Рішення від 24.07.2019 по справі 540/1273/19

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/1273/19

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітета Корабельної районної у м.Херсоні ради, Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася з позовною заявою до Виконавчого комітету Корабельної районної у місті Херсоні ради (далі - відповідач-1), Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради (далі - відповідач-2), у якій просить визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Виконавчого комітету Корабельної районної у місті Херсоні ради від 18.06.2019 р. № 19 щодо відмови в призначенні (відновленні) державної адресної допомоги з 19.06.2019 р. внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 ; зобов'язати Управління соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради призначити (відновити) державну адресну допомогу ОСОБА_1 та виплачувати на майбутнє в разі звернення з цих же підстав, виплатити заборгованість за період, починаючи з 19.06.2019 р., на рахунок ОСОБА_1 , відкритий раніше для отримання соціальної виплати.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є уродженкою с.м.т. Новотроїцьке Волноваського району Донецької області. З 15.07.2015 р. фактично проживає з дитиною за адресою: АДРЕСА_1 , та має статус внутрішньо переміщеної особи відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 29.09.2016 р. № 6521001772, виданої управлінням праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради. З часу взяття на облік як внутрішньо переміщена особа отримувала щомісячну адресну допомогу на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. У червні 2019 р. звернулась до управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради з відповідною заявою (подається кожні півроку), однак отримала відмову, викладену в рішенні комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Корабельної районної у місті Херсоні ради від 18.06.2019 р. № 19. Відмова мотивована тим, що с.м.т. Новотроїцьке Волноваського району Донецької області, де проживала позивач до переміщення, не значиться в Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 р. № 1085. Вважає прийняте рішення про відмову у виплаті позивачу адресної допомоги протиправним, так як с.м.т. Новотроїцьке Волноваського району адміністративно входить у межі території Донецької області, яка згідно повідомлення листа тимчасово виконуючого обов'язки першого заступника командира Військової частини НОМЕР_1 від 11.05.2019 р. №313/12/3500 населений пункт смт.Новотроїцьке Волноваського району Донецької області віднесено до території, на якій проводиться операція об'єднаних сил. Крім того, зазначає, що неоднократно зверталась до суду з аналогічними позовними заявами щодо відмови у призначення адресної допомоги кожні півроку та за рішенням суду відповідач здійснював відновлення виплат, однак лише на півроку.

Ухвалою від 01.07.2019 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного провадження.

Позивач подав заяву про розгляд справи за правилами письмового провадження, позовні вимоги просив задовольнити.

Представники Відповідачів 1 та 2 в судове засідання не з'явились про день, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, відзив не надали.

Виходячи з положень п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (по тексту - КАС України), розгляд даної адміністративної справи здійснюється у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини: ОСОБА_1 згідно копії паспорту серії НОМЕР_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .

Позивач взята на облік як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується довідкою від 29.09.2016 р. № 6521001772, а фактичне місце проживання/перебування - АДРЕСА_1 . Проживає разом зі своєю дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

07.06.2019 р. позивач звернулася до Корабельного УПСЗН із заявою щодо призначення грошової допомоги для покриття витрат на проживання та на оплату житлово-комунальних послуг та заявою щодо відсутності змін, що могли б призвести до зміни виплати адресної грошової допомоги переміщеним особам.

Рішенням комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Корабельної у місті Херсоні ради від 18.06.2019 р. № 19 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні (відновленні) соціальної виплати, про що повідомлено позивача листом начальника управлінням праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради від 20.06.2019 р. № 221/13.

Причиною відмови слугувало те, що с.м.т. Новотроїцьке Волноваського району Донецької області не увійшло до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 р. № 1085.

Не погоджуючись з вказаною відмовою позивач звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства: відповідно до ст.1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 р. № 1706-VII (далі - Закон № 1706-VII) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно ч.ч.2, 3 ст.7 Закону № 1706-VII Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Приписами ч.ч.1, 2 ст.4 Закону № 1706-VII визначено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 505 затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - Порядок № 505).

Відповідно до п.2 Порядку № 505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 р. № 1085 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 92, ст.2655; 2015 р., № 98, ст.3368).

Згідно абз.2 п.6 Порядку № 505 грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім'ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації) має у власності житлове приміщення / частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.

З аналізу даних норм законодавства слідує, що право на отримання грошової допомоги мають особи, які перебувають на обліку як внутрішньо переміщені особи, що перемістилися з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження або які розташовані на лінії зіткнення. При цьому перелік таких населених затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 р. № 1085.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для відмови позивачу у призначенні щомісячної адресної допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, стало те, що с.м.т. Новотроїцьке Волноваського району Донецької області відсутнє в Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 р. № 1085.

