Ухвала від 13.12.2018 по справі 522/21545/18

13.12.2018

Справа № 522/21545/18

Провадження № 1-кс/522/22792/18

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2018 року м.Одеса

Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2

розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Одеській області ОСОБА_3 за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42018161010000130 від 16.04.2018 року, про відсторонення від посади відносно:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, із вищою освітою, військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 , майора, зареєстрованого: АДРЕСА_1 , проживаючого: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,

-у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, -

за участю сторін кримінального провадження:

прокурора ОСОБА_5

захисника - адвоката ОСОБА_6 ,

підозрюваного ОСОБА_4

слідчого ОСОБА_3 , -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий в ОВС слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Одеській області ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про відсторонення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади: військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 , в межах строку досудового розслідування, а саме до 07.02.2018.

В обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні відомості за яким внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42018161010000130 від 16.04.2018, за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Нагляд за додержанням законів під час здійснення досудового розслідування у формі процесуального керівництва здійснюється військовою прокуратурою Одеського гарнізону Південного регіону України.

Досудовим розслідування встановлено, що Наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) № 163 від 09.06.2017 майора ОСОБА_4 призначено на посаду військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі ІНФОРМАЦІЯ_3 ) оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_4 ",

Таким чином, у розумінні п. 1 примітки 1 до ст. 425 КК України, п. 1 примітки 1 до ст. 364 КК України, ОСОБА_4 є військовою службовою особою, а будучи керівником органу державної влади, у розумінні п. 1 примітки 1 до ст. 368 КК України - службовою особою, яка займає відповідальне становище.

Так, ОСОБА_4 , при вступі до лав Збройних Сил України, відповідно до Статуту внутрішньої служби Збройних сил України, затвердженого Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України», склав Військову присягу на вірність народу України та присягнув бути вірними та відданими українському народові, непохитно стояти на сторожі свободи і незалежності української держави, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок та неухильно дотримуватися Конституції та законів України.

Перебуваючи на посаді військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_4 знав та розумів, що відповідно до пункту 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» від 24 березня 1999 року, на нього, у тому числі, покладено обов'язки додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів, додержуватися визначених військовими статутами правил взаємовідносин між військовослужбовцями, поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.

Відповідно до ст. 29, 39 Закону України «Про обов'язок і військову службу» майор ОСОБА_4 наділений правом виклику військовозобов'язаних які перебувають на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 для проходження медичної огляду та подальшого призову.

Так, в силу наявного досвіду військової служби у Збройних Силах України ОСОБА_4 знав та розумів, що вимогами статей 3 та 22 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року №1700-VII, військовим службовим особам Збройних Сил України заборонено використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.

Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 2630-VIII від 26.11.2018 затверджено Указ Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 393 від 26.11.2018. Згідно п. 1 цього Закону, воєнний стан вводиться в Вінницькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Чернігівській, а також Донецькій, Запорізькій, Херсонській областях та внутрішніх водах України Азово-Керченської акваторії.

Відповідно до п. 1 Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 393 від 26.11.2018, воєнний стан введено із 14 години 00 хвилин 26 листопада 2018 року строком на 30 діб до 14 години 00 хвилин 26 грудня 2018 року.

За п. 2 цього Указу, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, командуванням видів Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Положенням про військові комісаріати затверджене постановою № 389 Кабінету Міністрів України 03.06.2013 визначено, що завданнями військових комісаріатів є проведення призову громадян на військову службу у мирний і воєнний час, у зв'язку з чим районні, об'єднані районні, міські, об'єднані міські військові комісаріати, беруть участь в організації та забезпеченні роботи районних (міських) призовних комісій, готують матеріали з питань відстрочки або звільнення громадян від призову на строкову військову службу на розгляд зазначених комісій, сприяють призовним комісіям в організації проведення медичного огляду, обстеження та лікування призовників, організовують з визначеною періодичністю проведення медичних оглядів військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів, оформляють військовозобов'язаним відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік;

Крім того, п. 14-15 вказаного положення визначено, що військовий комісар відповідає за стан обліково-призовної роботи, організацію роботи та контроль за здійсненням заходів щодо запобігання і протидії корупції, та зобов'язаний організовувати ведення персонально-якісного обліку військовозобов'язаних і призовників, обліку транспортних засобів, що підлягають передачі ІНФОРМАЦІЯ_7 та іншим військовим формуванням під час мобілізації та у воєнний час, проведення перевірок готовності підприємств до оповіщення та забезпечення явки громадян, що підлягають призову на військову службу під час мобілізації та у воєнний час, на пункти збору або у військові частини, перевірок стану бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час і виконання військово-транспортного обов'язку, здійснювати контроль за веденням військового обліку військовозобов'язаних та призовників, бронюванням військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час в місцевих держадміністраціях, інших державних органах, органах місцевого самоврядування та на підприємствах;

Проте, незважаючи на обізнаність з вимогами наведених нормативно-правових актів, ОСОБА_4 , усупереч обов'язку їх неухильного дотримання, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою особистого збагачення, став на шлях злочинної діяльності та умисно вчинив корисливий корупційний злочин, а саме - вимагав та одержав, як службова особа, яка займає відповідальне становище, неправомірну вигоду, за вчинення в інтересах особи дій з використанням наданої влади та свого службового становища, за наступних обставин.

На військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 станом на 26.11.2018 (на день оголошення воєнного стану в окремих областях Україні) перебували військовозобов'язані громадяни України ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 .

29.11.2018 на виконання розпорядчих актів ІНФОРМАЦІЯ_9 щодо своєчасного й організованого призову резервістів оперативного резерву першої черги на навчальні збори у складі військових частин і навчальних центрів, попередньо одержавши дані щодо переліку військовозобов'язаних, які працюють у ПП "Лан Телеком" (м. Южне), ОСОБА_4 видав розпорядження № 2154 про оповіщення військовозобов'язаних - працівників ПП "Лан Телеком" ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , які перебувають на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 , та забезпечення їх негайного прибуття за адресою: АДРЕСА_3 , каб. № 1 (місце розташування ІНФОРМАЦІЯ_2 ). Вказане розпорядження, а також повістки про виклик до військового комісаріату ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , були відправлені ОСОБА_4 29.11.2018 на адресу ПП "Лан Телеком" та цього ж дня вручені особисто директору підприємства ОСОБА_7 .

Того ж дня, 29.11.2018 громадянин ОСОБА_7 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_10 за адресою: АДРЕСА_3 згідно врученого йому розпорядження № 2154 та повістки про виклик, для з'ясування обставин виклику.

В ході бесіди з ОСОБА_7 , 29.11.2018, близько 13 год. 00 хв. перебуваючи у своєму службовому кабінеті у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_10 за адресою: АДРЕСА_3 , ОСОБА_4 , достовірно знаючи, що працівники ПП "Лан-Телеком" ОСОБА_7 , ОСОБА_8 і ОСОБА_9 перебувають на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 , розуміючи можливість вчинення ним дій, спрямованих на виключення вказаних осіб зі списків резервістів оперативного резерву, а також невжиття заходів по їх призову на збори резервістів оперативного резерву, реалізуючи свій раптово виниклий злочинний намір, направлений на особисте незаконне збагачення, будучи службовою особою, яка займає відповідальне становище, діючи умисно, з корисливих мотивів, виказав ОСОБА_7 протиправне прохання про необхідність передачі йому неправомірної вигоди - грошових коштів готівкою в сумі 6 000 доларів США (по 2000 доларів США з особи), зазначивши, що виключно за умови передачі йому вказаної неправомірної вигоди, він забезпечить виключення ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 зі списків резервістів оперативного резерву і не буде вживати заходів по їх призову на збори резервістів оперативного резерву, використовуючи для цього надані йому владу та службове становище, попередивши таким чином ОСОБА_7 про негативні наслідки відмови у вигляді притягнення останніх до передбаченої законом відповідальності.

03.12.2018 ОСОБА_7 , розуміючи протиправність вимог військового комісара ОСОБА_4 , звернувся до правоохоронних органів.

05.12.2018, близько 12 год. 15 хв., ОСОБА_4 в ході зустрічі із ОСОБА_7 у своєму службовому кабінеті у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_11 за адресою: Одеська обл., м. Южне, вул. Григорівського десанту, буд. 25, достовірно знаючи, що працівники ПП "Лан-Телеком" ОСОБА_7 , ОСОБА_8 і ОСОБА_9 перебувають на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 , розуміючи можливість вчинення ним дій, спрямованих на виключення вказаних осіб зі списків резервістів оперативного резерву, а також невжиття заходів по їх призову на збори резервістів оперативного резерву, реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на особисте незаконне збагачення, будучи службовою особою, яка займає відповідальне становище, діючи з тих же корисливих мотивів, виказав ОСОБА_7 протиправне прохання про необхідність передачі йому неправомірної вигоди - грошових коштів готівкою в сумі 4 500 доларів США, (що відповідно до офіційних даних НБУ станом на 05.12.2018 становить 126 5666,67 грн.), зменшивши таким чином розмір неправомірної вигоди до, зазначивши, що виключно за умови передачі йому вказаної неправомірної вигоди, він забезпечить виключення ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 зі списків резервістів оперативного резерву та не буде вживати заходів по їх призову на збори резервістів оперативного резерву, використовуючи для цього надані йому владу та службове становище, попередивши таким чином ОСОБА_7 про негативні наслідки відмови.

