Рішення від 20.07.2019 по справі 420/4356/19

Справа № 420/4356/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2019 року 23:58 год. м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: Судді-доповідача Єфіменка К.С., суддів Андрухіва В.В., Корой С.М., розглянувши у приміщенні суду в порядку письмовоого провадження справу за адміністративним позовом Політичної партії «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» до Голови окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №143 Холоділіної Ольги Вікторівни про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До суду « 20» липня 2019 року о 19.35 годині за вхідним №4104/19 надійшов адміністративний позов Політичної партії «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» до Голови окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №143 Холоділіної Ольги Вікторівни про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Вказаний позов містив наступні позовні вимоги:

1.Визнати бездіяльність голови Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 143 Холоділіної Ольги Вікторівни щодо розгляду заяви уповноваженої особи Політичної партії ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК" від 19.07.2019р. такою, що суперечить ЗУ «Про вибори народних депутатів України» та актів законодавства з питань підготовки і проведення виборів.

2.Зобов'язати голову Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №143 Холоділіну Ольгу Вікторівну додержуватися Конституції України, ЗУ «Про вибори народних депутатів України» та інших законів України та актів законодавства з питань підготовки і проведення виборів.

Ухвалою суду від 20.07.2019 року о 20.37 прийнято до розгляду позовну заяву Уповноваженої особи Політичної партії «Опозиційний блок» в одномандатному виборчому окрузі №143 Дубенка Георгія Миколайовича до Голови окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №143 Холоділіної Ольги Вікторівни про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Визначено, що справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження з урахуванням особливостей, встановлених ст.ст.268-269, 271-273 КАС України щодо розгляду термінових справ. Призначено судове засідання.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що постановою Центральної виборчої комісії від 23.06.2019 р. №1182 було зареєстровано кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку Політичної партії «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК», у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.

Постановою Центральної виборчої комісії від 25.06.2019 року №1278 було зареєстровано кандидатів у народні депутати України, висунутих Політичною партією «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК», в одномандатних виборчих округах на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.

Таким чином, Політична партія «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» є суб'єктом виборчого процесу на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року в розумінні ст.12 ЗУ «Про вибори народних депутатів України».

Постановою Центральної виборчої комісії від 05.07.2019 р. №1495 Холоділіну Ольгу Вікторівну було включено до складу Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 143 та призначено головою цією комісії.

18 липня 2019 року Політичною партією "ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК" було внесено до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 143 Подання про заміну членів дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України суб'єктом, за поданням якого кандидатури таких членів було включено до складу дільничної виборчої комісії.

На виконання абз.2 ч.7 ст.28 ЗУ «Про вибори народних депутатів України» до подання було додано ксерокопії паспортів, заяви осіб, запропонованих до складу дільничної виборчої комісії, про згоду на участь у роботі виборчої комісії від відповідного суб'єкта подання, а у разі пропонування цієї кандидатури на посаду голови, заступника голови або секретаря виборчої комісії - про згоду виконувати відповідні посадові обов'язки.

18 липня 2019 року Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 143 було прийнято рішення, яким зазначене подання було залишено без розгляду у зв'язку з тим, що дане подання не відповідає формі, встановленій Центральною виборчою комісією.

Листом за вих.№21 від 19.07.2019 р. окружною виборчою комісією було повідомлено уповноважена особу партії про не відповідність поданого подання формі, встановленій Центральною виборчою комісією, в частині підпису особи, яка має право підписувати такі подання та печатки.

19 липня 2019 року о 09 год. 10 хв. Політичною партією "ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК" було подано інше подання за вх. № 262, яке повністю відповідає формі, встановленій постановою Центральною виборчою комісією від 18.04.2013 р. № 81 у редакції постанови Центральної виборчої комісії від 27.05.2019 р. № 905.

При цьому, уповноваженою особою партії 19.07.2019 р. о 10 год. 00 хв. було також подано заяву про врахування додатків (ксерокопій паспортів, заяв осіб, запропонованих до складу дільничної виборчої комісії, про згоду на участь у роботі виборчої комісії від відповідного суб'єкта подання), доданих до подання від 18.07.2019 р. при розгляді подання від 19.07.2019 р.

