Справа № 215/4193/19
2-а/215/297/19
19 липня 2019 року суддя Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Науменко Я.О., вирішуючи питання про прийняття до розгляду та відкриття провадження у справі за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , до виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, ЄДРПОУ 04052554, місцезнаходження: 50079, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Короленка, буд. 1а, про визнання бездіяльності протиправною, захист прав,
18.07.2019 р. до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшли матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 , в якому він просить:
- визнати бездіяльність виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради протиправною, яка виявилася у непідкоренні ч. 1 ст.ст. 12,25 Пакту про громадянські та політичні права ООН від 16.12.1966 р., ст.ст. 33, 70-71 Конституції України та притягти до відповідальності згідно ст. 60 Конституції України, зазначивши закон вимоги яких порушено ним згідно ст. 249 КАС України;
- захистити його права пов'язанні з виборчим процесом шляхом встановлення наявності компетенції (повноважень) виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради на звернення до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області за наданням повноважень для забезпечення його права голосу на виборах;
- визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, яка виявилась у порушенні правового режиму розгляду його скарги від 10.07.2019 р. згідно порядку ст.ст. 18, 19 Закону України «Про звернення громадян», ч.ч. 1, 2, 8 ст. 11 Закону України про державну службу;
- захистити його право голосу на виборах зазначивши окремим пунктом рішення, що без винесення за результатами розгляду звернення нормативно-правового акту виконавчим комітетом Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, скарга від 10.07.2019 р. вважається належно не розглянутою.
Відповідно до ч. 2 ст. 171 КАС України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Як слідує з ч. 5 ст. 171 КАС України, якщо буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому ст. 29 КАС України.
Відповідно до ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Дослідженням змісту та вимог позовної заяви ОСОБА_1 встановлено, що спір виник між ним та виконавчим комітет Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради щодо захисту прав ОСОБА_1 шляхом: визнання бездіяльності виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради протиправною, яка виявилася у непідкоренні ч. 1 ст.ст. 12,25 Пакту про громадянські та політичні права ООН від 16.12.1966 р., ст.ст. 33, 70-71 Конституції України та притягти до відповідальності згідно ст. 60 Конституції України, зазначивши закон вимоги яких порушено ним згідно ст. 249 КАС України; захисту його права пов'язаного з виборчим процесом шляхом встановлення наявності компетенції (повноважень) виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради на звернення до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області за наданням повноважень для забезпечення його права голосу на виборах; визнання протиправною бездіяльності виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, яка виявилась у порушенні правового режиму розгляду його скарги від 10.07.2019 р. згідно порядку ст.ст. 18, 19 Закону України «Про звернення громадян», ч.ч. 1, 2, 8 ст. 11 Закону України про державну службу; захисту його права голосу на виборах зазначивши окремим пунктом рішення, що без винесення за результатами розгляду звернення нормативно-правового акту виконавчим комітетом Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, скарга від 10.07.2019 р. вважається належно не розглянутою. Тобто як за об'єктом так і за суб'єктним складом правовідносин, що виникли між сторонами, справа не відноситься до компетенції місцевого загального суду як адміністративного.
Таким чином, в розумінні ч.2 ст. 20 КАС України предметна підсудність даного спору визначає віднесення його до компетенції та підсудності саме окружного адміністративного суду, що виключає можливість його вирішення місцевим загальним судом як адміністративним з визначенням загальної підсудності за місцем реєстрації позивача.
Правила предметної підсудності разом з правилами територіальної та інстанційної підсудності складають алгоритм визначення компетентного суду для розгляду і вирішення окремих категорій адміністративних справ.
Відповідно до визначеного ст. 8 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» права на повноважний суд, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом. Вказана норма кореспондується з положеннями ст. 6 Конвенції, відповідно до якої в поняття «суд, встановлений законом», входить лише той суд, до підсудності якого віднесений розгляд тієї чи іншої справи.
Відповідно до п.2 ч.1, ч.5 ст. 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до підсудності іншого суду.
За даних обставин суд приходить до переконання про неможливість відкриття провадження по справі у зв'язку з тим, що спір у справі за позовом ОСОБА_1 предметно підсудний виключно окружному адміністративному суду, в той час як Тернівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області не є повноважним для його розгляду. За даних обставин адміністративна справа підлягає передачі до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст.ст. 20, 29, 171, п.п. 15 п.1 Перехідних положень КАС України, суддя,
Адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , до виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, ЄДРПОУ 04052554, місцезнаходження: 50079, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Короленка, буд. 1а, про визнання бездіяльності протиправною, захист прав, передати за підсудністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (49089, м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4 ).
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею, але може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Тернівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги після залишення її без задоволення.
Копію ухвали направити позивачеві за адресою, вказаною ним в позовній заяві для відома.
Суддя: