15 липня 2019 рокуЛьвів№ 857/5456/19
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Довгої О.І., Матковської З.М.,
при секретарі судового засідання: Дроздовській Ю.А.,
за участі представника відповідача: Кошатюк І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2019 року (суддя- Ковальчук В.Д., ухвалене в м. Луцьку) у справі № 140/521/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді,-
01.03.2019 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України (далі - Луцький прикордонний загін, відповідач), просить визнати протиправними та скасувати накази від 14.01.2019 року №18-ос, від 15.01.2019 року №21-ос; поновити його на посаді інспектора прикордонної служби 1 категорії - гранатометника 4 відділення інспекторів прикордонної служби «Доманове» ІІІ категорії (тип Б) з 16 січня 2019 року.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2019 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із рішенням суду його оскаржив позивач, вважає, що суд не повністю з'ясував обставини у справі, що мають значення, а висновки є помилковими і не відповідають обставинам справи.
В обгрунтування апеляційної скарги апелянт зазначає, що в ході службового розслідування повинні бути встановлені всі обставини події та її наслідки, винні особи та ступінь їх провини, причинний зв'язок між встановленими порушеннями та спричиненими внаслідок їх вчинення наслідками, а висновок службового розслідування щодо встановлених порушень повинен містити докази, які їх підтверджують.
Жодних доказів вживання ним алкогольних напоїв під час несення служби у матеріалах службового розслідування немає.
Вказує, що єдиним чинним нормативним актом, що регулює порядок проходження огляду на факт встановлення перебування в стані алкогольного сп'яніння є Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка затверджена наказом МВС України, МОЗ України 09.11.2015 року № 1452/735, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 року № 1413/27858.
Вважає, що протокол № 01982991 від 08.01.2019 року медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння (форма № 129/о, затверджена наказом МОЗ України від 27.12.1999 № 302), є недопустимим доказом, оскільки він скалдений на підставі нормативного акту, дія якого припинилась ще в 2009 році.
Крім того, вважає, що постановами Ратнівського районного суду Волинської області в справі №166/56/19, які набрали законної сили, повністю спростовано висновки службового розслідування, що передувало його звільненню саме в частині наявності доказів перебування 08.01.2019 року під час несення служби у стані алкогольного сп'яніння.
Вважає, що при звільненні, відповідачем не враховано відсутність дисциплінарних стягнень, загальну вислугу 23 роки 10 місяців 08 днів, його участь в АТО.
Просить скасувати рішення суду та прийняти нове, яким позов задоволити.
Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу в якому зазначає, що факт виконання позивачем обов'язків військової служби в нетверезому стані 08.01.2019 року в прикордонному наряді «Прикордонний патруль», мав місце та став можливим внаслідок його особистої недисциплінованості, безвідповідальності та порушення ним вимог ст.ст.11, 13, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.4 Дисциплінарного статуту.
Проведеним службовим розслідуванням однзначно і беззаперечно доведено факт вчинення позивачем дисциплінарного проступку.
Підставами для притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності, визначеними статтею 45 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, є невиконання (неналежне виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків, порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку тощо.
Таким чином, для притягнення до дисциплінарної відповідальності військовослужбовця достатньо, щоб був зафіксований сам факт порушення.
Просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду без змін.
В судовому засіданні представник відповідача надав пояснення аналогічні викладеним в відзиві на апеляційну скаргу просить залишити без змін рішення суду.
Позивач повідомлявся про час та місце розгляду справи, однак в судове засідання не з'явився. Надіслав клопотання, в якому просив відкласти розгляд справи у зв'язку із складними сімейними обставинами, однак будь-яких доказів в його обгрунтування не надав суду, відтак дане клопотання судом відхилене.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, відзиву, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України - суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу в Державній прикордонній службі України з 14.05.2003 року та на час звільнення зі служби перебував на посаді інспектора прикордонної служби 1 категорії - гранатометника 4 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Доманове» III категорії (тип Б) (з місцем дислокації н.п. Млинове).