Аналогічну вимогу уповноваженою особою партії також було заявлено усно безпосередньо під час засідання виборчої комісії.

Однак, головою Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №143 Холоділіною Ольгою Вікторівною було проігноровано вказані заяви партії, не розглянуто їх по суті та введено в оману членів комісії про те, що комісією подання від 19.07.2019 р. нібито вже було розглянуто на засіданні 18.07.2019 р.

Така бездіяльність призвела до повторного формального залишення без розгляду подання Політичної партії "ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК".

Відповідно до п. 5.8. розділу 5 Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 15.09.2010р. № 350 документ, заяву, скаргу після реєстрації попередньо розглядає голова комісії, а в разі його відсутності - заступник голови комісії з метою вчинення резолюції щодо їх виконання.

Згідно з ч.9 ст.36 ЗУ «Про вибори народних депутатів України» член виборчої комісії зобов'язаний, зокрема, додержуватися Конституції У країни, цього та інших законів України та актів законодавства з питань підготовки і проведення виборів.

Отже, бездіяльність голови Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 143 не відповідає ЗУ «Про вибори народних депутатів України» та порушує права та охоронювані законом інтереси Політичної партії «ОПОЗИЦІИНИИ БЛОК» щодо участі у виборчому процесі, зокрема, на участь у роботі виборчих комісій.

У встановлений в ухвалі суду строк відповідач відзив не надала та в судове засідання не прибула.

Про судове засідання 20.07.2019 року о 23-00 представники сторін були сповіщені належним чином, але в судове засідання не прибули, а тому суд, на підставі положень ч.9 ст.205 КАС України, ухвалив рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 6 Закону України "Про вибори народних депутатів України" передбачено, що вибори депутатів є вільними. Громадянам України забезпечуються умови для вільного формування своєї волі та її вільного виявлення при голосуванні. Застосування насильства, погроз, обману, підкупу чи будь-яких інших дій, що перешкоджають вільному формуванню та вільному виявленню волі виборця, забороняється.

Згідно з ч.ч.1,2 ст.11 Закону України "Про вибори народних депутатів України" виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними статтею 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом. 2. Виборчий процес здійснюється на засадах: 1) дотримання принципів виборчого права, зазначених у статтях 2-10 цього Закону; 2) законності та заборони незаконного втручання будь-кого у цей процес; 3) політичного плюралізму та багатопартійності; 4) публічності і відкритості; 5) свободи передвиборної агітації, рівного доступу всіх кандидатів у депутати і партій - суб'єктів виборчого процесу до засобів масової інформації незалежно від їх форми власності, крім засобів масової інформації, засновниками (власниками) яких є партії, кандидати у депутати в одномандатному окрузі; 6) неупередженості органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, судів, підприємств, закладів, установ і організацій, їх керівників, інших посадових і службових осіб до партій - суб'єктів виборчого процесу, кандидатів у депутати.

Відповідно до ст.12 Закону України "Про вибори народних депутатів України" суб'єктами виборчого процесу є: 1) виборець; 2) Центральна виборча комісія, а також інша виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону; 3) партія, що висунула кандидата у депутати; 4) кандидат у депутати, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом; 5) офіційний спостерігач від партії, яка висунула кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі, від кандидата у депутати в одномандатному окрузі, від громадської організації, який зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом (далі - офіційний спостерігач від партії, кандидата у депутати, громадської організації).

Систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів, становлять: 1) Центральна виборча комісія; 2) окружні виборчі комісії; 3) дільничні виборчі комісії (ч.1 ст.24 Закону України "Про вибори народних депутатів України").

Частиною 7 статті 26 Закону України "Про вибори народних депутатів України" встановлено, що Центральна виборча комісія одночасно з формуванням складу окружної виборчої комісії призначає голову, заступника голови, секретаря такої виборчої комісії. Секретар окружної чи дільничної виборчої комісії повинен володіти державною мовою в обсязі, необхідному для ведення діловодства.

Окружна виборча комісія утворюється Центральною виборчою комісією не пізніш як за шістдесят два дні до дня голосування у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії у кількості не менше дванадцяти і не більше вісімнадцяти осіб (ч.1 ст.27 Закону України "Про вибори народних депутатів України").

Згідно з ч.ч.1, 8 ст.33 Закону України "Про вибори народних депутатів України" виборча комісія є колегіальним органом. Основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою комісії, в разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії. Засідання виборчої комісії веде голова комісії або його заступник; у разі невиконання ними цієї функції або у разі їх відсутності, у тому числі у день голосування, зокрема, при підрахунку голосів на виборчій дільниці, встановленні підсумків голосування в межах території одномандатного округу комісія на кожному такому засіданні визначає із свого складу головуючого на засіданні з числа членів комісії.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.35 Закону України "Про вибори народних депутатів України" документування діяльності окружних та дільничних виборчих комісій здійснюється у порядку, встановленому цією статтею та порядком ведення діловодства виборчих комісій, який затверджується Центральною виборчою комісією. На засіданні виборчої комісії ведеться протокол засідання, який веде секретар комісії. За відсутності секретаря комісії чи у разі невиконання ним своїх повноважень на засіданні комісія обирає зі свого складу секретаря засідання, який виконує обов'язки секретаря комісії на відповідному засіданні та при оформленні документів засідання. Протокол засідання комісії підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (чи секретарем засідання). Протокол засідання комісії надається для ознайомлення членам комісії на їх вимогу не пізніше наступного засідання комісії, при цьому член комісії має право його підписати. Протокол засідання комісії може бути наданий для ознайомлення суб'єкту виборчого процесу на його вимогу не пізніше наступного засідання комісії. У цей же строк протокол засідання виборчої комісії вивішується на стенді офіційних матеріалів комісії для загального ознайомлення та надсилається до Центральної виборчої комісії. Центральна виборча комісія оприлюднює протокол засідання виборчої комісії на своєму офіційному веб-сайті невідкладно після його надходження.

Судом встановлено, що Холоділіна Ольга Вікторівна було включено до складу Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 143 та призначено головою цією комісії (постанова ЦВК від 05.07.2019 р. №1495).

Представник позивача зазначає, що 18 липня 2019 року Політичною партією "ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК" було внесено до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 143 Подання про заміну членів дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України суб'єктом, за поданням якого кандидатури таких членів було включено до складу дільничної виборчої комісії.

18 липня 2019 року Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 143 було прийнято рішення, яким зазначене подання було залишено без розгляду у зв'язку з тим, що дане подання не відповідає формі, встановленій Центральною виборчою комісією.

18 липня 2019 року Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 143 було прийнято рішення, яким зазначене подання було залишено без розгляду у зв'язку з тим, що дане подання не відповідає формі, встановленій Центральною виборчою комісією.

Разом з тим, позивачем та його представником не наданго до суду жодного доказу того, що наведені ниєче події відбулись та відповідачем були вчинені наступні дії.

А саме про те, що листом за вих.№21 від 19.07.2019 р. окружною виборчою комісією було повідомлено уповноважена особу партії про не відповідність поданого подання формі, встановленій Центральною виборчою комісією, в частині підпису особи, яка має право підписувати такі подання та печатки.

19 липня 2019 року о 09 год. 10 хв. Політичною партією "ОПОЗИЦІЙНИМ БЛОК" було подано інше подання за вх. № 262, яке повністю відповідає формі, встановленій постановою Центральною виборчою комісією від 18.04.2013 р. № 81 у редакції постанови Центральної виборчої комісії від 27.05.2019 р. № 905.

При цьому, уповноваженою особою партії 19.07.2019 р. о 10 год. 00 хв. було також подано заяву про врахування додатків (ксерокопій паспортів, заяв осіб, запропонованих до складу дільничної виборчої комісії, про згоду на участь у роботі виборчої комісії від відповідного суб'єкта подання), доданих до подання від 18.07.2019 р. при розгляді подання від 19.07.2019 р.

Аналогічну вимогу уповноваженою особою партії також було заявлено усно безпосередньо під час засідання виборчої комісії.

