Рішення від 04.07.2007 по справі 34/25-07

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

03.07.07р.

Справа № 34/25-07

За позовом Відкритого акціонерного товариства "Дніпропетровське автотранспортне підприємство 11255", м. Дніпропетровськ

до Регіонального відділення Фонду державного майна по Дніпропетровській області, м.Дніпропетровськ

Третя особа 1., яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області

Третя особа 2., яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Міністерство оборони України

про визнання права власності

Суддя Примак С.А.

Представники:

від позивача - Фалько Ю.В., директор

Кошовий О.Г., предст., дов. №000135 від 25.12.06 р.

від відповідача - Зуєва Н.В., предст., дов. №29 від 20.03.07 р.

від третьої особи 1. - не з'явився

відтретьої особи 2. - не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Позов заявлено про визнання право власності на 80 одиниць автомототранспортних засобів загальною вартістю 273 000, 00 грн., на 23 одиниці автомобільних причепів загальною вартістю 46 000, 00 грн.; 3 190, 00 грн. держмита, 118, 00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що добросовісно заволодів спірним майном внаслідок збігу наступних обставин. При приватизації в 1997 р. державного підприємства «Дніпропетровське автотранспортне підприємство 11255» та утворенні на його базі Відкритого акціонерного товариства «Дніпропетровське автотранспортне підприємство 11255», держава, як власник вказаного майна, фактично залишила його у складі майнового комплексу позивача, тобто фактично відбулося заволодіння спірним майном. Позивач зазначає, що добросовісність заволодіння вказаним майном полягає в тому, що воно відбулося без втручання у волевиявлення, не всупереч волі власника, та не будь-яким іншим чином поза його волею. При цьому позивач стверджує, що відкрито володіє спірним майном, оскільки починаючи з 1997 р. не приховує факту володіння вказаним майном, що знайшло відображення в наступних діях, а саме: з метою з'ясування правового режиму вказаного майна неодноразово звертався до Міністерства транспорту та зв'язку України, Фонду Державного майна України, Дніпропетровської обласної державної адміністрації, інших державних органів, проводив реєстрацію та перереєстрацію вказаних транспортних засобів в органах ДАІ, регулярно сплачував податки, збори та інші обов'язкові платежі щодо вказаного майна, фактично витрачав власні кошти на утримання автотранспорту, хоча відповідно до п.1 Інструкції «Про порядок фінансування заходів з мобілізаційної підготовці народного господарства України» затвердженої наказом Міністерства Фінансів України від 30.06.1996р., №111/03 фінансування заходів з мобілізаційної підготовці народного господарства здійснюється за рахунок державного чи місцевого бюджетів. В обґрунтування своїх вимог, позивач зазначив, що він є безтитульним володільцем, тому що володіє вказаним майном не на підставі документів про право власності та користування, оскільки свідоцтва про державну реєстрацію транспортних засобів не є правовстановлюючими документами, оскільки не зазначені в якості таких у Правил державної реєстрації та обліку автомобiлiв, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобiлiв, мотоциклів усіх типів, марок i моделей, причепів, напiвпричепiв та мотоколясок, затверджених постановою Кабінету Мiнiстрiв України від 7 вересня 1998 р. N 1388. Крім того, позивач стверджує, що безперервно володіє спірним майном протягом 10 (десяти) років, починаючи з 1997 року.

