Рішення від 08.07.2019 по справі 826/15396/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

08 липня 2019 року №826/15396/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., при секретарі судового засідання Огнивому Д.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

до третя особаМіністерства внутрішніх справ України Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області Головне управління Національної гвардії України

провизнання протиправними дій та Наказу від 03.03.2018 №172 в частині, зобов'язання вчинити дії,

за участю:

представника відповідача (Міністерства внутрішніх справ України) - Щепанського А.М.

третьої особи - ОСОБА_2 .

На підставі частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 08 липня 2019 року проголошено скорочену (вступну та резолютивну) частини рішення. Виготовлення рішення у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини шостої статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області про:

- визнання протиправними дій (бездіяльності) Міністерства внутрішніх справ України щодо не установлення посадового окладу за посадою начальник штабу територіального управління Національної гвардії України та зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України установити розмір посадового окладу за посадою начальника штабу територіального управління Національної гвардії України з 01.03.2018 відповідно до припису абзацу другого підпункту 1 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб";

- визнання протиправною та нечинною Схеми тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу територіальних управлінь Національної гвардії України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 03.03.2018 №172 "Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Національної гвардії України" в частині установлення тарифних розрядів і коефіцієнтів за посадами: перший заступник начальника штабу (31 тарифний розряд, 3,44 тарифний коефіцієнт), заступник начальника штабу (30 тарифний розряд, 3,36 тарифний коефіцієнт) та зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України установити розмір посадового окладу за посадами: перший заступник начальника штабу, заступник начальника штабу територіального управління Національної гвардії України з 01.03.2018 відповідно до припису абзацу третього підпункту 1 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (на 1-5 відсотків нижче від посадового окладу начальника штабу територіального управління Національної гвардії України);

- визнання протиправною та нечинною Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 27.03.2018 №83/10455, виданої Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області та зобов'язання Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з посадовим окладом установленим за аналогічною посадою заступника начальника штабу територіального управління Національної гвардії України відповідно до припису абзацу третього підпункту 1 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (на 1-5 відсотків нижче від посадового окладу начальника штабу територіального управління Національної гвардії України).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що внаслідок протиправних дій відповідачів порушені законні права, правові гарантії позивача, як громадянина України на отримання в повному обсязі пенсії за вислугу років з 01.01.2018. Зокрема, позивачем зазначено, що відповідно до Схеми тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу територіального управління Національної гвардії України, в зазначеному переліку посад, що передують посадам штатних заступників начальника штабу, відсутня посада керівника структурного підрозділу «Штаб» територіального управління Національної гвардії України, а саме посада начальника штабу та тарифний розряд і коефіцієнт за цією посадою зазначеною Схемою не визначений. Внаслідок чого, з урахуванням примітки до Схеми тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу територіального управління Національної гвардії України, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Національної гвардії України» від 03.03.2018 №172, розмір посадового окладу за посадою начальник штабу територіального управління Національної гвардії України не установлений.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.09.2018 прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі №826/15936/18 та запропоновано відповідачам протягом двадцяти днів з дня одержання цієї ухвали надати суду відзив на позовну заяву. Крім того, суд зобов'язав Міністерство внутрішніх справ України надати суду докази опублікування оголошення щодо оскарження Наказу від 03.03.2018 №172 у строки та в порядку, передбаченому статтею 264 Кодексу адміністративного судочинства України.

На виконання вимог ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.09.2018, Міністерством внутрішніх справ України в судовому засіданні 29.11.2018 надано суду докази опублікування в Офіційному віснику України від 26.10.2018 №82 (сторінка 187 Віснику) оголошення про відкриття провадження в адміністративній справі №826/15396/18 щодо оскарження Наказу Міністерства внутрішніх справ України від 03.03.2018 №172.

Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області 23.11.2018 надано відзив на позовну заяву, в тексті якого зазначено, що ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України при підготовці довідки про розмір грошового забезпечення позивача діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб визначений Конституцією та законами України, а тому відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

У підготовчому судовому засіданні 29.11.2018, представником Міністерства внутрішніх справ України було заявлено клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головного управління Національної гвардії України.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.11.2018, залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Національної гвардії України, запропоновано третій особі надати пояснення або відзив на позовну заяву.

