Постанова від 22.07.2019 по справі 822/889/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 822/889/18

Головуючий у 1-й інстанції: Майстер П.М.

Суддя-доповідач: Сторчак В. Ю.

22 липня 2019 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сторчака В. Ю.

суддів: Охрімчук І.Г. Матохнюка Д.Б.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 квітня 2019 року (суддя Майстер П.М.) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з наступними позовними вимогами:

- визнати протиправною відмову Ярмолинецького відділу з питань призначення та перерахунку пенсій Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію державного службовця;

- зобов'язати Ярмолинецький відділ з питань призначення та перерахунку пенсій Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області призначити ОСОБА_1 , з 30 січня 2018 року пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-12 в розмірі 60% від заробітку відповідно до довідки від 29.01.2018 року №2026/07;

- зобов'язати Ярмолинецький відділ з питань призначення та перерахунку пенсій Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснювати нарахування і виплату ОСОБА_1 , пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-12 в розмірі 60% від заробітку відповідно до довідки від 29.01.2018 року №2026/07.

Позов мотивований тим, що відповідач безпідставно відмовив позивачу в призначенні пенсії з тих мотивів, що з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу", яким передбачено призначення пенсії за віком особам, які працювали на посадах державних службовців та призначення пенсії по інвалідності державним службовцям зазначеним Законом не передбачено.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 квітня 2019 року адміністративний позов позивача задоволено. Визнано протиправною відмову Хмельницького об'єднаного управління управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію державного службовця. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 з 30 січня 2018 року пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідці від 16 березня 2018 року №5538/05 з врахуванням проведених виплат.

Позивач, звертаючись до суду з апеляційною скаргою зазначила, що Хмельницький окружний адміністративний суд прийняв рішення від 18 квітня 2019 року обгрунтовано, правильно встановиши, що оскільки позивач є інвалідом 11 групи, має стаж на посаді державної служби понад 20 років, перед зверненням за призначенням пенсії працювала на посаді, віднесеній до посад державних службовців, тому має право на призначення пенсії по інвалідності згідно зі ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку.

При цьому апелянт зауважила, що при винесенні оскаржуваного рішення, суд першої інстанції залишив поза увагою частину складових заробітної плати, які відповідач зобов'язаний взяти до розрахунку пенсії, а саме, виплати вказані у довідці № 5537/05 від 16.03.2018р., яка на вимогу суду надана відповідачем.

Пенсійним органом направлено на адресу апеляційного суду відзив на апеляційну скаргу позивача в якому відповідач поміж іншого зазначає, що вимоги апеляційної скарги є безпідставними, оскільки позивачем при поданні позову не заявлялась позовна вимога про зобов'язанння Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 з 30 січня 2018 року пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідці від 16 березня 2018 року №5537/05 з врахуванням проведених виплат.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог ст. 311 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, рішення суду першої інстанції змінити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому, вона продовжувала працювати на державній службі.

Наказом №4-ос від 29.01.2018 року ОСОБА_1 було звільнено з посади головного спеціаліста Ярмолинецького відділу з питань призначення та перерахунку пенсій Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області відповідно до пункту 6 частини першої ст. 83 Закону України "Про державну службу".

30 січня 2018 року позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення їй пенсії по інвалідності відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723.

Листом від 05 лютого 2018 року № 2485/06 відповідач відмовив позивачу в призначенні пенсії по інвалідності державного службовця і повідомив, що з 01 травня 2016 року набув чинності Закон № 889-VIII, у відповідності до п. 10, 12 "Прикінцеві положення" якого пенсія державного службовця згідно з ст.37 Закону № 3723-XII призначається: державним службовцям, які на день набрання чинності Закону № 889-VIII обіймали посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України; особам, які на день набуття чинності Закону № 889-VIII мають не менше 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України.

Позивач, вважаючи дії відповідачів протиправними, звернувся до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції, прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача, оскільки є правові підстави для переведення позивача з пенсії по інвалідності, призначеної їй відповідно до Закону № 1058-1У, на пенсію державного службовця по інвалідності 11 групи відповідно до Закону № 3723-ХП.

При цьому, оскаржуване рішення суду відповідає правовій позиції, висловленій у постанові Верховного Суду у зразковій справі №822/524/18 від 13 лютого 2019 року, та відповідно до ч. 3 от. 291 КАС України, врахованj при прийнятті рішення від 18 квітня 2019 року.

Відповідно до ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та рішенню суду першої інстанції в оскаржуваній частині, прийшла до наступних висновків.

Суд першої інстанції, під час розгляду справи встановив, що ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи, має стаж на посаді державної служби понад 20 років, перед зверненням за призначенням пенсії працювала на посаді, віднесеній до посад державних службовців, а тому наявні правові підстави для переведення позивача з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію державного службовця по інвалідності ІІ групи відповідно до Закону №3723-XII. Зазначений висновок суду відповідає правовій позиції, висловленій у постанові Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №822/524/18 від 13 лютого 2019 року.

Враховуючи зазначене, суд зобов'язав відповідача призначити і здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 , з 30 січня 2018 року пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-12 в розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідці від 16 березня 2018 року №5538/05.