Відповідач надав до суду відзив на позов, в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на наступне: згідно плану приватизації від 05.11.1997 р. спірне майно на загальну суму 423,7 тис. грн. не увійшло до статутного фонду ВАТ «Дніпропетровське АТП 12555», але залишилось на його балансі. Відповідач посилається на Закони України «Про державний матеріальний резерв»та «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», згідно яких у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України на позивача покладено обов'язки щодо утримання і збереження майна воєнізованої автоколони 2191, а також виконання заходів з мобілізації та мобілізаційної підготовки. Відповідач стверджує, що спірне майно є власністю держави, перебуває на балансі ВАТ «Дніпропетровське АТП № 11255»і віднесено до сфери управління центральних та місцевих органів виконавчої влади, які контролюють його збереження та використання. Відповідач вважає, що відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про державний матеріальний резерв»спірне майно є державною власністю, а відповідно до ч. 4 ст. 11 Закону України «Про державний матеріальний резерв»та п. 4 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»на позивача покладено обов'язок своєчасно забезпечити розміщення, зберігання, своєчасне освіження, заміну, відпуск матеріальних цінностей із державного резерву власними силами та утримання в належному стані спірного майна відповідно. При цьому відповідач зазначає, що, оскільки, постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2005 р. № 915-08 мобілізаційне завдання для позивача було скасовано, то органом управління спірного майна є відповідач, відповідно до ст. 3 Закону України «Про управління об'єктами державної власності»та п. 1.3. Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затв. Наказом Фонду державного майна України, Міністерства економіки від 19.05.1999 р., №908/68. Також, в обґрунтування своїх заперечень відповідач зазначає, що в даному випадку є неправомірним застосування ст. 344 ЦК України, оскільки позивач володіє спірним майном недобросовісно.

Ухвалою від 24.01.07 р. залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачу Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області.

Третя особа 1. у письмових поясненнях зазначила, що відповідно до п.8 Правил ПКМ №1388 від 07.09.98 "Про затвердження Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок", реєстрація транспортних засобів здійснюється на підставі заяви власника, поданої особисто, і документів, що посвідчують його особу, правомірність придбання транспортного засобу.

Ухвалою від 16.04.07 р. залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачу Міністерство оборони України.

Міністерство оборони України у своїх письмових поясненнях зазначило, що автоколони військового типу 2191-Г-1 не існує. Всі автоколони військового типу скасовано постановою Кабінету Міністрів України від14.09.05 №915-08. Обліком і передачею автомобільної техніки та майна у 1997 році займалось Головне автомобільне управління штабу озброєння Збройних Сил України, правонаступником якого є Центральне автомобільне управління озброєння Головного управління логістики Командування сил підтримки Збройних Сил України. У Центральному автомобільному управлінні озброєння Головного управління логістики Командування сил підтримки Збройних Сил України документи, які підтверджують чи спростовує статус зазначеного майна як військового відсутні, зазначена військова техніка у Збройних Сил України на обліку не знаходилась.

Крім того, третьою особою 2. заявлено клопотання про розгляд справи за відсутності свого представника.

В порядку ч. 4 ст. 69 ГПК України ухвалами від 07.02.07 р., 10.04.07 р., 27.04.07 р., 07.06.07 р. строк розгляду спору продовжено до 07.03.07 р., 17.04.07 р., 15.06.07 р., 03.07.07р. відповідно.

В порядку ст. 77 ГПК України в судовому засіданні оголошено перерву з 21.03.07 р. до 06.04.07 р. до 11год.45хв., з 10.04.07 р. до 10.04.07 р. до 17год.00хв., з 10.04.07 р. до 16.04.07 р. до 12год.00хв..

Справа згідно зі статтею 75 ГПК України розглядається за наявними у ній матеріалами.

В порядку ст.85 ГПК України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

При приватизації в 1997 р. державного підприємства «Дніпропетровське автотранспортне підприємство 11255» та утворенні на його базі Відкритого акціонерного товариства «Дніпропетровське автотранспортне підприємство 11255», у складі майнового комплексу позивача залишилося спірне майно. Внаслідок цього фактично відбулося заволодіння спірним майном з боку позивача. Відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Положення про спеціальні формування, призначені для передачі до складу Збройних Сил та інших військових формувань під час мобілізації»введеного в дію постановою Кабінету Міністрів України № 634 від 16 травня 2002 року, Інструкції про порядок утворення та утримання спеціальних формувань, які призначені для передачі до складу Збройних Сил України під час мобілізації та їх підготовки до розгортання, затвердженої наказом Міністерства транспорту України від 25.12.2003 року Інструкції про порядок фінансування заходів з мобілізаційної підготовки народного господарства України, затвердженої наказом Міністерства Фінансів України №111/03 від 30.06.1996р. передбачено укладання договору (контракту) при виконанні мобілізаційного завдання та фінансування видатків на утримання спец формувань за рахунок державного бюджету. Судом установлено, що правовідносини, які склалися між позивачем та державою щодо спірного майна, повинні регулюватися контрактом, який і визначав би правовий режим спірного майна, права та обов'язки сторін щодо останнього.

