11 липня 2019 р. Справа №480/1731/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Діски А.Б.,
за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,
позивача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1731/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Краснопільського районного суду Сумської області з позовом до Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі по тексту - Південне ОУПФУ) та просив:
1. Визнати протиправним та скасувати Рішення № 3-112 від 08.04.2019 року Південного ОУПФУ щодо відмови зарахувати йому період роботи на виборній посаді голови виконкому та голови Тур'янської сільської Ради народних депутатів з 11.04.1990 року по 03.06.1998 року до спеціального стажу, що дає право на пенсію за вислугу років.
2. Зобов'язати Південне ОУПФУ зарахувати ОСОБА_1 період роботи на виборній посаді голови виконкому та голови Тур'янської сільської Ради народних депутатів з 11.04.1990 року по 03.06.1998 року до спеціального стажу, що дає право на пенсію за вислугу років.
3. Зобов'язати Південне ОУПФУ нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Свої вимоги позивач мотивує тим, що оскарженим рішенням йому відмовлено у зарахуванні періоду роботи на виборній посаді голови виконкому та голови Тур'янської сільської Ради народних депутатів з 11.04.1990 року по 03.06.1998 року до спеціального стажу, що дає право на пенсію за вислугу років та виплати одноразової грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII (далі - Закон №1788-XII). Позивач не погоджується з таким рішенням та зазначає, що у відповідності до норм законодавства, чинного на період його роботи на виборних посадах, час роботи депутата на виборній посаді в органі ради зараховується до трудового стажу за тією спеціальністю, за якою депутат працював до обрання на виборну посаду в органі ради.
Ухвалою від 10.05.2019 року Краснопільським районним судом Сумської області відкрито провадження у справі №578/568/19, розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження, у справі призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою від 15.05.2019 року Краснопільський районний суд Сумської області справу за позовом ОСОБА_1 до Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії передав на розгляд Сумському окружному адміністративному суду.
17.05.2019 року адміністративна справа надійшла до Сумського окружного адміністративного суду, автоматизованою системою документообігу суду справа розподілена судді Дісці А.Б.
Ухвалою суду від 22.05.2019 року прийнято до провадження справу, розгляд проводиться за правилами загального позовного провадження, у справі призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду 11.06.2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Протокольною ухвалою від 04.07.2019 року замінено відповідача - Південне ОУПФУ його правонаступником, яким є Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області).
Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, у відзиві заперечував проти задоволення позову та зазначив, що позивач з 19.03.2019 року перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-VI (далі - Закон №1058-VI). За документами, які знаходяться в пенсійній справі, стаж роботи позивача на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту "е" ст. 55 Закону №1788-XII складає 29 років 2 місяці 27 днів, що є недостатнім для виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії відповідно до вимог закону (а.с.28-29).
Суд, заслухавши позивача, перевіривши матеріали справи, повно та об'єктивно оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, з огляду на наступне.
У судовому засіданні встановлено, що 20.03.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Південного ОУПФУ із заявою про призначення пенсії (а.с.65).
Відповідно до копії протоколу призначення пенсії від 20.03.2019 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону №1058-VI з 19.03.2019 року (а.с.59).
Із копії розрахунку страхового стажу слідує, що позивачу було зараховано періоди:
- з 01.09.1976 року по 22.06.1981 рік - навчання у вищому/середньому навчальному закладі;
- 15.08.1981 рік по 11.04.1990 рік;
- 12.04.1990 рік по 03.06.1998 рік;
- 02.07.1998 рік по 31.03.1999 рік;
- 01.04.1999 рік по 31.12.2003 рік;
- 01.01.2004 рік по 31.01.2019 рік (звор. бік а.с. 59).
25.03.2019 року позивач звернувся до Південного ОУПФУ із заявою, в якій просив зарахувати до стажу за посадою вчителя час роботи на посаді голови сільської ради - 8 років і надати одноразову грошову допомогу у розмірі 10 місячних пенсій при виході на пенсію за віком (а.с.47).
У листі-відповіді №З-112 від 08.04.2019 року Південним ОУПФУ щодо зарахування до страхового стажу для визначення права на виплату грошової допомоги часу роботи осіб в органах місцевого самоврядування на посаді сільського голови зазначено, що Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №909 від 04.11.1993 року (далі - Постанова №909), не містить такої посади.
Як вбачається з матеріалів пенсійної справи страховий стаж позивача складає 42 роки 02 місяці 11 днів, із них робота в закладах/установах на посадах, визначених Постановою № 909 29 років 2 місяці 27 днів. Отже права на грошову допомогу він не має (а.с.10).
При цьому, як слідує з даного листа-відмови, до вказаного спеціального стажу відповідачем не зараховано роботу позивача на виборних посадах органів місцевого самоврядування - з 11.04.1990 року по 03.06.1998 року, які не передбачені Переліком №909.
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд зазначає наступне.
Пунктом 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-VI визначено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1191 затверджено «Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплати» (далі - Постанова № 1191).
Відповідно до абз. 2 п. 2 Постанови № 1191 до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» і «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені, зокрема, переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим Постановою № 909.
До переліку закладів та установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, затвердженого Постановою № 909, включено, зокрема, такі заклади освіти, як загальноосвітні навчальні заклади, військові загальноосвітні навчальні заклади, музичні і художні школи.
Зазначений Перелік № 909 дійсно не містить посилання на виборні посади в органах місцевого самоврядування, стаж роботи у яких має бути врахований для призначення пенсії за вислугу років. Однак, з метою забезпечення охорони трудових прав осіб, які займають виборні посади, законодавець дане питання врегулював у спеціальному законодавстві, що регламентує діяльність органу місцевого самоврядування.