Проте, на переконання колегії суддів, при прийнятті оскаржуваного рішення, суд першої інстанції безпідставно залишив поза увагою частину складових заробітної плати, які відповідач зобов'язаний взяти до розрахунку пенсії, а саме, виплати вказані у довідці № 5537/05 від 16.03.2018р., а саме надбавка за інтенсивність праці - 1398,86 грн.; щомісячна премія за результатами роботи у грудні 2017 року - 5968,46 грн.; індексація та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 7003.34 грн.

Так, судом встановлено, що до позовної заяви позивачем надано довідку у формі листа від 29.01.2018р. №2026/07. За змістом поданої довідки станом на дату звільнення, 29 січня 2018 року, посадовий оклад за посадою головного спеціаліста Ярмолинецького відділу з питань призначення і перерахунку пенсій, яку позивач обіймала, становив 4100,00 грн., доплата за 9 ранг державного службовця - 200,00 грн., надбавка у відсотках до посадового окладу за вислугу років на державній службі (50%) - 2050,00 грн. Крім того, середній розмір виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі у грудні 2017 року склав: надбавки за інтенсивність праці - 1398,86 грн.; щомісячна премія за результатами роботи у грудні 2017 року - 5968,46 грн.; індексація - 143,22 грн.; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 6860,12 грн.

Відповідно до п.4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 14.09.2016р. №622, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби), за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до вказаної постанови, до заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, призначена відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ "Про державну службу" мають бути враховані наступні виплати: оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавки за інтенсивність, щомісячна премія за результатами роботи у грудні 2017 року, індексація, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Розміри всіх зазначених складових було вказано у довідці від 29.01.2018 року №2026/07.

Ухвалою від 01.03.2018, суд зобов'язав відповідача надати належним чином завірену копію та оригінал для огляду в судовому засіданні довідки відповідно до Закону України "Про державну службу".

На виконання вказаної ухвали, відповідач направив до суду довідки №5537/05 та 5538/05 від 16.03.2018 за формою, затвердженою постановою Управління Пенсійного Фонду України від 17.01.2017р. №1-3.

Так, відповідно до довідки № 5537/05 від 16.03.2018р. про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій поеад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2017 року, що передує місяцю звернення із заявою за призначенням пенсії, становили: надбавки за інтенсивність праці - 1398,86 грн.; щомісячна премія за результатами роботи у грудні 2017 року - 5968,46 грн.; індексація та матеріальна допомога для вирішення еоціально-побутових питань - 7003,34 грн., разом - 14370,66 грн.

Відповідно до довідки № 5538/05 від 16.03.2018р. про складові заробітної плати для призначення пенеії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) заробітна плата станом на 29.01.2018р. становила: -оклад за посадою - 4100,00 грн.; -доплата за 9 ранг державного елужбовця - 200,00 грн.; -надбавка у відсотках до посадового окладу за вислугу років на державній службі (50%) - 2050,00 грн.

Таким чином, відповідно до п.4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016р. №622 та враховуючи те, що стаж державної служби позивача становить 20 років, колегія суддів вважає обгрунтованими доводи апеляційної скарги відносно того, що розрахунок пенсії в даному випадку має проводитися із врахуванням складових, зазначених у довідках №5537/05 та 5538/05 від 16.03.2018.

Разом з тим, суд першої інстанції, зобов'язавши відповідача взяти до розрахунку лише одну довідку, безпідставно залишив поза увагою питання щодо обов'язку включити до розрахунку інші виплати, на підставі довідки №5537/05 від 16.03.2018р. та які було відображено у довідці-листі від 29.01.2018 р. №2026/07, чим позбавив позивача права на обчислення та виплату пенсії у повному розмірі.

Враховуючи вищезазначене, колегія суддів приходить до висновку про необхідність захисту порушеного права позивача, шляхом врахування при призначенні та здійсненні нарахування й виплати пенсії, довідки №5537/05 від 16.03.2018 р.

Відповідно до ч.1 ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Згідно з ч.2 вказаної статті, законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з"ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (ч.3 ст.242 КАСУ).

Зазначеним вимогам процесуального закону рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 квітня 2019 року відповідає не повністю.

За правилами ст. 315, 317 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право змінити судове рішення. Зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.

Зважаючи на викладене, колегія суддів, перевіривши оскаржене рішення в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що суд першої інстанції правильно застосував норми матеріального права, проте частково порушив норми процесуального права.

Враховуючи, що висновки суду першої інстанції по суті спору частково не відповідають встановленим у справі обставинам, що призвело до неправильного її вирішення, суд апеляційної інстанціїї вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а рішення суду першої інстанції змінити.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити.

Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 квітня 2019 року змінити.

Абзац третій резолютивної частини рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 квітня 2019 року викласти в наступній редакції:

"Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 з 30 січня 2018 року пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідках від 16 березня 2018 року №5537/05 та №5538/05 з врахуванням проведених виплат.

В решті рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 квітня 2019 року залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Сторчак В. Ю.

Судді Охрімчук І.Г. Матохнюк Д.Б.