Іменем України
22 липня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2600/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації (далі - відповідач, УСЗН Попаснянської РДА), в якому просила суд:
-визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації від 24.01.2019 №114/3 "Про скасування дії довідки ОСОБА_1 ";
-зобов'язати Управління соціального захисту населення Попаснянської РДА внести до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо перемішених осіб інформацію щодо реєстрації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, як внутрішньо переміщеної особи, відповідно до заяви про взяття на облік від 22.06.2017 року;
-зобов'язати Управління соціального захисту населення Попаснянської РДА, починаючи з 24 січня 2019 року, призначити ОСОБА_1 , як внутрішньо переміщеній особі, щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, та виплатити заборгованість по таким виплатам, що виникла з 24 січня 2019 року (а.с.3-6).
В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є внутрішньо переміщеною особою у відповідності до ст. 1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» №2279 від 20.10.2014, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за №5932 від 22.06.2017 року, виданою УСЗН Попаснянської РДА 22.06.2017. До початку проведення АТО, позивач разом з чоловіком та неповнолітніми дітьми мешкала у м. Дебальцеве та з 21 червня 2002 року та по теперішній час зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Також, з 2011 року по 2014 рік, мешкаючи за місцем своєї реєстрації, працювала в Колійній машинній станції-134 регіональної філії «Донецька залізниця» АТ «Укрзалізниця», місцем знаходження якої є м. Попасна Луганської області. З початком бойових дій у квітні 2014 року позивач була вимушена покинути постійне місце проживання та переїхати до м. Попасна, де стала перебувати на обліку в УСЗН Попаснянської РДА як внутрішньо переміщена особа, отримавши відповідну довідку. До грудня 2018 року позивач отримувала щомісячну адресну допомогу як внутрішньо переміщена особа, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Разом з тим з січня 2019 року позивач з невідомих причин, перестала отримувати щомісячну адресну допомогу, як внутрішньо переміщена особа, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг. У зв'язку з чим звернулась до відповідача з відповідною заявою з проханням надати роз'яснення щодо припинення виплат щомісячної адресної допомоги.
Про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та припинення виплат щомісячної адресної допомоги їй як внутрішньо переміщеній особі, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг стало відомо з листа УСЗН Попаснянської РДА від 10.05.2019 року № 1897/06, який вона отримала 15 травня 2019 року. Із доданої до листа копії рішення №114/3 «Про скасування дії довідки ОСОБА_1 », яке було прийняте 24 січня 2019 року начальником УСЗН Попаснянської РДА Скребцовою Н., вбачається, що була скасована довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відповідно до підпункту 5 пункту 1 статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», у зв'язку з посиланням на надання завідомо недостовірних відомостей, а саме те, що ОСОБА_1 , не зазначила про те, що з червня 2011 року працює в Колійній машинній станції-134, яка знаходиться у місті Попасна. Позивач вважає рішення відповідача протиправним та необґрунтованим, оскільки вони не мають посилання на обставини, які б підтверджували факт надання недостовірних відомостей, а тому за захистом своїх прав звернувся до суду.
Відповідач до відділу діловодства та обліку звернення громадян 15.07.2019 за вхідним реєстраційним номером 37164/2019 надав відзив на позовну заяву (а.с.28-30), в якому заперечував проти задоволення позову. В обґрунтування зазначив, що згідно рішення УСЗН Попаснянської райдержадміністрації №114/3 «Про скасування дії довідки ОСОБА_1 » від 24.01.2019 виплати та довідка позивачу були скасовані відповідно до п.5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» посилаючись на те, що позивач подав завідомо недостовірні відомості, а саме, що він не повідомив, що працює з листопада 2012 року у Колійній машинній станції-134, яка знаходиться за адресою 93300, Луганська обл., Попаснянський р-н, м . Попасна , вул. Миронівська, 4, та проживає тут із своєю сім'єю. Довідки переселенців були скасовані внаслідок отримання на запит управління до ПМС - 134 довідки позивача від січня 2019 року у яких сказано, що позивач працює інженером І категорії з 13.11.2012 за наказом №46-ос від 13.11.2012 по теперішній час. У довідці з місця роботи наголошено, що посада є командировочною, та не має задокументованих відомостей про те, що позивач користалася транспортними засобами задля того, щоб їздити із Дебальцево до Попасної кожного дня на роботу. 02.07.2019 УСЗН Попаснянської райдержадміністрації стало відомо, що Позивач придбала у власність квартиру з 11.10.2011 року, тобто до початку воєнного конфлікту, у АДРЕСА_3 , яку позивач при отриманні довідки зазначила як фактичне місце проживання. Позивач надала такі відомості при отриманні довідки при призначенні виплат, тож довідку було скасовано, а виплати припинено. Відповідач зазначив, що на запит управління до Комунальної установи «Попаснянський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» № 2907/01 від 12.07.2019 була отримана інформація, згідно якої донька позивача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , перебували на обліку у вищезазначеній установі ще до початку бойових дій, а саме з 20.05.2012 року. Виходячи з вище наведеного, позивач та її сім'я мешкали у власній квартирі у АДРЕСА_3 з 2011 року і до початку бойових дій на Сході України, та не можуть отримувати та поновлювати статус внутрішньо переміщених осіб. На підставі викладеного, відповідач просив відмовити у задоволені позовних вимог в повному обсязі.
