Рішення від 12.07.2019 по справі 916/1208/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"12" липня 2019 р.м. Одеса Справа № 916/1208/19

Господарський суд Одеської області у складі: суддя Волков Р.В.,

при секретарі судового засідання Кришталі Д.І.,

розглянувши справу № 916/1208/19

За позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця" (вул. Тверська, 5, Київ, 03680) в особі Регіональної філії "Одеська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця"

до відповідача: Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (просп. Перемоги, 14, 01135) в особі Одеської філії Державного підприємства "Адміністрація морських портів України"

про стягнення 3875,35 грн.

Представники сторін:

Від позивача - Котовська О.В.; Аскерова К.К.;

Від відповідача - Хмель В.Р.

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Одеська залізниця" акціонерного товариства "Українська залізниця" звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Одеської філії державного підприємства "Адміністрація морських портів України про стягнення 2918,11 грн.

Ухвалою суду від 02.05.2019 позовну заяву Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Одеська залізниця" акціонерного товариства "Українська залізниця" залишено без руху, у зв'язку з невиконанням позивачем вимог п.2 ч.3 ст.162 ГПК України. Позивачу встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви.

Позивач звернувся до господарського суду Одеської області з заявою (зареєстрована за вхід. №2-2149/19) про усунення недоліків позовної заяви, про які зазначено в ухвалі господарського суду Одеської області від 02.05.2019 по справі №916/1208/19.

Ухвалою від 14.05.2019 відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 12.06.2019.

05.06.2019 відповідачем подано відзив на позовну заяву.

12.06.2019 від позивача надійшла заява про збільшення позовних вимог, яка прийнята судом. Просить стягнути 4023,91 грн. плати за користування вагонами.

12.06.2019 оголошено перерву до 01.07.2019.

21.06.2019 від відповідача надійшло заперечення на заяву про збільшення позовних вимог.

01.07.2019 від позивача надійшла відповідь на відзив.

01.07.2019 оголошено перерву до 10.07.2019.

10.07.2019 відповідачем надано клопотання про доручення доказів щодо оплати 148,56 грн. за відомістю №12010507.

Також, відповідачем подано заперечення на відповідь на відзив.

10.07.2019 було оголошено перерву до 12.07.2019.

12.07.2019 було закрито провадження у справі в частині стягнення 148,56 грн., оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Позивач вказує, що між сторонами було укладено Договір про обробку вагонів з вантажами №1/59 від 01.07.2012, в жовтні-грудні на станцію Одеса-Порт Одеської залізниці прибували вагони з вантажем до Одеської філії ДП «Адміністрація морських портів України». Станція Одеса-Порт подавала зазначені вагони на колії Відповідача для вивантаження вантажу та забирала вагони після закінчення вантажних операцій. Вказує, що за користування вагонами вноситься плата, яка була нарахована відповідачеві. Так, протягом жовтня-грудня 2018 року станцією було подано в порт під вивантаження 279 вагонів, було нараховано плату за користування у сумі 29088,89 грн., з якої відповідачем було визнано та сплачено 26170,78 грн., а решту суму у розмірі 2918,11 грн. відповідач сплатити відмовляється, посилаючись на ремонт крану.

У заяві про збільшення позовних вимог посилається на те, що на підставі пам'яток про подавання/забирання вагонів було складено відомості плати за користування вагонами на загальну суму 1423,70 грн., з яких відповідачем визнано та сплачено 502,20 грн., а решту відповідач сплатити відмовляється, посилаючись на метеоумови, при цьому ані Статутом залізниць, ані Правилами користування вагонами та контейнерами, ані Договором не передбачено «метеоумови» як підставу для звільнення вантажовласника за користування вагонами.

