Справа № 855/324/19 Суддя-доповідач - Мельничук В.П.
20 липня 2019 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Мельничука В.П.
суддів: Ісаєнко Ю.А., Лічевецького І.О.,
при секретарі: Андрієнко Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративний позов ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії, третя особа: Політична партія "Опозиційна платформа - За життя", про визнання протиправною та скасування постанови,-
ОСОБА_1 звернувся до Шостого апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, третя особа: Політична партія "Опозиційна платформа - За життя", у якому просив:
- визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії № 1767 про скасування реєстрації кандидата в народні депутати України ОСОБА_1, включеного під № 44 до виборчого списку Політичної партії "Опозиційна платформа - За життя" у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.
На обгрунтування своїх вимог позивач зазначав, що він є громадянином України. Громадянство підтверджено паспортом, а відтак Центральною виборчою комісією неправомірно винесена оскаржувана постанова.
Позивач наполягає на тому, що у відповідача були відсутні законодавчі підстави для висновку про те, що у нього відсутній статус громадянина України.
Також, Позивач вважає, що відповідач всупереч власним повноваженням прийняв рішення про скасування реєстрації в народні депутати України позивача, висунутих третьою особою, вийшовши за межі власних повноважень, діючи не в спосіб та в межах, визначених Законом України «Про вибори народних депутатів України», Законом України «Про Центральну виборчу комісію».
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 липня 2019 року відкрито провадження у справі та, враховуючи особливості строку розгляду вказаної категорії справ, призначено до розгляду в судовому засіданні на 20 липня 2019 року о 19.00 год.
Центральною виборчою комісією відзив на позовну заяву не подано, проте надано копії документів, що стали підставою для прийняття оскаржуваної постанови.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представники Центральної виборчої комісії в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечували та просили у задоволенні позовних вимог відмовити.
Зокрема, відповідач наполягав на тому, що отримана ним від уповноважених органів інформація щодо громадянства ОСОБА_1 є достатньою підставою для скасування реєстрації кандидата в народні депутати України.
Заслухавши пояснення представника Позивача, заперечення представників Відповідача перевіривши матеріали справи, встановивши фактичні обставини, оцінивши та дослідивши надані докази, колегія суддів дійшла наступного.
Постановою Центральної виборчої комісії від 20 червня 2019 року № 1103 зареєстровано кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку Політичної партії «Опозиційна платформа - За життя", в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, зокрема ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , включено до виборчого списку під № 44.
За інформацією, що міститься в документах, поданих до Центральної виборчої комісії, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Кишинів, Молдова, громадянин України, проживає на території України з 1980 року, має паспорт громадянина України у вигляді id-картки № НОМЕР_1 , виданий 27 травня 2019 року Василівським РВ ГУ ДМС України у Дніпропетровській області.
Центральна виборча комісія з метою встановлення відповідності ОСОБА_1 попередні прізвища - ОСОБА_1 , ОСОБА_1 вимогам статті 9 Закону України «Про вибори народних депутатів України», звернулася із запитами до Державної прикордонної служби України 14 липня 2019 року № 21-41-6571, міністра внутрішніх справ України Авакова А.Б. від 14.07.2019 року № 21-24-6570, Міністерства закордонних справ України від 14.07.2019 року № 21-25-6569 від 18.07.2019 року № 21-25-6791, Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України від 15.07.2019 року № 16/4-2620, Служби безпеки України від 17.07.2019 року № 21-24-6729, Державної міграційної служби України від 18.07.2019 року № 21-41-6720 та № 21-41-6789.
Департамент інформатизації МВС України у відповідь на запит Центральної виборчої комісії від 15.07.2019 року за вх. № 16/4-2620, листом від 16.07.2019 року № IP/8227/19/С95/21571/FF10/A2/3 «Про надання інформації» повідомив, що 05.07.2013 року на адресу Департаменту надійшов запит Національного центрального бюро Інтерполу в Республіці Молдова стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт громадянина Республіки Молдова № НОМЕР_2 , який на той час розшукувався компетентними органами зазначеної країни з метою арешту та подальшої екстрадиції за фактом вчинення втечі з місць позбавлення волі.
Згідно з наданою молдовськими колегами інформацією, 18.03.2003 року зазначена особа була засуджена на території Республіки Молдова до 11 років позбавлення волі за вчинення ряду кримінальних правопорушень, а саме:
- розкрадання майна в особливо великих розмірах;
- шахрайство;
- незаконне виготовлення, купівлю, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів без мети збуту;
- викрадення або пошкодження документів.
