23 липня 2019 року справа №200/2649/19-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді доповідача Ястребової Л.В., суддів Казначеєва Е.Г., Компанієць І.Д., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 квітня 2019 р. у справі № 200/2649/19-а (головуючий І інстанції Лазарєв В.В., повний текст складено 02.05.2019р. в м. Слов'янськ Донецька область) за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди,-
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (надалі - відповідач), в якому просила визнати бездіяльність відповідача, зобов'язання призначити житлову субсидію з початку опалювального сезону 2018 року та стягнути з відповідача моральну шкоду у розмірі 150 000 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що неодноразово зверталась до відповідача із заявами про призначення житлової субсидії. Однак Управління праці кожного разу відмовляло у призначенні субсидії з різних підстав. На думку позивача, відповідач безпідставно не призначив їй субсидію. У зв'язку з чим вважає, що їй завдано моральну шкоду. Завдання моральної шкоди обґрунтовує глибоким відчуттям несправедливості, викликаним тим фактом, що протягом шести місяців позивач так і не отримала соціального захисту у вигляді житлової субсидії, та внаслідок бездіяльності відповідача утворився борг з комунальних послуг (а.с. 3-8).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 24 квітня 2019 р. у справі № 200/2649/19-а адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення відповідача від 15 січня 2019 року про відмову в призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 . Зобов'язано відповідача призначити житлову субсидію ОСОБА_1 з 02 жовтня 2018 року. В решті позовних вимог відмовлено (а.с. 119-124).
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, вважає рішення незаконним та необґрунтованим, просив скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове про відмову у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що відповідно ч.1 ст.58 Конституції України для визначення моменту розірвання шлюбу між ОСОБА_1 і ОСОБА_2 за рішенням суду від 10.10.2005р. - розірвання шлюбу, здійснене за рішенням суду, має бути зареєстроване в державному органі реєстрації актів цивільного стану, за заявою колишньої дружини або чоловіка. Відповідно до заяви від 05.12.2018р. встановлено, що позивач станом на 01.12.2018р. була одружена та не задекларувала дані про свого чоловіка, а отже її заява від 05.12.2018р. і декларація вважаються не поданими. Зазначає, що оскільки позивач станом на початок місяця (01.10.2018р.) не була зареєстрована за адресою домогосподарства, а отже не мала права на житлову субсидію, у управління не має законних підстав призначити їй житлову субсидію з 01 жовтня 2018 року. Крім того, відповідно Положення №848 призначення і розрахунок житлової субсидії здійснюється виключно на початок місяця, тобто на перше число місяця. Призначення з будь-якого іншого числа місяця діючим законодавством не передбачено. Отже, призначити і розрахувати позивачу житлову субсидію відповідно до її заяви від 05.12.2018р. з 02.10.2018р. у управління немає законних підстав і технічних можливостей. Також зазначає, що право особи на отримання житлової субсидії не визначається безпосередньо Конституцією або будь-яким законом України. Порядок надання такої допомоги визначається підзаконним нормативно-правовим актом, який також визначає умови її призначення, які змінились у зв'язку з прийняттям іншого підзаконного нормативно-правового акту (а.с. 129-132).
Відповідно до вимог ч. 1 та ч. 2 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, встановила наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, про що свідчить копія паспорту громадянина України (а.с. 9).
18 вересня 2018 року ОСОБА_1 через офіційний веб-портал Мінсоцполітики були надіслані в електронній формі декларація, заява про призначення та надання житлової субсидії на 2018/2019 рік за адресою: АДРЕСА_1 . На вказану заяву ОСОБА_1 отримано відповідь від Мінсоцполітики, що для розгляду питання про призначення житлової субсидії їй необхідно в строк до 18.10.2018 року надати до УПСЗН Краматорської міської ради для підписання заявником зазначених документів у паперовій формі (а.с. 41-43).
21.09.2018 року управлінням праці засобами поштового зв'язку отримано декларацію та заяву позивача від 19.09.2018 року про призначення та надання житлової субсидії на 2018/2019 рік за місцем фактичного її проживання, а саме за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 44-46).
Листом управління праці від 26.09.2018 року № 01-14/7327 позивача повідомлено, що, оскільки вона є власником квартири в якій вона фактично мешкає, та не має можливості укласти договір оренди за даною адресою, тому не має законних підстав для призначення їй житлової субсидії за місцем фактичного проживання (а.с. 56).
Рішенням управління праці від 23.10.2018 р. позивачу було відмовлено у наданні субсидії з 01.09.2018 року, оскільки ОСОБА_1 за вищевказаною адресою не зареєстрована та договір оренди не надано (а.с. 57).
