Рішення від 10.07.2019 по справі 240/7741/19

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2019 року м. Житомир справа № 240/7741/19

категорія 112030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Капинос О.В.,

секретар судового засідання Недашківська Н.В. ,

за участю: представників відповідачів ОСОБА_5 ОСОБА_2 , ОСОБА_6. ,

представника третьої особи Любар О.В. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Житомирського обласного центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департамент соціальної політики Житомирської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Житомирського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неподання у списки для отримання щорічної одноразової грошової допомоги до 05 травня 2019 рік.

- зобов"язати Житомирське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати його у списки для отримання щорічної одноразової допомоги до 05 травня, як інваліду війни 3 групи за 2019 рік.

- визнати протиправною бездіяльність Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо ненадання допомоги за 2019 рік .

- зобов'язати Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виплатити йому щорічну одноразову грошову допомогу, як інваліду 3 групи за 2019 рік.

В обґрунтування позову зазначає, що є інвалідом 2 групи та інвалідом війни 3 групи та йому щорічно до 05 травня має виплачуватися допомога згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Разом з тим, від Житомирського ОУПФУ отримав лист, в якому повідомлено, що нібито він не є інвалідом війни 3 групи. Вважає, що такі доводи не відповідають дійсності, а Пенсійний фонд всупереч вимогам законодавства не подає його у списки інвалідів війни для виплати Житомирським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат та він має право на виплату грошової допомоги, тому звернувся до суду .

Ухвалою від 21.05.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

04.06.2019 від Житомирського обласного центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат надійшов відзив на позовну заяву. В обгрунтування відзиву зазначив, що звинувачення Центру у бездіялності щодо ненарахування та невиплати позивачу разової грошової допомоги до 05 травня 2019 року є безпідставними, оскільки центр діявв рамках чинного законодавства та будь"яких неправомрніих дій не вчиняв. Зокрема зазначив, що від органів Пенсійного фонду списки з даним позивача для виплати допомоги не надходили, оскільки позивач позбачлений статусу інваліда війни 3 групи.

06.06.2019 від позивача надійшла заява про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

07.06.2019 від представника Житомирського ОУПФУ надійшов відзив на позовну заяву в якому зазначено, що на час подання позивачем заяви про виплату грошової допомоги до 05 травня 2019 року позивач був позбавлений статусу інваліда війни 3 групи, як наслідок, об"єднане управління не включило його до списків для нарахування та виплати Житомирським об"єднаним центром по нархуванню та здійсненню соціальних виплат грошової допомоги до 5 травня. Отже, позовні вимоги є безідставними.

Ухвалою від 11.06.2019 заяву пзивача задоволено та здійснено перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 26.06.2019.

26.06.2019 розгляд справи відкладено на 02.07.2019 .

Усною ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 02.07.2019 за клопотанням представника відповідача залучено до участі у розгляді справи третю особу без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департамент соціальної політики Житомирської міської ради та у зв"язку з цим, у підготовчому судовому засіданні оголошено перерву до 10.07.2019.

Усною ухвалою занесеною до протоколу судового засідання 10.07.2019 здійснено заміну неналежного відповідача у справі з Житомирського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та здійснено перехід до розгляду справи по суті.

Позивач в судове засідання не з"явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

Представники відповідачів в судовому засіданні позов не визнали, просили відмовити в його задоволенні.

Представник третьої особи в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову .

Заслухавши пояснення представників відповідачів та третьої особи, суд встановив наступні обставини.

Встановлено, що 16.04.2019 ОСОБА_4 звернувся до Житомирського обласного центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат із заявою, в якій просив виплатити йому грошову допомогу до 5 травня, як інваліду 3 групи за 2019 рік та надати довідку про виплату допомоги з 2012 року.(а.с.7)

Листом від 26.04.2019 №02/394 позивачу повідомлено, що в 2012, 2018, 2019 роках до Центру від органів Пенсійного фонду України переліки з даними позивача не надходили, тому разова грошова допомога до 5 травня у 2012, 2018, 2019 році не виплачувалась, зоборгованость відсутня. Питання виплати допомоги до 5 травня за 2018 розглядалось в суді: рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 19.06.2018 у справі №806/2034/18 в задоволенні позову ОСОБА_4 відмовлено. (а.с.8)

Додаткового, позивачу було надано довідки від 24.04.2019 про розмір вплаченої допомоги у 2013-2017 роках.(а.с.9-11)

17.04.2019 позивач звернувся до Житомирського ОУПФУ із заявою, в якій просив подати його у списки як інваліда 3 групи про включення на отримання допомоги до 5 травня, які надаються Жтомирському обласному центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат. (а.с.7)

Листом від 02.05.2019 №В-250 Житомирське ОУПФУ повідомило позивача, що згідно листа Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районнної ради м.Житомира від 20.06.2017 №4468/07-20 позивачу припинено виплату надбавки як інваліду війни 3 групи, оскільки виявлено безпідставне встановлення статусу інваліда 3 групи та видача відповідного посвідчення. Отже, підстави для включення позивача у списки для отримання допомоги відсутні. (а.с.11 зворот).

