Рішення від 18.07.2019 по справі 120/1795/19-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

18 липня 2019 р. Справа № 120/1795/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мультян Марини Бондівни розглянувши у письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Іллінецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Іллінецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області в якому просить:

- визнати дії Іллінецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо відмови йому зарахувати до пільгового стажу за Списком №2 періоду роботи з 10.10.1994 року по 26.10.2006 рік майстром будівельних та монтажних робіт КП «Ремонтник» - протиправними;

- зобов'язати Іллінецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області зарахувати до пільгового стажу за Списком №2 період роботи з 10.10.1994 року по 26.10.2006 рік майстром будівельних та монтажних робіт КП «Ремонтник», як такого, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звернувся до Іллінецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зі зниженням пенсійного віку згідно пункту "б" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" починаючи з дня звернення із заявою про призначення пенсії.

Однак, 28.03.2019 року отримав лист-відмову в призначенні пенсії №420/09-44/02-3. Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 06.06.2019 року позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк на усунення виявлених у ній недоліків.

18.06.2019 року позивачем подано заяву про усунення недоліків позовної заяви, якою недоліки позовної заяви були усунені.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року відкрито провадження у справі, розгляд адміністративної справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Крім того, даною ухвалою встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання ухвали для подання відзиву на позовну заяву в порядку ст. 162 КАС України.

У встановлений судом строк відповідач надав відзив на позовну заяву, згідно якого останній заперечує проти задоволення позовних вимог повністю. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що підставою для відмови у призначенні пенсії за Списком №2 стало те, що в трудовій книжці ОСОБА_1 не було зазначено необхідних даних для призначення пенсії на пільгових умовах - а саме відсутній запис про атестацію робочого місця: майстер будівельних та монтажних робіт в КП «Ремонтник». Крім того, в уточнюючій довідці, яку надав позивач на підтвердження права на призначення пільгової пенсії, невірно зазначені Списки виробництв, робіт, професій і показників із шкідливими (особливо шкідливими) і важкими (особливо важкими) умовами праці. Поряд з цим у довідці зазначено, що відомості про атестацію робочих місць відсутні. Відповідач звертає увагу суду ще й на той факт, що довідка КП «Ремонтник» від 22.05.2007 року №24 підписана лише директором зазначеного підприємства, що не відповідає вимогам додатку №5 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18.11.2005 року № 383.

Також, надані копії наказів КП “Ремонтник” від 10.07.1996 року №21, від 20.06.2001 року №21 та від 28.05.2006 року №28 також не оформлено належним чином. Крім того, представник відповідача вказує на те, що у позивача немає необхідного загального стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2. Відтак просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно пункту 2 частини 1 статті 263 КАС України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо, зокрема, оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

За правилами частини четвертої статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

21.12.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Іллінецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області із заявою про призначення пенсії за віком за Списком №2.

28.03.2019 року ОСОБА_1 отримав лист-відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах №420/09-44/02-3. Відмова мотивована тим, що відповідно до довідки, яку надав позивач на підтвердження права на призначення пільгової пенсії, невірно зазначені Списки виробництв, робіт, професій і показників із шкідливими (особливо шкідливими) і важкими (особливо важкими) умовами праці. Поряд з цим у довідці зазначено, що відомості про атестацію робочого місця позивача відсутні. А копії наказів КП “Ремонтник” від 10.07.1996 року №21, від 20.06.2001 року №21 та від 28.05.2006 року №28 про результати атестації робочих місць за умовами праці не завірено належним чином.

Вважаючи відмову Іллінецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області протиправною, позивач звернувся до суду.

У статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року та Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року.

Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно з пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом №1788.

Відповідно до пункту "б "частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок.

Аналогічні норми містить пункт 1 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" де визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок.

Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Дана норма Закону кореспондується також з положенням пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 (далі - Порядок №637), де зокрема передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка (пункт 20 Порядку №637).

Також, згідно із пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Тобто, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є встановлення факту перебування особи на посаді та виконання нею робіт з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, а також документальне підтвердження відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Відсутність же підтвердження вищезазначених обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.

Вказаний висновок суду узгоджується з позицією Верховного Суду викладеною у постановах від 20.03.2018 у справі №607/5358/17, від 03.04.2018 у справі №132/3610/16-а, а також у висновках Верховного Суду України у постановах від 10.03.2015 року (справа №21-51а15), від 10.09.2013 року (справа №21-183а13), від 02.12.2015 року (справа №21-1329а15), від 12.04.2016 (справа №21-6501а15). Також, Верховний Суд у постанові від 23.01.2018 року (справа №732/2003/14) висловлював правову позицію стосовно відсутності законних підстав для призначення пенсії на пільгових умовах з огляду на відсутність результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.

