Справа № 855/328/19
21 липня 2019 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Аліменка В.О. та суддів Безименної Н.В., Кучми А.Ю., перевіривши позовну заяву Офіційного спостерігача від партії «Слуга народу» по одномандатному виборчому округу № 113 ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови ЦВК, -
21 липня 2019 року Офіційний спостерігач від партії «Слуга народу» по одномандатному виборчому округу № 113 ОСОБА_1 звернулася до Шостого апеляційного адміністративного суду з позовом до Центральної виборчої комісії, в якому просить суд:
- поновити строк на звернення до суду із позовом про визнання протиправною Постанови Центральної виборчої комісії № 1785 від 20.07.2019;
- визнати протиправною та скасувати Постанову Центральної виборчої комісії № 1785 від 20.07.2019 в частині Додатку № 11 щодо зміни в склад окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України в частині зміни складу Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України в одномандатному окрузі № 113.
Позовні вимоги мотивує тим, що 21 липня 2019 року на першому засіданні окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України в одномандатному окрузі № 113 була оголошена копія витягу з Постанови Центральної виборчої комісії № 1785 від 20.07.2019 в частині зміни в складі окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України, а саме додаток № 11 в частині зміни складу Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України в одномандатному окрузі № 113.
Перевіривши заявлені позивачем вимоги, колегія суддів дійшла висновку про необхідність залишення адміністративного позову без розгляду з урахуванням наступного.
Особливості розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ встановлені параграфом 2 Глави 11 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
За приписами частини 6 статті 273 КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце до дня голосування, може бути подано до адміністративного суду у строк, встановлений частиною шостою цієї статті, але не пізніше двадцять другої години дня, що передує дню голосування (частина 7 статті 273 КАС України).
Відповідно до частини 1 статті 270 КАС України на обчислення строків, встановлених статтями 273-277, 280-283 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 120 цього Кодексу.
Згідно з частиною 5 статті 270 КАС України днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Разом з тим, колегія суддів звертає увагу, що законодавче обмеження строку оскарження судового рішення, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
В Україні визнається і діє принцип верховенства права (ч. 1 ст. 8 Конституції України).
Практика Європейського суду з прав людини також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа "Стаббігс на інші проти Великобританії", справа "Девеер проти Бельгії").
У пункті 46 рішення Європейського суду з прав людини "Устименко проти України" зазначено, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, повинно тлумачитися у світлі Преамбули Конвенції, відповідна частина якої проголошує верховенство права спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, яка передбачає дотримання принципу res judicata, тобто принципу остаточності рішення, згідно з яким жодна зі сторін не має права домагатися перегляду остаточного і обов'язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення. Відхід від цього принципу можливий лише тоді, коли він зумовлений особливими і непереборними обставинами. Суд постановив, що якщо звичайний строк оскарження поновлюється зі спливом значного періоду часу, таке рішення може порушити принцип правової визначеності.
Встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Так, Указом Президента України від 21.05.2019 № 303/2019 «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів» призначено позачергові вибори до Верховної Ради України на 21 липня 2019 року.
Отже, враховуючи те, що днем проведення позачергових виборів народних депутатів України є 21 липня 2019 року, позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце до дня голосування, тобто до 21 липня 2019 року, могли бути подані до адміністративного суду 20 липня 2019 року не пізніше 22 години 00 хвилин.
В той же час, як вбачається з матеріалів адміністративного позову Постанова Центральної виборчої комісії № 1785 датується 20.07.2019 року, спірні правовідносини відбулися 20.07.2019, тобто до дня проведення позачергових виборів народних депутатів України (дня голосування).
Таким чином, беручи до уваги те, що адміністративний позов Офіційного спостерігача від партії «Слуга народу» по одномандатному виборчому округу № 113 Лукашова Олександра Олександровича надійшов до Шостого апеляційного адміністративного суду 21 липня 2019 року, тобто після закінчення строку, встановленого частиною 7 статтею 273 КАС України, даний позов не може бути прийнятий до провадження та підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись ст.ст. 241, 243, 248, 256, 270, 272, 273, 278 КАС України, суд -
В задоволенні клопотання Офіційного спостерігача від партії «Слуга народу» по одномандатному виборчому округу № 113 Лукашова Олександра Олександровича про поновлення строку на подання позову - відмовити.
Позовну заяву Офіційного спостерігача від партії «Слуга народу» по одномандатному виборчому округу № 113 ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправним та скасування постанови ЦВК - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у дводенний строк у порядку, встановленому ч. 2 ст. 278 КАС України.
Відповідно до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень КАС України, апеляційна скарга подається учасниками справи до Верховного суду через Шостий апеляційний адміністративний суд.
Суддя-доповідач В.О. Аліменко
Судді Н.В. Безименна
А.Ю. Кучма
Головуючий суддя Аліменко Володимир Олександрович
Судді: Безименна Наталія Вікторівна
Кучма Андрій Юрійович