Постанова від 05.07.2007 по справі 11/220"НА

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

10002, м. Житомир, майдан Путятинський,3/65

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "05" липня 2007 р. Справа № 11/220"НА"

Господарський суд Житомирської області у складі:

Судді Будішевської Л.О.

при секретарі Осіпчук О.В.

за участю представників сторін

від позивача Циганенко А.Ю., дов.№104-91 від 16.10.06р.;

від відповідача-1 Захарко Н.В., дов.№971 від 04.04.07р.; Білоус Н.М., дов.№1890 від 05.07.07р.;

від відповідача-2: Кирпа В.О., дов.№546 від 12.04.07р.

Розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу за позовом Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" в особі Житомирської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" (м. Житомир)

до Попільнянської міжрайонної державної податкової інспекції, правонаступником якої є Державна податкова інспекція у Попільнянському районі (смт.Попільня) та Попільнянського районного відділу земельних ресурсів (смт.Попільня)

про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення

Позивачем пред'явлений позов про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення Попільнянської МДПІ від 21.05.04р. №0000292301 про визначення суми податкового зобов'язання по земельному податку в розмірі 11408,95грн., в тому числі 7543,50грн. основного платежу та 3865,45 грн. штрафних (фінансових) санкцій, з підстав його неправомірності, оскільки, на думку позивача, відповідачем при визначені сум вказаного податку використані недостовірні дані Попільнянского районного відділу земельних ресурсів щодо наявності у користуванні підприємства земельних ділянок, оскільки вказані дані Попільнянського райвідділу земельних ресурсів спростовуються Довідками відповідних сільських (селищних) міських рад.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, з підстав зазначених в позовній заяві.

Представники відповідача-1 в судовому засіданні та відповідач-1 у відзиві на позовну заяву проти позову заперечують, посилаючись на те, що податкове зобов'язання по сплаті земельного податку за 2002-2003рр. в сумі 7543,50грн. було донараховано позивачу згідно даних Попільнянського районного відділення земельних ресурсів. Враховуючи те, що при обчислені вказаного податку позивач порушив вимоги Закону України "Про плату за землю" до нього були застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 3865,45грн., про що свідчить оспорюване податкове повідомлення-рішення, а за таких обставин немає жодних правових підстав для задоволення позову.

Представник відовідача-2 в судовому засіданні та відповідач-2 у відзиві від 23.02.05р. №94 проти позову заперечують, посилаючись на достовірність довідки №217 від 29.04.2004р., яка була видана Попільнянським відділом земельних ресурсів на запит відповідача-1, та складена у відповідності до даних про площу земель зв'язку по формі №6-зем.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові матеріали справи, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Житомирська дирекція Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" створена згідно наказу генерального директора Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" від 02.11.98р. №202 та наказу від 02.11.98р. №370.

З 20.04.04р. по 19.05.04р. (з перервою в роботі з 11.05.04р. по 17.05.04р.) працівниками Попільнянської МДПІ була проведена позапланова документальна перевірка дотримання вимог податкового та валютного законодавства Попільнянського поштового відділення Бердичівського відділення ВЗЖД УДППЗ "Укрпошта" за період з 01.01.01р. по 01.01.04р., за результатами якої складений акт перевірки від 19.05.04р. №71/230 (т.1 а.с. 64-70).

Відповідно до матеріалів перевірки, позивач подав до Попільнянської МДПІ зведений розрахунок суми земельного податку на 2002р., згідно якого підприємство користується земельними ділянками в кількості 0,3112га, з відповідним нарахуванням земельного податку в сумі 362,64грн.

За даними Попільнянського районного відділу земельних ресурсів (№243 від 17.05.04р.) позивачем використовується земельні ділянки в кількості 2,9 га.

За висновками перевіряючих, позивачем, в порушення ст.2 Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про плату за землю" від 19.09.96р. не включено земельні ділянки в кількості 2,5888 га. та занижено земельний податок за 2002р. в сумі 4353,93грн.

На підставі акту перевірки, відповідно до ст.26 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.92р. №2535-ХІІ, пп.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-ІІІ Попільнянському поштовому відділенню Бердичівського відділення ВЗЖД УДППЗ "Укрпошта" визначено суму податкового зобов'язання по земельному податку в розмірі 11408,95грн., в тому числі 7543,50грн. основного платежу та 3865,45грн. штрафних (фінансових) санкцій, про що свідчить прийняте на підставі п. "б" пп.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-ІІІ податкове повідомлення-рішення Попільнянської МДПІ, правонаступником якої є ДПІ у Попільнянському районі, від 21.05.04р. №0000292301 (т.1 а.с.51).

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд дійшов висновку про неправомірність оспорюваного податкового повідомлення-рішення Попільнянської МДПІ, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.

