Рішення від 18.07.2019 по справі 200/6019/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2019 р. Справа№200/6019/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. при секретарі судового засідання Столяренко Я.С. розглянув в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

за участю:

від позивача: ОСОБА_2.

від відповідача: Сердюк В.В.

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії № 2714 від 07.11.2018, зобов'язання зарахувати до пільгового стажу період роботи з 03.03.2003 по 25.03.2008 прохідником на підземних роботах в СУ «ГИДРОБУТ» ППГР ВАТ «ЮЖЕНЕРГОБУД», зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах на підставі частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що за наслідком розгляду питання про призначення пенсії відповідачем прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії через недостатність пільгового стажу. До пільгового стажу роботи, що надає право на призначення пенсії незалежно від віку відповідачем не враховано період роботи позивача з 03.03.2003 по 25.03.2008 на посаді прохідника на підземних роботах в СУ «ГИДРОБУТ» ППГР ВАТ «ЮЖЕНЕРГОБУД». Позивач вважає, що прийняте відповідачем рішення про відмову в призначенні пенсії є незаконним та підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивач підтримав заявлені позовні вимоги, зауважив на тому, що період роботи з 03.03.2003 по 25.03.2008 прохідником на підземних роботах в СУ «ГИДРОБУТ» ППГР ВАТ «ЮЖЕНЕРГОБУД» за прямою вказівкою частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» має враховуватися у складі стажу, що надає право на призначення пенсії за віком незалежно від віку, оскільки зайнятість позивача в цей період надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.

Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, надав до суду відзив на позов. В наданому відзиві зазначив, що період роботи позивача з 03.03.2003 по 25.03.2008 прохідником на підземних роботах в СУ «ГІДРОБУД» ППГР ВАТ «ЮЖЕНЕРГОБУД» не врахований у складі пільгового стажу, що надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах незалежно від віку на підставі частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», через відсутність документів, які б свідчили про занятість позивача на роботах, за професіями, що передбачені Списком робіт та професій, затвердженим Постановою КМУ № 202 від 31.03.1994. Надана позивачем довідка уточнююча пільговий характер роботи підтверджує зайнятість позивача в період з 03.03.2003 по 25.03.2008 на роботі згідно Списку № 1, що затверджений Постановою КМУ № 36 від 16.01.2003, що не дає право на призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку на підставі частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідач зауважив на тому, що період роботи позивача з 03.03.2003 по 31.1.22003 включений до пільгового (спеціального) стажу за Списком № 1.

В ході судового розгляду представник відповідача підтримав викладене у відзиві, просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог повністю.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11.05.2019 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін. Ухвалою від 29.05.2019 залишено без задоволення клопотання позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Ухвалою від 10.06.2019 призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 03.07.2019. Судове засідання відкладалося на 15.07.2019 у зв'язку із неприбуттям представників сторін. В судовому засіданні оголошувалася перерва до 18.07.2019 для підготовки представниками сторін додаткових пояснень по справі.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , згідно відомостей паспорту зареєстрованим місцем проживання позивача є: АДРЕСА_1 .

16.08.2018 позивач звернувся до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (відповідача у справі) із заявою про призначення пенсії за віком. За наслідком розгляду заяви відповідачем прийнято рішення № 2714 від 07.11.2018 про відмову в призначенні пенсії. Як зазначено в рішенні, відповідно до наданих позивачем документів загальний страховий стаж ОСОБА_1 становить 21 рік 10 місяців 9 днів, з яких стаж роботи в підземних умовах ст. 14-25 складає 3 роки 8 місяців 16 днів, ст. 14-20 складає 12 років 1 місяць 11 днів (з урахуванням кратності 1/3 - 15 років 1 місяць 11 днів). В загальній кількості стаж роботи позивача в підземних умовах становить 18 років 9 місяців 27 днів. До підземного стажу, що надає право на призначення пенсії на підставі ч. 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не зараховано період роботи на СУ «ГІДРОБУД» з 03.03.2003 по 25.03.2008 на посаді прохідника 4 розряду, оскільки відповідно до довідки уточнюючій пільговий характер роботи від 22.06.2018 № 44 заявник виконував роботи на будівництві підземних споруд в особливо тяжких умовах праці, які не передбачені в списку робіт і процесій, затвердженому Постановою КМУ № 202 від 31.03.1994. Наведений період роботи зараховано до пільгового стажу за Списком № 1 відповідно до постанови КМУ від 16.01.2003 № 36 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій , посад і показників, зайнятість в яких надає право на пенсію на пільгових умовах». В рішенні зазначено, що позивач за умови продовження роботи в підземних умовах на провідних професіях набуде право на пенсію 29.06.2025.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (ст. 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058).