Також, у підготовчому судовому засіданні 29.11.2018, судом задоволено клопотання позивача про витребування доказів від відповідачів, витребувано належним чином завірені копії всіх документів на підставі яких приймався оскаржуваний в частині Наказу Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Національної гвардії України» від 03.03.2018 №172 та від третьої особи - Головного управління Національної гвардії України витребувано належним чином завірену копію витягу зі штату Центрального територіального управління Національної гвардії України.

Міністерством внутрішніх справ України 19.12.2018 надано відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позовних вимог заперечує, оскільки при прийнятті оскаржуваного Наказу «Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Національної гвардії України» від 03.03.2018 №172, Міністерство внутрішніх справ України діяло в межах повноважень та у спосіб передбачений діючим законодавством України. Зокрема, Міністерством внутрішніх справ України наголошено на тому, що оскаржуваний Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 03.03.2018 № 172 "Про затвердження Схем тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Національної гвардії України" зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.03.2018 за №317/31769, опубліковано в Офіційному віснику України від 23.03.2018 та внесено до Єдиного державного реєстру нормативних актів відповідно до норм чинного законодавства України. Так, при здійсненні державної реєстрації оскаржуваного Наказу Міністерства внутрішніх справ України, компетентним органом - Міністерством юстиції України не вбачалося підстав для відмови у її здійсненні, що вказує на правомірність оскаржуваного Наказу Міністерства внутрішніх справ України.

Від Головного управління Національної гвардії України 20.12.2018 надійшли пояснення, відповідно до яких, третя особо зазначає, що позовні вимоги, а також обставини (доводи), якими обґрунтовано позовні вимоги є безпідставними та такими, що не відповідають вимогам законодавства України та надано суду належним чином завірену копію витягу зі штату №01/2717 Центрального територіального управління Національної гвардії України, затвердженого наказом командувача Національної гвардії України від 17.02.2017 №М-3т.

Позивачем 08.01.2019 надано відповідь на відзив Міністерством внутрішніх справ України, в якому підтримано позовні вимоги та раніше викладені в позовній заяві доводи.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.01.2019 у справі №826/15936/18 закрито підготовче провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримає пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам" (далі - Постанова №103), позивачеві було здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 на підставі довідки, наданої Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

Так, листом від 15.06.2018 №Г7927-18 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надало позивачу копію довідки від 27.03.2018 №83/10455, відповідно до якої, на підставі частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2017 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам", постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, а саме за посадою - заступник начальника штабу з мобілізаційної роботи та територіальної оборони, станом на 01.03.2018 розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_3 становить: посадовий оклад - 5 920,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 1 410,00 грн., надбавка за вислугу років (45 відсотків) - 3 298,50 грн., всього розмір грошового забезпечення становить - 10 628,50 грн.

Позивачем зазначено, що відповідно до розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну гвардію України" від 03.03.2014, територіальні управління Національної гвардії України є правонаступниками управлінь територіальних командувань внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України, а Головне управління Національної гвардії України є правонаступником Головного управління внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України.

Посада заступника начальника штабу територіального управління Національної гвардії України є аналогічною посаді - заступника начальника штабу з мобілізаційної роботи та територіальної оборони управління ЦТрК, яку займав позивач на дату звільнення.

Схемою тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу територіальних управлінь Національної гвардії України, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 03.03.2018 № 172 визначений тарифний розряд (30) і коефіцієнт (3,36) за посадою заступник начальника штабу та з урахуванням примітки зазначеної Схеми за цією посадою з 01 березня 2018 року був установлений посадовий оклад у розмірі 5920,00 грн.

Як зазначається позивачем в позовній заяві, вищезазначена Схема тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу територіальних управлінь Національної гвардії України, затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 03.03.2018 №172, прийнятий у порушення припису пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", таким чином, посадовий оклад за посадою заступник і начальника штабу територіального управління Національної гвардії України був встановлений з 01 березня 2018 року в меншому, ніж належало розмірі.

