Рішення від 15.07.2019 по справі 360/2349/19

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

15 липня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2349/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про визнання незаконними та скасування постанов про відкриття виконавчого провадження від 17.05.2019 ВП № 59133209 та про стягнення виконавчого збору від 17.05.2019 ВП № 59133209,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - позивач) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області в особі відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області, в якому позивач з урахуванням уточнених позовних вимог просить суд: прийняти рішення, яким визнати постанови відповідача від 17.05.2019 про відкриття виконавчого провадження № 59133209 та про стягнення виконавчого збору по відповідному виконавчому провадженню № 59133209, щодо виконання виконавчого листа № 360/3929/18 виданого 09.04.2019 - незаконними, та скасувати їх.

В обґрунтування уточнених позовних вимог зазначено, що 21.05.2019 на адресу управління від відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ГТУЮ у Луганській області надійшло 2 постанови від 17.05.2019 про відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом № 360/3929/18 від 09.04.2019 та про стягнення виконавчого збору за відповідним виконавчим документом. Вищезазначений виконавчий лист виданий Луганським окружним адміністративним судом у відповідності до Рішення від 16.01.2019 по справі № 360/3929/18.

Позивач вважає, що резолютивна частина постанови про стягнення виконавчого збору від 17.05.2019 передбачає заходи примусового виконання рішення у вигляді стягнення виконавчого збору у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості зі сплати аліментів.

Відповідні розміри виконавчого збору передбачені частиною другою статті 27 Закону за примусове виконання рішень майнового характеру, проте, рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16.01.2019 по справі № 360/3929/18, на підставі якого видано виконавчий лист, є рішенням немайнового характеру, а відповідно, для розрахунку суми виконавчого збору має бути застосована ч. 3 ст. 27 Закону.

Таким чином, на думку позивача, постанова про стягнення виконавчого збору не відповідає вимогам, встановленим статтею 4 Закону.

У зв'язку із вищезазначеним, позивач вважає, що винесення постанови про відкриття виконавчого провадження № 59133209 по виконанню виконавчого листа № 360/3929/18 від 09.04.2019, виданому Луганським окружним адміністративним судом, є передчасним, внаслідок чого є передчасним і винесення постанови по відповідному виконавчому провадженню про стягнення виконавчого збору.

Ухвалою суду від 07 червня 2019 року у задоволенні клопотання Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про звільнення від сплати судового збору відмовлено. Адміністративний позов Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про визнання незаконними та скасування постанов про відкриття виконавчого провадження від 17.05.2019 ВП № 59133209 та про стягнення виконавчого збору від 09.04.2019 ВП № 59133209 залишено без руху та запропоновано позивачу протягом 7-ми (семи) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви (арк. спр. 13-15).

Ухвалою від 19 червня 2019 року продовжено Старобільському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Луганської області строк для усунення недоліків позовної заяви на три календарних дні з дати отримання даної ухвали шляхом надання суду уточненої позовної заяви та доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи (арк.спр. 28).

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 09.07.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі (арк. спр. 1-2).

Від відповідача 12 липня 2019 року надійшов відзив (арк. спр. 36-38), у якому представник відповідача позовні вимоги не визнав, зазначив, що 17.05.2019 державним виконавцем, керуючись ст. ст. 3, 27, 40 Закону України "Про виконавче провадження", винесено постанову про стягнення виконавчого збору. При винесенні постанови державним виконавцем, помилково зазначено, що виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів. При визначені розміру виконавчого збору за виконавчим документом державний виконавець, діяв відповідно до ст. 27 Закону України "Про виконавче провадження" за примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи. Виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. 11.07.2019 державним виконавцем, керуючись ст. 74 Закону України "Про виконавче провадження", винесено постанову про виправлення помилки у процесуальному документі. Відповідно до розділу 3 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 512/5 від 02.04.2012 про стягнення з боржника виконавчого збору та його розмір державний виконавець зазначає у постанові про відкриття виконавчого провадження. Розмір мінімальної заробітної плати на 2019 рік затверджений Законом України від 07.12.2017 № 2246-VІІІ "Про Державний бюджет України на 2019 рік", складає 4173 грн. Крім того вищезазначене судове рішення, не відноситься до рішень про стягнення періодичних платежів, а є немайновим рішенням за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії.

Відповідач зазначає, що вищезазначене судове рішення, не відноситься до рішень про стягнення періодичних платежів, а є немайновим рішенням за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії. Відповідач вважає, що дії відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області є правомірними та не підлягають скасуванню відповідно до норм Закону України "Про виконавче провадження".

Представники позивача та відповідача у судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином, Представник позивача просив розглянути справу за його відсутності (арк. спр. 34-35, 55).

Згідно із частиною дев'ятою статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 16.01.2019 у справі № 360/3929/18 адміністративний позов ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо невиплати заборгованості з пенсії за період з 01 березня 2016 року по 30 червня 2018 року ОСОБА_1 . Зобов'язано Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області виплатити ОСОБА_1 заборгованість з виплати пенсії за період 01 березня 2016 року по 30 червня 2018 року. Рішення суду звернуто до негайного виконання у межах виплати пенсії за один місяць. У задоволення вимоги про виплату виниклої заборгованості шляхом перерахування коштів на поточний рахунок, відкритий у ПАТ "Державний ощадній банк України", відмовлено (арк. спр. 51-54).

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16.01.2019 у справі №360/3929/18 набрало законної сили 18 лютого 2019 року.

Виконавчий лист у справі № 360/3929/18 видано 09 квітня 2019 року (арк. спр. 49-50).

Головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області 17 травня 2019 року за наслідком розгляду заяви представника стягувача про примусове виконання винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №59133209 (арк. спр. 47,48).

