Ухвала від 22.07.2019 по справі 755/19282/18

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 755/19282/18

УХВАЛА

22 липня 2019 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі судді-доповідача Мельничука В.П. та суддів Ісаєнко Ю.А., Лічевецького І.О., перевіривши матеріали апеляційної скарги Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київської області на рішення Дніпровського районного суду м. Києва від 10 травня 2019 року у справі за позовом громадянина Турецької республіки ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київської області про скасування рішення про примусове повернення в країну походження або третю країну іноземця або особи без громадянства та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -

ВСТАНОВИЛА:

Рішенням Дніпровського районного суду м. Києва від 10 травня 2019 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київської області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Відповідно до ч. 4 ст. 286 КАС України в редакції згідно з Законом від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII, апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення.

Відповідно до ч. 3 ст. 288 КАС України в редакції згідно з Законом від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII, апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення.

Як вбачається з матеріалів справи 10 травня 2019 року судом першої інстанції ухвалено зазначене вище рішення у відкритому судовому засіданні.

Представник Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київської області був присутнім у судовому засідання 10 травня 2019 року.

Копію зазначеного судового рішення відповідач отримав 10 червня 2019 року, що підтверджується рекомендованим поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення, яке наявна в матеріалах справи.

Тобто, останнім днем для подачі апеляційної скарги на рішення Дніпровського районного суду м. Києва від 10 травня 2019 року є 20 травня 2019 року.

Апеляційну скаргу Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київської області подало до суду першої інстанції 20 червня 2019 року, тобто після закінчення строку на апеляційне оскарження.

При цьому вказана особа не зверталася з заявою про поновлення строку на апеляційне оскарження та не вказувала на поважні причини пропуску строку на звернення до суду з даною апеляційною скаргою.

Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київської області в апеляційній скарзі зазначало, що оскільки рішення Дніпровського районного суду м. Києва від 10 травня 2019 року було отримано 11 червня 2019 року, дана апеляційна скарга подана у строки, встановлені ст. 295 КАС України, а отже, строк на апеляційне оскарження не пропущений.

Колегія суддів звертає увагу, що відповідно до ст. 271 КАС України передбачено, що у справах визначених статтями 273-277, 280-289, цього кодексу, суд проголошує повне судове рішення. Копії судових рішень у справах, визначених цією статтею, невідкладно видаються учасникам справи або надсилаються їм, якщо вони не були під час його проголошення.

Предметом оскарження у данній справі скасування рішення про примусове поверенння в країну походження або третю країну іноземця або особи без громадянства та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.

Тобто ч. 4 ст. 286 КАС України передбачено особливий порядок оскарження рішень суду першої інстанції у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності, а саме апеляційні скарги можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення.

Також, відповідно до ч. 3 ст. 288 КАС України передбачено особливий порядок оскарження рішень суду першої інстанції у справах з приводу примусового повернення чи примусового видворення іноземців або осіб без громадянства за межі території України, а саме апеляційні скарги можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення.

Законодавче обмеження строку оскарження судового рішення, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними, та після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Також, в резолютивній частині рішення Дніпровського районного суду м. Києва від 10 травня 2019 року зазначено, що апеляційну скаргу на дане рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня його проголошення.

Тобто, рішенням Дніпровського районного суду м. Києва від 10 травня 2019 року було чітко визначено строк подання апеляційної скарги на вказане рішення.

Таким чином, встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій і стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, повинен бути обізнаний з порядком та строками апеляційного оскарження, встановленими процесуальним законодавством, а також вчиняти всі залежні від нього дії з метою дотримання відповідних вимог КАС України.

Центральним міжрегіональним управлінням Державної міграційної служби у м. Києві та Київської області не надано жодних доказів того, що строк апеляційного оскарження рішення Дніпровського районного суду м. Києва від 10 травня 2019 року було пропущено з поважних причин.

Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 296 КАС України в редакції згідно з Законом від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII, до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.

Розмір судового збору, що підлягає сплаті при поданні апеляційної скарги в адміністративній справі визначено Законом України "Про судовий збір" з урахуванням змін до вказаного Закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду судовий збір справляється в розмірі 150 відсотків ставки, що підлягав сплаті при поданні позовної заяви.

Позивачем в адміністративному позові заявлено вимоги майнового характеру про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення на загальну суму 1700,00 грн.

Виходячи зі змісту позовної заяви, Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київської області при зверненні до суду з даною апеляційною скаргою повинно було сплатити судовий збір за вимоги майнового характеру, тобто 1057,20 грн. (1% ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (704,80 грн.)*150%).

Вказаною особою в порушення зазначених вимог законодавства не було дотримано вказані вимоги ст. 296 КАС України та не додано документ про сплату судового збору.

Ухвалою судді Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 червня 2019 року зазначену апеляційну скаргу залишено без руху через її невідповідність вимогам КАС України.

Вказаній особі надано строк для усунення зазначених вище недоліків десять днів з часу отримання копії зазначеної вище ухвали судді суду апеляційної інстанції шляхом надання до Шостого апеляційного адміністративного суду документу про сплату судового збору та звернувшись з заявою про поновлення строку на апеляційне оскарження в якій вказати поважні причини його пропуску, надавши відповідні докази.

Копія ухвали судді Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 червня 2019 року про залишення апеляційної скарги без руху згідно відомостей повідомлення про вручення поштового відправлення вручена адресату 05 липня 2019 року.

Строк виконання вимог зазначеного судового рішення сплинув 15 липня 2019 року.

Зазначені в ухвалі судді Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 червня 2019 року недоліки апеляційної скарги не усунуто.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 299 КАС України суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.

Таким чином, зважаючи на викладене, колегія суддів дійшла висновку про відмову у відкритті апеляційного провадження.

Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 299, 328, 329 КАС України, -

У Х В А Л И ЛА:

У відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київської області на рішення Дніпровського районного суду м. Києва від 10 травня 2019 року у справі за позовом громадянина Турецької республіки ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київської області про скасування рішення про примусове повернення в країну походження або третю країну іноземця або особи без громадянства та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Суддя-доповідач: В.П. Мельничук

Судді: Ю.А. Ісаєнко

І.О. Лічевецький