Справа №461/4702/19
16 липня 2019 року суддя Галицького районного суду м.Львова Волоско І.Р., за участю представника Львівської митниці ДФС Лубоцького Б.І., представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - адвоката Пітка А., розглянувши матеріали, які надійшли від заступника начальника управління УП МП та МВ Львівської митниці ДФС - начальника відділу ОР Качмарського В., про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, непрацюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт № НОМЕР_1 , виданий 11.04.2018 року органом №2601,
за ч.1 ст.483 Митного кодексу України,
ОСОБА_1 18.04.2019 року о 02 год. 20 хв. перетинаючи митний кордон України з Республіки Польща через м/п «Краковець» Львівської митниці ДФС, автомобілем марки «VW SHARAN», реєстраційний номер НОМЕР_2 , вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю з використанням способів, що утруднюють їх виявлення та недекларування переміщуваних ним товарів, а саме: скатертини арт. №869 в кількості 2 шт.; окуляри сонцезахисні DASSON, в кількості 150 штук; рукавиці ECHT, в кількості 7 пар; хустки жіночі полістерові 53 штуки країна виробник Китай; скатертини 85х85, 21 штука країна виробник Китай; скатертини 110х160, 21 штука країна виробник Китай; сумки жіночі з полістеру, 63 штуки країна виробник Китай; гаманець дитячий в кількості 42 шт., країна виробник Китай; окуляри DASSON vision sunglasses, 96 штук, країна виробник Китай; окуляри DASSON vision eyewear, 12 штук, країна виробник Китай.
Вказаний товар знаходився у багажному відсіку та салоні вказаного вище автомобіля, прихований під передніми та задніми сидіннями, а також у ніші для запасного колеса, прикритий накладною кришкою.
У судовому засіданні адвокат А.Пітко заперечив факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 280 КпАП України, при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, єдиною підставою адміністративної відповідальності є наявність складу адміністративного правопорушення, як в нормативному так і у фактичному аспекті.
Адміністративне правопорушення - це протиправна, винна (умисна або з необережності) дія або бездіяльність, що посягає на державний чи громадський порядок, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законодавством передбачена адміністративна відповідальність.
Під адміністративним правопорушенням, як підставою адміністративної відповідальності розуміється винне протиправне діяння, яке посягає на встановлені правом і забезпечені адміністративно-правовими санкціями правила поведінки громадян і посадових осіб в сфері державного управління.
Кваліфікація того чи іншого правопорушення здійснюється шляхом встановлення його складу. Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом ознак, які характеризують дане діяння як адміністративне правопорушення і відрізняють його від інших правопорушень. Іншими словами, склад правопорушення - це встановлена правом сукупність ознак, при наявності яких анти-суспільне діяння вважається адміністративним правопорушенням.
Склад адміністративного правопорушення включає: об'єкт, об'єктивну сторону, суб'єкт, суб'єктивну сторону.
Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, предявлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Наведене указує на те, що до відповідальності за порушення митних правил може бути притягнута лише винна особа, яка вчинила відповідне правопорушення умисно або з необережності.
Диспозиція ч.1 ст.483 Митного кодексу України визначає склад адміністративного правопорушення, що полягає у переміщенні або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу України, як підстави для його переміщення документів, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Стаття 483 ч.1 МК України передбачає, що переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 100відсотків вартості товарів безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів-безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Відтак визначальним при прийнятті рішення про притягнення особи до відповідальності є наявність в його діях складу правопорушення.
З об'єктивної сторони порушення митних правил, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України, проявляються у переміщенні або діях, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю яке проявляється у наступних формах: використання спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або сховищ, що утруднюють виявлення цих товарів; шляхом надання одним товарам вигляду інших; подання органу доходів і зборів, як підстави для переміщення товарів, підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості встановленого місця, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно із УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Відповідно до ч.1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до ч.1 ст.495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил; поясненнями свідків; поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта; іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Заслухавши думку представника Львівської митниці ДФС, пояснення представника особи яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, оскільки він вчинив дії спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, а саме із використанням способів, що утруднюють виявлення товарів.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України доводиться протоколом про порушення митних правил, актом про проведення огляду товарів, рахунком-фактурою, фото таблицями, витягом із ЄАІС ДМСУ щодо ОСОБА_1 .