У пункті 4 статті 24 Закону №1058-VI передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Так, статтею 42 Закону Верховної Ради УРСР від 13.12.1979 року № 5439-ІХ "Про внесення змін і доповнень до Закону Української PCP "Про селищну Раду депутатів трудящих Української PCP"", чинного у період зайняття позивачем виборної посади у Тур'янській сільській Раді народних депутатів, було визначено, що виконавчим і розпорядчим органом селищної Ради народних депутатів є виконавчий комітет, який обирається нею з числа депутатів у складі: голови, заступника голови, секретаря і 2 - 6 членів виконавчого комітету. Отже, голова виконавчого комітету селищної Ради народних депутатів до 08.12.1990 року обирався з числа депутатів даної ради.
Відповідно до ч. 3 ст. 88 цього ж Закону, час роботи депутата на виборній посаді в органі Ради зараховується до трудового стажу за тією спеціальністю, за якою депутат працював до обрання на виборну посаду в органі Ради.
Згідно з ч. 5 ст. 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року № 280/97-ВР на сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.
Частиною 5 ст. 28 Закону України «Про статус депутатів місцевих Рад народних депутатів» від 04.02.1994 року №3949-ХІІ визначено, що час роботи депутата на виборній посаді у Раді зараховується до загального і безперервного стажу роботи (служби) депутата, а також стажу роботи (служби) за тією спеціальністю, за якою він працював до обрання на виборну посаду в Раді. За депутатом зберігаються усі права і пільги, якими користуються працівники відповідного підприємства, установи, організації.
Також містить аналогічні положення Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11.07.2002 року №93-IV у пункті 4 статті 33, який регламентує, що час роботи депутата у місцевій раді на постійній основі зараховується до загального і безперервного стажу роботи (служби) депутата, а також стажу роботи (служби) за тією спеціальністю, за якою він працював до обрання на виборну посаду в раді.
Як встановлено судом з копії трудової книжки ОСОБА_1 , він був обраний головою виконкому Тур'янської сільської Ради народних депутатів 11.04.1990 року на підставі Рішення сесії від 10.04.1990 року №1, 26.06.1994 року - головою Тур'янської сільської Ради народних депутатів на підставі Рішення 1-ї сесії 22 скликання від 26.07.1994 року, 29.03.1998 року - головою Тур'янської сільської ради на підставі рішення Рішення 1-ї сесії 22 скликання від 15.07.1998 року, 03.06.1998 року звільнений від виконання обов'язків голови сільської ради у зв'язку з переводом на іншу роботу (а.с.7-8).
Оскільки, відповідно до копії трудової книжки позивач до обрання на виборну посаду голови виконкому Тур'янської сільської Ради народних депутатів працював на посаді вчителя географії, біології і хімії Тур'янської восмирічної школи, яка передбачена Переліком № 909 від 04.11.1993 року, тому періоди його роботи на виборних посадах з 11.04.1990 року по 03.06.1998 року підлягають зарахуванню до спеціального (педагогічного) стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років.
Вказаний висновок також ґрунтується на положеннях Рішення Конституційного Суду України від 18 червня 2007 року № 4-рп/2007, у пункті 3.4 якого вказано, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами.
У рішенні Конституційного Суду України підкреслюється, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права не допускається.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Південного ОУПФУ № 3-112 від 08.04.2019 року щодо відмови зарахувати ОСОБА_1 період роботи на виборних посадах Тур'янської сільської Ради народних депутатів з 11.04.1990 року по 03.06.1998 року до спеціального стажу, що дає право на пенсію за вислугу років та зобов'язати відповідача зарахувати вказаний період до спеціального стажу, що дає право на пенсію за вислугу років підлягають задоволенню.
Разом з тим, щодо вимоги зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд зазначає наступне.
Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
Судом встановлено, що відповідачем не було здійснено перерахунок спеціального стажу, що дає право на пенсію за вислугу років та зарахування періоду роботи на виборних посадах Тур'янської сільської Ради народних депутатів з 11.04.1990 року по 03.06.1998 року.
При цьому, право особи на одержання одноразової грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії установлюється на підставі всебічного, повного та об'єктивного розгляду всіх поданих документів уповноваженим органом пенсійного фонду.
У матеріалах справи відсутні докази того, що відповідачем не буде проведено перерахунок спеціального стажу, з урахуванням рішення суду, а також, що не буде виплачено таку грошову допомогу, у разі визначення права на неї, та внаслідок таких протиправних дій відповідача буде порушено права позивача на належний розмір вказаних виплат.
Отже з урахуванням викладеного, для повного захисту прав позивача, суд, згідно з ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про нарахування та виплату одноразової грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з урахуванням правової позиції суду, наведеної у даному рішенні.
З урахуванням вимог ч. 1 ст. 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, позивачу підлягають відшкодуванню витрати зі сплати судового збору в сумі 768,40 грн. за квитанцією №0.0.1345585595.1 від 07.05.2019 року (а.с.13).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати Рішення № З-112 від 08.04.2019 року Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) період роботи на виборних посадах Тур'янської сільської Ради народних депутатів з 11 квітня 1990 року по 03 червня 1998 року до спеціального стажу, що дає право на пенсію за вислугу років.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) період роботи на виборних посадах Тур'янської сільської Ради народних депутатів з 11 квітня 1990 року по 03 червня 1998 року до спеціального стажу, що дає право на пенсію за вислугу років.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 20.03.2019 року про нарахування та виплату одноразової грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з урахуванням правової позиції суду, наведеної у даному рішенні.
В задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в сумі 768,40 грн. з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013).
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 22.07.2019 року.
Суддя А.Б. Діска