Як вбачається з матеріалів справи та наданих до суду документів позивач з метою з'ясування правового режиму вказаного майна неодноразово звертався до Міністерства транспорту та зв'язку України, Фонду Державного майна України, Дніпропетровської обласної державної адміністрації, інших державних органів. Крім того позивачем вичинялися інші дії щодо вказаного майна, які свідчать про відкрите володіння та користування позивачем спірним майном, а саме: проведення реєстрації та перереєстрації вказаних транспортних засобів в органах ДАІ, сплата податків, зборів та інших обов'язкових платежів щодо вказаного майна, витрачання власних коштів підприємства на утримання спірного майна.

Дослідивши матеріали справи суд з'ясував, що позивач володіє та користується спірним майном на підставі свідоцтв про державну реєстрацію транспортних засобів, які не є правовстановлюючими документами на транспортні засоби, відповідно до п. 8 Правил державної реєстрації та обліку автомобiлiв, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобiлiв, мотоциклів усіх типів, марок i моделей, причепів, напiвпричепiв та мотоколясок, затверджених постановою Кабінету Мiнiстрiв України від 7 вересня 1998 р. N 1388, оскільки не зазначені у якості таких. Вказана обставина підтверджується також поясненнями представника третьої особи-1. Таким чином, суд погоджується з доводами позивача щодо безтитульності володіння спірним майном.

Суд встановив, що норми Закону України «Про державний матеріальний резерв»не застосовуються до правовідносин щодо спірного майна, тому що цей Закон визначає загальні принципи формування, розміщення, зберігання, використання, поповнення та освіження (поновлення) запасів державного матеріального резерву i регулює відносини в цій сфері. При цьому судом встановлено, що відносини щодо спірного майна не є відносинами у сфері державного матеріального резерву, оскільки не підпадають під дію зазначеного Закону.

Посилання відповідача на необхідність застосування до правовідносин щодо спірного майна Закону України «Про державний матеріальний резерв»входить всупереч з з нормами «Положення про спеціальні формування, призначені для передачі до складу Збройних Сил та інших військових формувань під час мобілізації», оскільки Законом України «Про державний матеріальний резерв»на підприємства покладається обов'язок забезпечити розміщення, зберігання, своєчасне освіження, заміну, а також відпуск матеріальних цінностей із державного резерву, а відповідно до «Положення про спеціальні формування, призначені для передачі до складу Збройних Сил та інших військових формувань під час мобілізації»підприємства використовують зазначене майном у своїй діяльності та передають його до складу Збройних Сил під час мобілізації. Таким чином, норми Закону України «Про державний матеріальний резерв»забороняють використання майна, а норми «Положення про спеціальні формування, призначені для передачі до складу Збройних Сил та інших військових формувань під час мобілізації»дозволяють використання майна. В цьому аспекті вказані акти є взаємовиключними.

Скасування статусу автоколони військового типу 2191 -Г -1, здійснене відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 915-08 від 14.09.2005, не впливає на спірні відносини з огляду на підстави володіння майном.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому посилання відповідача на те, що спірне майно залишилося на балансі позивача, позивач неправомірно заволодів та недобросовісно володіє спірним майном, а також посилання на те, що органом управління спірного майна є відповідач не знайшло підтвердження в ході судового засідання та не було доведено згідно ст. 33 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та осіб, які брали участь у справі, суд дійшов висновку, що позивач добросовісно заволодів спірним майном, є безтитульним володільцем, продовжує відкрито, безперервно володіти спірним майном протягом більш як п'яти років. При цьому, суд враховує перебіг строку володіння позивачем спірним майном, починаючи з 2000 року, коли сплив перебіг позовної давності щодо витребування спірного майна.