До Луцького прикордонного загону ПРУ ДПСУ надійшов лист відділу внутрішньої безпеки по Луцькому прикордонному загону від 09.01.2019 року №16/7 «Щодо можливих порушень у ВПС «Доманове», де зазначено, що окремі військовослужбовці відділу прикордонної служби «Доманове» Луцького прикордонного загону, будучи в прикордонному наряді, були виявлені з ознаками вживання алкогольних напоїв 08.01.2019 року (а.с.29).
Відтак, наказом начальника Луцького прикордонного загону від 09.01.2019 року №45-аг «Про призначення службового розслідування» призначено службове розслідування з метою з'ясування причин та обставин, що призвели до неналежного виконання службових обов'язків в прикордонному наряді «Прикордонний патруль» інспектором прикордонної служби 1 категорії - гранатометником відділу прикордонної служби «Доманове» старшим прапорщиком ОСОБА_1 та молодшим інспектором прикордонної служби 2 категорії - водієм відділу прикордонної служби «Доманове» старшим сержантом Ковалем С ОСОБА_2 А., а саме були виявлені з можливими ознаками вживання алкогольних напоїв 08.01.2019 року (а.с.30).
За результатами службового розслідування було складено висновок, затверджений начальником Луцького прикордонного загону полковником Скарвінко М., яким встановлено факт виконання обов'язків військової служби в нетверезому стані 08.01.2019 року в прикордонному наряді «Прикордонний патруль» інспектора прикордонної служби 1 категорії - гранатометника відділу прикордонної служби «Доманове» старшого прапорщика ОСОБА_1 , який став можливим внаслідок його особистої недисциплінованості, безвідповідальності та порушення ним вимог ст.ст. 11, 13, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України. Своїми діями військовослужбовець вчинив правопорушення в умовах особливого періоду, що дискредитує Державну прикордонну службу України та підриває її імідж, негативно впливає на рівень особистої дисципліни інших військовослужбовців, особливо за час загострення суспільно-політичної ситуації в державі. Відповідно до цього висновку, крім іншого, запропоновано за особисту недисциплінованість, безвідповідальність, виконання службових обов'язків в прикордонному наряді «Прикордонний патруль» у нетверезому стані 08.01.2019 року, порушення вимог ст.ст. 11, 13, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, інспектора прикордонної служби 1 категорії - гранатометника відділу прикордонної служби «Доманове» старшого прапорщика ОСОБА_1 притягнути до дисциплінарної відповідальності та звільнити з військової служби за контрактом за службову невідповідність, позбавити 100% премії за січень 2019 року. Крім того, запропоновано щодо позивача скласти протокол про вчинення військового адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 172-20 Кодексу України про адміністративне правопорушення, який направити до Ратнівського районного суду Волинської області для прийняття правового рішення у встановлений законодавством термін (а.с.43 - 46).
Також, 14.01.2019 року під час затвердження висновку службового розслідування начальником загону було проведено бесіду з ОСОБА_1 щодо притягнення його до дисциплінарної відповідальності, за результатами якої позивач в присутності полковника ОСОБА_3 та лейтенанта ОСОБА_4 в аркуші бесіди зазначив, що з протоколом не згідний, про що поставив особистий підпис (а.с.47).
Відповідно до наказу начальника Луцького прикордонного загону полковника Скарвінка М. від 14.01.2019 року № 75-аг «Про результати службового розслідування», за виконання обов'язків військової служби в нетверезому стані 08.01.2019 року в прикордонному наряді «Прикордонний патруль», особисту недисциплінованість, безвідповідальність, порушення вимог ст.ст. 11, 13, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, інспектора прикордонної служби 1 категорії - гранатометника відділу прикордонної служби «Доманове» старшого прапорщика ОСОБА_1 звільнено з військової служби за службовою невідповідністю. Наказ до позивача було доведено 14.01.2019 року, про що свідчить його підпис на зворотній сторінці наказу. (а.с.48 - 49).