Дійсно, с.м.т. Новотроїцьке Волноваського району Донецької області не входить до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, однак відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 р. № 1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України" с.м.т. Новотроїцьке Волноваського району Донецької області включено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція.

Зі змісту відповіді військової частини НОМЕР_1 , наданою тимчасово виконуючим обов'язки першого заступника командира військової частини НОМЕР_1 від 11.05.2019 р. № 313/12/3500, слідує, що відповідно до Закону України "Про боротьбу з тероризмом", Указу Президента України від 14.04.2014 р. № 405/2014 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України", Указу Президента України від 14.04.1999 р. № 379/99 "Про положення про Антитерористичний центр та його координаційні групи при регіональних органах Служби безпеки України" (зі змінами), з 14.04.2014 р. по 30.04.2018 р. на території Донецької та Луганської областей Антитерористичним центром при СБУ проводилася антитерористична операція.

Водночас, відповідно до Указу Президента України від 30.04.2018 р. № 116/2018 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 квітня 2018 року "Про широкомасштабну антитерористичну операцію в Донецькій та Луганській областях" з 30.04.2018 р. розпочато операцію об'єднаних сил.

При цьому, відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 р. № 1275-р, с.м.т. Новотроїцьке Волноваського району Донецької області включено до вказаного Переліку.

Згідно ст.8 Закону України "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях" початок та завершення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях визначаються окремими рішеннями Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України.

На даний час заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях тривають, рішення про їх припинення не прийнято.

Враховуючи, що населений пункт с.м.т. Новотроїцьке Волноваського району Донецької області було включено до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, який затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 р. № 1275-р, суд приходить до висновку, що відповідачем-1 необґрунтовано відмовлено позивачу в наданні щомісячної адресної допомоги з 19.06.2019 р. внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, рішенням комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Корабельної у місті Херсоні ради від 18.06.2019 р. № 19.

Щодо вимоги позивача про призначення (відновлення) та виплату державної адресної допомоги ОСОБА_1 у майбутньому в разі звернення з цих же підстав, то суд не знаходить підстав для її задоволення з огляду на таке.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно п.1 ч.1 ст.4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.

Публічно-правовий спір - спір, у якому, зокрема, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій (п.2 ч.1 ст.4 КАС України).

Позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду (п.8 ч.1 ст.4 КАС України).

Згідно п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження

Виходячи із завдань Кодексу адміністративного судочинства України, як то захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, судовий захист права може бути здійснений лише за умови наявності порушення для фізичної чи юридичної особи прав (чи інтересів).

Проте, вимога позивача про зобов'язання відповідача призначати (відновляти) державну адресну допомогу та виплачувати її на майбутнє в разі звернення з цих же підстав не є захистом порушеного права, а суд не може захистити права та обов'язки позивача на майбутнє. Відтак, у задоволенні вказаної частини позовних вимог слід відмовити.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приписами ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 такими, що підлягають частковому задоволенню.

Приписами ч.1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково лише у зв'язку з неправильним визначенням позивачем способу захисту порушених прав, то сплачений позивачем судовий збір у сумі 768,40 грн. підлягає стягненню з виконавчого комітету Корабельної районної у м.Херсоні ради та управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради по 384,20 грн. з кожного відповідача.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_3 ) до виконавчого комітету Корабельної районної у м. Херсоні ради (73000, м.Херсон, вул.Суворова, 29, код ЄДРПОУ 27542487), Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради (73000, м.Херсон, вул.Суворова, 29, код ЄДРПОУ 37542197) про визнання протиправним та скасування рішення від 18.06.2019 р. № 19, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Виконавчого комітету Корабельної районної у місті Херсоні ради від 18.06.2019 р. № 19 щодо відмови в призначенні (відновленні) державної адресної допомоги ОСОБА_1 з 19.06.2019 р.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у м.Херсоні ради призначити (відновити) та виплатити державну адресну допомогу ОСОБА_1 , починаючи з 19.06.2019 р.

В решті позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Виконавчого комітету Корабельної районної у м.Херсоні ради (73000, м.Херсон, вул.Суворова, 29, код ЄДРПОУ 27542487) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_3 ) судовий збір у сумі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп., шляхом безспірного списання.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради (73000, м.Херсон, вул.Суворова, 29, код ЄДРПОУ 37542197) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_3 ) судовий збір у сумі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп., шляхом безспірного списання.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Василяка Д.К.

кат. 112030600