Рішення від 18.07.2019 по справі 1.380.2019.001700

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.001700

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2019 року

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

за участю секретаря судового засідання Лізогуб В.В.,

представника позивача Крохти Р.В. ,

представника відповідача: Гавриляка Р.А.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу

за позовом Приватного підприємства «Соломія-сервіс»

до Головного управління Державної фіскальної служби України у Львівській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області від 29.12.2018 № 0017065112.

В аргументування позовних вимог позивач зазначає, що посадовими особами ГУ ДФС у Львівській області порушено вимоги п.86.2 статті 86 Податкового кодексу України щодо порядку складання та термінів вручення або надсилання акту камеральної перевірки, зокрема, вказана норма передбачає, що за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку визначеному статтею 42 цього Кодексу. Акт був надісланий у термін, який перевищував 3 робочих дні. Податкове повідомлення-рішення форми «Н» від 29.12.2018 № 0017065112 не відповідає формі «Н» затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 № 1204, зокрема, не зазначено номер додатку та до якого нормативного документу має відношення дана форма повідомлення. В рішенні не вказано згідно якого пункту статті 120-1 Податкового кодексу України до підприємства позивача застосовуються штрафні санкції. Не відповідає встановленій формі також інформація що стосується наслідків несплати суми, що у ньому визначена. Ні статтею 58 Податкового кодексу України, ні положеннями Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 № 1204 не надано право посадовим особам фіскальної служби змінювати форми податкових повідомлень-рішень або скорочувати чи приймати нові форми податкового повідомлення-рішення.

Позивач зазначає, що форма податкового повідомлення-рішення від 29.12.2018 № 0017065112 не пройшла реєстрації у Міністерстві юстиції України та не відповідає затвердженій чинним законодавством формі.

Відповідач у відзиві на позовну заяву б/н і дати (вх. № 14956 від 02.05.2019) зазначає, що контролюючим органом встановлено порушення позивачем вимог п.201.10 ст. 201 розділу ІІ Податкового кодексу України, що полягає у несвоєчасній реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. На підставі акту перевірки від 04.12.2018 № 000449/13-01-51-12/30163496 винесено податкове повідомлення-рішення від 29.12.2018 за № 0017065112 про нарахування штрафних санкцій на загальну суму 26253,42 грн. Відповідач зазначає, що позивач не довів обставини на яких ґрунтуються його вимоги.

Позивач у відповіді на відзив на позовну заяву від 06.05.2019 зазначає, що у відзиві відповідача повністю відсутні докази щодо предмету спору, а саме: не зазначено на підставі яких нормативних документів затверджена форма податкового повідомлення-рішення від 29.12.2018 № 0017065112 підписана керівником Залізничного управління Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області. Представником відповідача не надано пояснення чому у податковому повідомленні-рішенні не зазначено пункт статті 120-1 Податкового кодексу України та його форма відрізняється від форми та тексту передбаченого у додатку 13 форми «Н» до Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 № 1204.

Ухвалою від 11.04.2019 року відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі, підготовче засідання призначено на 02.05.2019.

У підготовчому засіданні 02.05.2019 оголошено перерву до 28.05.2019.

Протокольною ухвалою від 28.05.2019 року закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду на 27.06.2019.

27.06.2019 у судовому засіданні оголошено перерву до 02.07.2019, у судовому засіданні 02.07.2019 - перерву до 18.07.2019.

Представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні просив у задоволенні позову відмовити.

18.07.2019 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.

Головним управлінням ДФС у Львівській області проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН за 2017, 2018 рік ПП «Соломія-Сервіс» (код ЄДРПОУ 30163496) за результатами якої складено акт від 04.12.2018 № 000449/13-01-51-12/30163496.

Перевіркою встановлено порушення ПП «Соломія-Сервіс» терміну реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних, порушення п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, а саме:

щодо податкової накладної № 28 від 14.01.2017 встановлено 1 день затримки реєстрації, визначено штраф у сумі 5692,84 грн.;

щодо податкової накладної № 29 від 14.01.2017 встановлено 1 день затримки реєстрації, визначено штраф у сумі 8596,74 грн.;

щодо податкової накладної № 30 від 15.01.2017 встановлено 3 дні затримки реєстрації, визначено штраф у сумі 4739,47 грн.;

щодо податкової накладної № 31 від 15.01.2017 встановлено 3 дні затримки реєстрації, визначено штраф у сумі 7177,6 грн.;

щодо податкової накладної № 57 від 15.05.2018 встановлено порушення 7 днів затримки реєстрації, визначено штраф у сумі 3,72 грн.;

щодо податкової накладної 229 від 25.09.2018 встановлено затримку реєстрації на 7 днів, визначено штраф у сумі 43,05 грн.