Відповідно до витягу з наказу начальника 6 прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 14 січня 2019 року №18-ос «По особовому складу» припинено (розірвано) контракт та звільнено з військової служби за підпунктом «д» (через службову невідповідність) пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» в запас старшого прапорщика ОСОБА_1 , інспектора прикордонної служби 1 категорії - гранатометника 4 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Доманове» ІІІ категорії (тип Б) (з місцем дислокації н.п. Млинове), без права носіння військової форми одягу. Підставою для звільнення позивача вказано подання від 14.01.2019 року, наказ начальника Луцького прикордонного загону від 14.01.2019 року №75-АГ (а.с.50, 52).
Відповідно до витягу з наказу начальника 6 прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 15 січня 2019 року №21-ос «По особовому складу» виключено зі списків особового складу і всіх видів забезпечення старшого прапорщика ОСОБА_1 , інспектора прикордонної служби 1 категорії - гранатометника 4 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Доманове» ІІІ категорії (тип Б) (з місцем дислокації н.п. Млинове), звільненого з військової служби в запас наказом начальника 6 прикордонного загону від 14.01.2019 року №18-ос за підпунктом “д” (через службову невідповідність) пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу”, без права носіння військової форми одягу (а.с.54). Підставою для прийняття цього наказу зазначено наказ начальника 6 прикордонного загону від 14.01.2019 року №18-ос та рапорт ОСОБА_1 від 15.01.2019 року вх. 700 (а.с.55).
Відповідно до зазначеного вище рапорту позивач зазначив, що скарг та претензій до керівництва Луцького прикордонного загону не має.
Апеляційний суд погоджується з рішенням суду першої інстанції, що в ході службового розслідування встановлено наявність в діянні позивача складу дисциплінарного правопорушення та в чому воно полягало, а тому оспорені накази відповідача не є протиправними та не підлягають скасуванню, виходячи з наступного.
Правові та загальні засади проходження в Україні військової служби регулюються Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-XII від 25.03.1992 року (зі змінами та доповненнями, далі - Закон №2232-XII) та Положенням про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України (далі - Положення №1115/2009), яким визначається порядок проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України (далі - Держприкордонслужба) у мирний час та особливості проходження військової служби в ній в особливий період. Сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначені Дисциплінарним статутом Збройних Сил України, затвердженим Законом України №551-XIV від 24.03.1999 року, зі змінами та доповненнями (далі - Дисциплінарний статут).
Статтею 2 Закону №2232-XII встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.
Підстави звільнення військовослужбовців з військової служби встановлені в статті 26 Закону №2232-XII, відповідно до підпункту «д» пункту 2 частини 5 якої контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби під час дії особливого періоду (крім періодів з моменту оголошення мобілізації - протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, та з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації) через службову невідповідність.
Відповідно до пункту 26 Положення №1115/2009 контракт припиняється (розривається), а військовослужбовець, який проходить військову службу за контрактом, звільняється з військової служби з підстав, передбачених частиною шостою статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Військовослужбовці, які проходять кадрову військову службу, звільняються з військової служби під час дії особливого періоду (крім періодів з моменту оголошення мобілізації - протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, та з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації) через службову невідповідність (підпункт ґ пункту 2 частини 6 статті 26 Закону №2232-XII).
Підпунктом 1 пункту 280 Положення №1115/2009 передбачено, що звільнення військовослужбовців з військової служби через службову невідповідність здійснюється у разі накладення на військовослужбовця дисциплінарного стягнення - звільнення з військової служби за контрактом за службовою невідповідністю; позбавлення військового звання прапорщика (мічмана), старшого прапорщика (старшого мічмана) із звільненням з військової служби у запас; звільнення з військової служби за службовою невідповідністю.
Згідно зі статтею 1 - 3 Дисциплінарного статуту, військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України. Військова дисципліна грунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов'язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі. Військова дисципліна досягається шляхом, зокрема: виховання високих бойових і морально-психологічних якостей військовослужбовців на національно-історичних традиціях українського народу та традиціях Збройних Сил України, патріотизму, свідомого ставлення до виконання військового обов'язку, вірності Військовій присязі; особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог військових статутів; формування правової культури військовослужбовців.
Військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів; бути пильним, зберігати державну та військову таємницю; додержуватися визначених військовими статутами правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків; не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби - стаття 4 Дисциплінарного статуту.
Підставами для притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності, визначеними статтею 45 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, є невиконання (неналежне виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків, порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку тощо.
Відповідно до статті 84, 85 Дисциплінарного статуту прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини. Службове розслідування призначається письмовим наказом командира, який вирішив притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром, доручено офіцерові чи прапорщикові (мічманові), а у разі вчинення правопорушення солдатом (матросом) чи сержантом (старшиною) - також сержантові (старшині). Заборонено проводити службове розслідування особам, які є підлеглими військовослужбовця, чиє правопорушення підлягає розслідуванню, а також особам - співучасникам правопорушення або зацікавленим у наслідках розслідування. Розслідування проводиться за участю безпосереднього начальника військовослужбовця, який вчинив дисциплінарне правопорушення. Службове розслідування має бути завершене протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником). У необхідних випадках цей термін може бути продовжено командиром (начальником), який призначив службове розслідування, або старшим командиром (начальником), але не більш як на один місяць. Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України встановлюється наказом Міністерства оборони України, в інших військових формуваннях - центральними органами виконавчої влади, яким вони підпорядковані.
Підстави, порядок призначення і проведення службового розслідування за фактами невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцями своїх службових обов'язків, порушення військової дисципліни, порядку несення служби або громадського порядку визначені Інструкцією про порядок проведення службового розслідування у Державній прикордонній службі України, затвердженою наказом Адміністрації Держприкордонслужби України від 14.02.2005 року № 111, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 лютого 2005 року за № 261/10541 (далі - Інструкція № 111), пунктом 2 якої передбачено, що службове розслідування в обов'язковому порядку проводиться у разі: невиконання або неналежного виконання військовослужбовцем службових обов'язків, що загрожувало життю і здоров'ю особового складу, цивільних осіб або заподіяло їм матеріальну чи моральну шкоду; невиконання або недбалого ставлення до виконання вимог наказів та інших керівних документів, що негативно вплинуло на стан виконання покладених на орган Державної прикордонної служби завдань; у разі поранення або смерті, що сталися внаслідок застосування військовослужбовцем фізичного впливу і спеціальних засобів, а також у разі застосування зброї до інших військовослужбовців чи цивільного населення; порушення порядку та правил несення служби в прикордонному наряді; недозволеного розголошення змісту або втрати службових документів; вчинення правопорушення, що містить ознаки кримінального правопорушення або адміністративного корупційного правопорушення.
Пунктом 30 Інструкції №111 передбачено, що під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховуються: характер та обставини вчинення правопорушення; його наслідки; попередня поведінка військовослужбовця; тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.
Відповідно до п. 31 Інструкції №111 дисциплінарне стягнення має бути накладене на військовослужбовця протягом місяця від дня закінчення службового розслідування. У цей період видається відповідний наказ начальника (командира) органу Державної прикордонної служби України про прийняте ним рішення.
Виявлений факт неналежного виконання позивачем обов'язків військової служби в силу приписів Закону №2232-ХІІ, Положення та Дисциплінарного статуту Збройних Сил України може слугувати підставою для накладення на нього дисциплінарного стягнення - звільнення з військової служби за службовою невідповідністю.
Як вбачається з висновку службового розслідування від 14.01.2019 року, а саме з пояснення начальника відділу прикордонної служби «Доманове» майора ОСОБА_5 . стало відомо, що близько 21:00 год. 08.01.2019 року ним спільно з офіцером відділу внутрішньої безпеки лейтенантом ОСОБА_6 А. під час раптової перевірки прикордонного наряду «Прикордоний патруль», який здійснював охорону державного кордону в межах п/зн №0264-0270, було виявлено старшого прапорщика ОСОБА_7 , старшого сержанта ОСОБА_8 з можливими ознаками вживання спиртних напоїв. В подальшому було здійснено заміну прикордонного наряду. Даних військовослужбовців у супроводі заступника начальника відділу прикордонної служби з персоналу старшого лейтенанта ОСОБА_9 направлено на проведення освідчення до Ратнівської центральної районної лікарні. За результатами освідчення встановлено: старший прапорщик ОСОБА_10 від освідчення відмовився, однак за результатами огляду лікаря ОСОБА_11 позивач знаходився в стані алкогольного сп'яніння; старший сержант ОСОБА_12 знаходився в стані алкогольного сп'яніння, а саме: 1,9 проміле. На даних військовослужбовців складено матеріали про адміністративне правопорушення передбачене ст.172-20 КУпАП та направлено до Ратнівського районного суду Волинської області (а.с.43-48).