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу не менше 25 років при призначенні пенсії (період за з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року) (ч.2 п.1 ст.26 Закону № 1058).

Частиною 1 статті 114 Закону № 1058 передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону.

Згідно пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Частиною 3 статті 114 Закону № 1058 передбачено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

Частиною 1 статті 44 Закону № 1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846.

Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунку та поновлення пенсії визначений Розділом 2 цього Порядку.

Підпунктом 2 пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).

Згідно пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку).

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ

Відповідно до змісту оскаржуваного рішення № 2714 від 07.11.2018 під час розгляду заяви позивача відповідач визначив стаж позивача наступним чином: загальний страховий стаж 21 рік 10 місяців 9 днів, з них стаж роботи в підземних умовах ст. 14-25 - 3 роки 8 місяців 16 днів, ст. 14-20 - 12 років 1 місяць 11 днів (з урахуванням кратності 1/3- 15 років 1 місяць 11 днів). В загальній кількості стаж роботи в підземних умовах - 18 років 9 місяців 27 днів.

Водночас, як встановлено в ході судового розгляду справи відповідно до даних «ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії» (арк. справи 20) страховий стаж позивача становить 21 рік 8 місяців 27 днів, що не відповідає тривалості страхового стажу відповідно до рішення про відмову в призначенні пенсії № 2714 від 07.11.2018.

Під час дослідження в судовому засіданні розрахунку стажу та трудової книжки судом встановлено невідповідність відомостей розрахунку стажу «ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії» відомостям трудової книжки.

Так, наприклад, відповідно до записів трудової книжки позивач в період з 04.02.1997 по 21.06.1998 року працював на шахті «НОВОДОНЕЦЬКІЙ» виробничого об'єднання по видобутку вугілля:

з 04.02.1997 по 11.12.1997- на посаді гірника 3 розряду з повним робочим днем в шахті (запис №9);

з 12.12.1997 по 28.01.1998 - проходив навчання до УВК «Добропілля» (запис №10);

з 28.01.1998 по 12.03.1998 - учнем прохідника підземного з повним робочим днем в шахті (запис № 11);

з 13.03.1998 по день звільнення працював прохідником підземним з повним робочим днем в шахті (запис № 12 та 13 ).

Будь-яких інших змін в період роботи позивача на зазначеному підприємстві трудова книжка не містить.

Водночас, відповідно до наданого відповідачем розрахунку до спеціального (пільгового) стажу ним приймаються наступні періоди роботи: з 04.02.1997 по 31.07.1997, 07.08.1997 по 06.03.1998, з 13.09.1998 по 21.06.1998. Періоди роботи позивача з 01.08.1997 по 06.08.1997 та з 07.03.1998 по 12.03.1998, незважаючи на відсутність в трудовій книжці записів про зміну посади в наведені періоди до пільгового стажу відповідачем не включені. Так само, до пільгового стажу не включені періоди роботи позивача з 01.03.2009 по 02.03.2009, 31.08.2009, з 01.06.2013 по 12.06.2012, з 01.10.2013 по 31.10.2013, 01.12.2013, та з 01.07.2014 по 03.07.2014.

