Рішення від 20.07.2019 по справі 855/322/19

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 855/322/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2019 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Кузьмишиної О.М.,

суддів: Костюк Л.О. та Пилипенко О.Є.,

за участю секретаря Пушенко О.І.,

позивача: ОСОБА_1 ;

представника позивача: ОСОБА_2 ;

представників відповідача: Гурарій Д.М., Яросюк Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

20 липня 2019 р. до Шостого апеляційного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії, в якій він просить:

- визнати незаконною бездіяльність відповідача, що полягає у відсутності заходів для сприяння реалізації виборчих прав ВПО на одномандатних виборчих округах, відсутності реагування, ненаданні відповіді на заяву позивача «Про сприяння в реалізації виборчих прав внутрішньо переміщених осіб, зокрема, заявника, на участь у голосуванні на одномандатному виборчому окрузі на дострокових виборах до Верховної Ради України 21.07.2019 р.» від 17.07.2019 р.;

- зобов'язати ЦВК прийняти рішення про сприяння в реалізації виборчих прав ВПО, зокрема, позивача, за місцем його проживання та обліку як ВПО, а саме: забезпечити ВПО, зокрема, позивачу можливість на підставі довідки про взяття на облік позивача як ВПО за адресою місця проживання прийняти участь у голосуванні по одномандатному виборчому округу на дострокових виборах до Верховної Ради України 21.07.2019 р.

Позовні вимоги обґрунтовані протиправною бездіяльністю відповідача, що полягає у невиконанні свого обов'язку щодо надання відповіді на заяву позивача.

В судовому засіданні позивач та його представник позовну заяву підтримали та просили суд її задовольнити. Вважають, що відповідачем в порушення вимог чинного законодавства не вчинено жодних дій щодо відновлення виборчих прав позивача, що полягають у можливості брати участь у голосуванні в одномандатному виборчому окрузі.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечували та просили суд відмовити в його задоволенні. Вважають, що відповідач діяв у відповідності до вимог чинного законодавства та надав позивачу відповідь на його запит. В частині позовних вимог про зобов'язання ЦВК прийняти рішення забезпечення позивачу можливості прийняти участь у голосуванні по одномандатному виборчому округу на дострокових виборах до Верховної Ради України 21.07.2019 р. на підставі довідки про взяття на облік позивача як ВПО за адресою місця проживання просили залишити без розгляду.

Заявлене клопотання обґрунтовано тим, що згідно із ч. 2 ст. 2 Закону України «Про вибори народних депутатів України» підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці, а відтак відповідно до ст. 107 цього ж Закону, оскільки попередні списки виборців сформовано та передано на звичайні виборчі дільниці включно до 09.07.2019 р. позивач не скористався своїм правом та в порядку ст. 273 Кодексу адміністративного судочинства України не звернувся в п'ятиденний строк із позовом щодо оскарження дій, рішень та бездіяльності виборчої комісії. Таким чином, оскільки строк на подання такого позову сплинув 14.07.2019 р. вважає, що позивачем пропущено строки звернення до суду.

Розглянувши заявлене клопотання представників відповідачів про залишення позовної заяви без розгляду, колегія суддів вважає за необхідне відмовити в його задоволенні, виходячи із того, що спір за своєю правовою природою не є спором про уточнення списків виборців, а ґрунтується на допущеній бездіяльності відповідача щодо не визначення механізму відповідно до якого внутрішньо переміщені особи можуть приймати участь у голосуванні в одномандатному виборчому окрузі.

З урахуванням наведеного, всі заявлені позивачем вимоги підлягають розгляду у їх системному взаємозв'язку, виходячи із правової природи предмету спору.

Розглянувши подані сторонами документи, заслухавши пояснення учасників процесу, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є вимушеним переселенцем.

Так, відповідно до довідки від 16.09.2015 р. № 3001007990 ОСОБА_1 взято на облік як внутрішньо переміщену особу. Зареєстрованим місцем проживання є: АДРЕСА_1 . Фактичним місцем проживання є: АДРЕСА_5.

15.07.2019 р. позивач звернувся до Відділу по роботі зі зверненнями громадян Голосіївської районної держаної адміністрації із заявою вх. № 100/ОП/О-902 про зміну виборчої адреси, в якій просив:

- прийняти рішення про зміну його виборчої адреси для голосування по одномандатному виборчому окрузі на дострокових виборах до Верховної Ради України 21.07.2019 р. на наступну адресу: АДРЕСА_4;

- передати відповідну інформацію про зміну їх виборчої адреси для голосування на одномандатному окрузі до відповідної ДВК для включення їх до списку виборців;

- надати письмове рішення (наказ) за наслідками розгляду їх заяви.

Голосіївською районною у м.Києві державною адміністрацією позивачу було надано відповідь від 16.07.2019 р. № 100-100/ОП/О-902-2430, в якій було відмовлено у внесенні змін до його виборчої адреси, з огляду на ненадання ним підтверджуючих документів щодо зміни його виборчої адреси.

