Справа № 727/6958/19
Провадження № 4-с/727/89/19
15 липня 2019 року м.Чернівці
Шевченківський районний суд м.Чернівці в складі:
головуючого судді Кодрян І.В.
за участю секретаря Гомонович Н.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області на дії старшого державного виконавця Першого відділу державної виконавчої служби м.Чернівці Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області Марко В.М. про скасування повідомлення державного виконавця про повернення виконавчого документу без прийняття до виконання та зобов'язання вчинити дії,-
Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області звернулося до суду зі скаргою на дії старшого державного виконавця Першого відділу державної виконавчої служби м. Чернівці ГТУЮ у Чернівецькій області Марко В.М. де заінтересованою особою є ОСОБА_1 .
Зазначає, що рішенням Шевченківського районного суд м.Чернівці від 05.09.2014 року задоволено позов Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м.Кременчука до ОСОБА_1 про стягнення з ОСОБА_1 коштів тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме в розмірі 1432,20 грн.
Виконавчий лист щодо виконання вказаного рішення неодноразово пред'являвся до виконання до органу ДВС та повертався стягувану у зв'язку з відсутністю майна. Востаннє постанова про відкриття виконавчого провадження винесена 15.11.2017 року та в подальшому 05.12.2018 року Першим відділом державної виконавчої служби м. Чернівці ГТУЮ у Чернівецькій області винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувачеві.
Посилається на те, що старший державний виконавець Першого відділу державної виконавчої служби м. Чернівці ГТУЮ у Чернівецькій області Марко В.М. 22.05.2019 року виніс повідомлення про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання щодо виконавчого листа № 727/1629/14-ц виданого Шевченківським районним судом м.Чернівці про стягнення з ОСОБА_1 коштів тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме в розмірі 1432,20 грн. на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради. Винесення повідомлення про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання було обумовлене відсутністю у виконавчому документі ідентифікаційного номера боржника ОСОБА_1 відповідно до п. 6 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження».
Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області у своїй скарзі також зазначили, що на час розгляду справи позивачу не був відомий ідентифікаційний номер боржника (невідома інформація і на даний час).Також відповідно до положень чинного на час розгляду справи в суді Закону України «Про виконавче провадження» наявність індивідуального ідентифікаційного номеру боржника у виконавчому документі не була обов'язковою. Лише після набрання чинності 05.10.2016 року Закону України «Про виконавче провадження» вимога щодо зазначення ідентифікаційного номера фізичної особи стала обов'язковою.
За вищенаведених обставин заявник вважає дії державного виконавця неправомірними, такими, що суперечать засадам виконавчого провадження, а саме обов'язковості судових рішень, розумності строків виконавчого провадження.
Заявник просить визнати дії старшого державного виконавця Першого відділу державної виконавчої служби м. Чернівці ГТУЮ у Чернівецькій області Марко В.М. щодо винесення повідомлення від 22.05.2019 року про повернення виконавчого документа № 727/6236/14-ц, виданого Шевченківським районним судом м.Чернівці 21.10.2014 року про стягнення з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м.Кременчука коштів в розмірі 1432,40 грн. без прийняття до виконання неправомірними та скасувати повідомлення від 22.05.2019 року про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання. Зобов'язати старшого державного виконавця Першого відділу державної виконавчої служби м. Чернівці ГТУЮ у Чернівецькій області Марко В.М. вчинити дії щодо прийняття виконавчого листа № 727/6236/14-ц до виконання.
Ухвалою суду від 02.07.2019 року відкрито провадження за скаргою та призначено до розгляду в судовому засіданні.
В судове засідання представник скаржника - Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області не з'явився, подав заяву про розгляд скарги за його відсутності, підтримує скаргу в повному обсязі.
Старший державний виконавець Першого відділу державної виконавчої служби м.Чернівці ГТУЮ у Чернівецькій області Марко В.М. в судове засідання не з'явився, повідомлений про місце, день і час розгляду справи.
Заінтересована особа є ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, повідомлений про місце, день і час розгляду справи.
На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України розгляд справи проведено без участі сторін та без застосування фіксування судового засідання технічними засобами.
Суд, розглянувши подані докази, з'ясувавши фактичні обставини справи, приходить до наступних висновків.
Як встановлено судом, заочним рішенням Шевченківського районного суду м. Чернівці від 05.09.2014 року у цивільній справі № 727/1629/14-ц задоволено позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради до ОСОБА_1 про відшкодування суми тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме та стягнуто з ОСОБА_1 кошти на відшкодування допомоги в розмірі 1432,20 грн. (а.с.3-4).
Виконавчий лист у справі № 727/6236/14-ц виданий Шевченківським районним судом 21.10.2019 року (а.с.5).
15.11.2017 року головним державним виконавцем Першого відділу державної виконавчої служби м. Чернівці ГТУЮ у Чернівецькій області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №55172796 (а.с.6).