У відповіді на відзив зазначає, що ЄТП не містить положень щодо врахування ремонту портальних кранів під час визначення часу користування вагонами, а телефонограма є інформаційним повідомленням та не є підставою для звільнення від відповідальності. Щодо збільшення позовних вимог вказує, що вони заявлені за одним договором, а тому є збільшенням суми позову за тією ж вимогою. Щодо вивантаження кукурудзи зазначає, що на території порту є криті склади, а вивантаження кукурудзи на відкритому майданчику протиречить ЄТП. Крім того, сумнівними є посилання на нормативно-правові акти, зокрема, РТК є локальним нормативно-правовим актом, зазначає, що на 25 та 26 причалах встановлено два крани вантажопідйомністю по 20 т. кожен, а отже, виконання вантажно-розвантажувальних робіт у той спосіб, на який посилається відповідач, не є можливим.

У відзиві відповідач вказує, що експлуатація залізничних під'їзних колій, які мають свої локомотиви, повинна здійснюватися на основі єдиного технологічного процесу роботи під'їзної колії і станції примикання. Так, сторонами був погоджений та затверджений Єдиний технологічний процес роботи під'їзної колії та станції примикання, посилається на те, що відповідно до ст.121 Статуту залізниць України у разі подання залізницею вагонів (контейнерів) у кількості, що перевищує максимальну переробну спроможність навантажувальних і розвантажувальних пунктів відправника і одержувача, вантажовідправник, вантажоодержувач, порт звільняються від плати за користування вагонами і контейнерами. При цьому максимальна переробна спроможність вантажного фронту визначається кількістю вагонів, з якими одночасно можуть виконуватися вантажні операції. Вказує, що 27.09.2018 Адміністрація надала телефонограму на адресу станції про початок проведення планового ремонту портального крану на фронті вивантаження та з проханням враховувати цей факт під час розгляду відомостей плати за користування вагонами, натомість Залізниця залишила зазначену телефонограму без уваги та неправомірно нарахувала плату за користування вагонами у повному обсязі із розрахунку 4 кранів. При цьому Адміністрацією під час розгляду відомостей плати за користування вагонами враховувався факт знаходження крану в ремонті та відповідно загальна кількість вагонів, які обробляються одночасно, було зменшено з 4 до 3 вагонів з терміном виконання вантажних операцій - 1 година.

У запереченні на заяву про збільшення позовних вимог зазначає, що додаткові вимоги не підлягають розгляду у межах даної справи, оскільки про них не йшлося у позовній заяві, вказує, що не було дотримано порядку досудового врегулювання спору. Вказує, що відповідно до ст. 121 Статуту залізниць України та п.16 Правил користування вагонами і контейнерами, вантажовласник звільняється від плати за користування вагонами і контейнерами, якщо затримка вагонів або контейнерів виникла через стихійне лихо, що спричинило припинення руху на залізничних під'їзних коліях, а також через стихійне лихо або аварію на підприємстві, внаслідок яких згідно з чинними положеннями заборонено виконувати вантажні роботи. Вказує, що відповідно до Правил надання послуг у морських портах України вантажні операції портовий оператор, оператор термінала виконує за принципом оптимального розподілу ресурсів для оброблення суден та вагонів відповідно до робочої технологічної карти (РТК). Для зернових вантажів передбачено, що при швидкості вітру більше 10 м/с роботи по навантаженню судів категорично забороняються. Крім того, посилається на п.7.6 Договору між сторонами, відповідно до якого Адміністрація звільняється від плати за користування вагонами та за зберігання вантажів у вагонах за час затримки вагонів через аварію в порту або через стихійне лихо, штормові погодні умови, внаслідок чого чинним законодавством заборонено виконання вантажних робіт. На підтвердження погодних умов було надано відповідні довідки. Крім того, вивантаження кукурудзи зупинялось під час випадіння опадів.

У запереченні на відповідь на відзив вказує, що зерно кукурудзи відбувалося на відкритому майданчику за «прямим варіантом» (через два зсипні бункери та за допомогою судно навантажувальної машини безпосередньо на судно, оминаючи елеваторі ємності). Вказує, що дійсно у зв'язку зі зміною технології обробки вагонів та суден на причалах 25 та 26, вивантаженні вагонів із зерновими вантажами по «прямому варіанту» здійснюється без підйому вагонів, але неможливим є навантаження судна під час несприятливих метеорологічних умов, зокрема, у зв'язку з необхідністю закривати кришками зсипні бункери для запобігання потрапляння вологи.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

01.07.2012 між Одеською залізницею (Залізниця) та державним підприємством "Одеський морський торговельний порт" (Порт) було укладено договір про обробку вагонів з вантажами №1/59 (далі - Договір), згідно умов п.2.1. якого, вбачається, що Залізниця здає/приймає, а Порт приймає/здає експортні, транзитні, імпортні вантажі, що перевозяться за участю морського, залізничного транспорту, також господарські вантажі для Порту або його контрагентів.