Окрім цього, 11.02.2004 зазначена особа була засуджена до 11 років та 3 місяців позбавлення волі за шахрайство (початок відбуття покарання - 15.04.2002, кінець - 15.07.2013).
11.11.2004 року вказана особа вчинила втечу з місць позбавлення волі та згодом була оголошена у міждержавний розшук. У 2010 році розшук був припинений у зв'язку з наданням ініціатору розшуку свідоцтва про смерть зазначеної особи. Однак, згодом було встановлено, що вказане свідоцтво про смерть було видано на ім'я іншої особи. За результатами проведеної перевірки розшук був поновлений та 18.04.2013 року вказана особа була оголошена в міжнародний розшук з метою арешту та подальшої екстрадиції.
Відповідно до листа Державної міграційної служби України від 18 липня 2019 року № 6-5736/1-10 за результатами службових перевірок підстав оформлення виданих позивачеві паспортів громадянина України серії НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_8, № НОМЕР_1 :
рішенням УДМС України в Кіровоградській області № 169/2019 від 17.07.2019 паспорт серії НОМЕР_3 та НОМЕР_4 визнані такими, що оформлені з порушенням вимог законодавства та такими, що відповідно до п. 180 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року № 302 є недійсними, підлягають вилученню та знищенню;
рішенням ЦМУ ДМС в м. Києві та Київської обл. № 170/2019 від 18.07.2019 року паспорт серії НОМЕР_6 визнано таким, що оформлений з порушенням вимог законодавства та таким, що відповідно до п. 180 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року № 302 є недійсним, підлягає вилученню та знищенню;
рішенням ГУДМС України в Дніпровській області № 171/2019 від 18.07.2019 року паспорт серії № НОМЕР_1 визнано таким, що оформлений з порушенням вимог законодавства та таким, що відповідно до п. 180 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року № 302 є недійсним, підлягає вилученню та знищенню.
Із заявами про набуття громадянства України в установленому порядку ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , до Державної міграційної служби не звертався.
Розглянувши отримані документи, 19 липня 2019 року Центральною виборчою комісією прийнято постанову № 1767 «Про скасування реєстрації кандидата в народні депутати України ОСОБА_1 , включеного до виборчого списку Політичної партії «Опозиційна платформа - За життя" в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року».
Вказана постанова обґрунтована тим, що ОСОБА_1 не є громадянином України, а отже, ним не дотримано вимог, установлених частиною другою статті 76 Конституції України, частиною 1 статті 9 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» від 30 червня 2004 р. № 1932-IV Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.
Частиною 1 статті 2 цього Закону визначено, що Центральна виборча комісія відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого і референдумного процесів, реалізацію виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі, однакове застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України.
Відповідно до статті 76 Конституції України народним депутатом України може бути обрано громадянина України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п'яти років.
Згідно частини 1 статті 9 Закону України «Про вибори народних депутатів України» від 17 листопада 2011 р. № 4061-VI депутатом може бути обраний громадянин України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п'яти років.
За змістом частини 1 статті 54 Закону України «Про вибори народних депутатів України» Центральна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, включених до виборчого списку партії, за умовиотримання нею, зокрема, таких документів: автобіографій осіб, на паперових носіях та в електронному вигляді, включених до виборчого списку партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості; ксерокопій першої та другої сторінок паспорта громадянина України кожного з кандидатів.
Пунктом 7 частини 1 статті 19 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» до повноважень Центральної виборчої комісії віднесено прийняття рішень щодо скасування реєстрації кандидатів у народні депутати України в порядку, встановленому законом.
Порядок попередження та скасування реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати передбачено статтею 61 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Так, згідно пункту 8 частини 5 названої статті Закону України «Про вибори народних депутатів України» Центральна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата у депутати в разі виявлення виборчою комісією обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, права бути обраною депутатом відповідно до статті 9 цього Закону.
З огляду на наведені правові норми, судова колегія суддів приходить до висновку, що приймаючи постанову № 1776 від 19 липня 2019 року "Про скасування реєстрації кандидата в народні депутати України ОСОБА_1 , включеного під № 44 до виборчого списку Політичної партії "Опозиційна платформа - За життя" у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року" Центральна виборча комісія діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством.
Отримані відповідачем листи від Національної поліції України № 8227/16/С95/21571/FF10/А2/3, від Державної міграційної служби України № 6-5736/1-10 підписані уповноваженими особами, мають усі необхідні реквізити, тобто є офіційними документами, а відтак є належними і допустимими доказами у справі, що розглядається.
Тому, Центральною виборчою комісією при вирішенні питання щодо прийняття оскаржуваного рішення було правомірно використано зміст отриманої інформації, як офіційної.