Як вбачається з копії паспорту 02 жовтня 2018 року місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 11).
05.10.2018 року позивач повторно звернулась до управління праці із заявою та декларацію про доходи і витрати осіб в електронній формі (а.с. 58-59).
14 листопада 2018 року листом №04-46/215 управління праці повідомило позивача про неможливість прийняти рішення про призначення субсидії у зв'язку з відсутністю особистого підпису на заяві та декларації від 05.10.2018 року. Для призначення субсидії рекомендовано подати нову заяву та декларацію до управління праці (а.с. 76).
10.12.2018 року управлінням праці поштою отримано від позивача заяву про призначення житлової субсидії, декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії та копію рішення суду про розірвання шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , яке набрало законної сили 21.10.2005 року (а.с. 62-69).
Листом виконавчого комітету Краматорської міської ради від 22.12.2018 року позивача повідомлено про необхідність надання до 10.01.2019 року свідоцтва про розірвання шлюбу або задекларувати відомості про чоловіка (а.с. 25-28).
02.01.2019 року ОСОБА_1 надала до управління свідоцтво про розірвання шлюбу 28.12.2018 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 видане Краматорським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області 28.12.2018 року (а.с. 71).
Рішенням управління від 15.01.2019 року позивачу було відмовлено у наданні субсидії з 01.12.2018 року з підстав неповного набору документів (а.с. 74).
29.01.2019 року управлінням поштою отримано від позивача заяву про призначення житлової субсидії, декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії (а.с. 75,78-79).
Рішенням управління від 05.03.2019 року позивачу було призначено житлову субсидію з січня 2019 року по квітень 2019 року включно щомісячно в сумі 2504,08 грн (а.с. 80).
Підставою для прийняття рішення від 15.01.2019 року, стали ті обставини, що на момент подання зави про призначення субсидії ОСОБА_1 була одружена та не задекларувала дані про свого чоловіка, а саме його прізвище, ім'я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія та/або номер паспорта, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта, а тому декларація вважається не поданою.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 3 Конституції України закріплене визнання найвищою соціальною цінністю в України людини, її життя і здоров'я, честі і гідності, недоторканності і безпеки, відповідальність держави перед людиною за свою діяльність та головний обов'язок держави щодо утвердження і забезпечення прав і свобод людини.
Порядок та умови надання субсидій врегульовано Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (далі - положення № 848) в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках) (п.2 Положення № 848).
Відповідно до п.3 Положення № 848, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
За правилами п.4 Положення № 848 житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку). За рішенням комісії житлова субсидія може призначатися одному із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому на підставі договору найму (оренди) житла (далі - орендарі), або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги. За рішенням комісії житлова субсидія може призначатися одному із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому без укладеного договору найму (оренди) житла, у разі, коли вони є внутрішньо переміщеними особами. У такому випадку склад домогосподарства декларується заявником під час звернення за призначенням житлової субсидії (п.8 Положення № 848).
Згідно з п. 13 Положення № 848 для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи за фактичним місцем проживання):
- заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява);
- декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);
- договір найму (оренди) житла (у разі наявності).
Заява і декларація вважаються не поданими у разі, коли: не внесені у повному обсязі відомості про членів домогосподарства (прізвище, ім'я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія та/або номер паспорта, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за його серією та номером); не внесені у повному обсязі відомості про членів сім'ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії (прізвище, ім'я та по батькові, сімейний зв'язок з особою із складу домогосподарства, число, місяць і рік народження, серія та/або номер паспорта, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за його серією та номером); не зазначені відомості про адресу домогосподарства та номери особових рахунків; відсутня згода на обробку персональних даних про членів домогосподарства та членів сім'ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії, даних про доходи та майно.
Відповідно до п. 9 Положення № 848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Відповідно до п.14 Положення № 848 для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про:
- доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Пенсійним фондом України у порядку, встановленому Фондом та Мінсоцполітики;
- доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа-підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування, - ДФС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном;
- перетин державного кордону особами, у яких обов'язково зазначаються дати перетину державного кордону, - Держприкордонслужбою;
- наявність в осіб транспортних засобів - уповноваженими органами МВС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС;
- реквізити документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство або право іноземця або особи без громадянства на законних підставах перебувати на території України, - ДМС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС;
- наявність у осіб заборгованості за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів із Єдиного реєстру боржників - Мін'юстом у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін'юстом;
- склад зареєстрованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб - органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами;
- забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами -управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг, у яких зазначається:
- розмір платежів за житлово-комунальні послуги у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування;
- розмір внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування;
- сума простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, а також сума простроченої понад два місяці заборгованості з оплати обов'язкової частки платежу за житлово-комунальні послуги, обов'язкової частки внеску/платежу на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, внеску за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.