Внаслідок чого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області був проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 з меншим ніж належало розміром посадового окладу за посадою заступник начальника штабу з мобілізаційної роботи та і територіальної оборони.

Позивач, вважаючи дії Міністерства внутрішніх справ України в частині прийняття Схеми тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу територіальних управлінь Національної гвардії України, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 03.03.2018 №172 та протиправною бездіяльність Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області щодо не виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, звернувся до суду з даним позовом.

Вивчивши письмові матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов до наступних висновків.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» від 17.03.2011 №3166-VI, систему центральних органів виконавчої влади складають міністерства України (далі - міністерства) та інші центральні органи виконавчої влади. Система центральних органів виконавчої влади є складовою системи органів виконавчої влади, вищим органом якої є Кабінет Міністрів України.

Згідно з частиною першою статті 6 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», міністерство є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику в одній чи декількох визначених Кабінетом Міністрів України сферах, проведення якої покладено на Кабінет Міністрів України Конституцією та законами України.

Приписами статті 8 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» встановлено, що міністр як член Кабінету Міністрів України здійснює повноваження, визначені Законом України "Про Кабінет Міністрів України", в тому числі щодо спрямування та координації діяльності центральних органів виконавчої влади. Зокрема пунктом 27 частини другої вищезазначеної статті передбачено, що міністр як керівник міністерства підписує накази міністерства.

Статтею 15 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» передбачено, що міністерство у межах своїх повноважень, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, які підписує міністр. Накази міністерства, видані в межах його повноважень, є обов'язковими для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами, місцевими державними адміністраціями, органами влади Автономної республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності та громадянами. Накази міністерства нормативно-правового змісту підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Накази міністерства, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". Накази міністерства, які є нормативно-правовими актами, після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях.

Пунктом 9 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 №878 визначено, що Міністерство внутрішніх справ України в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, здійснює організацію і контроль за їх виконанням. Накази Міністерство внутрішніх справ України, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, видаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”.

Державна реєстрація нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, які виступають суб'єктами нормотворення, здійснюється відповідно до Указу Президента України від 03.10.1992 "Про Державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади", Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 №731 (далі - Положення №731) та Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2005 №34/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.04.2005 за №381/10661 (далі - Порядок №34/5).

Так, відповідно до пункту 2 Положення №731, державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти, що зачіпають права, свободи й законні інтереси або мають міжвідомчий характер.

Згідно з абзацом 8 пункту 4 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 №228, Мін'юст відповідно до покладених на нього завдань здійснює державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, а також інших органів, акти яких відповідно до законодавства підлягають державній реєстрації.

Відповідно до пункту 1 Положення №731, державна реєстрація нормативно-правового акту полягає у проведенні правової експертизи на відповідність його Конституції та законодавству України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколам до неї, міжнародним договорам України, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та acquis communautaire, антикорупційної експертизи, а також з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, прийнятті рішення про державну реєстрацію цього акта, присвоєнні йому реєстраційного номера та занесенні до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.

Згідно з пунктом 13 Положення №731 у державній реєстрації відмовляється, якщо нормативно-правовий акт:

а) не відповідає Конституції та законам України, іншим актам законодавства, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколам до неї, міжнародним договорам України, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та acquis communautaire;

б) видано з порушенням вимог законодавства або без урахування практики Європейського суду з прав людини, зокрема акт:

порушує чи обмежує встановлені законом права, свободи й законні інтереси громадян, підприємств, установ та організацій або покладає на них не передбачені законодавством обов'язки;

виходить за межі компетенції органу, що його видав;

містить норми, що призводять або можуть призвести до вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень;

не відповідає вимогам законодавства про мови;

суперечить установленому порядку ведення діловодства;

видано за наявності будь-якої з обставин, визначених у частині першій статті 25 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (на підставі повідомлення Держпідприємництва);

в) не узгоджено із заінтересованими органами або не повідомлено про позицію уповноваженого представника від всеукраїнських профспілок, їх об'єднань та уповноваженого представника від всеукраїнських об'єднань організацій роботодавців щодо нормативно-правового акту, прийнятого міністерством та іншим центральним органом виконавчої влади з питань, що стосуються соціально-трудової сфери, та проведену роботу з врахування їх зауважень і пропозицій;

г) викладено з порушенням правил правопису та нормопроектувальної техніки;

д) не узгоджується з дорученням, даним органу, що видав акт.