На підставі акту перевірки від 04.12.2018 № 000449/13-01-51-12/30163496 Залізничним управлінням ГУ ДФС у Львівській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.12.2018 № 0017065112, згідно якого за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 262534,23 грн. застосовано до ПП «Соломія-Сервіс» штраф у розмірі 10% та у сумі 26253,42 грн.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи. Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

За приписами п. 76.1 ст. 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Положеннями п. 201.10 ст. 201 ПК України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку-продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Відсутність факту реєстрації платником податку-продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Згідно з п. 120-1.1 ст. 120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Форму та порядок надіслання (вручення) контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків визначено у Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 № 1204 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 22.01.2016 за № 124/28254 (далі Порядок 1204).

Відповідно до п.2 Порядку структурний підрозділ контролюючого органу складає податкове повідомлення-рішення форми «Н» - за порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 Кодексу згідно додатку 13.

Судом встановлено, що ПП «Соломія-Сервіс» порушено встановлені п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України терміни реєстрації податкових накладних № 28 від 14.01.2017, № 29 від 14.01.2017, № 30 від 15.01.2017, № 31 від 15.01.2017, № 57 від 15.05.2018, № 229 від 25.09.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з чим до позивача за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 262534,23 грн. на підставі ст.120-1 Податкового кодексу України застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 26253,42 грн.

Позивач проти факту вчинення ним порушення вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України в частині порушення термінів реєстрації податкових накладних не заперечує, та висновки акта камеральної перевірки по суті не оскаржує. Натомість, покликається на недоліки в оформленні податкового повідомлення-рішення від 29.12.2018 № 0017065112, а саме зазначає, що у податковому повідомленні-рішенні не вказано пункт статті 120-1 Податкового кодексу України згідно якого застосовано штрафні санкції, відрізняється текст наслідків несплати визначеної у ньому суми, не зазначено номер додатку та до якого нормативного документа має відношення дана форма рішення. Позивач стверджує, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення не відповідає формі «Н» затвердженій Порядком 1204.

Проте, суд встановив, що податкове повідомлення-рішення від 29.12.2018 № 0017065112 відповідає критеріям чіткості та зрозумілості, складене за формою «Н», затвердженою Порядком №1204, має належне змістове наповнення. Недоліки на які покликається позивач є несуттєвими. Наслідки несплати штрафу, визначеного у даному податковому повідомленні - рішенні визначено вірно. У додатку до податкового повідомлення-рішення наведено розрахунок штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 14).

Верховний суд у постанові від 06 серпня 2018 року (справа №802/1198/16-а, адміністративне провадження № К/9901/36492/18) вказує, що окремі недоліки, допущені податковим органом при оформленні податкового повідомлення-рішення не впливають на факт доведеності складу податкового правопорушення, покладеного в основу прийнятого спірного податкового повідомлення-рішення.

Якщо спірне рішення прийняте контролюючим органом у межах своєї компетенції та з його змісту видається можливим чітко встановити його зміст (зокрема, порушення законодавства, за які застосовуються відповідні санкції та розмір останніх), таке рішення може бути визнане судом правомірним навіть у разі, коли окремі елементи спірного рішення є недотриманими.

Зі спірного податкового повідомлення-рішення можливо встановити його зміст, у матеріалах справи міститься розрахунок штрафу, а факт порушення не заперечується позивачем, тому податкове повідомлення-рішення слід розцінювати як податкове повідомлення-рішення з окремими дефектами, які не змінюють суті спірного рішення.

Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підстави для скасування податкового повідомлення-рішення від 29.12.2018 № 0017065112 відсутні.

У задоволенні позовних вимог належить відмовити.

Судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 13, 14, 77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позовних вимог Приватного підприємства «Соломія-Сервіс» до Головного управління Державної фіскальної служби України у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 22.07.2019.

Суддя Крутько О.В.