Також зазначено, що відповідно до поданої заяви ОСОБА_1 від 15.07.2019 р. № МГ-3737 щодо зміни місця голосування без зміни виборчої адреси, йому змінено місце голосування на виборчу дільницю № 800064 виборчого округу № 211 за адресою: м.Київ, вул. Костанайська, 9, де він зможе проголосувати на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019 р.

17.07.2019 р. ОСОБА_1 звернувся із заявою до Центральної виборчої комісії, в якій просив:

- припинити незаконну бездіяльність та прийняти необхідні заходи (правові, організаційно-правові, технічні) для сприяння реалізації виборчих прав ВПО, зокрема, заявника, за місцем його проживання та реєстрації як ВПО, а саме: забезпечити ВПО, зокрема, заявнику можливість прийняти участь у голосуванні по одномандатному виборчому округу на дострокових виборах до Верховної Ради України 21.07.2019 р.;

- розглянути заяву негайно, враховуючи, що мова йде про відновлення прав заявника, а також всіх внутрішньо переміщених осіб, як категорії населення в Україні (1,5 млн. осіб).

Заява обґрунтована тим, що позивач є громадянином України, є виборцем, включеним до Державного реєстру виборців, і має намір у повному обсязі реалізувати його права на виборах 21.07.2019 р. як виборця.

Місце постійного проживання заявника (як члена приймаючої місцевої територіальної громади) понад 1 рік підтверджується довідкою ВПО, але не зважаючи на вказаний факт, до Державного реєстру виборців досі не були внесені дані про їх нову фактичну виборчу адресу як адресу їх постійного місця проживання.

Заявник звернувся за місцем свого проживання як ВПО до районного відділу ведення Державного реєстру виборців та висловив бажання взяти участь у голосуванні на дострокових виборах до Верховної Ради України 21.07.2019 р., у зв'язку із чим йому було видано посвідчення про тимчасову зміну місця голосування.

В той же час, в своєму зверненні заявник зазначає про те, що із Постанови ЦВК № 893 від 13.09.2012 р. вбачається, що вони не зможуть взяти участь у голосуванні на одномандатному виборчому окрузі.

Відповідно до п. 4.3 Постанови ЦВК № 893 від 13.09.2012 р. «Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси» «у разі, якщо виборцю на період проведення чергових і позачергових виборів народних депутатів України тимчасово змінено місце голосування поза межами одномандатного виборчого округу, до якого такий виборець відноситься на підставі відомостей Реєстру (виборець за виборчою адресою не відноситься до одномандатного виборчого округу, до складу якого входить звичайна виборча дільниця, на яку тимчасово змінено місце голосування), також у графі «Примітки» робиться відмітка «Отримує лише бюлетень для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі».

Отже, заявник зазначає, що внаслідок таких правових обмежень половина народних депутатів до Верховної Ради України буде обиратися без участі ВПО як категорії населення (1,5 млн. людей).

Але на позачергових виборах 21.07.2019 р. держава не врегулювала питання забезпечення прямої дії ст. 38 Конституції України щодо ВПО на повноправну участь у голосуванні на виборах нарівні з членам місцевих територіальних громад по одномандатному округу.

Відсутність механізму участі ВПО у голосуванні по одномандатному округу порушує права кандидатів у депутати в такому окрузі та виборців, зокрема, заявника.

Таким чином, ЦВК має повноваження для того, щоб поновити права ВПО на участь у голосуванні на виборах до Верховної Ради шляхом прийняття постанови, зокрема, для осіб з числа ВПО, які виявили бажання взяти участь у виборах та звернулися до органів ведення Державного реєстру виборців.

З наведеного на думку позивача випливає висновок, що права ВПО на голосування в одномандатному виборчому окрузі є обмеженими.

Відповідно до ч. 2 ст. 273 КАС України виборець (громадянин України, який має право голосу у відповідних виборах) може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, якщо такі рішення, дія чи бездіяльність безпосередньо порушують його виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі.

Зважаючи на те, що відповідачем не було прийнято жодного рішення стосовно звернення заявників, останні звернулись до суду із позовом за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи викладені у позові пояснення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, Законами України «Про вибори народних депутатів України» від 17.11.2011 р. № 4061-VI (далі - Закон № 4061-VI), «Про Центральну виборчу комісію» від 30.06.2004 р. № 1932-IV (далі - Закон № 1932-IV), «Про Державний реєстр виборців» від 22.02.2007 р. № 698-V (далі - Закон № 698-V), «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 р. № 1706-VII (далі - Закон № 1706-VII).

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 38 Конституції України громадяни мають право вільно обирати і бути обраними до органів державної влади.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону N 1932-IV Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.