Відповідно до п.6.1. Договору, станція повідомляє порт про вантажі, що прибули під вивантаження для розмітки вагонів по комплексам або вантажним фронтам шляхом вручення документів представникові групи із залізничних операцій головної диспетчерської порту протягом 35 хвилин після прибуття потягу, в диспетчерській Порту.

При затримці вагонів на підходах до станції у затриманих поїздах з вини Порту, Станції повідомляє Порт. Порядок повідомлення Порту про затримку поїздів узгоджується безпосередньо станцією Одеса-Порт та Портом.

Пунктом 6.5. Договору встановлено, що порядок подавання та збирання вагонів на фронти навантаження-вивантаження та передавальні колії визначений у пункті 2.1. ЄТП роботи станції і Порту. Розміри фронтів навантаження-вивантаження, терміни виконання вантажних операцій, переробна спроможність фронтів наведені у Додатку №1 до ЄТП роботи Станції та Порту.

За приписами п.6.6. Договору, порожні вагони вважаються поданими з моменту постановки їх на фронт навантаження відповідно до заявки Порту, а навантажені з моменту постановки їх до місць вивантаження, а у разі обслуговування локомотивом Порту з моменту передачі їх на передавальних коліях.

У відповідності до п.7.1. Договору, плата за користування вагонами Портом нараховується за час до моменту передачі вагонів Порту до моменту приймання Залізницею від Порту.

Облік часу користування вагонами, поданими в Порт, провадиться за пам'ятками про подавання/забирання вагонів і відомостями плати за користування вагонами за їх номерами. Відомості плати за користування вагонами складаються Станцією в трьох примірниках і підписуються представниками Станції і Порту. У відомості плати за користування вагонами у графі «Примітка» проставляються інші відомості.

Вагони, що з вини Порту недозаявлені або недовивантажені проти добової норми вивантаження (пункти 4.1., 4.2. цього Договору) і простоюють на припортовій Станції та на підходах до неї в «покинутих» поїздах в очікуванні подачі в Порт, оформлюються актами загальної форми з покладанням на Порт відповідальності за користування вагонами і контейнерами та за зберігання вантажів в вагонах згідно з п.2.1. Розділу 3 Тарифного керівництва №1.

Згідно з п.7.4. Договору, за користування вагонами і контейнерами Порт сплачує Залізниці плату згідно з Правилами користування вагонами і контейнерами.

За подачу і збирання вагонів з фронтів навантаження (вивантаження), за маневрову роботу, зберігання вантажів у вагонах, послуги і роботи, замовлені Портом, Порт сплачує збір згідно з Тарифним керівництвом №1 з відповідними оголошеннями Укрзалізницею коефіцієнтами підвищення.

Зі змісту п.7.6. Договору вбачається, що відповідно до ст.121 Статуту залізниць Порт звільняється від плати користування вагонами та за зберігання вантажів у вагонах за час затримки вагонів через аварію в порту або через стихійне лихо, штормові погодні умови, внаслідок чого чинним законодавством заборонено виконання вантажних робіт.

Цей Договір набирає чинності з 01 липня 2012р. і діє до 30 червня 2017 року (п.9. Договору).

У зв'язку з реорганізацією ДП "Одеський морський торговельний порт", згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04.03.2013р. №133-р, наказу Міністерства інфраструктури України від 19.03.2013р. №163, а також переходом прав та обов'язків за Договором №1/59 КД-17358 від 01.07.2012р. до правонаступника державного підприємства «Адміністрація морських портів України», 13.06.2013р. між сторонами було укладено додаткову угоду №КД-17358/2/а, якою внесли відповідні зміни до договору.

