Clarity Project
Prozorro Закупівлі Prozorro.Продажі Аукціони Увійти до системи Тарифи та оплата Про систему

Рішення від 15.07.2019 по справі 907/788/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" липня 2019 р.м. ХарківСправа № 907/788/18

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Рильової В.В.

при секретарі судового засідання Казмерчук М.Т.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Закарпатського обласного центру зайнятості, місто Ужгород

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укртранссервіс-Груп", місто Харків

про визнання недійсними додаткових угод

за участю представників:

позивача - не з'явився;

відповідача - Макаров С.О. ордер СВ № 1000103 від 07.06.2019;

ВСТАНОВИВ:

Закарпатський обласний центр зайнятості звернувся до Господарського суду Закарпатської області з позовом до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Укртранссервіс-Груп" про визнання недійсними додаткових угод № 3 від 29.10.2018, № 4 від 30.10.2018, № 5 від 31.10.2018 до Договору № 17-547/162 на постачання природного газу від 26.09.2018.

Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 19.03.2019 постановлено передати справу № 907/788/18 за підсудністю до Господарського суду Харківської області.

16 квітня 2019 року матеріали справи надійшли до Господарського суду Харківської області. На підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.04.2019 головуючим суддею у справі призначено суддю Рильову В.В.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 22 квітня 2019 року справу № 907/788/18 прийнято та призначено до розгляду у підготовчому засіданні.

23 травня 2019 року до загального відділу діловодства Господарського суду Харківської області надійшов відзив Товариства з обмеженою відповідальністю "Укртранссервіс-Груп" на позовну заяву (вх. № 12623), який було прийнято судом до розгляду.

13 червня 2019 року до загального відділу діловодства Господарського суду Харківської області також надійшла відповідь Закарпатського обласного центру зайнятості на відзив (вх. № 14567).

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 01.07.2019 підготовче провадження у справі № 907/788/18 закрито та призначено справу до судового розгляду по суті на 15 липня 2019 року.

Представник позивача в судове засідання 15.07.2019 не з'явився. В клопотанні, поданому до загального відділу діловодства Господарського суду Харківської області 14.05.2019 Закарпатський обласний центр зайнятості просив суд розглядати справу № 907/788/18 за відсутності його представника та ухвалити рішення щодо задоволення позову з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача, який брав участь в судовому засіданні 15.07.2019, проти позову Закарпатського обласного центру зайнятості заперечував, просив в його задоволенні відмовити.

Враховуючи принцип диспозитивності та право сторін на власний розсуд розпоряджатись своїми правами, в тому числі брати участь в судовому засіданні; з огляду на те, що неявка учасників справи в судове засідання, відповідно до приписів частини першої статті 202 Господарського процесуального кодексу України, не перешкоджає розгляду справи по суті, а також приймаючи до уваги обмежені строки розгляду справи, визначені частиною другою статті 195 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за можливе розглянути справу № 907/788/18 за відсутності представника позивача.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

06 серпня 2018 року на веб-сайті "Prozorro - публічні закупівлі" Закарпатським обласним центром зайнятості було оприлюднено оголошення № UA-2018-08-06-000560-b про проведення відкритих торгів щодо закупівлі природного газу, ДК 021:2015:09120000-6 - Газове паливо, кількість товару 43254 куб.м., з очікуваною вартістю закупівлі 489 865,00 грн.

Згідно Протоколу (рішення) Засідання Комітету Замовника про визначення Переможця № 35 від 29 серпня 2018 року Закарпатським обласним центром зайнятості прийнято рішення про намір укласти з Товариством з обмеженою відповідальністю "Укртранссервіс-Груп", як переможцем торгів, відповідний договір.

За результатами проведеної процедури закупівлі, 26 вересня 2018 року між Закарпатським обласним центром зайнятості (Споживач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Укртранссервіс-Груп" (Постачальник) було укладено Договір № 17-547/162 на постачання природного газу (далі - Договір), відповідно до умов якого Постачальник зобов'язується передати у власність Закарпатському ОЦЗ у 2018 році природний газ, а Закарпатський ОЦЗ зобов'язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені Договором.

