18 липня 2019 р.Справа № 440/1668/19
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Бершова Г.Є.,
Суддів: Катунова В.В. , Ральченка І.М. ,
розглянувши клопотання Лубенського міськрайонного відділу УДМС України в Полтавській області про залучення до розгляду справи Управління ДМС України в Полтавській області по справі за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 14.06.2019 року по справі № 440/1668/19
за позовом ОСОБА_1
до Лубенського міськрайонного відділу УДМС України в Полтавській області
про визнання протиправним та скасування рішення,
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 15.07.19 року відкрито апеляційне провадження по справі за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 14.06.2019 року по справі № 440/1668/19 за позовом ОСОБА_1 до Лубенського міськрайонного відділу УДМС України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення та розгляд справи призначено у судове засідання на 24.07.2019 об 11:00.
Від Лубенського міськрайонного відділу УДМС України в Полтавській області на електронну адресу суду 16.07.2019 р. надійшло клопотання про залучення до розгляду справи Управління ДМС України в Полтавській області. Вказане клопотання не містить електронного підпису.
Колегія суддів залишає без задоволення клопотання Лубенського міськрайонного відділу УДМС України в Полтавській області виходячи з наступного.
Клопотання Лубенського міськрайонного відділу УДМС України в Полтавській області надійшло на електронну пошту Другого апеляційного адміністративного суду.
Проте, вказані файли не підписані електронним цифровим підписом, що підтверджується довідкою головного спеціаліста відділу документального забезпечення про відсутність ЕЦП.
Інструкція з діловодства в адміністративних судах України, затверджена наказом Державної судової адміністрації України від 17.12.2013 № 174 (далі - Інструкція), встановлює правила ведення діловодства у Вищому адміністративному суді України, апеляційних та окружних адміністративних судах і регламентує порядок роботи з документами з моменту надходження чи створення в суді до знищення в установленому порядку або передачі до державної архівної установи чи архіву суду.
Положеннями п.п. 2.2.7. п. 2.2 Інструкції встановлено, що надсилання офіційного листа електронною поштою здійснюється за умови реєстрації документа та запису вихідного реєстраційного номера і дати документа у файл, що відповідає конкретному документу. Електронний лист є офіційним, якщо містить вкладення з текстом офіційного документа у вигляді файлу, скріпленого електронним цифровим підписом.
Відповідно до п.п. 2.2.18. п.2.2 Інструкції для підтвердження офіційного статусу документів, отриманих електронною поштою, не скріплених електронно-цифровим підписом, або отриманих каналами факсимільного зв'язку, повинні бути надані (надіслані) їх оригінали.
Колегія суддів вважає за необхідне зауважити, що правовий статус електронного цифрового підпису визначає Закон України "Про електронний цифровий підпис" 22 травня 2003 року N 852- IV (зі змінами). Згідно приписів статті 4 Закону електронний цифровий підпис призначений для забезпечення діяльності фізичних та юридичних осіб, яка здійснюється з використанням електронних документів.
Електронний цифровий підпис використовується фізичними та юридичними особами - суб'єктами електронного документообігу для ідентифікації підписувача та підтвердження цілісності даних в електронній формі.
За приписами статті 7 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" від 22 травня 2003 року N 851-IV оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов'язковими реквізитами, у тому числі з електронним цифровим підписом автора.
Колегія суддів вважає за необхідним зауважити, що правовий статус електронного цифрового підпису визначає Закон України "Про електронні довірчі послуги". Згідно приписів п. 12 ч. 1 ст. 1 Закону електронний підпис - електронні дані, які додаються підписувачем до інших електронних даних або логічно з ними пов'язуються і використовуються ним як підпис.
За приписами статті 7 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" Оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов'язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги".
Оригінал електронного документа повинен давати змогу довести його цілісність та справжність у порядку, визначеному законодавством; у визначених законодавством випадках може бути пред'явлений у візуальній формі відображення, в тому числі у паперовій копії.
Таким чином, оскільки заява не містить електронного цифрового підпису, вона не може розглядатися як документ, у суду відсутні підстави для її розгляду.
Керуючись ст. 4 Закону України "Про електронний цифровий підпис", ст. 7 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг", суд, -
Клопотання про залучення до розгляду справи Управління ДМС України в Полтавській області, надіслане в електронній формі без підпису - залишити без розгляду.
Копію ухвали надіслати до Лубенського міськрайонного відділу УДМС України в Полтавській області.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Бершов Г.Є.
Судді Катунов В.В. Ральченко І.М.