Як вбачається із матеріалів справи, зокрема із записів трудової книжки позивача, у період з 10.10.1994 року по 26.10.2006 рік ОСОБА_1 працював майстром будівельних та монтажних робіт на КП «Ремонтник».

Відповідно до пункту 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої Наказ Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 №58, у графі 3 пишеться: «Прийнятий або призначений до такого-то цеху, відділу, підрозділу, на дільницю, виробництво» із зазначенням його конкретного найменування, а також роботи, професії або посади і присвоєного розряду. Записи про найменування роботи, професії або посади на яку прийнятий працівник, виконуються для робітників та службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у «Класифікаторі професій».

Якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Показники, зазначені у цих Списках обов'язково повинні бути підтверджені у карті оцінки умов праці робочого місця за результатами атестації і можуть записуватись у дужках.

Суд зазначає, що трудова книжка ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 за періоди роботи з 10.10.1994 року по 26.10.2006 рік не містить записів про те, що позивач має право на пенсію за віком на пільгових умовах, як і не містить посилань на відповідний наказ, виданий за результатами атестації робочих місць, посилань на списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, тощо.

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що під час звернення до об'єднаного управління за призначенням пенсії та до суду, позивачем надавалась довідка №24 від 22.04.2007 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії при відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, яка видана КП «Ремонтник».

В зазначеній довідці зазначено, що ОСОБА_1 у період з 10.10.1994 року по 26.10.2006 рік працював майстром будівельних та монтажних робіт на КП «Ремонтник», посада віднесена до Списку №2, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.1956 №1173.

При цьому, з наданої довідки встановлено, що атестація робочого місця не проводилася.

Суд звертає увагу на те, що в період з 10.10.1994 року по 26.10.2006 рік Списки виробництв, цехів, професій і посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими і важкими умовами праці і в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах, що затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року №1173 вже не діяли. Натомість були чинними Списки виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року № 162, Списки виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36.

Відтак, суд зазначає, що пільговий період роботи з 10.10.1994 року по 26.10.2006 рік в КП «Ремонтник» на посаді майстра будівельних та монтажних робіт, не підтверджений належним чином оформленою довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній.

Стосовно наданих наказів про результати атестації робочих місць за умовами праці від 10.07.1996 року №21, від 20.06.2001 року №21 та від 28.05.2006 року №28 суд зазначає таке.

Даними наказами було затверджено перелік робочих місць, виробництв та професій з пільговими пенсійним забезпеченням відповідно до Списку №2, установлено щорічну додаткову відпустку робітникам професій майстер будівельних та монтажних робіт, однак самого переліку посад суду надано не було. Відтак встановити чи дійсно було проведено атестацію робочого місця посади майстра будівельних та монтажних робіт, яку займав позивач з 10.10.1994 року по 26.10.2006 рік, суду не видається можливим.

Крім того, суду вказані накази були подані без відміток про їх засвідчення.

Порядок засвідчення копій документів, визначений пунктами 5.26, 5.27 Національного стандарту України Державної уніфікованої системи документації, Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації «Вимоги до оформлення документів» (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 04.04.2003 року №55.

За вказаним нормативно-правовим актом, на копії документа має бути зазначена відмітка про засвідчення копії документа, яка складається: зі слів «Згідно з оригіналом», назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії, яка проставляється нижче підпису. Оскільки на копіях вище зазначених наказах немає відміток про їх засвідчення, окрім тих, які здійснив позивач, на підставі них неможливо встановити факт проведення атестації робочих місць за умовами праці в КП «Ремонтник».

На підставі вищенаведеного та оскільки уточнюючу довідку встановленого зразка не надано як і належних доказів проведення атестації робочих місць за умовами праці, де працював позивач, суд доходить висновку про наявність обґрунтованих підстав для відмови у зарахуванні до пільгового стажу за Списком №2 періоду роботи з 10.10.1994 року по 26.10.2006 рік майстром будівельних та монтажних робіт КП «Ремонтник», а тому рішення Іллінецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області, викладене у листі №420/09-44/02-3 від 28.03.2019 року щодо відмови ОСОБА_1 зарахувати до пільгового стажу за Списком №2 періоду роботи з 10.10.1994 року по 26.10.2006 рік майстром будівельних та монтажних робіт КП «Ремонтник», є законним та не підлягає скасуванню в судовому порядку.

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими, недоведеними та такими, що не підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, що не є суб'єктом владних повноважень у разі відмови у задоволенні позову - судовий збір не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 )

Іллінецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (вул. Соборна, 27, м. Іллінці, 22700, код ЄДРПОУ 40350288)

Копію рішення у повному обсязі сторони можуть одержати: 18.07.2019 року.

Суддя Мультян Марина Бондівна