Річний плановий обсяг постачання газу, у відповідності до пункту 1.2. Договору, складає 43254 куб.м.

Згідно з пунктом 3.2. Договору ціна газу, на момент укладання Договору, становить 7700,00 грн. за 1000 куб.м., крім того ПДВ - 1540,00 грн., всього з ПДВ - 9240,00 грн. за 1000 куб.м.

Відповідно до пункту 3.3. Договору ціна, зазначена в п. 3.2. Договору, може змінюватись протягом дії Договору. Зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткової угоди до Договору.

Пунктом 3.6. Договору передбачено, що загальна сума Договору складається з місячних сум вартості поставленого Споживачеві за даним Договором і становить 399 666,96 грн. (триста дев'яносто дев'ять тисяч шістсот шістдесят шість грн., 96 коп.), у тому числі ПДВ 66 611,16 грн.

У відповідності до пункту 11.2. Договору Сторони цього Договору домовились, що у відповідності до частини 4 статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі" умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема: - зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.

Пунктом 11.6. Договору встановлено, що усі зміни та доповнення до Договору оформлюються письмово, підписуються уповноваженими представниками Сторін та скріплюються їх печатками (за наявності).

27 вересня 2018 року між Закарпатським обласним центром зайнятості та Товариством з обмеженою відповідальністю "Укртранссервіс-Груп" було укладено Додаткову угоду № 1 до Договору, згідно якої сторони виклали пункт 3.2. Договору в наступній редакції: "Ціна газу з урахуванням тарифів на його транспортування становить 8 446,67 грн. за 1000 куб.м., крім того ПДВ 1693,33 грн., всього з ПДВ - 10160,00 грн.". Відповідно до пункту 1.3. вказаної Додаткової угоди загальний обсяг постачання газу становить 39,337299 тис. куб.м. Згідно з пунктом 4 Додаткової угоди дана додаткова угода набирає чинності з 27 вересня 2018 року і є невід'ємною частиною Договору.

28 вересня 2018 року між Закарпатським обласним центром зайнятості та Товариством з обмеженою відповідальністю "Укртранссервіс-Груп" було укладено Додаткову угоду № 2 до Договору, згідно якої сторони виклали пункт 3.2. Договору в наступній редакції: "Ціна газу з урахуванням тарифів на його транспортування становить 9 312,50 грн. за 1000 куб.м., крім того ПДВ 1862,50 грн., всього з ПДВ - 11175,00 грн.". Відповідно до пункту 1.3. вказаної Додаткової угоди загальний обсяг постачання газу становить 35,7643812 тис. куб.м. Згідно з пунктом 4 Додаткової угоди дана додаткова угода набирає чинності з 28 вересня 2018 року і є невід'ємною частиною Договору.

В подальшому до Закарпатського обласного центру зайнятості надійшли листи Товариства з обмеженою відповідальністю "Укртранссервіс-Груп" від 02 жовтня 2018 року за № 2057/11, від 05 жовтня 2018 року за № 2431/11 та від 08 жовтня 2018 року за № 2499/18 (том 1, арк.с. 37, 41, 45) стосовно пропозицій щодо укладення нових додаткових угод до Договору.

Так, Листом № 2057/11 від 02.10.2018 Постачальник повідомив Закарпатський ОЦЗ, що згідно офіційної інформації Асоціації "Газові трейдери України" у жовтні місяці відбулося підвищення закупівельних цін на постачання природного газу. Враховуючи зазначене підвищення ціни на ринку природного газу та згідно п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі", ТОВ "Укртранссервіс-Груп" змушене підвищити ціни на постачання природного газу на 10,0% для Закарпатського обласного центру зайнятості.

До вказаного листа ТОВ "Укртранссервіс-Груп" додано Довідку від Асоціації "Газові трейдери України" № 30 від 01 жовтня 2018 року (том 1, арк.с. 38), а також проект Додаткової угоди № 3 Постачання природного газу № 17-547/162 від 26 вересня 2018 року.