У зв'язку з реорганізацією державного підприємства "Одеська залізниця", згідно постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014р. №200, а також переходом прав та обов'язків за Договором №1/59/КД-17358 від 01.07.2012р. до правонаступника Регіональної філії "Одеська залізниця" ПАТ "Укрзалізниця", яка діє від імені публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", додатковою угодою від 15.01.2016р. №КД-17358/5 було внесено відповідні зміни до Договору.

Додатковою угодою №8 від 31.10.2017 було встановлено, що Договір діє до 30.04.2018.

30.09.2003 сторонами погоджений та затверджений Єдиний технологічний процес роботи державного підприємства «Одеський морський торговельний порт» та станції Одеса-Порт Одеської залізниці (далі - ЄТП). Додаток 1 до ЄТП був переглянутий, погоджений та підписаний сторонами у 2013 році.

Відповідно до розділу 2 Правил користування вагонами та контейнерами, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 15.05.1999 р. № 113, облік часу користування вагонами та нарахування плати за користування провадиться на станціях відправлення та призначення за відомістю плати за користування вагонами форми ТУ-46.

Згідно з умовами Договору в жовтні-грудні 2018 на станцію Одеса-Порт Одеської залізниці прибували вагони з вантажем до Одеської філії ДП «Адміністрація морських портів України» (далі - відповідач). Станція Одеса-Порт подавала зазначені вагони на колії Відповідача підприємства для вивантаження вантажу та забирала вагони після закінчення вантажних операцій.

Всього станцією було подано в порт під вивантаження 279 вагонів на підставі пам'яток про подавання та забирання вагонів, відомостями плати за користування вагонами було нараховано плату за користування вагонами в сумі 29088,89 грн., з якої відповідачем визнано та сплачено 26170,78 грн., а решту суми плати за користування вагонами за час їх знаходження на коліях порту, яка склала 2918,11 грн., відповідач сплатити відмовляється, посилаючись на ремонт крану.

Проте, відповідач, відмовляючись здійснити оплату вказаних грошових коштів, вказує, що 27.09.2018 об 11:45 Адміністрація (через ТОВ «Новолог») надала на адресу станції Одеса-Порт телефонограму №127 про початок проведення планового ремонту портального крану №1804 на фронті вивантаження 13-й причал з 01.01.2018 та з проханням враховувати цей факт під час розгляду відомостей плати за користування вагонами.

Порядок та умови користування вагонами, які подаються станцією Одеса-Порт Одеської залізниці на колії Відповідача під вивантаження встановлені Статутом залізниць України (далі Статут), Правилами користування вагонами та контейнерами (далі - Правила), Договором про обробку вагонів з вантажами №1/59 від 01.07.2012 (далі Договір) та Єдиного технологічного процесу роботи станції та Порту (далі ЄТП).

Відповідно до ст. 908 ЦК України та ст. 307 ГК України умови перевезення вантажу, пасажирів і багажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

Обов'язки, права і відповідальність залізниць та підприємств, які користуються залізничним транспортом, а також організація та основні умови перевезення вантажів визначаються Статутом залізниць України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 N 457 (далі - Статут).

Згідно зі ст. 71 Статуту взаємовідносини залізниці з підприємством, порядок і умови експлуатації залізничних під'їзних колій визначаються договором.

Так, відповідно до ст. 119 Статуту, за користування вагонами і контейнерами залізниці вантажовідправниками, вантажоодержувачами, власниками під'їзних колій, портами, організаціями, установами, громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності вноситься плата. Порядок визначення плати за користування вагонами (контейнерами) та звільнення вантажовідправника від зазначеної плати у разі затримки забирання вагонів (контейнерів), що виникла з вини залізниці, встановлюється Правилами.

Відповідно до розділу II Правил користування вагонами та контейнерами, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 25.02.1999 N 113 (далі - Правила), облік часу користування вагонами та нарахування плати за користування ними провадиться на станціях відправлення та призначення за Відомістю плати за користування вагонами форми ГУ-46, які складаються на підставі Пам'яток про подавання/забирання вагонів форми ГУ-45.

