Постанова від 09.07.2019 по справі 140/163/19

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2019 рокуЛьвів№ 857/4978/19

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Довгополова О.М.,

суддів: Пліша М. А., Гудима Л.Я.,

за участю секретаря судового засідання: Сердюк О.Ю.,

представниці відповідача: Федорчук І.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 26 березня 2019 року, головуючий суддя - Димарчук Т.М., ухвалене о 11:44 год. у м. Луцьку, повний текст якого складено 01.04.2019 року, у справі за адміністративним позовом Обслуговуючого кооперативу «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

В січні 2019 року позивач - ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» звернувся до суду з позовом до ГУ ДФС у Волинській області, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення від 05.12.2018 року №12/18/03-20-55-12 та зобов'язати включити ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

В обґрунтування своїх позовних вимог посилався на те, що оскаржене рішення про виключення позивача з Реєстру неприбуткових установ та організацій прийняте контролюючим органом без врахування фактичних обставин у справі, всупереч вимогами податкового законодавства України, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 26 березня 2019 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДФС у Волинській області №12/18/03-20-55-12 від 05.12.2018 року; зобов'язано Головне управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, код ЄДРПОУ 39400859) включити Обслуговуючий кооператив «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» (43005, Волинська область, м. Луцьк, вул. Нестора Бурчака, буд. 14, код ЄДРПОУ 32743540) до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, ГУ ДФС у Волинській області оскаржило його в апеляційному порядку, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Свою апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що помилковим є висновок суду першої інстанції про те, що установчі документи позивача відповідають всім критеріям, встановленим підпунктом 133.4.1 пункту 133.4 статті 134 ПК України, оскільки Статут останнього не відповідає ні умові заборони розподілу отриманих доходів, ні умові передачі активів у разі припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації).

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подана апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» зареєстрований 20.02.2004 року як юридична особа, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 235214 (а.с. 75).

Згідно з довідкою про взяття на облік платника податків від 13.07.2005 року №111 ОК «ЖБК ЕНЕРНЕТИК» взятий на облік 04.03.2004 року за № 4 у Володимирецькій ОДПІ (Кузнецовське відділення) і є неприбутковою організацією (15 - житлово-будівельні кооперативи, об'єднання співвласників багатоквартирних будинків) (а.с. 76).

29.11.2016 року Сарненською ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області прийнято рішення №1617184600124 про присвоєння ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» ознак неприбутковості за ознакою 0048 (інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 ПК України) та включено до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій за вказаною ознакою.

Рішенням ГУ ДФС від 05.12.2018 року №12/18/03-20-55-12 ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» виключений з Реєстру неприбуткових установ та організацій. Вказаним рішенням позивачу з 01.01.2016 року скасовано ознаки неприбутковості з підстав - невідповідність неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133 ПК України (а.с. 97).

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що ГУ ДФС у Волинській області при прийнятті оскарженого рішення діяло необґрунтовано, нерозсудливо та непропорційно (без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи з огляду на наступне.

Відповідно до п. 35 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», що не відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов'язані до 1 січня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами цього Кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу.

Підпунктом 133.1.1 п. 133.1 ст. 133 ПК України передбачено, що платниками податку на прибуток підприємств - резидентами є суб'єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім юридичних осіб, визначених пунктами 133.4 та 133.5 цієї статті.

Згідно з п. 133.4 ст. 133 ПК України не є платниками податку неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.

Відповідно до п.п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 ПК України неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам: утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації; установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб; установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків; внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій

Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 ПК України).

Згідно з п.п. 133.4.6 п. 133.6 ст. 133 ПК України до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені: житлово-будівельні кооперативи (з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому відповідно до закону здійснено прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку і такий житловий будинок споруджувався або придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом).

Відповідно до статті 2 Закону України «Про кооперацію» кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об'єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування; обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.

Статтею 6 Закону України «Про кооперацію» передбачено, що кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об'єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану.

Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.

Статутом та витягом з ЄДРПОУ підтверджено, що позивач є обслуговуючим кооперативом.

Відповідно до п. 6 Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 року №440 (далі - Порядок №440), для включення до Реєстру неприбуткова організація повинна подати до контролюючого органу реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 і засвідчені підписом керівника або представника такої організації та скріплені печаткою (за наявності) копії установчих документів неприбуткової організації (крім тих, що оприлюднені на порталі електронних сервісів відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»), а житлово-будівельні кооперативи також засвідчені підписом керівника або представника такого кооперативу та скріплені печаткою (за наявності) копії документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним (житловим) кооперативом.

Відповідно до вимог пункту 7 Порядку №440 контролюючий орган здійснює включення неприбуткової організації до Реєстру в разі, коли організація відповідає таким вимогам: утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації; установчі документи неприбуткової організації містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб; установчі документи неприбуткової організації передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету в разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків; установчі документи неприбуткової організації передбачають, що доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

Згідно з пунктом 8 Порядку №440 за результатами розгляду реєстраційної заяви та документів, що додаються до неї, протягом 14 календарних днів з дня їх отримання контролюючим органом приймається рішення про: включення, повторне включення, відмову у включенні неприбуткової організації до Реєстру; виключення неприбуткової організації з Реєстру; зміну ознаки неприбутковості.

Як встановлено судом, 29.11.2016 року Сарненською ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області було прийнято рішення №1617184600124 про присвоєння ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» ознак неприбутковості за ознакою 0048 (інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 ПК України) та включено до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій за вказаною ознакою.