Ухвалою суду від 24.06.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (а.с.1).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 КАС України, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянкою України, паспорт серії НОМЕР_1 виданий 13.07.2007 року Дебальцівським МВ УМВС України у Луганській області, ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с.7-8,9).
21.05.2015 ОСОБА_1 та її неповнолітні діти - ОСОБА_3 і ОСОБА_2 взяті на облік як особи, що перемістились з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, що підтверджується довідкою Управління соціального захисту населення Попаснянської РДА від 21.05.2015 №5932 (а.с.37).
Того ж дня її чоловік ОСОБА_2 також був взятий на облік як особа, що перемістилась з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, що підтверджується довідкою Управління соціального захисту населення Попаснянської РДА від 21.05.2015 №5931 (а.с.35).
25.12.2015, 29.06.2016, 26.12.2016, 29.06.2017, 29.12.2017 та 03.07.2018 чоловік позивача ОСОБА_2 звертався до відповідача з заявами, в яких просив призначити щомісячну адресну допомогу на склад сім'ї, а саме: ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ОСОБА_3 , як особам, що переміщуються з тимчасово окупованої території України або районі проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. До вказаних заяв заявником надавався необхідний пакет документів.
Рішеннями Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації від 11.01.2016, 19.08.2016, 04.01.2017, 31.07.2017, 18.01.2018, 17.07.2018 призначено допомогу ОСОБА_2 на вказаний вище склад сім'ї.
В останнє 03.01.2019 чоловік позивача звернувся до відповідача із заявою, як уповноважений член сім'ї, щодо призначення щомісячної адресної допомоги з зазначенням усіх членів сім'ї, однак рішенням відповідача від 22.01.2019 відмовлено у призначенні адресної допомоги.
Встановлені вище судом обставини підтверджуються матеріалами особової справи ОСОБА_2 (а.с.33-100).
З довідки Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» Регіональної філії «Донецька залізниця» структурний підрозділ «Попаснянська колійна машинна станція» №128 від 28.12.2018 вбачається, що ОСОБА_1 працює у структурному підрозділі «Попанснянська машинна станція» на посаді інженера-технолога І категорії з 13.11.2012 року, наказ №46-ос від 13.11.2012 по теперішній час (а.с.93).
З інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Дежавного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 02.07.2019 №172199122 вбачається, що ОСОБА_1 має у власності квартиру, загальною площею 62,4 кв.м., яка знаходиться за адресою АДРЕСА_3 відповідно до договору купівлі-продажу, ВРМ №926023, ВРМ №926024, реєстр №622 (а.с.58-59).
Судом також встановлено, що 22.06.2017 позивач отримала довідку №5932 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (а.с.98).
Рішенням Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації №114/3 від 24.01.2019 на підставі п.п. 5 п.1 ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» згідно з яким підставою для скасування дії довідки про взяття на облік ВПО та внесення відомостей про це до Єдиної орієнтованої системи формування сегменту «Облік ВПО» є подання завідомо недостовірних відомостей, вирішено скасувати дію довідки про взяття на облік ВПО громадянки ОСОБА_1 №5932 від 22.06.2017 та внести зміни до Єдиної орієнтованої системи формування сегменту «облік ВПО» (а.с.19).
Листом від 10.05.2019 за №1897/06 відповідач направив до позивача оскаржуване рішення та зазначив, що 24.01.2019 Рішенням №114/3 дія Довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 22.06.2017 №5932 була скасована, у відповідності до підпункту 5 пункту 1 ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (а.с.20).
Вважаючи протиправним рішення Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації від 24.01.2019 №114/3, позивач звернуся до суду за захистом своїх прав, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Вирішуючи справу по суті заявлених позовних вимог суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин та є чинною на момент розгляду справи, далі - Закон № 1706) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
За приписами частин 1-4,7,9,10 ст.4 Закону №1706 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Разом із заявою заявник подає документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини.
У разі наявності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або рішення про відмову у видачі довідки з обов'язковим зазначенням підстави відмови, підписане керівником уповноваженого органу, видається заявнику в день подання заяви.