Відомості плати за користування вагонами складаються на вагони, що подаються під навантаження та вивантаження, є документами обліку часу перебування вагонів у пунктах навантаження та вивантаження та на під'їзних коліях і містять розрахунки платежів за користування вагонами, контейнерами.

Відомості плати за користування вагонами мають підписуватися працівником станції і вантажовласника щоденно або в періоди пред'явлення їх станцією до розрахункового підрозділу, що встановлюються начальником залізниці.

У разі непогодження даних, зазначених у відомості, представник вантажовласника зобов'язаний підписати відомість із зауваженнями.

Час користування вагонами обчислюється з моменту їх передачі вантажовласникові до моменту їх фактичного прийняття від вантажовласника.

Таким чином, на підставі ст. 119 Статуту, розділу II правил, п.п. 7.1, 7.4 Договору, станцією Одеса-Порт була нарахована плата за користування вагонами, про що були складені відповідні відомості плати за користування вагонами.

Статтею 121 Статуту визначено, що вантажовідправник, вантажоодержувач, порт звільняються від плати за користування вагонами і контейнерами:

а) якщо затримка вагонів або контейнерів виникла через стихійне лихо, що спричинило припинення руху на залізничних під'їзних коліях, а також через стихійне лихо або аварію на підприємстві, внаслідок яких згідно з чинним положеннями заборонено виконувати вантажні роботи;

б) у разі подання залізницею вагонів (контейнерів) у кількості, що перевищує максимальну переробну спроможність навантажувальних і розвантажувальних пунктів відправника і одержувача;

в) у інших випадках, передбачених Правилами.

П. 16 розділу III Правил встановлено, що вантажовласник звільняється від плати за користування вагонами і контейнерами:

а) якщо затримка вагонів або контейнерів виникла через стихійне лихо, що спричинило припинення руху на залізничних під'їзних коліях, а також через стихійне лихо або аварію на підприємстві, внаслідок яких згідно з чинними положеннями заборонено виконувати вантажні роботи;

б) у разі подання локомотивом залізниці вагонів і контейнерів на фронти навантаження (вивантаження) у кількості, що перевищує їх максимальну переробну спроможність. Вказана максимальна переробна спроможність визначається за договором між залізницею і вантажовласником;

в) у разі затримки прийняття залізницею вагонів, які пред'явлено їй до здачі, з причин, що залежать від залізниці. Час такої затримки зазначається у графі "Примітки" Пам'ятки про подавання/забирання вагонів, цей час виключається із загального часу користування вагонами (контейнерами).

Таким чином, Статутом і Правилами встановлений перелік випадків, в яких вантажовласник звільняється від плати за користування вагонами.

Зазначеним переліком, який є вичерпним, не передбачено плановий ремонт розвантажувального обладнання як підставу для звільнення вантажовласника від плати за користування вагонами.

Пунктом 7.1 Договору передбачено, що плата за користування вагонами Портом нараховується за час з моменту передачі вагонів Порту до моменту приймання Залізницею від Порту.

Відповідно до п. 3.1 ЄТП (мовою оригіналу): «...Время нахождения вагонов в пользовании порта определяется - при подаче вагонов локомотивом дороги на грузовые фронты: для первой группы вагонов, соответствующей фронту одновременной обработки - с момента подачи до окончания обработки всей одновременно поданной партии вагонов по фронту подачи. Для каждой последующей группы вагонов, соответствующей фронту одновременной обработки, с момента окончания нормы времени на выгрузку предыдущей группы до окончания времени обработки всей одновременно поданной партии вагонов по фронту подачи».

При цьому, ЄТП не містить положень щодо врахування ремонту портальних кранів під час визначення часу користування вагонами.