Крім цього, чинним законодавством Центральну виборчу комісію не наділено повноваженнями перевіряти отриману від правоохоронних органів інформацію чи встановлювати правомірність дій прав охоронних органів щодо дотримання законодавства при збиранні, виготовленні та поширенні інформації.
Твердження позивача про те, що він отримав паспорт громадянина України і компетентним органом не приймалось рішення про позбавлення його громадянства, суд не приймає в якості доказу.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України «Про громадянство України» від 18 січня 2001 р. № 2235-III паспорт громадянина України є документами, що підтверджує громадянство України.
Водночас, пунктом 108 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 302 від 25 березня 2015 р. (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 р. № 745) передбачено, що паспорт визнається недійсним, вилучається, анулюється та знищується в разі оформлення паспорта/паспорта зразка 1994 року з порушенням вимог законодавства.
У даній правовій ситуації рішеннями Державної міграційної служби України видані ОСОБА_1 (попередні прізвища - ОСОБА_1 , ОСОБА_1 , ОСОБА_1) паспорти визнано недійсними.
При цьому, колегія суддів зазначає, що питання припинення громадянства України може бути вирішено лише у випадку коли особа є громадянином України, а позивачем не доведено той факт, що він набув громадянство України у порядку визначеному Законом України «Про громадянство України», тоді як обов'язок підтвердити відповідність кандидата в народні депутати вимогам, установленим статтею 76 КонституціїУкраїни та статтею 9 Закону № 4061-VI, покладається на особу, яка звернулася із заявою про реєстрацію кандидатом в народні депутатиУкраїни.
Помилковим є посилання позивача на рішення Васильківського районного суду Дніпропетровської області від 04.04.2019 р. у справі № 172/322/19, яким установлено факт народження ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Кишинів Республіка Молдова.
Питання громадянства позивача не було предметом дослідження у названій справі.
Надаючи оцінку доводам позовної заяви, колегія суддів також враховує рішення ЄСПЛ по справі "Ґарсія Руіз проти Іспанії" (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, в якому Суд зазначив, що "…хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід…".
Відповідно до ст. 6 КАС України, ст. 17 Закон України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Враховуючи викладені обставини та докази у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що відсутні достатні та необхідні правові підстави для визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії від 19 липня 2019 року № 1767 «Про скасування реєстрації кандидата в народні депутати України ОСОБА_1 , включеного до виборчого списку Політичної партії «Опозиційна платформа - За життя" в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року».
За приписами частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на викладене, доводи позовної заяви не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи та не можуть бути підставою для задоволення позовних вимог.
Крім вище зазначеного, колегія суддів звертає увагу на те, що Позивачем не було сплачено судових збір за подання позовної заяви під час звернення до суду та вказує наступне.
Відповідно до правил ст. 139 КАС України та ст. ст. 4, 5 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI суд вирішує питання про стягнення судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Пунктом 1 частини 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою сплачується 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Станом на 01 січня 2019 року прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлено у розмірі 1 921, 00 гривня (відповідно до Закону України від 23 листопада 2018 року № 2629-VIII «Про Державний бюджет України на 2019 рік»).
Поданий ОСОБА_1 адміністративний позов є позовом немайнового характеру та містить одну позовну вимогу.
Тобто, загальна сума до сплати при подачі адміністративного позову становить - 768, 40 грн., який належить стягнути з ОСОБА_1 .
На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, Законом України «Про Центральну виборчу комісію», Законом України «Про вибори народних депутатів України», ст.ст. 139, 241, 242, 243, 272, 273, 278 КАС України, колегія суддів, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії, третя особа: Політична партія "Опозиційна платформа - За життя" про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 (код платника податків НОМЕР_7 ) до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Шостого апеляційного адміністративного суду за наступними реквізитами: рахунок отримувача - 34312206081055; отримувач - УК у Печерському районі/Печерс.р-н.; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код ЄДРПОУ 38004897; код банку МФО 899998; код класифікації доходів бюджету - 22030001 «Судовий збір» (Державна судова адміністрація України, 050), судовий збір у розмірі 768, 40 коп. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження в порядку ч. 1 ст. 272 КАС України та може бути оскаржене до Верховного Суду у дводенний строк шляхом подачі апеляційної скарги через Шостий апеляційний адміністративний суд.
Головуючий-суддя: В.П. Мельничук
Судді: Ю.А. Ісаєнко
І.О. Лічевецький
Головуючий суддя Мельничук Володимир Петрович
Судді: Ісаєнко Юлія Анатоліївна
Лічевецький Ігор Олександрович