ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"23" липня 2019 р. справа № 300/1069/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Грицюка П.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання до її вчинення, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання до її вчинення, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та не виплати йому індексації грошового забезпечення під час проходження військової служби в період з 01.01.2016 року по 31.10.2018 року;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення під час проходження військової служби в період з 01.01.2016 року по 31.10.2018 року.
В обгрунтування позовних вимог зазначив, що проходив військову службу в військовій частині НОМЕР_1 . Наказом командувача Повітряних Сил Збройних Сил України № 769 від 29 грудня 2018 року його було звільнено у запас за п.п. «б» (за станом здоров'я) п. 2 ч. 2 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», 19 лютого 2019 року наказом командира військової частини НОМЕР_1 №41 було виключено зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 . Під час проходження військової служби в військовій частині НОМЕР_1 , в період з 01 січня 2016 року по 31 жовтня 2018 року позивачу не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення. На звернення позивача, що подавалось ним з метою досудового врегулювання спору, від 05 квітня 2019 року до військової частини НОМЕР_1 щодо виплатити індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 31 жовтня 2018 року та надання довідки - розрахунку даної індексації відповідь він отримав лише 19.04.2019 року. Даною відповіддю позивачу відмовили в виплаті індексації грошового забезпечення та надання довідки - розрахунку мотивуючи відмову тим, що відсутній механізм здійснення нарахування за попередні періоди, позивач вважає дії відповідача протиправними, та такими, що порушують його права.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.05.2019 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с.1-2).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 04.06.2019 року, який міститься в матеріалах справи (а.с.17-22). Зокрема, просив суд в задоволенні позову відмовити, з урахуванням тієї обставини, що джерелом коштів для виплати грошового забезпечення військовослужбовцям та проведення індексації грошових доходів є Державний бюджет України. Разом з тим, представник відповідача зазначив, що відповідно до пункту 7 роз'яснення директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04 січня 2016 року №248/3/9/1/2 військова частина отримала роз'яснення про те, що у зв'язку із внесенням змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003р. №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» (зі змінами), індексацію грошового забезпечення не нараховувати до окремого роз'яснення. У зв'язку з чим, на думку відповідача, командування військової частини НОМЕР_1 діяло відповідно до чинного законодавства та вище зазначеного роз'яснення так як окремих інших розпоряджень не було. Крім цього, вважає, що позивач звернувся до суду з пропуском встановленого приписами КАС України для цієї категорії справ строком звернення.
Ухвалою суду від 17.07.2019 року відмовлено в задоволенні клопотання представника Військової частини НОМЕР_1 про залишення позовної заяви без розгляду по справі №300/1069/19 (а.с. 45-46).
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
Наказом командувача Повітряних Сил Збройних Сил України (по особовому) № 769 від 29.12.2018 року, позивача звільнено у запас за підпунктом «б» (за станом здоров'я) пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Виключено зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення, вислуга років у Збройних Силах України станом на 19.02.2019 року становила: 29 років, 06 місяців (а.с.10).
27.03.2019 року ОСОБА_1 звернувся до командира військової частини НОМЕР_1 із проханням надати довідку - розрахунок про розмір невиплаченої індексації грошового забезпечення в період з 01.01.2016 року по 32.10.2018 року та виплатити індексацію грошового забезпечення під час проходження військової служби в період з 01.01.2016 року по 31.10.2018 року (а.с. 11).
Однак, відповідачем листом за № 350/484/1/732 від 19.04.2019 року було повідомлено ОСОБА_1 , що фінансування військової частини НОМЕР_1 в період з січня 2016 року по жовтень 2018 року на виплату індексації грошового забезпечення не здійснювалось, а тому грошове забезпечення, яке виплачувалось за вказаний період не індексувалось (індексація не виплачувалась та не нараховувалась). Крім того, роз'яснено, що здійснити нарахування та виплату, а також надати довідку про розмір невиплаченої індексації за період з 01.01.2016 року по 31.10.2018 року не представляється можливим відповідно чинного законодавства, оскільки вказані дії не передбачені Порядком (механізм здійснення нарахування за попередні періоди не визначено).
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992р. №2232-XI визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
При цьому, ч. 3 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991р. №1282-XII.
Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Відповідно до положень ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
При цьому, правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078.
Так, п. 1-1 Порядку №1078 встановлено, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 5 Порядку №1078 встановлено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 11 цього Порядку.
Таким чином, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядком проведення індексації грошових доходів населення №1078 чітко визначено правила та порядок проведення індексації грошових доходів населення який поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, у тому числі і на військову частину НОМЕР_1 .
Судом встановлено, що ОСОБА_1 не нараховувалась і не виплачувалась індексація грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 31.10.2018 року.
Підставою для своєчасного не нарахування за вказані періоди індексації грошового забезпечення відповідачем зазначено відсутність роз'яснення щодо застосування Порядку №1078, яке згідно п. 14 вказаного порядку надає Мінсоцполітики.
Так, відповідачем до суду надано отримане ним роз'яснення Департамента фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016 р. №248/3/9/1/2, згідно п. 7 якого Департаментом було роз'яснено, що у зв'язку з внесенням змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», індексацію грошового забезпечення не нараховувати до окремого роз'яснення.
При цьому, суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на відсутність роз'яснення щодо застосування Порядку №1078 та механізму нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за попередні періоди, оскільки вказана обставина є порушенням суб'єктом владних повноважень принципу захисту обґрунтованих сподівань, який тісно пов'язаний із принципом юридичної визначеності, і є невід'ємним елементом принципу правової держави та верховенства права.
Сутність принципу правової визначеності Європейський суд визначив як забезпечення передбачуваності ситуації та правовідносин у сферах, що регулюються, цей принцип не дозволяє державі посилатись на відсутність певного правового акта, який визначає механізм реалізації прав і свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.
Таким чином, суд приходить висновку, що військова частина НОМЕР_1 відмовивши ОСОБА_1 у виплаті індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 31.10.2018 року, право на яку передбачено Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» діяла протиправно.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 768,40 грн, згідно з квитанцією № 47513 від 16.05.2019 року (а.с.3).
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльнісь військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення під час проходження військової служби ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 року по 31.10.2018 року.
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.01.2016 року по 31.10.2018 року.
Стягнути з військової частини НОМЕР_1 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
ОСОБА_1 , (ідентифікаційний код НОМЕР_2 ), АДРЕСА_1 ;
Військова частина НОМЕР_1 , (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), вул. Чорновола, 119а, м. Івано-Франківськ, 76018.
Суддя /підпис/ Грицюк П.П.