Суд звертає увагу Відповідача, що ані Статутом залізниць України, ані Правилами користування вагонами та контейнерами, ані Договором не передбачено ремонт розвантажувального обладнання як підставу для звільнення вантажовласника від плати за користування вагонами. Таким чином, твердження Відповідача про звільнення його від плати за користування вагонами на час ремонту портального крану суд вважає безпідставним та необґрунтованим. При цьому у позивача та відповідача не має жодних розбіжностей щодо кількості вагонів, які були подані залізницею в порт під вивантаження, часу подавання по фронту подачі та часу забирання цих вагонів.

Отже, суд вважає позовні вимоги щодо стягнення 2918,11 грн. обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що відповідають вимогам чинного законодавства України.

Щодо стягнення 957,24 грн. на підставі відомостей плати за користування вагонами №№ 27011163, 27011165, 23022124, 23022127, то суд вказує наступне.

Позивач вказує, що станцією Одеса-Порт на підставі пам'яток про подавання/забирання вагонів було складено вищезазначені відомості плати за користування вагонами, з яких відповідачем визнано та сплачено 502,20 грн. (а надалі також і 148,56 грн., в результаті чого провадження в цій частині було закрито), а в іншій частині відповідач сплатити відмовляється, посилаючись на «метеоумови».

Згідно зі ст.627 ЦК України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. У договорах за участю фізичної особи - споживача враховуються вимоги законодавства про захист прав споживачів.

У відповідності до ст.628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Сторони мають право укласти договір, в якому містяться елементи різних договорів (змішаний договір). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору.

Як вбачається зі змісту ст.121 Статуту, Вантажовідправник, вантажоодержувач, порт звільняються від плати за користування вагонами і контейнерами, зокрема, якщо затримка вагонів або контейнерів виникла через стихійне лихо, що спричинило припинення руху на залізничних під'їзних коліях, а також через стихійне лихо або аварію на підприємстві, внаслідок яких згідно з чинним положеннями заборонено виконувати вантажні роботи.

Підпунктом «А» п.16 Правил встановлено, що відповідно до якого вантажовласник звільняється від плати за користування вагонами та контейнерами, зокрема, якщо затримка вагонів або контейнерів виникла через стихійне лихо, що спричинило припинення руху на залізничних під'їзних коліях, а також через стихійне лихо або аварію на підприємстві, внаслідок яких згідно з чинними положеннями заборонено виконувати вантажні роботи.

Зі змісту п.7.6. Договору вбачається, що відповідно до ст.121 Статуту залізниць Порт (Адміністрація) звільняється від плати користування вагонами та за зберігання вантажів у вагонах за час затримки вагонів через аварію в порту або через стихійне лихо, штормові погодні умови, внаслідок чого чинним законодавством заборонено виконання вантажних робіт. Відповідно до п.п. 6.3-6.6 Договору, Станція і Порт здійснюють приймання і здавання навантажених і порожніх вагонів на фронтах та передавальних коліях у порядку зазначеному у пункті 3.1 ЄТП роботи станції і Порту.

Вагони на фронт навантаження та вивантаження подаються після повідомлення, яке передається за 2 години до подавання першої партії, далі вагони подаються по закінченні навантаження, вивантаження попередньої партії та прийомо-здавальних операцій, про що Порт повідомляє Станцію.

Порядок подавані та забирання вагонів на фронти навантаження-вивантаження та передавальні колії визначений у пункті 2.1 ЄТП роботи Станції і Порту. Розміри фронтів навантаження-вивантаження, терміни виконання вантажних операцій, переробна спроможність фронтів наведені у Додатку 1 до ЄТП.

Порожні вагони вважаються поданими з моменту постановки їх на фронт навантаження відповідно до заявки Порту, а навантажені з моменту постановки їх до місць вивантаження, а у разі обслуговування локомотивом Порту - з моменту передачі їх на передавальних коліях.

Відповідно до п.2.1 ЄТП роботи Станції і Порту, вагони призначенням ППК-2, 3, 4, 6, 8 подаються локомотивом залізниці на колії навантаження, вивантаження, де здійснюється їх передавання Порту.