Відповідно до умов Додаткової угоди № 3 пункт 3.2. Договору викладено в наступній редакції: "Ціна газу з урахуванням тарифів на його транспортування становить 10241,67 грн. за 1000 куб.м., крім того ПДВ 2048,33 грн., всього з ПДВ - 12290,00 грн.". Відповідно до пункту 1.3. вказаної Додаткової угоди загальний обсяг постачання газу становить 32,5196875 тис. куб.м. Згідно з пунктом 4 Додаткової угоди № 3 дана додаткова угода набирає чинності з 01 жовтня 2018 року і є невід'ємною частиною Договору.

Листом № 2431/11 від 05.10.2018 Постачальник повідомив Закарпатський ОЦЗ, що згідно офіційної інформації розміщеної на сайті НАК "Нафтогаз України" у жовтні місяці відбулося підвищення закупівельних цін на постачання природного газу. Враховуючи значне підвищення ціни на ринку природного газу та згідно п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі", ТОВ "Укртранссервіс-Груп" змушене підвищити ціни на постачання природного газу на 10,0% для Закарпатського обласного центру зайнятості.

До вказаного листа ТОВ "Укртранссервіс-Груп" додано Довідку від Харківської торгово-промислової палати № 1029/18 від 02 жовтня 2018 року (том 1, арк.с. 42), а також проект Додаткової угоди № 4 Постачання природного газу № 17-547/162 від 26 вересня 2018 року.

Відповідно до умов Додаткової угоди № 4 пункт 3.2. Договору викладено в наступній редакції: "Ціна газу з урахуванням тарифів на його транспортування становить 11262,50 грн. за 1000 куб.м., крім того ПДВ 2252,50 грн., всього з ПДВ - 13515,00 грн.". Відповідно до пункту 1.3. вказаної Додаткової угоди загальний обсяг постачання газу становить 29,5721021 тис. куб.м. Згідно з пунктом 4 Додаткової угоди № 4 дана додаткова угода набирає чинності з 01 жовтня 2018 року і є невід'ємною частиною Договору.

Листом № 2499/18 від 08.10.2018 Постачальник повідомив Закарпатський ОЦЗ, що згідно офіційної інформації Житомирської промислової палати у жовтні місяці відбулося підвищення закупівельних цін на постачання природного газу. ТОВ "Укртранссервіс-Груп", враховуючи значне підвищення ціни на ринку природного газу, змушене підвищити ціни на постачання природного газу до 10,0% для Закарпатського обласного центра зайнятості.

До вказаного листа ТОВ "Укртранссервіс-Груп" додано Довідку від Житомирської торгово-промислової палати № В-7273 від 05 жовтня 2018 року (том 1, арк.с. 46), а також проект Додаткової угоди № 5 Постачання природного газу № 17-547/162 від 26 вересня 2018 року.

Відповідно до умов Додаткової угоди № 5 пункт 3.2. Договору викладено в наступній редакції: "Ціна газу з урахуванням тарифів на його транспортування становить 12387,50 грн. за 1000 куб.м., крім того ПДВ 2477,50 грн., всього з ПДВ - 14865,00 грн.". Відповідно до пункту 1.3. вказаної Додаткової угоди загальний обсяг постачання газу становить 26,8864419 тис. куб.м. Згідно з пунктом 4 Додаткової угоди № 5 дана додаткова угода також набирає чинності з 01 жовтня 2018 року і є невід'ємною частиною Договору.

Закарпатський обласний центр зайнятості, в свою чергу, листом від 19.10.2018 за № 1837-13 проінформував ТОВ "Укртранссервіс-Груп" про розгляд вищевказаних пропозицій щодо внесення змін до Договору та про те, що результати такого розгляду будуть повідомлені у порядку та в строки, визначені чинним законодавством України (том 1, арк.с. 49-50).

У відповіді (вих .№ 2778 від 24.10.2019) на Лист від 19.10.2018 Товариством з обмеженою відповідальністю "Укртранссервіс-Груп" повідомлено Закарпатський обласний центр зайнятості про те, що необхідність внесення змін до Договору обумовлена підвищенням ціни на природний газ, яка у жовтні 2018 року згідно цінової довідки Асоціації "Газові грейдери України" № 30 від 01.10.2018 складає 14 240,00 грн., згідно цінової довідки Харківської торгово-промислової палати № 1029/18 від 02.10.2018 складає 14 586,00 грн., згідно цінової довідки Житомирської торгово-промислової палати № В-7273 від 05.10.2018 складає 15 450,00 грн. Надані Довідки повністю підтверджують факт коливання ціни на ринку природного газу та є підставою для укладення додаткових угод.