Вирішуючи питання призначення виду стягнення за порушення митних правил, з урахуванням характеру вчиненого порушення митних правил, особи правопорушника, який не притягувався до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, обставин справи, приходжу до висновку, що до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару, що був безпосереднім предметом порушення митних правил, та конфіскації даного товару.
Згідно висновку експерта №142008600-0199 від 28 травня 2019 року, вартість вилучених у ОСОБА_1 товарів, які були об'єктом правопорушення, становить 75 814,56 грн.
Однак, представником позивача ОСОБА_2 надано у розпорядження суду оригінали квитанцій товарів вилучених згідно з протоколом про порушення митних правил №1719/20900/19 від 18.04.2019 року (а.с. 32-39).
Згідно з оригіналів товаросупровідних документів, вартість вилученого у ОСОБА_1 працівниками митниці товару становить 1 474,75 злотих, що згідно курсу НБ України станом на день складення протоколу (18.04.2019 р.) пропорційно сумі 10 397,00 грн. (1474,75 х 705,8 х = 10 397,00 грн.)
Відтак, суд при визначенні вартості товару, бере до уваги вказані вище квитанції, які спростовують вартість предметів правопорушення визначену працівниками Львівської митниці ДФС.
Крім того, з ОСОБА_1 підлягають стягненню витрати, понесені митним органом на зберігання вилученого товару.
При вирішення вказаного питання суд виходить із того, що порушення митних правил мало місце 18 квітня 2019 року. Однак, на підставі постанови головного державного інспектора відділу провадження у справах про ПМП Управління протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії Львівської митниці ДФС Зирянова О.Ю. від 06.05.2019 року у справі було призначено товарознавчу експертизу, яка проводилася із 07.05.2019 року по 28.05.2019 року.
Згідно п.8 Розділу 2 Наказу Міністерства фінансів від 15.06.2012 року №731 «Про затвердження Порядку відшкодування витрат за зберігання товарів та транспортних засобів на складах митних органів», порядку обчислення сум витрат у справах про порушення митних правил та їх відшкодування та розмірів відшкодувань за зберігання на складах митних органів товарів та транспортних засобів при обрахунку витрат митним органом до розрахункового строку не включається: час проведення митним органом в рамках процедури митного контролю оформлення досліджень (аналізів, експертиз). Проміжок часу витрачений на проведення досліджень (експертиз) підтверджується копіями документів, що засвідчують факт прийняття рішення митним органом про необхідність таких досліджень та дату отримання митним органом відповідної інформації.
Таким чином, проміжок часу в межах якого справа перебувала в експертній установі не враховується у строк зберігання товару на складі митного органу.
Згідно розрахунку долученого до матеріалів справи вбачається, що сума витрат за зберігання товару за добу становить 0,21 євро. Курс євро станом на 16.07.2019 року становить - 29,007443гривні.
22 діб х 0,2 євро = 4,4 х 29,007443= 127,60 грн., тобто саме на дану суму слід зменшити розмір витрат, які підлягають до стягнення з ОСОБА_1 за зберігання транспортного засобу та товару на складі митниці, тобто такі становлять 414,55 гривень (542,15 грн. - 127,60 грн. = 414,55 грн.).
Керуючись ст.ст. 524, 536-528 МК України, суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 10 397,00 (десять тисяч триста дев'яносто сім) грн., а також конфіскації вилученого згідно з протоколом про порушення митних правил №1719/20900/19 від 18.04.2019 року, товару: скатертини арт. №869 в кількості 2 шт.; окуляри сонцезахисні DASSON, в кількості 150 штук; рукавиці ECHT, в кількості 7 пар; хустки жіночі полістерові 53 штуки країна виробник Китай; скатертини 85х85, 21 штука країна виробник Китай; скатертини 110х160, 21 штука країна виробник Китай; сумки жіночі з полістеру, 63 штуки країна виробник Китай; гаманець дитячий в кількості 42 шт., країна виробник Китай; окуляри DASSON vision sunglasses, 96 штук, країна виробник Китай; окуляри DASSON vision eyewear, 12 штук, країна виробник Китай.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Львівської митниці 414,55 грн. витрат за зберігання товару на складі митниці.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь на користь держави в особі Державної судової адміністрації України 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп. судового збору.
Суддя І.Р. Волоско