Кількість вагонів в кожній партії, яка одночасно зараховується в користування Порту, встановлюється:

- При здаванні на передаточних шляхах - по фронту подання, відповідно до стовпця 8 Додатку 1;

- При здаванні на фронтах завантаження, вивантаження, по фронту обробки, відповідно до стовпця 7 Додатку 1.

При цьому повернення вагонів Залізниці з ППК-2, 3, 4, 6, 8 здійснюється безпосередньо на вантажному фронті.

Відповідно до п.3.1 ЄТП роботи Станції і Порту, при подаванні вагонів локомотивом залізниці на вантажні фронти час знаходження вагонів в користуванні Порту визначається: для першої групи вагонів, яка відповідає фронту одночасної обробки - з моменту подавання до закінчення всієї одночасно поданої партії вагонів по фронту подавання.

Для кожної наступної групи вагонів, яка відповідає фронту одночасної обробки, з моменту закінчення часу обробки всієї одночасно поданої партії вагонів по фронту подавання.

Наказом Міністерства інфраструктури України від 05.06.2013 №348 затверджено Правила надання послуг у морських портах України (далі - Правила надання послуг).

Ці Правила регулюють відносини, пов'язані з наданням послуг у морських портах та на підходах до них з вантажно-розвантажувальних робіт, обслуговування суден, пасажирів та транспортних засобів, а також з наданням інших послуг, що звичайно надаються в морських портах у частині, що стосується зобов'язань за міжнародними договорами України відповідно до статті 19 Закону України «Про морські порти України», та встановлюють вимоги до виконання технологічних процесів з урахуванням особливостей роботи в морських портах. Ці Правила є обов'язковими для виконання портовими операторами, операторами терміналу, вантажовідправниками, вантажоотримувачами, судновласниками, вантажовласниками, перевізниками, їх представниками та іншими особами, як які користуються послугами, передбаченими законодавством, та надають їх у морських портах України.

Згідно з п.3.1. Правил надання послуг вантажно-розвантажувальні роботи в морському порту здійснюють портові оператори, оператори терміналів на підставі договорів перевалки або інших договорів.

Перелік портових операторів, операторів терміналів у кожному морському порту, а також перелік послуг, які вони надають, визначено в Реєстрі морських портів України, ведення якого здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.3.4. Правил надання послуг вантажні операції портовий оператор, оператор термінала виконує за принципом оптимального розподілу ресурсів для оброблення суден та вагонів відповідно до робочої технологічної карти (далі - РТК).

РТК - технологічна документація, що розробляється в порту на підставі карт типових технологічних процесів для кожного вантажу (групи однорідних у технологічному відношенні вантажів) і в сукупності охоплює всю номенклатуру вантажів, які перевантажуються в порту за затвердженими технологічними схемами (п.2.1.).

Згідно з п.8.3. Правил надання послуг перевантаження вантажів у морському порту портові оператори (оператори терміналів) можуть здійснювати за такими варіантами робіт: вагон - судно (і навпаки), вагон - склад (і навпаки), судно - склад (і навпаки), судно - автомашина (і навпаки), автомашина - склад (і навпаки), судно - судно.

Відповідно до п.6.3. РТК для зернових вантажів передбачено, що при швидкості вітру більше 10 м/с роботи по навантаженню судів за цією РТК категорично забороняються.

Згідно з Правилами перевезення вантажів навалом і насипом (затверджені Міністерством транспорту України - Наказ №542 від 20.08.2001) вантажі, які потребують захисту від атмосферних опадів і розпилення (цемент, вапно, мінеральні добрива тощо), перевозяться у критих або спеціалізованих вагонах (хоперах-цементовозах, мінераловозах тощо). Враховуючи, що вантаж потребує захисту під час атмосферних опадів (кукурудза - 25 причал 55 путь на відкритому майданчику за відсутністю закритих складів за прямим варіантом через два зсипні бункери та за допомогою суднонавантажувальної машини безпосередньо на судно), вивантаження зупинялось під час випадіння опадів (дощ, мряка, сніг). Те, що на причалі №25 колія 55 застосовується 2 бункери та суднонавантажувальна машина підтверджується доповненням до ЄТП від 05.02.2018.