05.12.2018 року державним виконавцем Першого відділу державної виконавчої служби м. Чернівці ГТУЮ у Чернівецькій області винесено постанову, якою виконавчий лист № 727/6236/14-ц був повернутий стягувачу у зв'язку із відсутністю у боржника майна чи грошових коштів на які можливо звернути стягнення (а.с.7).
Повідомленням про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття його до виконання від 22 травня 2019 року, державним виконавцем Першого відділу ДВС м.Чернівці ГТУЮ у Чернівецькій області Марко В.М., з посиланням на п. 6 ч. 4 ст. 4 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавчий лист №727/6236/14-ц виданий 21.10.2019 р. Шевченківським районним судом м. Чернівці, повернуто стягувачу без прийняття його до виконання, оскільки у виконавчому документі не зазначений ідентифікаційний номер боржника(а.с.8).
Так, відповідно до п. 9 ч.1 ст.129, ст.129-1 Конституції України До основних засад судочинства віднесено обов'язковість рішень суду. Судові рішення ухвалюються судами іменем України. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.
Згідно з частиною першою статті 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 року №1404-VIII.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно ст. 2 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад, зокрема: верховенства права; обов'язковості виконання рішень; законності; розумності строків виконавчого провадження.
Відповідно до ст. 4 ЗУ «Про виконавче провадження» у виконавчому документі зазначаються: назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім'я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала; дата прийняття і номер рішення,згідно з яким видано документ; повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб-за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків); резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень; дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню); строк пред'явлення рішення до виконання. У виконавчому документі можуть зазначатися інші дані (якщо вони відомі суду чи іншому органу (посадовій особі), що видав виконавчий документ), які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення, зокрема місце роботи боржника - фізичної особи, місцезнаходження майна боржника, реквізити рахунків стягувача і боржника, номери їх засобів зв'язку та адреси електронної пошти.
Згідно з пунктом 6 частини 4 ст. 4 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону.
Як зазначено вище, приймаючи рішення про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття його до виконання державний виконавець виходив з того, що у виконавчому документі не зазначений ідентифікаційний податковий номер боржника.
Згідно ч.1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 року в редакції, яка діяла на час ухвалення рішення та видачі виконавчого листа у справі у справі № 727/6236/14-ц у виконавчому документі зазначаються: назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище та ініціали посадової особи, що його видали; дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника (для фізичних осіб - платників податків) або номер і серія паспорта стягувача та боржника для фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України, а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо.
Отже, в ч.1 ст.18 ЗУ «Про виконавче провадження» в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, індивідуальний ідентифікаційний номер та інші дані, які ідентифікують стягувача та боржника зазначався у виконавчому документі за умови, якщо такі дані відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ.
Згідно, частини другої та третьої статті 18 ЗУ «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 року, закріплено права та обов'язки державного виконавця та зокрема передбачено, що виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
При цьому, згідно з частиною третьою цієї статті виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право, зокрема, одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.
З огляду на зазначене слідує висновок про те, що в разі відсутності у виконавчому документі ідентифікаційного коду боржника державний виконавець наділений правом звернення до відповідних державних органів та на безоплатній основі отримати необхідну інформацію, довідку, а відсутність у виконавчому листі ідентифікаційного номера боржника не є підставою для повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття його до виконання.
Аналогічна за змістом правова позиція висловлена Верховним судом України у постанові від 25 червня 2014 року при розгляді справи 6-62цс14.
Відповідно до ст.451 ЦПК України за результатами розгляду скарги суд постановляє ухвалу. У разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника). Якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби, приватного виконавця і права заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову у задоволенні скарги.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що дії державного виконавця слід визнати неправомірними, такими що суперечать засадам виконавчого провадження, як завершальної стадії судового провадження, а саме обов'язковості виконанню рішень судів, розумності строків виконавчого провадження, а тому скарга підлягає задоволенню.
На підставі зазначеного та керуючись ст. ст. 260, 261, 447-453 ЦПК України, суд, -
Скаргу Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області на дії старшого державного виконавця Першого відділу державної виконавчої служби м.Чернівці Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області Марко В.М. - задовольнити.
Визнати дії старшого державного виконавця Першого відділу державної виконавчої служби м. Чернівці ГТУЮ у Чернівецькій області Марко В.М. щодо винесення повідомлення від 22.05.2019 року про повернення виконавчого документа № 727/26236/14-ц про стягнення з ОСОБА_1 на Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м.Кременчука коштів в розмірі 1432,20 грн. без прийняття до виконання неправомірними та скасувати повідомлення від 25.02.2019 року про повернення виконавчого документа № 727/26236/14-ц, видного Шевченківським районним судом м.Чернівці від 21.10.2014 року, без прийняття до виконання.
Зобов'язати старшого державного виконавця Першого відділу державної виконавчої служби м. Чернівці ГТУЮ у Чернівецькій області Марко В.М. вирішити питання щодо вчинення дій про прийняття до виконання виконавчого документа № 727/26236/14-ц, видного Шевченківським районним судом м.Чернівці від 21.10.2014 року.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали складено 15.07.2019 року.
Суддя Л.І. Кодрян