У вказаній відповіді Постачальником також зазначено, що ТОВ "Укртранссервіс-Груп" щомісячно здійснює закупівлю газу за ринковою ціною для подальшої реалізації. У разі відмови Закарпатським обласним центром зайнятості від підписання Додаткових угод, ТОВ "Укртранссервіс-груп" повідомляє про відсутність можливостей постачання природного газу у збиток та до моменту врегулювання ціни ліміти на листопад 2018 року заведені не будуть.

Таким чином, за твердженням позивача, ТОВ "Укртранссервіс-груп" в ультимативній формі попередило Закарпатський обласний центр зайнятості, що в разі відмови в укладанні спірних додаткових угод не виконуватиме взятих на себе зобов'язань за Договором шляхом не постачання природного газу (не заведення відповідних лімітів газу на листопад 2018 року). В результаті таких недобросовісних дій з боку Постачальника існувала велика ймовірність зриву опалювального сезону та нанесення Закарпатському ОЦЗ значної матеріальної шкоди, так як у такому випадку необхідно було б знову проводити процедуру закупівлі, а така процедура вимагає значного часу. У зв'язку з вищезазначеним, з урахуванням ситуації яка склалася, Закарпатський ОЦЗ був змушений підписати запропоновані Постачальником додаткові угоди до Договору.

В той же час, листом від 30.10.2018 за № 1915-13 Закарпатський ОЦЗ проінформував відповідача, що документи, які, на його думку, фіксують наявність фактів коливання на ринку природного газу та які були надіслані як додатки до листів з пропозиціями щодо укладання додаткових угод до Договору (довідка № 30 Асоціації "Газові трейдери України" від 01.10.2018, довідка № 1029/18 Харківської торгово-промислової палати від 02.10.2018, довідка № В-7273 Житомирської торгово-промислової палати від 05.10.2018), не дають достатніх та обґрунтованих підстав для висновків про підтвердження таких фактів та дійсне коливання ціни на ринку природного газу.

Отже, позивач вважає, що Додаткові угоди № 3 від 29.10.2018, № 4 від 30.10.2018, № 5 від 31.10.2018 до Договору № 17-547/162 на постачання природного газу від 26.09.2018 є недійсними, оскільки були укладені під впливом збігу тяжких обставин внаслідок недобросовісних дій з боку відповідача, на вкрай не вигідних для Закарпатського ОЦЗ умовах та всупереч вимогам п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі". Вказані обставини стали підставою для звернення Закарпатського обласного центру зайнятості із даним позовом до суду, з метою захисту порушених прав та охоронюваних законом інтересів.

Заперечуючи проти позовних вимог Товариство з обмеженою відповідальністю "Укртранссервіс-Груп" зазначило, що оспорюваними додатковими угодами до Договору сторонами кожного разу збільшувалася ціна за одиницю товару, проте жодного разу вона не перевищувала законодавчо встановленого обмеження у 10%, а загальна ціна Договору залишилася незмінною.

Крім того, підставами для укладення додаткових угод стали довідки (експертні висновки) надані уповноваженими на те органами - торгово-промисловими палатами у відповідності до статті З Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні". Вказані довідки є чинними, а викладена в них інформація не спростована, а отже додаткові угоди укладені на підставі офіційних, належних документів, передбачених законодавством.

З урахуванням того, що всі спірні додаткові угоди укладено на підставі різних документів, що підтверджують факти коливання ціни на ринку природного газу, при чому у жодному випадку зміна ціни не перевищувала 10%, підстави для їх визнання недійними, на думку відповідача, відсутні.