У разі коли документи, передбачені пунктом 13 цього Положення, подано не в повному обсязі, житлова субсидія призначається за умови надходження документів, яких не подано одночасно із заявою, протягом 30 днів з дня подання заяви.
Якщо документи, передбачені пунктом 13 цього Положення, протягом 30 днів з дня подання заяви не додані громадянином, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення приймає рішення про відмову в призначенні житлової субсидії, про що інформує заявника в порядку, встановленому цим пунктом.
За правилами п.15 Положення № 848 житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
Для домогосподарств, які використовують природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення, житлова субсидія на опалювальний сезон розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно.
Для орендарів житлового приміщення (будинку) житлова субсидія призначається за наявності договору найму (оренди) житла з місяця звернення до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж до кінця місяця, в якому закінчується строк дії договору найму (оренди) житла. На наступний строк житлова субсидія призначається за особистим зверненням орендаря.
Житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається один раз на календарний рік за особистим зверненням громадян.
Житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива і на оплату житлово-комунальних послуг призначається на календарний рік. При цьому житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг розраховується з місяця звернення за її призначенням до кінця поточного року.
Для внутрішньо переміщених осіб житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається за рішенням комісії з місяця звернення до кінця опалювального сезону.
У разі подання заяви протягом двох місяців з початку опалювального (неопалювального) сезону житлова субсидія призначається з початку такого сезону.
Якщо громадяни, що перебувають у складних життєвих обставинах, не змогли звернутися за призначенням житлової субсидії протягом двох місяців від початку опалювального (неопалювального) сезону, житлова субсидія може бути призначена з початку сезону (але не раніше дня виникнення права на житлову субсидію) за рішенням комісії у разі, коли таке звернення надійшло в будь-який місяць до закінчення сезону.
Рішення комісії про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії приймається на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
У відповідності до п. 13 Положення № 848 під час прийому документів для призначення житлової субсидії забороняється вимагати від громадян документи, подання яких не передбачено цим Положенням.
Матеріалами справи встановлено, що до заяви про призначення субсидії від 05 грудня 2018 року, яка надійшла до управління праці 10 грудня 2018 року позивачем надано повний перелік документів, передбачених Положенням № 848.
На підтвердження розірвання шлюбу з чоловіком ОСОБА_1 надала рішення суду від 10 жовтня 2005 року №2-9813/05, що в подальшому підтверджено свідоцтвом про розірвання шлюбу від 28 грудня 2018 року серія НОМЕР_1 .
Отже, позивачем не надано неправдивих відомостей стосовно складу її сім'ї.
Із врахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що рішення Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 15 січня 2019 року про відмову в призначенні субсидії прийнято без урахування усіх обставин, що мають значення для вирішення відповідного питання, а отже є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно п.15 Положення № 848, згідно якого, якщо громадяни, що перебувають у складних життєвих обставинах, не змогли звернутися за призначенням житлової субсидії протягом двох місяців від початку опалювального (неопалювального) сезону, житлова субсидія може бути призначена з початку сезону (але не раніше дня виникнення права на житлову субсидію) за рішенням комісії у разі, коли таке звернення надійшло в будь-який місяць до закінчення сезону.
З огляду на те, що позивач перебуває у складних життєвих обставинах (такими обставинами на думку суду є онкологічне захворювання) та заява відповідача про призначення субсидії була подана до закінчення опалювального сезону, суд вважає, що позивач має право на призначення житлової субсидії з початку опалювального сезону, саме з жовтня 2018 року, тобто з місяця реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що належним, повним та ефективним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання відповідача призначити житлову субсидію з початку опалювального сезону, проте, суд помилково задовольнив позов з 02 жовтня 2018 року, оскільки відповідно до п. 15 Положення № 848 житлова субсидія призначається з місяця звернення на опалювальний період з 01 жовтня, тому в цій частині рішення підлягає зміні.
За правилами ст.ст. 315, 317 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право змінити судове рішення. Зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.
Керуючись статтями 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради задовольнити частково.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 квітня 2019 р. у справі № 200/2649/19-а - змінити
В абзаці третьому резолютивної частини рішення замість слів: з 02 жовтня 2018 року вказати: з 01 жовтня 2018 року.
В іншій частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 квітня 2019 р. у справі № 200/2649/19-а залишити без змін.
Повне судове рішення складено 23 липня 209 року
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з моменту її складення в повному обсязі в порядку, визначеному ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: Л.В. Ястребова
Судді:. Е.Г. Казначеєв
І.Д. Компанієць