Головою Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №143 Холоділіною Ольгою Вікторівною було проігноровано вказані заяви партії, не розглянуто їх по суті та введено в оману членів комісії про те, що комісією подання від 19.07.2019 р. нібито вже було розглянуто на засіданні 18.07.2019 р.

Суд вразовую, що абзацом 8 пункту 2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 01.11.2013 року №15 "Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом" визначено, що справи за позовними заявами про встановлення факту підкупу виборців, факту надання під час виборчого процесу виборцям, закладам, установам, організаціям або членам виборчих комісій грошей чи безоплатно або на пільгових умовах товарів, робіт, послуг, цінних паперів тощо, фактів навмисного неправомірного усунення з приміщення для голосування офіційних спостерігачів, інших фактів, встановлення яких передбачено законами про вибори, також належать до юрисдикції адміністративних судів. Вимоги про встановлення таких фактів можуть бути подані до суду в одній позовній заяві з вимогою про визнання дій протиправними. Про встановлення таких фактів обов'язково зазначається в резолютивній частині судового рішення.

Суд зазначає, що положеннями Закону України "Про вибори народних депутатів України" не визначено встановлення факту порушення прав чи інтересів кандидата в народні депутати шляхом перевищення посадових повноважень посадовими особами виборчої комісії.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивачем та представником позивача, в порушення наведених вимог щодо встановленого обов'язку доказування ні в позовній заяві, ні окремо до суду не надано доказів вчинення оскарженних дій (бездіяльності) відповідачем - головою Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №143 Холоділіною Ольгою Вікторівною , які б могли свідчити про порушення прав та охоронюваного законом інтересу позивача - Політичної партії "ОПОЗИЦІЙНИМ БЛОК", як субєкта виборчого процесу.

Відсутність встановленого судом вчинення відповідачем, суб'єктом владних повноважень дій (бездіяльності), що може свідчити про порушення закону, прав чи охоронюваного законом інтересу особи, яка звернулась за судовим захистом є безумовною підставою для відмови у задоволенні позовних вимог, в зв'язку із чим, в задоволенні позовних вимог слід відмовити на підстав положень ч.1 ст.245 КАС України.

Згідно ч.9 ст.273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Суд зазначає, що позивачем до суду подано дану позовну заяву без доказів сплати судового збору.

При цьому, позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру та одну похідну до них вимогу, судовий збір за яку не сплачується.

Таким чином, враховуючи викладене, вимоги Закону України "Про судовий збір", суд вважає за необхідне стягнути з позивача до спеціального фонду Державного бюджету України (отримувач коштів УК у м.Одесі/Київський р-н/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38016923, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, рахунок отримувача 34310206084032, код класифікації доходів бюджету - 22030101) судовий збір у розмірі 768,40 грн.

Відповідно до ч.ч.1,3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.139,241-246, 273 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Політичної партії «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» до Голови окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №143 Холоділіної Ольги Вікторівни про визнати бездіяльність голови Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 143 Холоділіної Ольги Вікторівни щодо розгляду заяви уповноваженої особи Політичної партії ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК" від 19.07.2019 р. такою, що суперечить ЗУ «Про вибори народних депутатів України» та актів законодавства з питань підготовки і проведення виборів та зобов'язати голову Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №143 Холоділіну Ольгу Вікторівну додержуватися Конституції України, Закону України «Про вибори народних депутатів України» та інших законів України та актів законодавства з питань підготовки і проведення виборів - залишити без задоволення.

Стягнути з Політичної партії «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» до спеціального фонду Державного бюджету України (отримувач коштів УК у м.Одесі/Київський р-н/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38016923, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, рахунок отримувача 34310206084032, код класифікації доходів бюджету - 22030101) судовий збір у розмірі 786,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня його проголошення, з урахуванням особливостей, встановлених ч.2 ст.278 КАС України. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Позивач - Політична партія «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» (вул.Волоська 6/14, м.Київ, 04070, Код ЄДРПОУ 37120464).

Відповідач - Голови окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №143 Холоділіної Ольги Вікторівни (проспект Суворова 62, м . Ізмаїл , Одеська область, 68600).

Суддя-доповідач Єфіменко К.С.

Суддя Андрухів В.В.

Суддя Корой С.М.

.