Вирішуючи питання про правомірність та обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить з того, що предметом спору у даній справі є вимога про правомірність укладення Додаткових угод № 3 від 29.10.2018, № 4 від 30.10.2018, № 5 від 31.10.2018 до Договору № 17-547/162 на постачання природного газу від 26.09.2018, укладеного за результатами проведеної процедури закупівлі.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади встановлює Закон України "Про публічні закупівлі" від 25 грудня 2015 року №922-VIII, метою якого є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Частиною першою статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

За приписами частини четвертої статті 36 вказаного Закону умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.

Таким чином, Законом встановлено імперативну норму, згідно з якою зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватись виключно у випадках, визначених статтею 36 Закону України "Про публічні закупівлі".

Згідно роз'яснень Міністерства економічного розвитку і торгівлі України "Щодо зміни істотних умов договору про закупівлю" від 07.04.2015 № 3302-05/11398-07 у залежності від коливання ціни товару на ринку сторони протягом дії договору про закупівлю можуть вносити зміни декілька разів в частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін, внесених до нього, сукупність яких може перевищувати 10 відсотків від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладання договору про закупівлю та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі, і виконати свої зобов'язання відповідно до такого договору з урахуванням зазначених змін. Враховуючи викладене, при кожному внесенні змін до договору про закупівлю у вищезазначеному випадку шляхом укладання додаткової угоди до договору сторони договору зобов'язані належним чином виконувати умови такого договору з урахуванням змінених його умов кожного разу. Водночас внесення таких змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.

Як було встановлено судом, річний плановий обсяг постачання газу, у відповідності до пункту 1.2. Договору № 17-547/162 на постачання природного газу, складає 43254 куб.м.

Згідно з пунктом 3.2. Договору ціна газу, на момент укладання Договору, становить 7700,00 грн. за 1000 куб.м., крім того ПДВ - 1540,00 грн., всього з ПДВ - 9240,00 грн. за 1000 куб.м., а пунктом 3.6. Договору передбачено, що загальна сума Договору складається з місячних сум вартості поставленого Споживачеві за даним Договором і становить 399 666,96 грн., у тому числі ПДВ 66 611,16 грн.

Так, з урахуванням вимог Закону України "Про публічні закупівлі", сторонами на момент підписання договору були погоджені всі істотні умови - предмет, ціну та строк виконання зобов'язань за договором відповідно до вимог частини третьої статті 180 Господарського кодексу України та Закону України "Про публічні закупівлі".

Разом з тим, Додатковими угодами № 1, № 2, № 3, № 4 та № 5 сторони вносили зміни до Договору № 17-547/162 на постачання природного газу, посилаючись на підвищення ціни на природний газ на ринку. При цьому, як вбачається з матеріалів справи, укладення між Закарпатським обласним центром зайнятості та Товариством з обмеженою відповідальністю "Укртранссервіс-Груп" Додаткових угод № 3 від 29.10.2018, № 4 від 30.10.2018 та № 5 від 31.10.2018 за три дні призвело до зменшення обсягів постачання газу на IV квартал 2018 року з 43254 куб.м., визначених сторонами на момент укладення Договору, до 26,8864419 тис.куб.м., при збільшенні ціни з 9 240,00 грн. до 14 865,00 грн. за 1000 куб.м.

Так, підставою для укладення Додаткової угоди № 3 до Договору на постачання природного газу стала Довідка Асоціації "Газові трейдери України" № 30 від 01 жовтня 2018 року, згідно якої середня ринкова ціна газу природного станом на 01 жовтня 2018 року становила:

- 12 800,00 - 13 000,00 грн./тис. м3 з ПДВ баз витрат на транспортування за умови авансової оплати - до початку періоду поставки. З врахуванням витрат на транспортування середня ринкова ціна газу природного станом на 01 жовтня становила 13 540.00 -13 740,00 грн./тис. м3.

- 13 350,00 - 13 500,00 грн./тис. м3 з ПДВ без витрат на транспортування за умови оплати до кінця місяця, наступного за місяцем постачання. З врахуванням витрат на транспортування середня ринкова ціна газу природного стадом на 10 жовтня становила 14 100,00 - 14 240,00 грн./тис. м3.