У ст. 14 Закону № 1706-VII визначено, що внутрішньо переміщені особи користуються тими ж правами і свободами відповідно до Конституції, законів та міжнародних договорів України, як і інші громадяни України, що постійно проживають в Україні. Забороняється їх дискримінація при здійсненні ними будь-яких прав і свобод на підставі, що вони є внутрішньо переміщеними особами.

Згідно з ч. 2 ст. 8 Закону № 698-V виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Частиною 2 ст. 20 Закону № 698-V передбачено, що в разі звернення щодо зміни виборчої адреси виборець подає органу ведення Реєстру за новою виборчою адресою заяву, до якої додаються документи (копії документів), що підтверджують зміну виборчої адреси виборця.

За мотивованим зверненням виборця, який має право голосу на відповідних виборах чи референдумі, орган ведення Реєстру може тимчасово (на період їх проведення) змінити виборцю місце голосування (виборчу дільницю) без зміни його виборчої адреси. Таке звернення подається до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування на відповідних виборах чи референдумі. Тимчасова зміна місця голосування виборця (виборчої дільниці) підтверджується посвідченням за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, яке видається виборцю (ч. 3 ст. 7 Закону № 698-V).

У ч. 4 ст. 39 Закону № 4061-VI визначено, що при включенні виборця, якому тимчасово змінено місце голосування, до попереднього списку виборців у графі «Примітки» навпроти його прізвища зазначаються номер посвідчення, що підтверджує тимчасову зміну місця голосування, дату його видачі та найменування органу ведення Державного реєстру виборців, який його видав, а також, у разі якщо виборча адреса виборця знаходиться за межами відповідного одномандатного округу, робиться відмітка про отримання виборцем лише бюлетеня для голосування у загальнодержавному окрузі.

Отже, законодавством регламентовано гарантії реалізації ВПО конституційного виборчого права шляхом зміни місця голосування.

Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону № 1932-IV заяви та скарги, які подані до Комісії під час виборчого процесу чи процесу референдуму та стосуються цього процесу, розглядаються Комісією протягом п'яти днів з дня надходження заяви або скарги, якщо інший строк не встановлено відповідним законом України про вибори або референдуми. Днем подачі такої заяви чи скарги вважається день фактичного отримання скарги Комісією.

Як вбачаться з матеріалів справи, заяву було подано позивачем до Центральної виборчої комісії 17.07.2019 р. о 16:40 год., а отже звернення позивача повинно бути розглянуто ЦВК протягом п'яти днів, тобто до 22.07.2019 р.

В судовому засіданні представником відповідача надано примірники відповіді від 20.07.2019 р. № 21-30-6907 для позивача та суду, а також докази її направлення 20.07.2019 р. о 18:21 год. на електронну адресу позивача ІНФОРМАЦІЯ_1, яка зазначена ним в заяві.

Представник позивача в судовому засіданні заперечувала проти залучення вказаного доказу до матеріалів справи, оскільки відповідь було направлено відповідачем не з його офіційної адреси, а з адреси виконавця - ОСОБА_3 , яка є співробітником ЦВК, особу якої було встановлено судом в судовому засіданні.

Таким чином, колегія суддів вважає, що відповідачем було надано відповідь позивачу у строк, визначений ч. 2 ст. 15 Закону № 1932-IV, а тому у суду відсутні підстави вважати, що останнім було допущено протиправну бездіяльність щодо ненадання позивачу відповіді.

Окрім того, колегія суддів зауважує, що за своєю правовою природою спір у даній справі пов'язаний із незгодою позивачів із п. 4.3 Постанови ЦВК № 893 від 13.09.2012 р. «Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси». Натомість доказів, що вказаний пункт постанови оскаржувався в судовому порядку та був визнаний нечинним чи скасованим матеріали справи не містять.

В контексті вищенаведеного, колегія суддів приходить до висновку, що чинним законодавством дійсно не визначено механізм відповідно до якого ВПО може приймати участь у голосуванні у двох виборчих округах, а саме: у багатомандатному виборчому окрузі та одномандатному виборчому окрузі. Разом з тим, колегія суддів зауважує, що ЦВК не є законодавчим органом, а тому не уповноважена за відсутності відповідних норм закону визначати механізм врегулювання питання участі у голосуванні ВПО.

В контексті вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати не підлягають розподілу, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, Законом України «Про Центральну виборчу комісію», Законом України «Про вибори народних депутатів», ст.ст. 241, 242, 243, 246, 268, 269, 271, 272, 273, 278 КАС України, Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження в порядку ч. 1 ст. 272 КАС України та може бути оскаржене до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у дводенний строк шляхом подачі апеляційної скарги через Шостий апеляційний адміністративний суд.

Головуючий суддя О.М. Кузьмишина

Судді Л.О. Костюк

О.Є. Пилипенко

Головуючий суддя Кузьмишина Олена Миколаївна

Судді: Пилипенко Олена Євгеніївна

Костюк Любов Олександрівна