Заявнику може бути відмовлено у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, якщо:
1) відсутні обставини, що спричинили внутрішнє переміщення, визначені у статті 1 цього Закону;
2) у державних органів наявні відомості про подання завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки;
3) заявник втратив документи, що посвідчують його особу, до їх відновлення;
4) у заявника немає відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, та відсутні докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, визначені частиною сьомою цієї статті;
5) докази, надані заявником для підтвердження факту проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, не доводять факту проживання заявника на території зазначеної адміністративно-територіальної одиниці.
Особа має право звернутися із заявою повторно, якщо у неї з'явилися підстави, визначені у статті 1 цього Закону, або усунуті підстави для відмови у видачі довідки, передбачені цією статтею, чи оскаржити рішення про відмову у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи до суду.
Відповідно до ч.2 ст. 4-1 Закону №1706 порядок створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону №1706 довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Згідно зі ст.12 Закону №1706 підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:
1) подала заяву про відмову від довідки;
2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;
3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;
4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;
5) подала завідомо недостовірні відомості.
Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11 грудня 2003 року № 1382-IV (далі Закон №1382), в редакції чинній на час спірних правовідносин, що виникли між сторонами, місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини; документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист.
Проаналізовавши у сукупності вказані вище норми права, суд дійшов висновку про те, що місцем проживання внутрішньо переміщеної особи визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій статті 1 Закону №1706, при цьому доказом на підтвердження місця проживання є відомості внесені в тому числі у паспорті громадянина України.
Оглядом копії паспорту позивача судом встановлено, що місцем проживання ОСОБА_1 з 21.06.2002 було АДРЕСА_1 (а.с.8).
При цьому м.Дебальцево відноситься до переліку населених пунктів непідконтрольних українській владі у період з 14.04.2014 по теперішній час.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що позивач при отриманні довідки від 22.06.2017 №5932 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи подала правдиві достовірні відомості щодо свого місця проживання, яке підтверджувалось записом у її паспорті.
Той факт, що позивач з листопада 2012 року працює в Колійній машинній станції -134, яка знаходиться у місті Попасна, вказує лише на місце роботи позивача і жодним чином не спростовує факту її місця проживання у м.Дебальцево, оскільки діюче законодавство не вимагає зміни місця проживання у разі працевлаштування фізичної особи в іншій адміністративно-територіальній одиниці.
При цьому Закон №1382 регламентує вільний вибір місця проживання чи перебування, який полягає у праві громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, на вибір адміністративно-територіальної одиниці, де вони хочуть проживати чи перебувати (ст.3).
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що законних підстав для скасування дії довідки позивача про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 22.06.2017 №5932 у відповідача не було. Як наслідок рішення №114/3 від 24.01.2019 «Про скасування дії довідки ОСОБА_1 » є протиправним та підлягає скасуванню.
Належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання відповідача внести до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо перемішену особу інформацію щодо реєстрації ОСОБА_1 як внутрішньо переміщеної особи відповідно до заяви про взяття на облік від 22.06.2017.
Що стосується позовних вимог про призначення щомісячної адресною допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, та виплату заборгованості по таким виплатам, що виникли з 24.01.2019, то суд зазначає наступне.
Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначений Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №505 (далі - Порядок №505).
Відповідно до п.2 Порядку №505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
За приписами п.5 Порядку №505 для отримання грошової допомоги (зокрема в разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу подання заяви та адреси, за якою подається заява, уповноважений представник сім'ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку.
У заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги:
прізвище, ім'я та по батькові;
число, місяць, рік народження;
серія, номер (у разі наявності) паспорта громадянина України, ким і коли виданий або серія, номер документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус;
реєстраційний номер облікової картки платника податків (не зазначається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному територіальному органу ДФС і мають відмітку в паспорті);
інформацію про:
- зареєстроване та фактичне місце проживання (перебування);
- наявність у будь-якого із членів сім'ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення;
- наявність житлового приміщення, яке зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції, або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації;
- наявність у будь-якого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку (рахунках) коштів у розмірі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб;
- місце роботи осіб працездатного віку та час, з якого особа там працює;
- наявність у будь-якого з членів сім'ї інвалідності із зазначенням групи інвалідності.
За приписами п.6 Порядку №505 грошова допомога не призначається у разі, коли:
будь-хто із членів сім'ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану;
будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Тобто, Порядком №505 визначено вичерпний перелік підстав, з яких грошова допомога не призначається.
Відповідно до п.12 Порядку №505 виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі:
подання уповноваженим представником сім'ї заяви про припинення виплати грошової допомоги;
надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім'ї протягом чотирьох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють;
зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи;
виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги;
у разі смерті внутрішньо переміщеної особи.