Разом з тим, суд зазначає, що умовами Додаткової угоди № 2, укладеної 28 вересня 2018 року, сторонами погоджено ціну газу з урахуванням тарифів на його транспортування - 11 175,00 грн. з ПДВ, а вже 02 жовтня 2018 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Укртранссервіс-Груп" надіслано Закарпатському обласному центру зайнятості Додаткову угоду № 3 в якій збільшено ціну за 1000 куб.м. газу до 12 290,00 грн., тобто майже на 9,98%, в той час, як обсяг постачання природного газу зменшено до 32,5196875 тис. куб.м. Додаткова угода № 3 набрала чинності з 01 жовтня 2018 року.

З означеної вище довідки Асоціації "Газові трейдери України", однак, неможливо зробити однозначний висновок, що на ринку природного газу дійсно відбулося коливання: будь-яке порівняння з ринковою ціною, на дату з якої почалися змінюватися ціни на ринку відсутнє.

Крім того, підставою для укладення Додаткової угоди № 4 до Договору на постачання природного газу стала Довідка Харківської торгово-промислової палати № 1029/18 від 02 жовтня 2018 року із повідомленням, що згідно прейскуранта НАК "Нафтогаз України" ціна природного газу як товару з урахуванням ПДВ (крім випадку попередньої оплати до періоду поставки газу, без урахування тарифів на транспортування природного газу магістральними та розподільними трубопроводами) для споживачів, які не підпадають під дію Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу (крім дочірніх підприємств, заснованих НАК "Нафтогаз України", в яких сто відсотків статутного капіталу належить Компанії) з 01 жовтня 2018 року складає: 14 586,00 грн. за 1000 куб.м. Однак, на підставі зазначеної довідки Харківської торгово-промислової палати також не можна констатувати, що на ринку газу відбулося чергове коливання. Крім того, у вказаній довідці вказано про ціну природного газу з 01 жовтня 2018 року, тобто не зафіксовано ціну на газ на конкретну дату, а вказаний повний календарний місяць, а тому неможливо встановити станом на яку дату відбулося коливання на ринку газу.

Також суд звертає увагу й на те, що дана довідка має інформаційний характер та визначає лише ціни НАК "Нафтогаз України" (одного з учасників ринку природного газу), а не середню ринкову ціну газу.

Окремо слід зазначити, що згідно Довідки Асоціації "Газові трейдери України" № 30 від 01 жовтня 2018 року, яка стала підставою для укладення Додаткової угоди № 3, середня ринкова ціна газу природного станом на 01 жовтня 2018 року становила 13 350,00 - 13 500,00 грн./тис. м3 з ПДВ без витрат на транспортування за умови оплати до кінця місяця, наступного за місяцем постачання. Разом з тим, вже на наступний день - 02 жовтня 2018 року Харківською торгово-промисловою палатою складено Довідку № 1029/18 згідно якої ціна природного газу як товару з урахуванням ПДВ, без урахування тарифів на транспортування, з 01 жовтня 2018 року складає вже 14 586,00 грн. за 1000 куб.м. Однак, навіть в такому випадку, ціна природного газу збільшується на 8 - 9,25%, в той час, як Додатковою угодою № 4, яка також набирала чинності з 01 жовтня 2018 року, Постачальник збільшив ціну за 1000 куб.м. на 9,97% - з 12 290,00 грн. до 13 515,00 грн., а обсяг постачання природного газу зменшив до 29,5721021 тис. куб.м.

Підставою для укладення Додаткової угоди № 5 до Договору на постачання природного газу стала Довідка Житомирської торгово-промислової палати № В-7273 від 05 жовтня 2018 року, якою встановлено, що ціни на газове паливо - природний газ станом на жовтень 2018 року складають 14700,00-15450,00 грн. за тис. куб.м. Проте, за змістом Довідки також відсутня можливість встановити факт коливання на ринку газу. Крім того, суд відзначає, що в зазначеній довідці взагалі вказується ціна на газ станом на жовтень 2018 року, без прив'язки до будь-якої дати, в той час, як Додатковою угодою № 5, яка набрала чинності з 01 жовтня 2018 року, Постачальник збільшив ціну за 1000 куб.м., з 13 515,00 грн. до 14 865,00 грн., тобто на 9,99%, а обсяг постачання природного газу зменшити до 26,8864419 тис. куб.м.