Навантаження вагонів «по прямому варіанту» на фронті причалу №25 колія № 55 здійснюється без підйому вагонів, що зазначається сторонами, однак суд враховує, що відповідач посилається на неможливість навантаження судна під час несприятливих метеорологічних умов. Вивантаження вагонів відповідно зупиняється у зв'язку із зупинкою обробки судна, а також у зв'язку з необхідністю закривати кришками зсипні бункери для запобігання потрапляння вологи у бункери. Так, п.7.8 РТК 2 передбачено, що при швидкості вітру більше 15 м/с, а також за несприятливих метеорологічних умов (гроза, дощ, мряка і т.п.) роботи по завантаженню судна зупиняються.

Довідкою Гідрометеорологічного центру Чорного та Азовського морів від 29.01.2019 за вих.№75-а/12 підтверджується:

26.01.2019 - дощ 12:10-16:00; мряка 16:30-18:20

27.01.2019 - дощ 00:10-01:20; мряка 01:20-02:15; дощ 02:15-02:40; сніг 02:40-08:40

Довідкою Гідрометеорологічного центру Чорного та Азовського морів від 01.03.2019 за вих.№187/а/13 підтверджується:

22.02.2019 - дощ 03:35-10:15; сніг 10:15-19:40; вітер 10-12 м/с 16:40-24:00

Таким чином, враховуючи, що затримка вагонів мала місце через несприятливі погодні умови, підтверджені належними доказами, зокрема довідками метеорологічної установи, при яких вантажні роботи заборонені чинними Правилами, та з огляду на необхідність дотримання працівниками Адміністрації цих Правил з повідомленням Залізниці про такі обставини, наявні усі підстави для застосування статті 121 Статуту залізниць України та звільнення Адміністрації від відповідальності у вигляді стягнення плати за користування вагонами за час їх затримки.

Ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує особі право на справедливий суд. Однак ця стаття не закріплює будь-яких правил допустимості доказів чи правил їх оцінки, а тому такі питання регулюються передусім національним правом і належать до компетенції національних судів. Для того, щоб судовий розгляд був справедливим, як того вимагає п. 1 ст. 6 Конвенції, суд зобов'язаний належним чином вивчити та перевірити зауваження, доводи й докази, а також неупереджено їх оцінити на предмет того, чи будуть вони застосовуватися в рішенні суду. І хоча Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях констатує, що п. 1 ст. 6 Конвенції дійсно вимагає, щоб суди мотивували висновки в рішеннях, однак ця вимога не означає обов'язку суду надавати детальну відповідь на кожен аргумент; таке питання вирішується виключно у світлі обставин конкретної справи. Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 24.05.2018 року у справі №918/519/17.

Згідно з ч.1 ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до п.1 ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з ч.1 ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.46, 73, 74, 75, 77, 79, 86, 91, 98, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Акціонерного товариства "Українська залізниця" (вул. Тверська, буд. 5, м. Київ, 03680) в особі Регіональної філії "Одеська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця» (вул. Пантелеймонівська, буд. 19, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 40081200) до Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (просп. Перемоги, 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 38727770) в особі Одеської філії Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (площа Митна, 1, м. Одеса, 65026, код ЄДРПОУ 38728457) про стягнення 3875,35 грн. задовольнити частково.

2. Стягнути з Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (просп. Перемоги, 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 38727770) в особі Одеської філії Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (площа Митна, 1, м. Одеса, 65026, код ЄДРПОУ 38728457) на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" (вул. Тверська, буд. 5, м. Київ, 03680) в особі Регіональної філії "Одеська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця» (вул. Пантелеймонівська, буд. 19, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 40081200) плату за користування вагонами у розмірі 2918,11 грн., 1369,48 грн. витрат зі сплати судового збору.

3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом двадцяти днів з моменту складення повного тексту.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Вступна та резолютивна частина рішення оголошені в судовому засіданні 12.07.2019. Повний текст рішення складений та підписаний 22 липня 2019 р. у зв'язку з перебуванням судді Волкова Р.В. на лікарняному.

Суддя Р.В. Волков