Справа № 615/930/19
Провадження № 3/615/267/19
15 липня 2019 року м. Валки
Суддя Валківського районного суду Харківської області Товстолужський О.В., при секретарях Неділько І.О., Партолі О.Є., за участю прокурора Адамова Ф.П.,
розглянувши протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, який надійшов від оперуповноваженого Управління захисту економіки в Харківській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Баранове Валківського району Харківської області, громадянина України, українця, не одруженого, який є депутатом Баранівської сільської ради Валківського району Харківської області, зареєстрований та фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення корупційних правопорушень не притягувався, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-
24 червня 2019 року до Валківського районного суду Харківської області надійшли справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП №615/930/19 та №615/931/19, які об'єднані в одне провадження №615/930/19.
Згідно протоколів, ОСОБА_1 будучи суб'єктом декларування, відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» - депутатом Баранівської сільської ради Валківського району Харківської області, примітки до статті 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин подав щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік, а саме 07.04.2019 року, а за 2017 рік - 26.03.2019 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 винним себе визнав частково та пояснив, що декларацію за 2017 рік заповнював та був впевнений, що вона була подана. Що стосується декларації за 2018 рік, то він не міг "зайти" в систему та потім, в решті решт, подав несвоєчасно по своїй необачності.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Приміткою статті 172-6 КУпАП, передбачено, що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Як вбачається з ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Постановою Баранівської сільської виборчої комісії Валківського району Харківської області №23 від 29.10.2015 року, ОСОБА_1 визнано обраним депутатом Баранівської сільської ради по одномандатному територіальному виборчому округу №11.
Отже, ОСОБА_1 , згідно вищенаведених положень, є суб'єктом декларування, а тому зобов'язаний щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Як вбачається з роздруківок із офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, ОСОБА_1 , як депутатом сільської ради, подано щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік - 07.04.2019 року, а за 2017 рік - 26.03.2019 року.
Разом з тим, відповідно до ч. 3 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Згідно ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині 1статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/ або цивільно-правову відповідальність.
Тобто, адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є правопорушенням пов'язаним з корупцією.
В протоколі про адміністративне правопорушення, його ініціатором зазначається, що датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу.
Разом з тим, суддя не погоджується з такою позицією.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення включає як один з його етапів складення протоколу, яким це провадження порушується. Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є вчинення особою адміністративного правопорушення, а протокол є фіксацією вчиненого.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з листа заступника начальника слідчого управління Головного управління Національної поліції в Харківській області №5340/119-24/03-2019 від 28.02.2019 року, часом надходження до органу поліції, вважається дата, яка зазначена на штампі вхідної кореспонденції - 28.02.2019 року.
В подальшому, листом начальника відділу спеціальної поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області №952/119-34/01/14-2019 від 05.04.2019 року копія матеріалів, які надійшли з Національного агентства з питань запобігання корупції відносно депутата Баранівської сільської ради Валківського району Харківської області ОСОБА_1 спрямовані УЗЕ в Харківській області ДЗЕ Національної поліції України.
Отже, після надходження до органів поліції, інформація двічі пересилалась з одного структурного підрозділу до іншого з 28.02.2019 року по 09.04.2019 року (дата отримання інформації УЗЕ в Харківській області ДЗЕ Національної поліції України).
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Суддею, з метою отримання даних про дату виявлення правопорушення був спрямований запит до суб'єкта складання протоколу з вимогою надати матеріали, які надійшли до Управління захисту економіки в Харківській області ДЗЕ Національної поліції України із відділу спеціальної поліції ГУ НП в Харківській області, однак відомості не надані.
Відповідно до статті 255 КУпАП, у справах про адміністративні правопорушення, передбачені 172-4 - 172-9 цього кодексу, протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, мають право складати уповноважені на те посадові особи органів внутрішніх справ (Національної поліції).
Таким чином, не має значення, до якого структурного підрозділу Національної поліції України надійшла офіційна інформація про вчинене правопорушення пов'язане з корупцією. Часом виявлення правопорушення, необхідно розуміти дату надходження до будь-якого органу поліції офіційної інформації.
Внутрішнє пересилання кореспонденції в органах Національної поліції України не може порушувати принцип правової визначеності, з огляду на сталість термінів впродовж яких, особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності.
Отже, з 28.02.2019 року по дату надходження до суду минуло майже чотири місяці, а тому строки притягнення особи до адміністративної відповідальності, визначені ч. 3 ст. 38 КУпАП, сплинули.
За таких підстав, згідно з п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку із закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
На підставі викладеного, та керуючись ст. ст. 38, 247, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
На підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - закрити, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строку накладення стягнення, передбаченого ч. 3 ст. 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Валківський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.В. Товстолужський