Рішення від 22.07.2019 по справі 1.380.2019.002863

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1.380.2019.002863

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2019 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Карп'як О.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання перерахувати пенсію,-

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ПФУ у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання перерахувати пенсію, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ у Львівській області щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії, виплати перерахованого та виплати пенсії в подальшому з врахуванням розміру 79% відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2016 року;

- зобов'язати Головне управління ПФУ у Львівській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 , виплатити перераховане та виплачувати пенсію в подальшому з врахуванням розміру 79% відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2016 року;

- стягнути з відповідача судовий збір в розмірі 768 грн. 40 коп. на користь позивача.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в квітня 2018 року Головне управління ПФУ у Львівській області здійснило перерахунок пенсії позивачу, зменшивши її основний розмір з 79% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, а також відмовилось здійснити її перерахунок, виплату перерахованого та виплачувати в подальшому з врахуванням розміру 79% відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2016 року. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними адже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різні за змістом та механізмом їх проведення. Просив позов задоволити.

Ухвалою суду від 07 червня 2018 року відкрито спрощене провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами у справі.

Ухвалою про відкриття провадження запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз'яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.

27 червня 2018 року представник відповідача подав відзив на позовну заяву, де зазначив наступне. Головне управління ПФУ у Львівській області правомірно перерахувало позивачу пенсію, виходячи з 70% розміру грошового забезпечення позивача, оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2018 року встановлений максимальний розмір пенсії, зокрема 70% відповідних сум грошового забезпечення. Відповідач зазначив про пропущення строку позивачем. В обґрунтування зазначає, що позивач з позовом до суду звернувся 06.06.2019 року, а просить провести перерахунок пенсії з 01.01.2016 року. В задоволенні позову просив відмовити.

04 липня 2019 року позивач подав відповідь на відзив, де зазначив наступне. Строк на звернення до суду позивачем не пропущено, адже строк звернення до суду із позовом про перерахунок пенсії, який не проведений з вини ПФУ є необмеженим. Зазначає, що відповідачем не взято до уваги те, що законодавець в пункті 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» визначив, що вказане обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Законодавцем визначено, що розмір пенсії в залежності від вислуги років встановлюється тільки на момент призначення пенсії, а не на момент її перерахунку. Таке призначення та обчислення пенсії відбулось ще в червні 1996 року, при чому в розмірі саме 79% відповідних сум грошового забезпечення.

З'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.

ОСОБА_1 відповідно до висновку ФЕУ УМВС України у Львівській області з 14.06.1996 року призначена пенсія за вислугу років у розмірі 79% грошового забезпечення.

20 травня 2019 року позивач звернувся із заявою до відповідача про здійснення перерахунку, проведення виплати перерахованого та виплати в подальшому пенсії з врахуванням встановленого під час її призначення розміру 79% відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2016 року.

Листом № 2766/О-20/11.03-6 від 03.06.2019 року відповідач повідомив про те, що під час призначення (перерахунку) пенсії застосовуються нормативно-правові акти, які діють на дату з якої призначається (перераховується пенсія). Законом України від 27.03.2014 року № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесено зміни до статті 13 Закону України № 2262, якими передбачено, що максимальний розмір пенсії за вислугу років з 01.05.20147 року не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Отже, з 01.05.2014 року при призначенні (перерахунку) пенсії за вислугу років розмір пенсії обчислюється з урахуванням внесених змін. Таким чином, з 01.01.2016 року позивачу проведено перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» за нормами законодавства, що діє на момент перерахунку пенсії, виходячи з 70% сум грошового забезпечення.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі і на службі в органах внутрішніх справ мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) встановлено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Враховуючи положення п. «а» ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, чинній на момент призначення пенсії та те, що вислуга років позивача становила 28 років, відтак підстав для зобов'язання повторного встановлення пенсії немає.

Разом з тим, призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення такої пенсії.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року N 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Відтак, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватись та норма, яка визначає розмір грошового забезпечення у відсотках на момент призначення пенсії.

Із наданих позивачем документів судом встановлено, що відповідно до висновку ФЕУ УМВС України у Львівській області з 14.06.1996 року призначена пенсія за вислугу років, її розмір склав 79% грошового забезпечення та не змінився після перерахунку пенсії.

Відтак, зобов'язання відповідача про перерахунок пенсії та виплати перерахованої пенсії з врахуванням 79% розміру грошового забезпечення є обґрунтованим та підставним, оскільки згідно наведених норм чинного законодавства перерахунку підлягають складові грошового забезпечення, а не розмір пенсії у відсотках до грошового забезпечення.

Суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, відтак, позов слід задоволити повністю.

Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання перерахувати пенсію - задоволити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) у перерахунку пенсії, виплати перерахованого та виплати пенсії в подальшому з врахуванням розміру 79% відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2016 року.

Зобов'язати Головне управління ПФУ у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з врахуванням розміру 79% відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2016 року з врахуванням вже виплачених сум.

Стягнути з Головного управління ПФУ у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. сплаченого судового збору на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 22.07.2019 року.

Суддя Карп'як Оксана Орестівна