Поставивши таким чином за вищевикладених обставин ОСОБА_7 у безвихідне становище, при якому останній вимушений був надати йому неправомірну вигоду,

06.12.2018, близько 11 год. 00 хв., ОСОБА_4 , в ході зустрічі із ОСОБА_7 у своєму службовому кабінеті у приміщенні Южненського МВК за адресою: Одеська обл., м. Южне, вул. Григорівського десанту, буд. 25, завершуючи свої злочинні дії по одержанню неправомірної вигоди до кінця, будучи службовою особою, яка займає відповідальне становище, діючи умисно, з корисливих мотивів, особисто одержав від громадянина України ОСОБА_7 для себе неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у сумі 4 500 доларів США, (що відповідно до офіційних даних НБУ станом на 06.12.2018 становить 125 894,52 грн.), за вчинення ним в інтересах ОСОБА_7 та третіх осіб - ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , як тих, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням наданої йому влади та службового становища, а саме виключення директора ПП "Лан-Телеком" ОСОБА_7 та працівників ОСОБА_8 і ОСОБА_9 зі списків резервістів оперативного резерву і невжиття заходів по їх призову на збори резервістів оперативного резерву.

Після цього ОСОБА_4 був затриманий працівниками правоохоронних органів у порядку ст. 208 КПК України та його злочинну діяльність було припинено.

07.12.2018 повідомлено про підозру у вчиненні злочину ОСОБА_4 .

07.12.2018 року ухвалою Приморського районного суду м. Одеси стосовно підозрюваного ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з визначенням застави у розмірі 800 (восьмиста) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 1409600 (один мільйон чотириста дев'ять тисяч шістсот) гривень.

В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання в повному обсязі, наполягаючи на його задоволенні.

Підозрюваний та його захисник не заперечували проти задоволення клопотання, посилаючись на відсутність підстав для відсторонення.

Розглянувши клопотання слідчого, вивчивши надані докази, якими обґрунтовано доводи клопотання, заслухавши прокурора, підозрюваного та його захисника суд, приходить до наступного.

Відповідно до ч. 5 ст. 65 ЗУ «Про запобігання корупції», особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

З наданих до суду матеріалів досудового розслідування вбачається, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні тяжкого кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368 КК України, яке карається позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.

Обставини, що дають підстави органу досудового розслідування підозрювати ОСОБА_4 у вчиненні вказаного злочину обґрунтовуються наступними доказами: - протоколом обшуку ІНФОРМАЦІЯ_12 від 06.12.2018, під час проведення якого виявлено та вилучено грошові кошти, які надавались ОСОБА_7 в якості неправомірної вигоди ОСОБА_4 , а також інші грошові кошти можливо отриманні останнім у якості неправомірної вигоди від інших осіб;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 03.12.2018, у якому зазначені обставини вимагання неправомірної вигоди ОСОБА_4 ;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 06.12.2018, у якому зазначені обставини виявлення грошових коштів, які надавались ОСОБА_7 в якості неправомірної вигоди ОСОБА_4 ;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 03.12.2018, у якому зазначені обставини виявлення грошових коштів, які надавались ОСОБА_7 в якості неправомірної вигоди ОСОБА_4 ;

- протоколами допитів співробітників ІНФОРМАЦІЯ_12 : ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 та ОСОБА_15 від 06.12.2018, у яких зазначені обставини підготовлення та вручення повісток працівникам ТОВ «Лан Телеком»: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9

- протоколами допитів працівників ТОВ «Лан Телеком»: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 від 07.12.2018, у яких зазначені обставини вручення їм повісток, а також обставини вимагання ОСОБА_4 неправомірної вигоди;

- іншими матеріалами кримінального провадження в сукупності.

З урахуванням всіх обставин провадження та особи підозрюваного, суд приходить до висновку, що продовжуючи обіймати посаду військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 майор ОСОБА_4 може вчинити інший злочин, шляхом вагомості своєї посади незаконно впливати на свідків у вказаному кримінальному провадженні, також перешкоджати кримінальному провадженні іншим чином, використовуючи надані йому службові можливості. Окрім того, ОСОБА_4 як військовий комісар міського районного військового комісаріату має вільний доступ до службових кабінетів працівників вказаного комісаріату, речей і документів, що можуть мати доказове значення та продовжують встановлюватись в рамках досудового розслідування вказаного кримінального провадження, може підробити, знищити, сховати або спотворити вказані речі та документи.

При цьому, суд вважає, що прокурор в поданому клопотанні та в судовому засіданні достатньо обґрунтувано довів необхідність відсторонення ОСОБА_4 від займаної посади.

За таких обставин, оцінюючи в сукупності надані матеріали, суд вважає, що існують всі передбачені Законом підстави для відсторонення ОСОБА_4 від займаної посади.

Виходячи з викладеного, керуючись ст. ст. 154-158, 372, 376 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Одеській області ОСОБА_3 про відсторонення від посади - задовольнити.

Відсторонити підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади: військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 , в межах строку досудового розслідування, а саме до 07.02.2018 року.

Копію ухвали направити прокурору, слідчому, підозрюваному та його захиснику.

Ухвала підлягає негайному виконанню.

Ухвала протягом п'яти днів з дня її оголошення може бути оскаржена до апеляційного суду Одеської області.

Слідчий суддя: