Постанова від 23.07.2019 по справі 200/3262/19-а

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2019 року справа №200/3262/19-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Казначеєва Е.Г., суддів Компанієць І.Д., Ястребової Л.В., секретаря судового засідання Харечко О.П., за участю представника відповідача Никипорець М.Ф., розглянувши у відкритому судовому засідання в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 травня 2019 р. у справі № 200/3262/19-а (головуючий І інстанції Стойка В.В. ) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (далі - відповідач, ГУНП), в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо подання до ГУ ПФУ в Донецькій області документів для призначення пенсії за вислугою років без зазначення у складі грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди за безпосередню участь в АТО, а також доплати за несення служби в нічний час та премії, передбачених постановою КМУ від 31 січня 2015 року № 24 "Про особливості виплати винагороди військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій", Інструкцією про розміри та умови виплати винагороди поліцейським в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій, затвердженої наказом МВС України від 06.04.2016 року № 259, виданим на підставі пункту 1 Постанови КМУ від 20.01.2016 року № 18 та постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області скласти оновлені довідки про додаткові види грошового забезпечення з урахуванням нижченаведених доплат, надбавок та грошових винагород на загальну суму (27 388, 13грн.) яка складається з грошової винагороди за участь в антитерористичної операції (25 777, 13 грн.), доплати за роботу в нічний час з січня 2017 року по червень 2017 року (1611, 00грн.)

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області надати до ГУ ПФУ оновлені довідки про додаткові види грошового забезпечення позивача за останні повні 21 місяць служби в Національній поліції України перед звільненням на загальну суму 27388,13 грн.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 06 травня 2019 року позов задоволено частково, а саме судом: визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції України в Донецькій області щодо оформлення та подання до ГУ ПФУ в Донецькій області документів для призначення пенсії ОСОБА_1 без зазначення у складі грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди за безпосередню участь в АТО, а також доплати за несення служби в нічний час; зобов'язано Головне управління Національної поліції України в Донецькій області розглянути питання щодо складання та надання до ГУ ПФУ в Донецькій області оновленої довідки про надані види грошового забезпечення ОСОБА_1 за період проходження служби в Національній поліції України з урахуванням грошової винагороди за участь в АТО та доплати за роботу в нічний час - з урахуванням висновків суду та норм чинного законодавства. В задоволенні іншої частини адміністративного позову відмовлено.

Головне управління Національної поліції в Донецькій області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду та прийняти нове яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що винагорода за безпосередню участь в АТО та доплата за несення служби в нічний час не є постійними і не носять систематичний характер, тому і доплати за цей час не є постійними, щомісячними. Отже, винагорода за безпосередню участь в АТО та доплата за службу в нічний час не є додатковими видами грошового забезпечення в розумінні ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. №2011-XII (далі - Закон № 2011), тому не можуть включатися до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії.

Представник відповідача в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав.

Позивач у судове засідання не з'явися, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що дає суду право провести апеляційний перегляд справи у його відсутність.

Суд, заслухавши суддю-доповідача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог скарг, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.

ОСОБА_1 , є пенсіонером за вислугу років, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.

Згідно з витягом з електронної пенсійної справи, який було надано ГУ ПФУ в Донецькій області на звернення позивача, грошове забезпечення для обчислення пенсії складається з посадового окладу - 2400, 00грн., окладу за військове звання - 2000, 00грн., процентної надбавки за вислугу років 45% - 1980, 00грн., середньомісячної суми додаткових видів ГЗ на 24 місяці у т.ч. премія % в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 8933, 89 грн., основний розмір пенсії 70 % грошового забезпечення у розмірі 6253, 72 грн., підвищення або надбавка до пенсії: учасник АТО, часник бойових дій - 374, 25 грн. та 40,00 грн. відповідно.

Головне управління Національної поліції в Донецькій області листом від 29.01.2019 року повідомило позивача, що грошова винагорода за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичні операції, інших заходах в умовах особливого періоду за період проходження служби та інші одноразові винагороди не входять до складу довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення у зв'язку з тим, що не мають постійного характеру.

Згідно довідки про грошове забезпечення, наданої УФЗБО ГУНП в Донецькій області грошова винагорода Геращенка С.В. за участь в АТО за період з 7 листопада 2015 року по 31 грудня 2016 року склала: червень 2016 - 2775, 53 грн.; липень 2016 - 1179, 35 грн.; серпень 2016 - 1200, 00; жовтень 2016 - 1400 грн.; листопад 2016 - 1006, 45 грн.; грудень 2016 - 1200 грн. (а.с.26-27).

Відповідно довідки про грошове забезпечення, наданої УФЗБО ГУНП в Донецькій області грошова винагорода Геращенка С.В. за участь в АТО за період з 01 січня 2017 року по 06 вересня 2017 року склала: з січня 2017 року по травень 2017 року - 1200, 00грн., червень 2016 року - 890, 32 грн., липень 2017 року 440, 00 грн., серпень 735, 48 грн., вересень 2017 року - 1200, 0 грн., доплата за роботу в нічний час - 1611, 00 за липень 2017 року (а.с.26-27).

Загальна сума грошової винагороди за участь в АТО (згідно довідок про грошове забезпечення № 41 та № 42) дорівнює - 18027, 13 грн., доплата за роботу в нічний час - 1611, 00 грн.

З довідки Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 02.10.2017 вбачається, що позивач отримував премію у грудні 2015 року, та у період з лютого 2016 року по серпень 2017 року на загальну суму 53631, 72 грн.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправними дії відповідача щодо подання документів для призначення пенсії за вислугою років без зазначення у складі грошового забезпечення премії, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області було надано довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 до 31 серпня 2017 №218 від 02.10.2017 в якій було зазначено суми премії, які були зараховані до загальної суми пенсії.

Задовольняючи позовні вимоги в іншій частині, суд першої інстанції виходив з того, що отриманні позивачем за період служби в Національній поліції додаткові види грошового забезпечення, а саме: щомісячна грошова винагорода за участь в АТО, доплата за роботу в нічний час, мали реальний, фіксований та постійний (щомісячний) характер, а тому відповідно до частини 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ підлягають обов'язковому включенню до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії за вислугою років та підлягають включенню до довідки про додаткові види грошового забезпечення.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та фактам, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Спірним є право позивача на включення до довідки щодо розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, винагороди за безпосередню участь в АТО та доплати за службу в нічний час.

Відповідно до частині 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 9 Закону № 2011-XII встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частинами 2, 3 статті 9 Закону № 2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною 1 статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Закон №2262 визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 43 Закону №2262, пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з частиною 3 статті 43 Закону №2262, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17. Велика Палата Верховного Суду у вказаному рішенні, крім зазначеного, вирішила за необхідне відступити від правового висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові цього суду від 10 березня 2015 року (№ 21-70а15).

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 р. № 988, грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пп.3 п. 5 Постанови КМУ №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).

Відповідно до п. 3 розділу І Порядку №260, грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з п. 11 розділу ІІ Порядку № 260, поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22:00 до 06:00. Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції. Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.

З наведеного вбачається, що підставою для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції, в той час як підставою для нарахування доплати за службу в нічний час є довідка встановленої форми, в якій відображено облік фактичного часу несення поліцейськими служби в нічний час.

Таким чином, доплата за роботу в нічний час поліцейському проводиться виключно за відпрацьовані години служби в нічний час, тобто, ця доплата до посадового окладу поліцейського не є постійною, а носить виключно компенсаційний характер.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 "Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету" зі змінами від 31.01.2015 №24 встановлено, що за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою військовослужбовцям, у тому числі строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям) льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації Національної гвардії і Державної прикордонної служби, водіям автотранспортних засобів Національної гвардії і Державної прикордонної служби починаючи з 1 травня 2014 р. виплачується винагорода в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць.

Виплата винагороди здійснюється також під час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я у зв'язку з пораненнями (контузіями, травмами, каліцтвами), отриманими під час участі у зазначених операціях і заходах.

На виконання Постанови КМУ від 04.06.2014 Міністерством внутрішніх справ України видано наказ від 23.07.2014 № 719, яким передбачено виплачувати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям) льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації та водіям автотранспортних засобів Національної гвардії України за безпосередню участь в антитерористичних операціях, починаючи з 01 травня 2014 року винагороду в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення, але не менш ніж 3000,00 грн у розрахунку на місяць.

З наявної в матеріалах справи довідки, вбачається, що грошова винагорода за участь в АТО та доплата за роботу в нічний час, є не регулярними (не щомісячними) виплатами.

Отже, ці виплати не є щомісячними і не мають систематичного характеру, їх розмір не є фіксованим, а тому вони не є складовою грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, відтак, не може бути включена в довідку для перерахунку пенсії позивача

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 14.05.2019 у справі № 639/2222/17 та від 04.06.2019 у справі № 642/2053/17.

Суд зазначає, що включення не регулярних виплат до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, означатиме, що особа двічі користується соціальною пільгою: у першому випадку - одноразово, у другому - регулярно отримуючи пенсію, що суперечить принципам соціального забезпечення.

Отже, в діях відповідача ознак протиправності не вбачається.

Таким чином, суд першої інстанції помилково дійшов висновку про зобов'язання відповідача включити до довідки про грошове забезпечення для нарахування пенсії доплату за службу в нічний час та грошову винагороду за участь в АТО.

У задоволенні позовних вимог стосовно визнання протиправними дії відповідача щодо подання документів для призначення пенсії за вислугою років без зазначення у складі грошового забезпечення премії судом першої інстанції було відмовлено. При таких обставинах суд апеляційної інстанції не переглядає рішення в цій частині, яке не оскаржується, оскільки це питання не є предметом оскарження рішення суду першої інстанції.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у зв'язку з неправильним застосуванням судом першої інстанції норм матеріального права, рішення суду підлягає скасуванню в частині що оскаржується, з прийняттям нового судового рішення в цій частині про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись статями 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 травня 2019 р. у справі № 200/3262/19-а - задовольнити.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 травня 2019 р. у справі № 200/3262/19-а - скасувати в частині визнання протиправними дії Головного управління Національної поліції України в Донецькій області щодо оформлення та подання до ГУ ПФУ в Донецькій області документів для призначення пенсії ОСОБА_1 без зазначення у складі грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди за безпосередню участь в АТО, а також доплати за несення служби в нічний час, зобов'язання Головне управління Національної поліції України в Донецькій області розглянути питання щодо складання та надання до ГУ ПФУ в Донецькій області оновленої довідки про надані види грошового забезпечення ОСОБА_1 за період проходження служби в Національній поліції України з урахуванням грошової винагороди за участь в АТО та доплати за роботу в нічний час - з урахуванням висновків суду та норм чинного законодавства, прийняти нове судове рішення в цій частині про відмову в задоволені позовних вимог.

В іншій частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 травня 2019 р. у справі № 200/3262/19-а залишено без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів після складення повного тексту в порядку, визначеному ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне судове рішення складено та підписано колегією суддів 23 липня 2019 року.

Суддя-доповідач: Е.Г. Казначеєв

Судді І.Д. Компанієць

Л.В. Ястребова