Згідно ч. 1 ст. 344 ЦК України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном -протягом п'яти років набуває право власності на це майно.

Сукупність вказаних обставин є підставою для задоволення позовних вимог.

Третя особа 2. заявила клопотання про розгляд справи за відсутності свого представника.

Дане клопотання підлягає задоволенню, оскільки відсутність представника третьої особи не перешкоджає вирішенню спору по суті.

Відповідно до ст.49 ГПК України судові витрати слід покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст. 344 Цивільного кодексу України, ст.ст. 33, 43, 49 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Визнати за Відкритим акціонерним товариством «Дніпропетровське автотранспортне підприємство 11255»право власності на 80 одиниць автомототранспортних засобів, загальною вартістю 273 000грн., а саме:

п/п

Тип транспортного засобу

Марка, модель транспортного засобу

Державний номер

1

Вантажний

ЗИЛ-138 А

0362 ЯАА

2

Вантажний

ЗИЛ-138 БА

14558 АА

3

Вантажний

ЗИЛ-138 А

2903 ДНН

4

Вантажний

ЗИЛ-138 БА

05837 АВ

5

Вантажний

ЗИЛ-138 БА

46998 АА

6

Вантажний

ЗИЛ-431610

7056 ДНХ

7

Вантажний

ЗИЛ-431610

07262 АВ

8

Вантажний

ЗИЛ-431610

07263 АВ

9

Вантажний

ЗИЛ-431610

9282 ДНХ

10

Вантажний

ЗИЛ-431610

16106 АА

11

Вантажний

ЗИЛ-431610

9079 ДНН

12

Вантажний

ЗИЛ-431610

06355 АВ

13

Вантажний

ЗИЛ-431610

4753 ДНХ

14

Вантажний

ЗИЛ-431610

05251 АВ

15

Вантажний

ЗИЛ-431610

АЕ 9268 ВА

16

Вантажний

ЗИЛ-431610

35182 АА

17

Вантажний

ЗИЛ-431610

24110 АА

18

Вантажний

ЗИЛ-431610

4157 ДНХ

19

Вантажний

ЗИЛ-431610

3346 ДНХ

20

Вантажний

ЗИЛ-431610

3941 ДНХ

21

Вантажний

ЗИЛ-431610

5307 ДНН

22

Вантажний

ЗИЛ-431610

АЕ 9322 ВА

23

Вантажний

ЗИЛ-431610

4449 ДНН

24

Вантажний

ЗИЛ-431610

9082ДНН

25

Вантажний

ЗИЛ-431610

3766 ДНН

26

Вантажний

ЗИЛ-431610

3347 ДНХ

27

Вантажний

ЗИЛ-431610

24106 АА

28

Вантажний

ЗИЛ-431610

03093 АВ

29

Вантажний

ЗИЛ-431610

05274 АВ

30

Вантажний

ЗИЛ-431610

2359 ДНХ

31

Вантажний

ЗИЛ-431610

5308 ДНХ

32

Вантажний

ЗИЛ-ММЗ-4502

АЕ 9251 ВА

33

Вантажний

ЗИЛ-157 КЕ

2842 ДНН

34

Вантажний

ЗИЛ-496110

24107 АА

35

Вантажний

ЗИЛ-496110

7059 ДНТ

36

Вантажний

ЗИЛ-431412

9077 ДНТ

37

Вантажний

ЗИЛ-431412

06850 АВ

38

Вантажний

КАМАЗ-5511

3105 ДНХ

39

Вантажний

КАМАЗ-5511

АЕ 9269 ВА

40

Вантажний

КАМАЗ-5511

АЕ 9247 ВА

41

Вантажний

КАМАЗ-43101

8140 ДНХ

42

Вантажний

КАМАЗ-53212

АЕ 9266 ВА

43

Вантажний

КАМАЗ-53212