Також 17 травня 2019 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області у виконавчому провадженні ВП № 59133209 винесено постанову про стягнення виконавчого збору у розмірі 16692,00 грн (арк. спр. 45).

Також в постанові про стягнення виконавчого збору державним виконавцем зазначено, що виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів.

Постанови про відкриття виконавчого провадження та про стягнення виконавчого збору надіслані позивачу супровідними листами від 17.05.2019 (арк. спр. 44, 46).

Постанови про відкриття виконавчого провадження від 17.05.2019 ВП № 59133209 та про стягнення виконавчого збору від 17.05.2019 ВП № 59133209 отримані позивачем 21.05.2019, що підтверджується відбитком штампу вхідної кореспонденції на супровідному листі (арк. спр. 5,7).

Позивачем 10.06.2019 надіслано головному державному виконавцю інформацію про те, що пенсійна справа ОСОБА_1 відпрацьована, заборгованість з пенсійних виплат за період з 01.03.2016 по 30.06.2018 буде нарахована на додаткову відомість червня 2019 року та буде виплачена за умови фінансування (арк. спр. 42-43).

Головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області 11.07.2019 винесено постанову про виправлення помилки у процесуальному документі ВП № 59133209, відповідно до якої постановлено внести виправлення до документу "Постанова про стягнення виконавчого збору" від 17.05.2019, вважати вірним, що виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території' України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується у розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи (арк. спр. 41).

Зазначена постанова надіслана боржнику (арк. спр. 40).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, що визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є Закон України від 2 червня 2016 року № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404-VIII).

Відповідно до статті 1 Закону № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з частиною першою статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до частини п'ятої статті 26 Закону № 1404-VIII виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.

У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.

Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону № 1404-VIII виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо: 1) рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, не набрало законної сили (крім випадків, коли рішення у встановленому законом порядку допущено до негайного виконання); 2) пропущено встановлений законом строк пред'явлення виконавчого документа до виконання; 3) боржника визнано банкрутом; 4) Національним банком України прийнято рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку-боржника; 5) юридичну особу - боржника припинено; 6) виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону; 7) виконання рішення не передбачає застосування заходів примусового виконання рішень; 8) стягувач не надав підтвердження сплати авансового внеску, якщо авансування є обов'язковим; 9) виконавчий документ не підлягає виконанню органами державної виконавчої служби, приватним виконавцем; 10) виконавчий документ пред'явлено не за місцем виконання або не за підвідомчістю.

З аналізу зазначених норм закону, зазначення у постанові про відкриття виконавчого провадження про стягнення з боржника виконавчого збору є обов'язком державного виконавця.

Конкретний розмір виконавчого збору, що підлягає стягненню з боржника-юридичної особи при виконанні рішення немайнового характеру, визначений частиною третьою статті 27 Закону № 1404-VIII, відповідно до якої за примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.

Відповідно до статті 8 Закону України від 23.11.2018 № 2629-VIII "Про державний бюджет на 2019 рік" установлено у 2019 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 січня - 4173 гривні.

Водночас, частиною дев'ятою статті 27 Закону № 1404-VIII встановлено, що виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.

Відповідно до пункту 9 частини першої статті 39 Закону № 1404-VIII виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

10 червня 2019 року позивач письмово повідомив відповідача про те, що пенсійна справа ОСОБА_1 відпрацьована, заборгованість з пенсійних виплат за період з 01.03.2016 по 30.06.2018 буде нарахована на додаткову відомість червня 2019 року та буде виплачена за умови фінансування, однак, не надавши при цьому доказів фактичної виплати пенсії за період за період з 01.03.2016 по 30.06.2018.

Судом встановлено, що на час розгляду даної справи виконавче провадження № 59133209 не завершено. Відомості про фактичну виплату позивачем коштів ОСОБА_1 в матеріалах справи відсутні.

Проаналізувавши положення статей 26, 27 Закону № 1404-VIII в аспекті спірних правовідносин суд дійшов висновку, що стягнення виконавчого збору (крім визначених законом випадків, коли виконавчий збір не стягується) пов'язується з початком примусового виконання. Останнє розпочинається з прийняттям постанови про відкриття виконавчого провадження, у якій, з-поміж іншого, державний виконавець зобов'язаний зазначити суму виконавчого збору, яка підлягає стягненню.

З огляду на встановлені в цій справі обставини і правове регулювання спірних відносин, з яких виник цей спір, суд дійшов висновку що на дату відкриття виконавчого провадження, у державного виконавця не було законних підстав для того, щоб не вирішувати питання про стягнення виконавчого збору за виконавчим листом № 360/3929/18, виданим Луганським окружним адміністративним судом 09.04.2019.

Аналогічну правову позицію викладено в постановах Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 295/13991/16-а, від 20.02.2019 у справі № 712/5014/17.

Необґрунтованими є посилання позивача на те, що виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів, незважаючи на те, що боржником є Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області, тобто державний орган, вказаний виконавчий лист № 360/3929/18, виданий Луганським окружним адміністративним судом 09.04.2019, містить вимогу щодо зобов'язання вчинити певні дії (нарахувати та виплатити пенсію за певний період), а не стягнення.

Аналогічну правову позицію викладено в постанові Верховного Суду від 23.01.2019 у справі № 703/1086/17.

Зважаючи на вищенаведене, суд дійшов висновку, що головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області діяв на підставі та в межах своїх повноважень, тому вимога позивача про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження та стягнення з боржника виконавчого збору є безпідставною, отже відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В даному випадку позивачем не доведено ґрунтовності своїх вимог.

На підставі вищевикладеного у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Зважаючи на те, що суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, відповідно до статті 139 КАС України судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про скасування постанов про відкриття виконавчого провадження та стягнення виконавчого збору від 17.05.2019 ВП № 59133209, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя Т.В. Смішлива