Отже, вказаними додатковими угодами, які всі набирали чинності з 01 жовтня 2018 року, Постачальник тричі змінив істотні умови Договору, а саме: збільшив ціну за одиницю товару з 11 175,00 грн. до 14 865,00 грн. та зменшив кількість товару до 26,8864419 тис. куб.м. Однак, необхідність внесення зазначених змін не можна вважати обґрунтованою та такою, що підтверджено документально, оскільки у наданих ТОВ "Укртранссервіс-Груп" довідках відсутня інформація щодо коливання ціни на ринку газу у жовтні 2018 року в сторону збільшення. З них також не можливо прослідкувати динаміку цін, а отже і встановити її рух.

Враховуючи наведене, суд відзначає, що наявні в матеріалах справи довідки Асоціації "Газові трейдери України" та торгово-промислових палат лише констатують рівень ціни згідно прейскуранта НАК "Нафтогаз України" та рівень загальних ринкових цін на газове паливо і не є належними та допустимими доказами в розумінні статей 76-77 Господарського процесуального кодексу України. Наявні матеріали справи, разом з тим, не містять, а відповідачем не надано жодного іншого документального підтвердження та обґрунтування коливання ціни на природний газ тричі упродовж періоду з 01.10.2018 по 05.10.2018.

Водночас, суд зазначає, що у спірні Додаткові угоди № 3 від 29.10.2018, № 4 від 30.10.2018, № 5 від 31.10.2018 до Договору № 17-547/162 на постачання природного газу від 26.09.2018 набирають чинності з одного й того самого дня - 01 жовтня 2018 року. Фактично, ціна за 1000 куб.м. (одиницю товару) збільшилася майже на 30% упродовж одного дня, в той час, як підстави для такого збільшення були відсутні.

Крім того, матеріали справи не містять належних доказів на підтвердження ринкової вартості газу на момент укладення Договору № 17-547/162 на постачання природного газу від 26 вересня 2018 року, укладеного між Закарпатським обласним центром зайнятості та Товариством з обмеженою відповідальністю "Укртранссервіс-Груп", що надало б можливість суду порівняти рівень цін та дійти висновку про зменшення або збільшення ціни за тиждень ( з 26.09.2018 по 01.10.2018).

Також, посилання відповідача на те, що загальна ціна Договору не змінилася в результаті збільшення ціни за одиницю товару та зменшення обсягу товару , а отже, спірні додаткові угоди не суперечать положеням ЗУ "Про публічні закупівлі", не приймаються судом з огляду на таке.

Укладаючи Договір № 17-547/162 на постачання природного газу від 26 вересня 2018 року, сторони погодили всі його істотні умови: предмет ( в тому числі і обсяг газу) , ціну та строк. Проте, у зв'язку із подальшим збільшеням ціни за одиницю товру та одночасним зменшенням обсягу постачаємого газу, спріними додатковими угодами в сукупності було зменшено об'єм газу на 38%, погодженого під час проведення закупівель, що не узгоджується з положеннями ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі" .

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що укладені сторонами Додаткові угоди № 3 від 29.10.2018, № 4 від 30.10.2018, № 5 від 31.10.2018 до Договору № 17-547/162 порушують приписи статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі".

Також надаючи оцінку фактам суттєвої зміни ринкової ціни за такий короткий період, суд зазначає, що ціна товару у тендерній пропозиції могла бути усвідомлено занижена для отримання замовлення, а після укладення договору закупівлі приведена у відповідність із ринковою. В такому випадку додаткові угоди щодо постійної зміни ціни договору спотворюють результати торгів та нівелюють економію, яку було отримано під час підписання Договору.

Описана вище можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісної конкуренції та зловживань робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що також є очевидним порушенням принципів процедури закупівлі, встановленим преамбулою та статтею 3 Закону України "Про публічні закупівлі", якою передбачено принципи здійснення публічних закупівель: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд зазначає, що відповідно до статті 16 Цивільного кодексу України визнання правочину недійсним є одним із передбачених законом способів захисту цивільних прав та інтересів.

Статтею 203 Цивільного кодексу України встановлено загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, а саме: зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним; правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.