Зі змісту рішення вбачається, що під час визначення права позивача на призначення пенсії за віком незалежно від віку на підставі ч. 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідач врахував період роботи позивача в підземних умовах згідно ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (необхідно 20 років пільгового стажу для призначення пенсії) із врахуванням кратності у складі періоду роботи в підземних умовах згідно ст. 14 «Про пенсійне забезпечення» (необхідно 25 років пільгового стажу для призначення пенсії). При цьому, загальний підземний стаж роботи позивача був визначений на рівні 18 років 9 місяців 27 днів.

В рішенні зазначено, що до підземного стажу частини 3 статті 114 не врахований період роботи позивача на СУ «ГІДРОБУД», ППГР ВАТ «ЮЖЕНЕРГОБУД» з 03.03.2003 по 25.03.2008 на посаді прохідника 4 розряду.

Під час вирішення питання правомірності такого неврахування суд виходить із наступного.

Частини 1-3 ст. 114 Закону № 1058 передбачають призначення пенсії за віком на пільгових умовах, при цьому частина 2 із зниженням віку призначення пенсії, а частина 3 цієї статті незалежно від віку за умови наявності певного стажу роботу. Так, право на призначення пенсії на пільгових умовах на підставі частини 2 статті 114 Закону № 1058 мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Право на призначення пенсії на підставі частини 3 статті 114 Закону № 1058 мають працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років затверджений Постановою КМУ № 202 від 31.03.1994.

Відповідно до даних трудової книжки серії НОМЕР_2 позивач в період з 03.03.2003 по 07.07.2008 працював в акціонерному товаристві «ЮЖЕНЕРГОБУД». При цьому з 03.03.2003 по 24.04.2003 на посаді прохідника з повним робочим днем під землею 4 розряду; з 26.04.2003 по 07.07.2008 - прохідником 4 розряду в ППГР з повним робочим днем під землею. Згідно наявної в матеріалах справи довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній № 44 від 22.06.2018 в період з 03.03.2003 по 25.03.2008 позивач виконував роботу з будівництва підземних споруд в особо важких та шкідливих умовах за професією прохідник 4 розряду, що передбачена Списком 1 (код КП 1010300 а), згідно постанови КМУ № 36 від 16.01.2003. Будь-яких документів, які б свідчили про можливість включення періоду роботи позивача з 03.03.2003 по 25.03.2008 року до Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років затвердженого Постановою КМУ № 202 від 31.03.1994, позивачем не надавалося ані до заяви про призначення пенсії за віком, ані в ході судового розгляду справи.

На підставі відомостей трудової книжки та наданої довідки період роботи позивача врахований відповідачем до пільгового стажу як роботу в особо важких та шкідливих умовах праці, що передбачено Списком № 1.

Суд зазначає, що твердження позивача про можливість призначення пенсії за віком на підставі частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за наявності стажу роботи на пільгових умовах за списком № 1 є помилковими та такими, що не відповідають частинам 2 та 3 цієї статті.

Водночас, згідно роз'яснення Міністерства соціального забезпечення «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 20 січня 1992 року № 8 (наразі п.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування") працівникам зайнятим на підземних роботах та у металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до статті 14 Закону № 1788-ХІІ, але не відпрацювали повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону № 1788-ХІІ, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної роботи та роботи у металургії із зарахуванням до нього: кожного повного року роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік роботи 3 місяці та кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах Списку № 1 виробництв, робіт, професій , посад і показників, які надають право на пільгове забезпечення - за 9 місяців.