АЕ 9248 ВА

44

Вантажний

КАМАЗ-53212

6858 ДНХ

45

Вантажний

КАМАЗ-53212

АЕ 9323 ВА

46

Вантажний

КАМАЗ-5320

АЕ 9227 ВА

47

Вантажний

КАМАЗ-5320

АЕ 9250 ВА

48

Вантажний

КАМАЗ-5320

9070 ДНН

49

Вантажний

КАМАЗ-5320

АЕ 9253 ВА

50

Вантажний

КАМАЗ-5320

АЕ 9254 ВА

51

Вантажний

КАМАЗ-5320

АЕ 9321 ВА

52

Вантажний

КАМАЗ-5320

27318 АА

53

Вантажний

КАМАЗ-5320

АЕ 9230 ВА

54

Вантажний

КАМАЗ-5320

АЕ 9232 ВА

55

Вантажний

КАМАЗ-5320

27322 АА

56

Вантажний

КАМАЗ-5320

9071 ДНН

57

Вантажний

КАМАЗ-5320

17393 АА

58

Вантажний

КАМАЗ-5320

2795 ДНН

59

Вантажний

КАМАЗ-5320

АЕ 9271 ВА

60

Вантажний

КАМАЗ-5320

19417 АА

61

Вантажний

КАМАЗ-5320

5982 ДНН

62

Вантажний

КАМАЗ-5410

АЕ 9231 ВА

63

Вантажний

КАМАЗ-5410

АЕ 9252 ВА

64

Вантажний

КАМАЗ-5410

АЕ 9249 ВА

65

Вантажний

КАМАЗ-5410

50093 АА

66

Вантажний

КАМАЗ-5410

26993 АА

67

Вантажний

КАМАЗ-53208

8476 ДНХ

68

Вантажний

КАМАЗ-53208

5824 ДНХ

69

Вантажний

КАМАЗ-53208

6419 ДНХ

70

Вантажний

КАМАЗ-53208

05252 АВ

71

Вантажний

КАМАЗ-53208

8141 ДНХ

72

Вантажний

КАМАЗ-53208

8142 ДНХ

73

Вантажний

КАМАЗ-53208

2354 ДНХ

74

Вантажний

КАМАЗ-54112

АЕ 9270 ВА

75

Вантажний

ГАЗ-5327

6165 ДНН

76

Вантажний

ГАЗ-5327

5720 ДНХ

77

Вантажний

ГАЗ-5327

07261 АВ

78

Вантажний

ГАЗ-5228

7963 ДНН

79

Вантажний

МАЗ-54322

АЕ 9228 ВА

80

Льогковий

ВАЗ-2107

АЕ 9246 ВА

Визнати за Відкритим акціонерним товариством «Дніпропетровське автотранспортне підприємство 11255» право власності на 23 одиниці автомобільних причепів, загальною вартістю 46 000грн., а саме:

п/п

Марка, модель транспортного засобу

Державний номер

1

ГКБ-8350

24086 АА

2

ГКБ-8350

29101 АА

3

ГКБ-8350

АЕ 9722 ХХ

4

ГКБ-8350

АЕ 9717 ХХ

5

ГКБ-8350

25120 АА

6

ГКБ-8350

6875 ДП

7

ГКБ-8350

4589 ДО

8

ГКБ-8350

7195 ДО

9

ГКБ-8350

13899 АА

10

ГКБ-8350

АЕ 9718 ХХ

11

ГКБ-8350

7813 ДО

12

ГКБ-8350

3231 ДО

13

ГКБ-8350

7815 ДО

14

ГКБ-8352

АЕ 3186 ХХ

15

ГКБ-8352

3232 ДО

16

СЗАП-8352

АЕ 9720 ХХ

17

СЗАП-8352

АЕ 9723 ХХ

18

СЗАП-8352

0209 ХХ

19

СЗАП-8352

АЕ 5118 ХХ

20

СЗАП-8352

8446 ДО

21

СЗАП-8352

8780 ДО

22

СЗАП-8352

17328 АА

23

СЗАП-8352

8782 ДО

Стягнути з Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ на користь Відкритого акціонерного товариства «Дніпропетровське автотранспортне підприємство 11255»1 690 грн. 00 коп. держмита, 118 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, видати наказ.

Суддя

С.А. Примак

Рішення підписано 05.07.07 р.