Оглядом матеріалів особової справи ОСОБА_2 - чоловіка позивача, який є уповноважений представник сім'ї в розумінні вказаного Порядку №505, вбачається, що в заявах про призначення щомісячної адресної допомоги ним були зазначені відомості про те, що у нього та членів сім'ї не має у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.
Також судом встановлено, що в рішенні від 22.01.2019 про відмову у наданні допомоги переміщеним особам на проживання відповідач підставою для відмови зазначив: адреса: АДРЕСА_3 (а.с.95).
Суд зазначає про те, що як слідує із завдань адміністративного судочинства, закріплених, зокрема у статті 2 КАС України, при наданні оцінки рішенню, прийнятому суб'єктом владних повноважень, суд зобов'язаний перевірити, чи прийнято (вчинене) воно, зокрема обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), добросовісно, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення суб'єктом владних повноважень конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Як вже зазначав суд раніше п.6 Порядку №505 передбачено вичерпний перелік підстав для відмови в призначенні, до яких відноситься: будь-хто із членів сім'ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану; будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Оглядом змісту рішення неможливо встановити, що саме мав на увазі відповідач, відмовляючи у призначенні адресної допомоги, оскільки в підставах для відмови в призначенні зазначив лише адресу без жодної аргументації з посиланням на підстави визначені п.6 Порядку №505.
Таким чином, суд вважає, що у вказаному рішенні відсутнє обґрунтованість й вмотивованість, конкретні підстави для його прийняття, а також переконливі і зрозумілі мотиви його прийняття.
Як зазначив відповідач у відзиві підставою для відмови в призначенні допомоги стала наявність у ОСОБА_1 на праві власності квартири у м.Попасна.
Вказаний населений пункт згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» відноситься до переліку населених пунктів, які розташовані на лінії зіткнення.
При цьому Порядок №505 вимагає зазначення відомостей щодо наявності у будь-якого із членів сім'ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Відповідач же невірно трактує вказану норму і вважає, що наявність житла розташованого в інших регіонах, ніж населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення є підставою для відмови в призначенні адресної допомоги згідно переліку, зазначеного в п.6 Порядку №505.
Однак таке трактування є хибним, оскільки наявність житла розташованого в населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, дає право особам на отримання адресної допомоги як ВПО.
Таким чином зазначена відповідачем обставина не може бути підставою для відмови в призначенні адресної допомоги, оскільки як вже було зазначеного раніше, м.Попасна відноситься до населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, а тому позивач має право на отримання такої допомоги в розумінні Порядку №505.
Оскільки саме це рішення порушує права позивача щодо отримання адресної допомоги як внутрішньо переміщеної особи, з метою захисту порушених прав, суд дійшов висновку про необхідність вийти за межі заявлених позовних вимог та скасувати рішення відповідача від 22.01.2019 в частині непризначення адресної допомоги ОСОБА_1 .
Згідно із частиною четвертою статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми закону, якими регулюються спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення даних позовних вимог із застосуванням положень статей 9 та 245 КАС України та обранням належного способу захисту, який необхідний для повного відновлення порушеного права позивача, шляхом: визнання протиправним та скасування рішення Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації про відмову у наданні допомоги переміщеним особам на проживання від 22.01.2019 в частині непризначення адресної допомоги ОСОБА_1 та зобов'язання відповідача призначити та виплатити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, починаючи з 03.01.2019 (дата подачі заяви).
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у сумі 768,40 грн (а.с.3).
Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 768,40 грн стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Викладені з цього приводу заперечення відповідача суд вважає неприйнятними, оскільки відшкодування понесених судових витрат не ставиться в залежність наявності або відсутності на це коштів у сторони, з якої присуджується таке відшкодування.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 263, 295, 371, п.15.5 Розділу VІІ Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області від 24.01.2019 №114/3 "Про скасування дії довідки ОСОБА_1 ".
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області (93300, Луганська область, Попаснянський район, м. Попасна, площа Миру, 2, код ЄДРПОУ 21844216) внести до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо перемішену особу інформацію щодо реєстрації ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) як внутрішньо переміщеної особи відповідно до заяви про взяття на облік від 22.06.2017.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області від 22.01.2019 "Про відмову у наданні допомоги переміщеним особам на проживання» в частині, що стосується ОСОБА_1 .
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області (93300, Луганська область, Попаснянський район, м. Попасна, площа Миру, 2, код ЄДРПОУ 21844216) призначити та виплатити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг за шість місяців, починаючи з 03.01.2019.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області (93300, Луганська область, Попаснянський район, м. Попасна, площа Миру, 2, код ЄДРПОУ 21844216) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Басова