Відповідно до пункту 1.4. Порядку №34/5, терміни вживаються в таких значеннях:

- втрата чинності нормативно-правового акта (окремих його положень) - припинення в установленому законодавством порядку застосування зареєстрованого в Міністерстві юстиції України нормативно-правового акта (окремих його положень);

- скасування нормативно-правового акта - визнання в установленому законодавством порядку недійсним з моменту прийняття не зареєстрованого у Міністерстві юстиції України нормативно-правового акта, що підлягав державній реєстрації;

Пунктом 4.2. Порядку №34/5 передбачено, що спеціалісти Управління державної реєстрації нормативно-правових актів проводять правову експертизу нормативно-правових актів, а саме перевіряють їх відповідність Конституції та чинному законодавству України, а також правилам нормопроектувальної техніки. Експертиза нормативно-правового акта провадиться з метою встановлення повноважень суб'єкта нормотворення на прийняття цього нормативно-правового акта, забезпечення його відповідності законодавству, якості й обґрунтованості, своєчасності прийняття, виявлення можливих позитивних і негативних наслідків його дії.

Слід зазначити, що Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 03.03.2018 № 172 "Про затвердження Схем тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Національної гвардії України" зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.03.2018 за №317/31769, опубліковано в Офіційному віснику України від 23.03.2018 та внесено до Єдиного державного реєстру нормативних актів відповідно до норм чинного законодавства України.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про Національну гвардію України» від 13.03.2014 №876-VII, Національна гвардія України є військовим формуванням з правоохоронними функціями, що входить до системи Міністерства внутрішніх справ України і призначено для виконання завдань із захисту та охорони життя, прав, свобод і законних інтересів громадян, суспільства і держави від злочинних та інших протиправних посягань, охорони громадського порядку та забезпечення громадської безпеки, а також у взаємодії з правоохоронними органами - із забезпечення державної безпеки і захисту державного кордону, припинення терористичної діяльності, діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), терористичних організацій, організованих груп та злочинних організацій.

Частиною першою статті 4 Закону України «Про Національну гвардію України» встановлено, що Національна гвардія України у своїй діяльності керується Конституцією України, цим та іншими законами України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них нормативно-правовими актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про Національну гвардію України», Військово-політичне та адміністративне керівництво Національною гвардією України здійснює Міністр внутрішніх справ України. Військово-політичне керівництво Національною гвардією України - це діяльність, спрямована на забезпечення реалізації державної політики у сфері діяльності Національної гвардії України, політичних та стратегічних цілей, принципів і напрямів її розвитку. Адміністративне керівництво Національною гвардією України - це діяльність, спрямована на всебічне забезпечення життєдіяльності Національної гвардії України, її функціонування та розвитку з метою виконання основних завдань державної політики у сфері її діяльності. Повноваження Міністра внутрішніх справ України щодо керівництва Національною гвардією України, його права та обов'язки визначаються цим Законом та іншими законами України.

Згідно з частиною першою статті 7 Закону України «Про Національну гвардію України», безпосереднє військове керівництво Національної гвардії України здійснює командувач Національної гвардії України, який одночасно є начальником головного органу військового управління Національної гвардії України. Безпосереднє військове керівництво Національної гвардії України - це діяльність, спрямована на здійснення заходів щодо розвитку Національної гвардії України, її технічного оснащення, підготовки та всебічного забезпечення, визначення основ її застосування, а також управління нею під час виконання службово-бойових завдань.

Статтею 5 Закону України «Про Національну гвардію України», визначено загальну структуру та чисельність Національної гвардії України. Так, відповідно до частини першої зазначеної статті до складу Національної гвардії України входять:

1) головний орган військового управління Національної гвардії України;

2) оперативно-територіальні об'єднання Національної гвардії України;

3) з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, навчальні військові частини (центри), бази, заклади охорони здоров'я та установи, що не входять до складу оперативно-територіальних об'єднань Національної гвардії України.

