства "Лугинське лісове господарство" (далі - ДП "Лугинське лісове господарство"), в якому з урахуванням заяви від 16.01.2019 року про зміну предмета позову, просить зобов'язати відповідача подати до контролюючого органу уточнюючі розрахунки чистого прибутку (доходу) на суму заниження частини чистого прибутку в розмірі 158075,00 гривень.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначав, що ДП "Лугинське лісове господарство " є державним унітарним підприємством та платником частини чистого прибутку. Здійснюючи на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 № 138 "Про затвердження Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями" контроль за повнотою і своєчасністю сплати відповідачем частини чистого прибутку (доходу), Головним управлінням ДФС у Житомирській області було проведено планову виїзну перевірку, за результатами якої було встановлено порушення ДП "Лугинське лісове господарство" ст. 29 Бюджетного кодексу України та п. 1, 2, 3 Постанови №138, а саме заниження відповідачем частини чистого прибутну на суму 158075,00 гривень, в тому числі за 2017 рік на суму 41250,00 гривень, а за І квартал 2018 року на суму 116825,00 гривень.

Позивач вказував, що на підставі платіжного доручення від 21.12.2018 Державним підприємством "Лугинське лісове господарство" зазначена вище частина чистого прибутку в сумі 158075,00 гривень була сплачена до державного бюджету. Разом з тим, станом на 15.01.2019 в порушення норм Порядку №138 відповідачем не було подано до контролюючого органу уточнюючі розрахунки частини чистого прибутку (доходу) на суму заниження частини чистого прибутку в розмірі 158075,00 грн. Внаслідок цього, за результатами сплати в Інтегрованій картці платника податків ДП "Лугинське лісове господарство" за платежем частини чистого прибутку (доходу) обліковується переплата на суму 158075,00 гривень. У зв'язку з цим, позивач просить зобов'язати відповідача подати до контролюючого органу уточнюючі розрахунки чистого прибутку (доходу) на суму заниження частини чистого прибутку в розмірі 158075,00 грн.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 08 травня 2019 року в задоволенні адміністративного позову Головного управління ДФС у Житомирській області до Державного підприємства "Лугинське лісове господарство" про зобов'язання вчинити дії - відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою.

Апеляційна скарга мотивована тим, що відповідно ст. 19-1 ПК України визначено функції контролюючих органів, зокрема здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів. Територіальні органи ДВС здійснюють контроль за діяльністю об'єктів державної власності, повноти нарахування та сплати податків, зборів та інших платежів, а також за дотриманням вимог чинного законодавства, в тому числі повноти та своєчасності сплати до бюджету частини чистого прибутку (доходу) та контроль відображення в підсистемі результатів контрольно перевірочної роботи.

Сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, проте у судове засідання не з'явилися та про причини неявки суд не повідомили. За таких обставин колегія суддів, керуючись п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено, що ДП "Лугинське лісове господарство" (код ЄДРПОУ 00991864) є платником частини чистого прибутку (доходу) до державного бюджету, та перебуває на податковому обліку в Луганському відділенні Коростенської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області (а.с.8).

26 лютого 2018 року ДП "Лугинське лісове господарство" подало до Луганського відділення Коростенської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області річний розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за 2017 рік, в якому визначило, що чистий прибуток (дохід) підприємства становить 2776000,00 грн, а частина чистого прибутку (доходу) підприємства, що відраховується до державного бюджету за звітний період складає 2082000,00 грн. В свою чергу сплаті до бюджету підлягає чистина чистого прибутку (доходу) в розмірі 1167295,00 грн (а.с.38). Крім того, 08.05.2018 ДП "Лугинське лісове господарство" було подано до Луганського відділення Коростенської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за І квартал 2018 року, в якому визначило, що чистий прибуток (дохід) підприємства становить 1231993,00 грн, а частина чистого прибутку (доходу) підприємства, що відраховується до державного бюджету за звітний період складає 923995,00 грн (а.с.39).

На підставі наказу ГУ ДФС у Житомирській області від 11.07.2018 № 1384 посадовими особами позивача було проведено планову виїзну документальну перевірку Державного підприємства "Лугинське лісове господарство" щодо дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 31.03.2018, з питань дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2017 по 31.03.2018 та з питань дотримання вимог законодавства по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період діяльності з 01.01.2017 по 31.03.2018.

За результатами перевірки було складено акт від 27.08.2018 року №993/06-30-14-14/00991864 (а.с.21-35) зі змісту якого видно, що здійснюючи на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 № 138 "Про затвердження Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями" контроль за повнотою і своєчасністю сплати відповідачем частини чистого прибутку (доходу), Головним управлінням ДФС у Житомирській області під час перевірки було встановлено порушення ДП "Лугинське лісове господарство" ст. 29 Бюджетного кодексу України та п. 1, 2, 3 Постанови № 138, а саме: заниження частини чистого прибутну на суму 158075,00 грн, в тому числі за 2017 рік на суму 41250,00 грн, а за І квартал 2018 року на суму 116825,00 грн (а.с.33).

З наявного у матеріалах справи платіжного доручення від 21.12.2018 №3793 вбачається, що зазначена в акті перевірки сума заниження частини чистого прибутну в розмірі 158075,00 грн була сплачена ДП "Лугинське лісове господарство" до державного бюджету 21 грудня 2018 року.

Однак, відповідно до даних з інтегрованої картки платника податків за платежем частини чистого прибутку (доходу) у ДП "Лугинське лісове господарство", сплачена ним сума заниження частини чистого прибутну в розмірі 158075,00 грн обліковується як переплата (а.с.57). У зв'язку з цим, позивач просить зобов'язати відповідача подати до контролюючого органу уточнюючі розрахунки чистого прибутку (доходу) на суму заниження частини чистого прибутку в розмірі 158075,00 грн. Головне управління ДФС у Житомирській області вважає, що з метою усунення зазначеної помилки та для вірного відображення з інтегрованої картки платника податків відомостей щодо сплаченої ДП "Лугинське лісове господарство" частини чистого прибутку (доходу), відповідач повинен подати до контролюючого органу уточнюючі розрахунки чистого прибутку (доходу) на суму заниження частини чистого прибутку в розмірі 158075,00 грн, а тому позивач звернувся з даним позовом до суду.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку, що норми Податкового кодексу України поширюються на відносини щодо подання державними підприємствами розрахунку частини чистого прибутку (доходу) лише в частині визначення строків для подання такого розрахунку. Натомість, положеннями Порядку №138 не покладено на державне підприємство обов'язку подачі до контролюючого органу уточнюючого розрахунку частини чистого прибутку (доходу), у випадку встановлення контролюючим органом за наслідком перевірки вже поданих таким підприємством розрахунків суми частини чистого прибутку заниження частини чистого прибутку, що підлягає сплаті, а тому відсутні підстави для задоволення позову.

Надаючи оцінку вказаним правовідносинам, колегія суддів зазначає таке.

Відповідно до статті 1 ПК України цей кодекс, зокрема регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Статтями 9 та 10 цього Кодексу визначено вичерпний перелік загальнодержавних і місцевих податків і зборів. У переліку загальнодержавних податків (зборів), встановлених у вказаних статтях, відсутній такий податок (збір), як "частина чистого прибутку (доходу)".

Правові засади управління об'єктами державної власності визначені Законом України "Про управління об'єктами державної власності" від 21.09.2006 № 185-V (далі - Закон №185-V).