Розмір земельного податку не залежить від результатів господарської діяльності власників землі та землекористувачів. Ставки земельного податку, порядок обчислення і сплати земельного податку не можуть встановлюватись або змінюватись іншими законодавчими актами, крім цього Закону (ст.4 вказаного Закону).

У відповідності до ст.5 Закону України "Про плату за землю" об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Відповідно до ст.13 цього ж Закону України "Про плату за землю" підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Земельним кодексом України передбачено, що державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів (ч.1 ст.193).

Призначенням державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою (ст.194 ЗК України).

Відповідно до ст.195 Земельного кодексу України основними завданнями ведення державного земельного кадастру є:

а) забезпечення повноти відомостей про всі земельні ділянки;

б) застосування єдиної системи просторових координат та системи ідентифікації земельних ділянок;

в) запровадження єдиної системи земельно-кадастрової інформації та її достовірності.

Відповідно до ст.14 Закону України "Про плату за землю" (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) юридичні особи самостійно обчислюють суму земельного податку в порядку, визначеному цим Законом, за формою, встановленою Головною державною податковою інспекцією України, щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого подають дані відповідній державній податковій інспекції.

Статтею 23 цього Закону передбачено, що грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Частиною 4 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

З матеріалів справи вбачається, що висновок відповідача-1 про донарахування позивачу земельного податку ґрунтується на даних, зазначених у довідці Попільнянського районного відділу земельних ресурсів від 29.04.04р. №217 (т.1 а.с.76), згідно якої за Попільнянським відділенням зв'язку рахується 2,0796 га землі, в тому числі на територіях сільських (селищних) рад Андрушківської 0,1 га, Білківської 0,1 га, Василівської 0,0796 га, Єрчицької 0,1 га, Липківської 0,1 га, Лисівської 0,2 га, Макарівської 0,1га, Новоселицької 0,1 га, Почуйківської 0,1 га, Романівської 0,2 га, Строківської 0,3 га, Сущанської 0,1 га, Харліївської 0,1 га, Ходорківської 0,1 га, Корнинської 0,3 га.

З огляду на викладене та беручи до уваги приписи ст.13 Закону України "Про плату за землю" господарський суд не погоджується з можливістю визначення обсягу землекористування позивача іншими, ніж дані земельного кадастру, доказами.

Матеріали справи не містять жодних відомостей про оцінку земель, які знаходяться у користування позивача та визначення їх функціонального призначення. Довідки Попільнянського районного відділу земельних ресурсів не дозволяють зробити висновок про належність даної інформації до земельного кадастру.

З огляду на викладене, господарський суд дійшов до висновку, що податковим органом при здійсненні перевірки Житомирської дирекції УДППЗ "Укрпошта" та донарахуванні останній суми податкового зобов'язання по земельному податку з відповідним застосуванням штрафних санкцій неправомірно були використані дані, надані Попільнянським районним відділом земельних ресурсів (довідка №217 від 29.04.2004р.), оскільки зазначені у вищевказаній довідці показники відображали загальну площу земель, які були у розпорядженні ДКЗІ України до 1995р., і не містили в собі інформації щодо використання земельних ділянок відділеннями Житомирської дирекції УДППЗ "Укрпошта" за перевіряємий період.

Крім того, згідно наданої Попільнянським районним відділом земельних ресурсів довідки №609 від 23.05.07р. (т.2 а.с.27), в період з 2002р. по 2007 рік УДППЗ "Укрпошта" як землекористувач за даними відділу не рахується.

Таким чином, позивач не є суб'єктом плати за землю (платником земельного податку) в розумінні ст.5 Закону України "Про плату за землю".

З огляду на викладене, господарський суд вважає, що позов обґрунтований підтверджується належними доказами, що містяться в матеріалах справи та підлягає задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати по сплаті державного мита стягуються з Державного бюджету України на користь позивача в сумі 3грн. 40коп.

Відповідно до Земельного кодексу України, Закону України "Про плату за землю", керуючись ст.ст.70, 94, 158-163, 167, 254, п.6 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Попільнянської міжрайонної державної податкової інспекції від 21 травня 2004 року №0000292301 про визначення Попільнянському поштовому відділенню Бердичівського відділення ВЗЖД УДППЗ "Укрпошта" суми податкового зобов'язання по земельному податку в сумі 11408грн. 95коп., в тому числі 7543грн. 50коп. основного платежу та 3865грн. 45коп. штрафних (фінансових) санкцій.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" в особі Житомирської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта", 10001, м.Житомир, вул.Вітрука, 1, ід.код 22046132 - 3грн. 40коп. витрат по сплаті державного мита.

Постанова господарського суду Житомирської області набирає законної сили в строки, встановлені ст.254 КАСУ.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку та строки, встановлені ст.186 КАСУ.

Суддя

Дата виготовлення: "10" липня 2007 року

Віддрукувати: 4пр.

1 - в справу;

2 - позивачу;

3,4 - відповідачам.