У листі Міністерства соціальної політики України № 12281/0/2-18/21 від 26.06.2018 року зазначено, що пунктом 5 постанови Верховної Ради України від 06.12.1991 року № 1931-XII Про порядок введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» Міністерству соціального забезпечення України надано право давати роз'яснення про порядок застосування Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі-Закон № 1788), обов'язкові для всіх підприємств, установ і організацій, розташованих на території України. Згідно з розділом II Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 17.11.2005 року № 3108-ІV пункт 5 постанови Верховної Ради України від 06.12.1991 року № 1931-XII визнано таким, що втратив чинність. З урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій від 03.10.2017 року» № 2148-VIII (далі - Закон № 2148) право та порядок призначення пенсій на пільгових умовах працівникам, зайнятим на підземних і відкритих гірничих роботах та в металургії визначаються відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Однак листом від 02.10.2018 року № 19997/0/2-18 Міністерство соціальної політики України відкликало свій лист від 26.06.2018 року № 12281/0/2-18-21 та зазначило про доцільність застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Таким чином, на час трудової діяльності позивача і наразі Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 20 січня 1992 року № 8 є чинним та підлягає застосуванню.

Втім, як вбачається зі змісту оскаржуваного позивачем рішення відповідач при вирішенні питання про призначення пенсії позивачу за віком на пільгових умовах застосував порядок взаємного зарахування періодів пільгової роботи, що надають право на призначення пенсії на пільгових умовах на підставі ч. 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Питання щодо можливості застосування зарахування періоду роботи позивача з 03.03.2003 по 25.03.2008, що надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1, на підставі Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 20 січня 1992 року № 8 відповідачем під час розгляду заяви позивача про призначення пенсії не вирішувалося.

Таким чином, враховуючи невідповідність відомостей про стаж, зазначених в рішенні про відмову в призначенні пенсії та розрахунку стажу згідно «Підсистеми призначення та виплати пенсії», невирішення питання щодо можливості зарахування періоду роботи позивача за Списком № 1 у складі стажу, що надає право на призначення пенсії незалежно від віку, суд дійшов висновку що рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії прийнято без врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення та є необґрунтованим, через що підлягає скасуванню.

Отже, заявлені позивачем вимоги підлягають задоволенню в частині вимог про визнання протиправним та скасування рішення про призначення пенсії за віком № 2714 від 07.11.2018.

Відновлення порушеного права позивача суд вбачає, виходячи з приписів п.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, роз'яснення Міністерства соціального забезпечення «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 20 січня 1992 року № 8, шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути заяви позивача про призначення пенсії за віком від 16.08.2018 та зобов'язання вирішити питання щодо зарахування періоду пільгової роботи позивача з 03.03.2003 по 25.03.2003 в АТ «ЮЖЕНЕРГОБУД» у складі стажу роботи, що надає право на призначення пенсії на підставі ч. 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в порядку, передбаченому Роз'ясненням Міністерства соціального забезпечення «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 20 січня 1992 року № 8,

Вимоги позивача про зобов'язання Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області призначити позивачу пенсію відповідно до п.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не підлягають задоволенню, оскільки питання на прийняття рішення про призначення пенсії та визначення підставі її призначення або прийняття рішення про відмову в призначенні пенсії, входить до переліку дискреційних повноважень відповідача.

В даному випадку є підстави для застосування положень ст. 9 КАС України, а саме, обрання іншого способу захисту, який необхідний для повного відновлення порушеного права. Так, з урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу суд, виходячи за межі позовних вимог, зобов'язує відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії, з урахуванням висновків суду у даній справі.

Таким чином, заявлений позив підлягає задоволенню частково.

Згідно частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем при поданні позовної заяви було сплачено судовий збір у сумі 768,40 грн., який із врахуванням часткового задоволення судом заявлених позивачем вимог підлягає стягненню з бюджетних асигнувань відповідача в сумі 359,20 грн.

З огляду на викладене вище, на підставі положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення», та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Добропільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області (85200, Донецька обл., м. Торецьк, вул. Дружби, буд. 22, ідентифікаційний код - 42170475) про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати незаконним та скасувати рішення Добропільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області від № 2714 від 07.11.2018.

Зобов'язати Добропільське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області розглянути повторно заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії про призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно п.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням висновків суду по даній справі.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з бюджетних асигнувань Добропільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 359 (триста п'ятдесят дев'ять) грн. 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Повний текст рішення виготовлено 22.07.2019.

Суддя А.С. Михайлик