Відповідно до частини 1 статті 111 цього Закону (у редакції на момент виникнення спірних правовідносин) державні унітарні підприємства (крім державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" відповідно до Закону України "Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів" (1341-15), а також державних підприємств "Міжнародний дитячий центр "Артек" і "Український дитячий центр "Молода гвардія") та їх об'єднання зобов'язані спрямувати частину чистого прибутку (доходу) до Державного бюджету України у порядку (138-2011-п), визначеному Кабінетом Міністрів України: у розмірі 30 відсотків - державні унітарні підприємства, що є суб'єктами природних монополій, та державні унітарні підприємства, плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку яких перевищує 50 мільйонів гривень; у розмірі 15 відсотків - інші державні унітарні підприємства.

Статтею 11-1 Закону №185 встановлено, що державні унітарні підприємства та їх об'єднання зобов'язані спрямувати частину чистого прибутку (доходу) до Державного бюджету України у розмірі не менше 30 відсотків у порядку, визначеному кабінетом Міністрів України.

Для забезпечення відповідних надходжень до державного бюджету відрахувань частини чистого прибутку з 01 січня 2016 року Урядом встановлено норматив відрахування частини чистого прибутку на рівні 75 відсотків (постанова Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1156 (далі Постанова№ 1156)).

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2016 № 933 (далі Постанова № 933), яка набрала чинності 15.12.2016р. внесено зміни до пункту 1 Постанови № 1156 щодо зменшення розміру відрахувань, з 75 відсотків до 30 відсотків, частини чистого прибутку до державного бюджету для Державного концерну «Укроборонпром», його учасників, державних унітарних підприємств, що належить до сфери управління центральних органів виконавчої влади, які задіяні у розробленні, будівництві та ремонті озброєння, військової та спеціальної техніки та їх складових і є виконавцями державного оборонного замовлення.

Таким чином, розмір відрахувань частини чистого прибутку (доходу) - 30 відсотків суб'єкти господарювання, передбачені Постановою № 933, зобов'язані застосовувати, починаючи з підсумків фінансово-господарської діяльності за IV квартал 2016 року.

Відповідно до статті 29 Бюджетного кодексу України та статей 5 і 11 Закону України "Про управління об'єктами державної власності", Кабінет Міністрів України постановою від 23.02.2011 № 138 затвердив Порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями (далі - Порядок № 138).

Згідно з пунктом 1 Порядку № 138 частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями (крім державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" відповідно до Закону України "Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів", а також державних підприємств "Міжнародний державний центр "Артек" і "Український дитячий центр "Молода гвардія") до державного бюджету за відповідний період, визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, у розмірі: 30 відсотків - державними підприємствами, що є суб'єктами природних монополій, та державними підприємствами, плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку яких перевищує 50 млн гривень; 15 відсотків - іншими державними унітарними підприємствами.

Пунктами 2, 3 цього Порядку визначено, що частина чистого прибутку (доходу) сплачується державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за відповідний період у строк, встановлений для сплати податку на прибуток підприємств.

Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, визначається державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої Державною податковою службою, та зазначається у декларації з податку на прибуток підприємства.

Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, подається державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до органів державної податкової служби у строк, передбачений для подання декларації з податку на прибуток підприємств.

Тобто, частина чистого прибутку визначається за результатами фінансово-господарської діяльності, розраховується за правилами бухгалтерського обліку та формою розрахунку, встановленої Державною податковою службою, та декларується і сплачується у строк та в порядку, передбачені для податку на прибуток підприємств.

Порядок сплати частини чистого прибутку (доходу) встановлюється Кабінетом Міністрів України, а форма розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до бюджетів за результатами щоквартальної діяльності, затверджена наказом Державної податкової адміністрації України від 16 травня 2011 року №285.

Виходячи із системного аналізу Податкового кодексу України, Закону України "Про управління об'єктами державної власності", Постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2011 року № 138 "Про затвердження Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями", Положення про Державну фіскальну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2014 року № 236, суд приходить до висновку, що територіальні органи Державної фіскальної служби здійснюють контроль за діяльністю об'єктів державної власності щодо повноти і своєчасності сплати податків, зборів та інших платежів, а також за дотриманням вимог чинного законодавства, в тому числі щодо повноти та своєчасності сплати до бюджету частини чистого прибутку (доходу).