Протоколом № 69 від 10.01.2017 року загальних зборів членів ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» затверджено нову редакцію статуту кооперативу, що визначає порядок створення, діяльності, реорганізації та ліквідації ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК», який відповідно до завдань та характеру діяльності є кооперативом обслуговуючого типу та немає на меті отримання прибутку. Кооператив утворений засновниками на добровільних засадах, шляхом об'єднання фізичних та юридичних осіб з метою забезпечення житловими та іншими приміщеннями членів та асоційованих членів кооперативу, з наступною експлуатацією і управлінням цими об'єктами нерухомості, у відповідності з вимогами Цивільного кодексу України, Закону України «Про кооперацію», іншими чинними нормативно-правовими актами України (п.1.2). Кооператив є некомерційною та неприбутковою організацією, створений згідно з Цивільним кодексом, Господарським кодексом України, Законом України «Про кооперацію» та іншими законодавчими актами. Згідно з ч.5 ст.23 Закону України «Про кооперацію», кооператив створений без мети одержання прибутку. Видами діяльності кооперативу є: комплексне обслуговування будівель та споруд; інші види діяльності, що не заборонені чинним законодавством України.

Так, пунктом 16 Порядку № 440 передбачено, що виключення неприбуткової організації з Реєстру здійснюється на підставі рішення контролюючого органу в разі: використання доходів (прибутків) неприбуткової організації для інших цілей, ніж утримання такої організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених підпунктом 133.4.2 пункту 133.4 статті 133 Кодексу; розподілу доходів (прибутків) неприбуткової організації або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб; невідповідність неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133 Кодексу; затвердження ліквідаційного балансу, передавального акта або розподільчого балансу неприбутковою організацією, що припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу або перетворення) або ліквідації; за ініціативою неприбуткової організації.

Під час виключення неприбуткової організації з Реєстру присвоєна їй ознака неприбутковості скасовується, зокрема, з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулося недотримання вимог пункту 133.4 статті 133 Кодексу (п. 17 Порядку №440).

Відповідно до оскарженого рішення, підставою для виключення ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» з Реєстру неприбуткових установ та організацій і скасування ознак неприбутковості з 01.01.2016 року є невідповідність неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, установленим п. 133.4 ст.133 ПК України, оскільки окремими нормами статуту ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» в редакції 2017 року, затвердженого протоколом загальних зборів членів №69 від 10.01.2017 року передбачено випадки, коли розподіл майна відбувається і вигода окремим членам кооперативу надається.

Так, відповідно до пункту 7.1.7 статуту ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК», затвердженого протоколом № 69 від 10.01.2017 року загальних зборів членів кооперативу, доходи або майно кооперативу не підлягають розподілу між його засновниками або членами та не можуть використовуватися для вигоди будь-якого окремого засновника або члена кооперативу, його посадових осіб (крім оплати їхньої праці та нарахувань єдиного соціального внеску.

Пунктом 7.1.6 Статуту передбачено, що отримані з визначених цим Статутом джерел доходи кооперативу спрямовуються на покриття матеріальних і прирівняних до них витрат та витрат на оплату праці найманих працівників, сплату податків та зборів (обов'язкових платежів) до відповідних бюджетів, погашення кредитів, позик, покриття збитків, проведення відрахувань до фондів кооперативу.

Відтак, колегія суддів вважає безпідставними покликання апелянта на пункт 8.2.1 Статуту, згідно з яким до компетенції загальних зборів членів кооперативу входить затвердження порядку формування і розподілу доходу кооперативу, оскільки такий жодним чином не порушує вимоги чинного законодавства,

Також п. 11.2.5 статуту ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» передбачено, що майно кооперативу, що залишилось після розрахунків з оплати праці, з бюджетом та кредиторами, повинно бути передано одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зараховано до доходу державного бюджету України.

Відтак, вимоги до змісту статуту неприбуткової організації позивачем дотримані в повному обсязі.

Крім цього, вірним є висновок суду попередньої інстанції про те, що датою затвердження нової редакції Статуту ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» є 10.01.2017 року, а датою скасування ознак неприбутковості позивача є 01.01.2016 року, що не може бути підставою невідповідності установчих документів ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133, оскільки ознака неприбутковості скасована більш як за рік до затвердження нової редакції статуту позивача.

Також колегія суддів вважає безпідставним покликання апелянта щодо застосування до позивача вимоги п. 6 Порядку №440 стосовно житлово-будівельних кооперативів та подання ними додаткових документів, оскільки останній є обслуговуючим кооперативом, а не житлово-будівельним.

Крім цього, наявність на балансі кооперативу незавершених капітальних інвестицій не суперечила вимогам статутної діяльності позивача, передбаченої в установчих документах кооперативу на момент його реєстрації неприбутковою організацією, а норми пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України не містять заборони щодо наявності у неприбуткової організації капітальних інвестицій.

Аналізуючи вищенаведені обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку про те, що ГУ ДФС у Волинській області при прийнятті оскарженого рішення діяло протиправно, відтак позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення від 05.12.2018 року №12/18/03-20-55-12 підлягають задоволенню, а належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання включити до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Крім цього, згідно із ч. 2 ст. 6 КАС України та ст. 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» передбачено застосування судами Конвенції та практики ЄСПЛ як джерела права.

Так, у п. 58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 р. Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на наведене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст. 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Волинській області залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 26 березня 2019 року у справі №140/163/19 - без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її проголошення, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 243 КАС України - з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя О. М. Довгополов

судді М. А. Пліш

Л. Я. Гудим

Повне судове рішення складено 15.07.2019 р.