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Так, відповідно до ч.5 ст. 13 Закону України "Про'статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам І групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.

Пунктом 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року № 107-VI частину п'яту статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" викладено у такій редакції "Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № Юрп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року № 107-УІ.

Статтею 171 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Відповідно до абз. 1 п.п. 1 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2019 року № 237 "Деякі питання виплати у 2019 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" у 2019 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад .

Згідно з п. 2 вищевказаної постанови встановлено забезпечення подання до 25 березня 2019 року районним органам соціального захисту населення переліків осіб, які мають право на отримання грошової допомоги:

Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Національною гвардією, Національною поліцією, Державною фіскальною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Міністерством юстиції, Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Адміністрадією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державною спеціальною службою транспорту, Генеральною прокуратурою України, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями - щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України;

- Пенсійним фондом України - щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах.

Позивач перебуває на обліку в Житомирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, правонаступник - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, та отримує пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків у відповідності до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Тобто, враховуючи вищенаведені норми, Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат проводить нарахування та виплату грошової допомоги до 5 травня 2019 року на підставі переліку осіб, які йому надають вказані в постанові Кабінету Міністрів України від 20 березня 2019 року № 237 суб'єкти владних повноважень, в даному випадку - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, де позивач перебуває на обліку.

Матеріали справи свідчать, що Житомирське ОУПФУ відмовило позивачу у включенні його у списки для отримання допомоги до 5 травня посилаючись на лист Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районнної ради м.Житомира від 20.06.2017 №4468/07-20 .

Так, матеріали справи свідчать, що листом від 20.06.2017 №4468/07-02 Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районнної ради м.Житомира повідомило Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області, що згідно результатів службового розслідування стосовно правомірності встановлення сттусу інваліда війни 3 групи та видачі відповідного посвідченння ОСОБА_4 , виявлено безпідставне встановлення статусу та видача відповідного посвідчення. (а.с.29)

Крім того, як вбачається з матеріалів справи Управлінням праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира на засіданні тимчасової комісії щодо перевірки законності встановлення статусу та видачі посвідчень інвалідів війни за період з 01.01.2005 по 31.03.2013 прийнято рішення, оформлене протоколом від 20.06.2017 № 1, яким вирішено позбавити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , статусу інваліда війни 3 групи та вилучити у нього видане управлінням 19.11.2012 посвідчення інваліда війни 3 групи серії НОМЕР_1 . (а.с.21) Зазначене рішення є чинним та позивачем не оскаржувалося.

Більш того, суд звертає увагу, що питання виплати позивачу разової грошової допомоги до 5 травня в 2018 році розглядалося в судовому порядку.

Так, рішенням Житомирськго окружного адміністративного суду від 19.06.2018 у справі № 806/2034/18, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 24.01.2019 в задоволенні позовної заяви ОСОБА_4 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат відмовлено.

При цьому, у даній справі суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки на час подання позивачем заяви до відповідача про виплату грошової допомоги до 5 травня 2018 року ОСОБА_4 був позбавлений статусу інваліда війни 3 групи, як наслідок органи пенсійного фонду не включили його до списків для нарахування та виплати Житомирським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат грошової допомоги до 5 травня.

Отже, враховуючи встановлений в ході розгляду справи факт відсутності у позивача статусу інваліда війни 3 групи та відповідного посвідчення, яке дає право на виплату грошової допомоги до 5 травня, суд важає, що у територіального органу Пенсійного фонду були відсутні підстави для включення його до переліку осіб, які мають право на отримання грошової допомоги до 5 травня, а відтак, і для виплати Житомирським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, такої допомоги, з огляду на що вимоги позиваса є безпідставними.

Згідно із ч.1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оскільки судом встановлено відсутність підстав для виплати позивачу грошової допомоги до 5 травня 2019 року, суд дійшов висновку, що позов необгрунтований, тому відмовляє у його задоволенні у повному обсязі.

Керуючись статтями 9,77,90,242-246,295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

В задоволенні позову ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341), Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (вул. Черняховського, 105, м. Житомир, 10005, код 20405992), третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департамент соціальної політики Житомирської міської ради (майдан С.П.Корольова, 7, м.Житомир, 10014, код ЄДРПОУ 20429768) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Капинос

Повне судове рішення складене 22 липня 2019 року