Апеляційний суд не приймає до уваги покликання позивача на те, що у відповідача відсутні належним чином складені підтверджуючі документи про перебування на службі у стані алкогольного сп'яніння, оскільки в постанові Ратнівський районний суд Волинської області від 21.03.2019 вказав на те, що до матеріалів справи не долучено підтверджуючі документи з Ратнівської центральної лікарні про перебування ОСОБА_1 у стані алкогольного сп'яніння, відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка затверджена наказом МВС України, МОЗ України 09.11.2015 року №1452/735, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 року №1413/27858, з огляду на те, що за результатами огляду ОСОБА_1 лікерам Ратнівської районної лікарні ОСОБА_13 08.01.2019 року складено протокол медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння, висновком якого встановлено алкогольне сп'яніння ОСОБА_1 (а.с.28).
Щодо покликання ОСОБА_1 на те, що протокол складено за формою №129/о, яка відмінена на підставі наказу Міністерства охорони здоров'я №774 від 26.10.2009 року, то апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції, що порушення оформлення результатів огляду позивача не спростовує встановлення під час такого огляду факту перебування позивача 08.01.2019 року в стані алкогольного сп'яніння, що засвідчений лікарем, який є фахівцем в галузі медицини та володіє спеціальними знаннями. Даний протокол не скасовано, а тому є чинним.
Апеляційний суд приймає до уваги твердження представника відповідача, що протокол медичного огляду є лише одним із засобів фіксації медичного огляду пацієнта. Факт такого огляду засвідчено не лише в протоколі медичного огляду.
Матеріалами службового розслідування, а саме зазначеними вище поясненнями сліжбових осіб прикордонного загону, висновком лікаря встановлено факт перебування ОСОБА_1 на службі 08.01.2019 року в нетверезому стані у прикордонному наряді «Прикордонний патруль», охороняючи державний кордон. Дані обставини знайшли своє підтвердженні і в ході розгляду справи судом першої та апеляційної інстанції.
Апеляційний суд вважає, що при визначенні виду дисциплінарного стягнення, застосованого до ОСОБА_1 , відповідач цілком підставно врахував, що порушення військової дисципліни було допущене військовослужбовцем, який проходить службу на посаді інспектора прикордонної служби 1 категорії - гранатометника відділу прикордонної служби «Доманове» в умовах особливого періоду, що дискредитує Державну прикордонну службу України і підриває її імідж, негативно впливає на рівень особистої дисципліни військовослужбовців.
Щодо особи позивача, то судом встановлено, що за час служби на останнього неодноразово накладалися стягнення і лише одна подяка, що вбачається з службової картки позивача (а.с.41).
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З врахуванням наведеного вище, колегія суддів апеляційного суду вважає, що перебування позивача ввечері 08.01.2019 року під час проходження військової служби в прикордонному наряді в нетверезому стані свідчить про порушення ним військової дисципліни та вимог військових статутів в частині недотримання морально-етичних норм поведінки військовослужбовця, а оспорені накази начальника Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України №18-ос від 14.01.2019 року та №21-ос від 15.01.2019 року, видані у межах наданих йому повноважень, у спосіб визначений чинним законодавством та не підлягають скасуванню.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому оскаржуване судове рішення слід залишити без змін.
Керуючись статтями 308, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2019 року у справі № 140/521/19 без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених ч.5 ст.328 КАС України.
Головуючий суддя І. І. Запотічний
судді О. І. Довга
З. М. Матковська
Повне судове рішення складено 18.07.2019р.