Таким чином, державні унітарні підприємства та їх об'єднання визначають частину чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, згідно із формою розрахунку, яка затверджена Державною податковою службою, та подають її до органу державної податкової служби, на який покладено контроль за справляння цього платежу.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 138 частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, визначається державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої Державною податковою службою, та зазначається у декларації з податку на прибуток підприємства.

На виконання зазначеної норми відповідачем були подані до Луганського відділення Коростенської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області річний розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за 2017 рік від 26.02.2018 (а.с.38) та розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за І квартал 2018 року від 08.05.2018 (а.с.39). Однак, в подальшому за наслідками проведеної перевірки контролюючим органом було встановлено, що відображені в цих розрахунках суми частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету занижені ДП "Лугинське лісове господарство" на 158075,00 гривень за рахунок завищення задекларованих витрат.

З пункту 3 Порядку №138 вбачається, що зазначеною нормою визначено обов'язок державних підприємств подавати до органів державної податкової служби (наразі до органів ДФС) розрахунок частини чистого прибутку (доходу). При цьому, зазначеною нормою також передбачено, що строком для подачі такого розрахунку є строк для подання декларації з податку на прибуток підприємств, який визначений в Податковому кодексі України.

Підпунктами 49.18.2. та 49.18.6. пункту 49.18. статті 49 Податкового кодексу України визначено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя), а за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на прибуток для податкової декларації, яка розраховується наростаючим підсумком за рік, - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Отже термін подання квартального розрахунку частини чистого прибутку - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу, а термін подання річного розрахунку частини чистого прибутку - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року. Граничний термін подання річного розрахунку частини чистого прибутку для платників чистого прибутку - 01 березня наступного за звітним року.

Податковим кодексом України передбачені такі способи здійснення податкового контролю:

- ведення обліку платників податків;

- інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів;

- перевірок та звірок відповідно до вимог кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюю

Статтею 71 ПК України визначено, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України (ст. 16 Закону України "Про інформацію").

Згідно п.п. 72.1.1 п. 72.1 ст. 72 ПК України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, зокрема: від платників податків та податкових агентів, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків.

Пунктом 74.1 ст. 74 ПК визначено, що податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.

"Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затверджений наказом Міністерства фінансів України від 20.06.2016 № 422 (далі - Порядок № 422) визначає організацію діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

Згідно з розділом ІІ «Інтегрована картка платника» Порядку № 422 з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що норми Податкового кодексу України поширюються на відносини щодо подання державними підприємствами розрахунку частини чистого прибутку (доходу) лише в частині визначення строків для подання такого розрахунку.

Положеннями Порядку №138 не покладено на державне підприємство обов'язку подачі до контролюючого органу уточнюючого розрахунку частини чистого прибутку (доходу), у випадку встановлення контролюючим органом за наслідком перевірки вже поданих таким підприємством розрахунків суми частини чистого прибутку заниження частини чистого прибутку, що підлягає сплаті.

Отже, ДП "Лугинське лісове господарство" не маже бути зобов'язане виконувати дії, не передбачені законодавством, а саме подавати до контролюючого органу уточнюючі розрахунки чистого прибутку (доходу) на суму заниження частини чистого прибутку в розмірі 158075,00 гривень.

Доводи апелянта не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції рішення.

Таким чином, судом першої інстанції повно встановлено фактичні обставини справи, правильно визначено норми матеріального і процесуального права, які підлягають застосуванню, з дотриманням вимог ст. 242 КАС України.

Згідно зі ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, апеляційна скарга Головного управління ДФС у Житомирській області підлягає залишенню без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 08 травня 2019 року - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Житомирській області залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 08 травня 2019 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 25 липня 2019 року.

Головуючий Іваненко Т.В.

Судді Граб Л.С. Сторчак В. Ю.