Головний орган військового управління Національної гвардії України здійснює діяльність відповідно до Положення про головний орган військового управління Національної гвардії України, яке затверджено указом Президента України від 28.03.2014 №346/2014 (далі - Положення №346/2014).

Пункт 9 Положення №346/2014 визначає повноваження командувача Національної гвардії України. Так, відповідно до підпункту 14 пункту 9 зазначеного Положення, командувача Національної гвардії України установлює військовослужбовцям головного органу військового управління Національної гвардії України, начальникам територіальних управлінь Національної гвардії України, командирам (начальникам) з'єднань, військових частин (підрозділів), вищих військових навчальних закладів, навчальних військових частин (центрів), баз, закладів охорони здоров'я та установ, що не входять до складу оперативно-територіальних об'єднань Національної гвардії України, розміри грошового забезпечення у порядку і розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України

Порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії України (далі - військовослужбовці), які обіймають посади в Головному управлінні Національної гвардії України, територіальних управліннях, з'єднаннях, військових частинах (підрозділах), вищих військових навчальних закладах, навчальних військових частинах (центрах), базах, закладах охорони здоров'я та установах Національної гвардії України визначений Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України та іншим особам, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15.03.2018 №200.

Відповідно до пункту 14 розділу 1 зазначеної Інструкції, розмір посадових окладів військовослужбовців, які обіймають посади з подвійним або потрійним найменуванням (сумісні посади), визначається за найменуванням, що зазначене в штаті військової частини першим.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704) затверджено, зокрема, Схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та Державної спеціальної служби транспорту.

Пунктом 3 Постанови №704 передбачено, що виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.

Таким чином, враховуючи положення пункту 3 Постанови №704, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 03.03.2018 №172 затверджено, зокрема, Схему тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу територіальних управлінь Національної гвардії України.

Слід звернути увагу на те, що відповідачем - Міністерством внутрішніх справ України зазначено та, в свою чергу, не спростовано позивачем, що в організаційно-штатній структурі територіального управління Національної гвардії України передбачено підрозділ «командування», який включає посади начальника управління та всіх його заступників, у тому числі посаду першого заступника начальника управління. Проте, функціональними обов'язками за даною посадою передбачено і виконання функцій начальника штабу. Тобто, в організаційно-штатній структурі передбачена посада першого заступник начальника управління - начальника штабу.

Розмір посадового окладу першого заступника начальника територіального управління визначений на рівні 52 тарифного розряду, що на 3 відсотки менше розміру посадового окладу, встановленого за посадою начальника територіального управління.

Крім цього, штатом територіального управління Національної гвардії України також передбачено підрозділ «штаб». Проте, функція керівництва Штабом територіального управління Національної гвардії України покладено на першого заступника начальника територіального управління, тому окремої посади начальника штабу штатом не передбачається. У зв'язку з цим посада начальника штабу штатом не визначається.

Оскільки посаду начальника штабу штатним розкладом не передбачено, а його функції виконує перший заступник начальника територіального управління (який перебуває у підрозділі «командування»), отже посадові оклади першого заступника начальника штабу, заступника начальника штабу (які згідно штатного розкладу перебувають у підрозділі «штаб»), не може бути прив'язано до тарифного розряду першого заступника начальника територіального Управління.

Відповідно до пункту 5 Постанови №704, керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати:

- посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1-11 за аналогічними посадами;

- посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1-5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника.

Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

Зокрема, про велику різницю обсягу, складності та важливості виконуваних завдань за посадами першого заступника начальника територіального управління та першого заступника начальника штабу, заступника начальника штабу свідчить кількість персоналу, що перебуває у безпосередньому підпорядкуванні зазначених керівників. Так, у безпосередньому підпорядкуванні першого заступника начальника територіального управління - начальника штабу перебуває 48 військовослужбовців. В той час, як першому заступнику начальника штабу підпорядковується лише 5 військовослужбовців, а заступнику начальника штабу - 1 військовослужбовець.

Крім того, про різницю у виконуваних завдань свідчать також функціональні обов'язки вищезазначених керівників.

Таким чином, оскільки посади першого заступник начальника штабу та заступника начальника штабу згідно штатного розкладу не є заступниками першого заступника начальника територіального управління і перебувають у підрозділі «штаб», отже, посадові оклади за цими посадами не повинні становити на 1-5 відсотка менше розміру посадового окладу заступника начальника територіального управління.

Слід зазначити, що розмір грошового забезпечення осіб офіцерського складу Національної гвардії України встановлений відповідного постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, а також з урахуванням тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу територіальних управлінь Національної гвардії України, які відповідно до посади «заступник начальника штабу» складають: тарифний розряд - 30, тарифний коефіцієнт - 3,36.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме листа Головне управління Національної гвардії України від 14.12.2018 №27/33/4-8676, посада начальника штабу територіального управління Переліком посад офіцерського складу Національної гвардії України та відповідних їм граничних військових звань, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.07.2016 №709, не передбачена, а тому Схемою тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу територіальних управлінь Національної гвардії України, затвердженою наказом №172, тарифний розряд за цією посадою не визначений та відповідно посадовий оклад в територіальних управліннях Національної гвардії України за цією посадою не встановлюється.

Крім того, відповідно до пункту 14 розділу І Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України та іншим особам, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15.03.2018 №200, розмір посадових окладів військовослужбовців, які обіймають посади з подвійним або потрійним найменуванням (сумісні посади), визначається за найменуванням, зазначеним у штаті військової частини першим.

Таким чином, посади, які мають подвійне найменування, тарифікуються за першою посадою, тому посада начальника штабу тарифікації не підлягає.

Розмір посадових окладів за тарифними розрядами визначається шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли посадовий оклад визначено в гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - округляються до десяти гривень.

Таким чином, ОСОБА_1 Головним управлінням Національної гвардії України правомірно визначено розмір посадового окладу в сумі 5 920,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 03.03.2018 №172 «Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу територіальних управлінь Національної гвардії України», з урахуванням тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу територіальних управлінь Національної гвардії України, які відповідно до посади «заступник начальника штабу»: тарифний розряд - 30, тарифний коефіцієнт - 3,36.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії Міністерством внутрішніх справ України щодо встановлення розміру посадового окладу, визнання протиправною та нечинною Схеми тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу територіальних управлінь Національної гвардії України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 03.03.2018 №172, не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною довідки про розмір грошового забезпечення від 27.03.2018 № 83/10455 та зобов'язання Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , слід зазначити наступне.

Відповідно до пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі - Порядок №45).

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45 перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Так, ліквідаційною комісією Головного управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 03.03.2018 №172 "Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Національної гвардії України", складено довідку від 27.03.2018 №83/10455 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними на 1 березня 2018 року, яку Головного управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській область надіслано до Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області супровідним листом від 30.03.2018 №18719/Лк.

До складових довідки від 27.03.2018 № 83/10455 увійшли: посадовий оклад - 5 920,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням «підполковник» - 1 410,00 грн.; надбавка за вислугу років - 40 % - 3 298, 50 грн.; усього: 10 628, 50 грн.

Таким чином, враховуючи вищезазначене та з огляду на те, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії Міністерством внутрішніх справ України щодо встановлення розміру посадового окладу, визнання протиправною та нечинною Схеми тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу територіальних управлінь Національної гвардії України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 03.03.2018 №172, не підлягають задоволенню, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною довідки про розмір грошового забезпечення від 27.03.2018 № 83/10455 та зобов'язання Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з посадовим окладом установленим за аналогічною посадою заступника начальника штабу територіального управління Національної гвардії України відповідно до припису абзацу третього підпункту 1 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Вказана правова позиція також висловлена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12.03.2018 №Пз/9901/1/18 (зразкова справа №802/2196/17-а), залишеному без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12.12.2018.

Висновки Верховного Суду в зразковій справі №802/2196/17-а належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направити до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи сторін, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 72-77, 143, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Літвінова А.В.

Повний текст рішення виготовлено 17.07.2019.