ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
про залишення позовної заяви без руху
17 липня 2019 року Справа № 923/580/19
Господарський суд Херсонської області у складі судді Соловйова К.В., розглянувши матеріали позовної заяви
за позовом: Херсонської міської ради Херсонської області, м. Херсон
до: Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, м. Одеса
про зобов'язання вчинити певні дії щодо завершення передачі з державної до комунальної власності нерухомого майна
12.07.2019 до суду надійшла позовна заява Херсонської міської ради Херсонської області (73000, м. Херсон, пр-т Ушакова, буд.37; ідентифікаційний код 26347681) з спрямованими до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України (65017, м. Одеса, вул.Люстдорфська дорога, буд.9; ідентифікаційний код 40867311) вимогами щодо зобов'язання цього Управління вчинити дії направлені на завершення процедури передачі з державної до комунальної власності багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , шляхом підписання акту приймання-передачі наявного у вказаному будинку службового житла, договорів оренди нежитлових приміщень та договорів найму житлових приміщень вказаного будинку.
У позовній заяві на обґрунтування позовних вимог стверджується:
- про незавершення за станом на теперішній час розпочатої у 2015 році та ініційованої органами Державної пенітенціарної служби України в Херсонській області процедури передачі з державної до комунальної власності багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 (надалі - будинок), внаслідок непідписання сторонами такої процедури (й, відповідно, відсутності) акту приймання-передачі наявного у будинку службового житла, договорів оренди нежитлових приміщень та договорів найму житлових приміщень будинку;
- про необхідність підписання такого акту, як обов'язкову умову для завершення процедури передачі з державної до комунальної власності будинку, оскільки вимогу про підписання акту приймання-передачі службового житла, договорів оренди нежитлових приміщень та договорів найму житлових приміщень, поряд з актом передачі власне житлового будинку, з прилеглою територією, інженерними мережами та спорудами, містить відповідний нормативно-правовий акт - Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій (відомчій житловий фонд), яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 № 891 (надалі - Положення), а саме: "До акту приймання-передачі відомчого житлового фонду в комунальну власність додаються: акти передачі наявного службового житла; договори оренди нежилих приміщень; акти передачі договорів найму жилих приміщень" (за п.12 вказаного положення);
- про наявність у відповідача, Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, права оперативного управління наявним у будинку службовим житлом;
- про наявність у відповідача, виходячи з його зазначеного права оперативного управління вказаним службовим житлом, повноважень завершити процедуру передачі з державної до комунальної власності будинку, шляхом підписання акту приймання-передачі наявного у будинку службового житла, договорів оренди нежитлових приміщень та договорів найму житлових приміщень будинку;
- про наявність у відповідача обов'язку, в силу чинного законодавства, зокрема, приписів Положення, підписати акт приймання-передачі наявного у будинку службового житла, договорів оренди нежитлових приміщень та договорів найму житлових приміщень будинку;
- про необґрунтовану відмову відповідача підписати акт приймання-передачі наявного у будинку службового житла;
- про отримання позивачем звернень мешканців будинку про неможливість реалізації ними своїх житлових прав, зокрема, в приватизації житла, внаслідок незавершення за станом на теперішній час процедури передачі будинку з державної до комунальної власності.
Дослідивши матеріали вказаної позовної заяви господарський суд дійшов висновку про необхідність залишення її без руху, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст.162 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України) у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Відповідно до ч.3 ст.162 ГПК України позовна заява повинна містити, зокрема, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; правові підстави позову (підпункт 5 частини 3 ст.162 ГПК України).
Відповідно ж до ч.2 ст.164 ГПК України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви наявні у нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Пунктом 12 Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій (відомчій житловий фонд), яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 №891, передбачено, поряд з складанням акту приймання-передачі відомчого житлового фонду в комунальну власність, складання окремих актів щодо передачі наявного службового житла та актів передачі договорів найму жилих приміщень, а також передачу договорів оренди нежилих приміщень.
Складовою позовної вимоги про зобов'язання відповідача до вчинення певних дій є вимога щодо зобов'язання відповідача здійснити приймання-передачу за актом договорів оренди нежитлових приміщень та договорів найму житлових приміщень будинку.
Проте, в порушення п.п.5 ч.3 ст.162 ГПК України та ч.2 ст.164 ГПК України у позовній заяві не викладено обставин та до неї не додано доказів ухилення відповідача від складання акту (актів) передачі договорів найму жилих приміщень будинку та доказів ухилення відповідача від передачі договорів оренди нежилих приміщень будинку (або ж доказів відповідної бездіяльності відповідача).
За ч.1 ст.174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.ст.162, 164 ГПК України, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За наведених обставин та підстав, оскільки позовна заява Херсонської міської ради Херсонської області не відповідає вимогам ст.ст.162, 164 ГПК України, вона підлягає залишенню без руху, з встановленням позивачу строку для усунення недоліків, про які вказано у цій ухвалі, а саме: для надання суду викладення обставин та наявних у позивача доказів на підтвердження вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити приймання-передачу за актом договорів оренди нежитлових приміщень та договорів найму житлових приміщень будинку.
Поряд з цим суд зазначає про відсутність у позовній заяві зазначення правових підстав для покладання на відповідача обов'язку щодо здійснення завершальних дій в ініційованому іншою особою процесі приймання-передачі будинку з державної до комунальної власності, шляхом підписання акту приймання-передачі приміщень - складових будинку, а також в обґрунтування тверджень про наявність у відповідача, як особи, якій належить право оперативного управління наявним у будинку службовим житлом, повноважень на передачу такого житла у процесі приймання-передачі будинку з державної до комунальної власності, шляхом підписання акту приймання-передачі службового житла.
Також, у позовній заяві не вказано будь-яких фактичних обставин та правових підстав, за яких норми вказаного Положення, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 №891 та визначає, за пунктом 1 даного Положення, порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, у разі банкрутства, зміни форми власності або ліквідації цих підприємств, установ та організацій, мають бути застосовані для врегулювання правовідносин щодо передачі з державної до комунальної власності майна підприємств, установ, організацій, за відсутності щодо цих підприємств (установ, організацій) фактичних обставин, пов'язаних з їхнім банкрутством, зміною формою власності, ліквідації.
Керуючись ст.ст. 162, 164, 174, 234, 235, 254 ГПК України, суд -
1. Залишити без руху позовну заяву Херсонської міської ради Херсонської області з спрямованими до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України вимогами щодо вчинення певних дій.
2. Встановити Херсонській міській раді Херсонської області строк для усунення недоліків позовної заяви - протягом десяти днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
3. Роз'яснити Херсонській міській раді Херсонської області, що згідно з ч.4 ст.174 ГПК України, у разі неусунення недоліків у встановлений судом строк, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя К.В. Соловйов