Згідно зі статтею 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент його вчинення стороною (сторонами) вимог, які встановлені частиною першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Відповідно до статті 207 Господарського кодексу України господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.

Так, порушення при укладенні Додаткових угод № 3 від 29.10.2018, № 4 від 30.10.2018, № 5 від 31.10.2018 до Договору № 17-547/162 на постачання природного газу від 26.09.2018 статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі" є підставою для визнання таких додаткових угод недійсними. Зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених норм, а також враховуючи, що відповідач в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем належними та допустимими доказами не спростував, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Разом з тим, не можуть бути прийняті судом посилання позивача на те, що Закарпатський обласний центр зайнятості змушений був укласти спірні додаткові угоди до Договору, так як перебував під впливом тяжких обставин.

Так, частиною першою статті 233 Цивільного кодексу України передбачено, що правочин, який вчинено особою під впливом тяжкої для неї обставини і на вкрай невигідних умовах, може бути визнаний судом недійсним незалежно від того, хто був ініціатором такого правочину.

Отже, для визнання недійсним правочину за статтею 233 ЦК України необхідно довести сукупність таких умов: укладення правочину стороною саме під впливом тяжкої для неї обставини, за відсутності якої, вона б ніколи не погодилась на його укладення; укладення правочину на вкрай невигідних для сторони умовах, яка повинна бути очевидною для особи яка вчиняє правочин; конструктивним елементом такого правочину є недобросовісна поведінка контрагент, вина якого полягає в тому, що він розуміє, наскільки на невигідних для особи умовах вчиняється правочин, але йде на це свідомо і навмисно з наміром отримати від цього власну вигоду, чи вигоду для інших осіб. Однак, позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження своєї позиції про те, що оспорювані Додаткові угоди укладено під впливом тяжких для нього обставин, а саме лише посилання на повідомлення відповідача про те, що у разі відмови Закарпатським обласним центром зайнятості від підписання Додаткових угод ТОВ "Укртранссервіс-груп" не матиме можливості постачання природного газу у збиток та до моменту врегулювання ціни ліміти на листопад 2018 року заведені не будуть, не може бути визнано судом такою обставиною. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання зобов'язань визначена Договором № 17-547/162 на постачання природного газу від 26.09.2018 та чинним законодавством України.

Щодо інших аргументів сторін, суд зазначає, що вони також були досліджені у судовому засіданні та не наводяться в рішенні суду, позаяк не покладаються судом в основу цього судового рішення, тоді як Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обгрнутовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа "Серявін проти України", рішення від 10.02.2010).

Вирішуючи питання розподілу судового збору, суд керується частиною першою статті 129 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якої судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підставі, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог. Враховуючи задоволення позовних вимог Закарпатського обласного центру зайнятості, витрати по сплаті судового збору в розмірі 5 286,00 грн. покладаються на Товариство з обмеженою відповідальністю "Укртранссервіс-Груп" та підлягають стягненню на користь позивача.

З огляду на наведене, відповідно до статей 16, 203, 215 Цивільного кодексу України та керуючись статтями 1, 13, 73-80, 86, 123, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Закарпатського обласного центру зайнятості задовольнити.

Визнати недійсними додаткові угоди № 3 від 29 жовтня 2018 року, № 4 від 30 жовтня 2018 року та № 5 від 31 жовтня 2018 року до Договору № 17-547/162 на постачання природного газу від 26 вересня 2018 року, укладеного між Закарпатським обласним центром зайнятості та Товариством з обмеженою відповідальністю "Укртранссервіс-Груп".

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Укртранссервіс-Груп" (місцезнаходження: 61145, Харківська область, місто Харків, вулиця Космічна, будинок 21, офіс 1002, код ЄДРПОУ 39869593) на користь Закарпатського обласного центру зайнятості (місцезнаходження: 88009, Закарпатська область, місто Ужгород, вулиця Новака, будинок 45, код ЄДРПОУ 02771546) судовий збір в розмірі 5 287,00 гривень.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 256 ГПК України та п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.

Повне рішення складено "19" липня 2019 р.

Суддя В.В. Рильова

справа № 907/788/18